PDA

View Full Version : Recomandare sursa



stege
03-05-2008, 20:12
Salut!

Imi puteti face o recomandare, avand urmatoarele date de intrare?

- neaparat min 26A pe linia de 12V (recomandare oficiala pt 8800 GT, momentan am Earth Watts de 380W si cam crapa din cand in cand..)
- maxim ~500W
- sa fie silent. nu vreau maxima silentiozitate dar totusi..
- maxim 350 ron


Multumesc!

ShakirEL
03-05-2008, 20:17
Corsair 520HX. Modulara,silentioasa si cu garantie 5ani.

stege
03-05-2008, 20:30
are 18Amps pe liniile de 12V

burebista
03-05-2008, 20:38
Iaca fleosc. E sursa single (http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story&reid=18) 12V rail.
Mai ai si Enermax Pro82+/Modu82+ care intra in buget.

stege
03-05-2008, 20:42
burebista: nu pricep. rail-urile alea se aduna sau cum? credeam ca fiecare rail e pe cablul lui dedicat. explica-mi te rog, nu ma pricep.

burebista
03-05-2008, 21:02
Nu exista tehnic sursa consumer multirail. Tot ce fac oamenii e sa ia un singur rail si sa-l imparta in mai multe si pe fiecare pun cite o limitare (OCP, sau Over Current Protection ii zice) la 18-20A (de obicei).
Ei, la sursele Corsair (si nu numai) nu mai exista aceasta limitare si sursa este practic single 12V rail.
Oricum nu ar trebui sa te deranjeze deloc faptul ca sursa e multiple rail sau single rail, atita vreme cit isi face treaba.

stege
03-05-2008, 21:13
Pai asta si este problema. Am o sursa Antec Earth Watts 380W. PE ea scrie asta:

+12V1: 17A
+12V2: 17A
(am atasat si poza)

Am DS2r (mATX), quad q6600 (1.3V), 4 module de ram (setate la +0.2V), un hardisk, un dvdrw, 3 venturi de 92 si un 8800GT. Recomandarea nvidia este de minim 26A pe 12V.

Ideea este ca placa video imi cam crapa in aplicatiile care cer resurse. In joace vechi, rar crapa, dar in astea noi, imi da eroarea infama cu "driver nvxxxx has crashed but recovered".

Ma gandesc ca de la sursa este problema. Va rog, daca va pricepeti, pls help!

poparamiro
03-05-2008, 21:18
Corsair hx1000w are 2 railuri de 12v separate
3.3v si 12v1 de la un transformator
5v si 12v2 de la celalalt transformator
Aceasta configuratie este ideala pentru o sursa

ShakirEL
03-05-2008, 21:37
520HX duce SLI de 8800GTS si tu iti bati capul cu amperajul pe linia de 12V la un 8800GT?

stege
03-05-2008, 22:40
e cineva care ma poate ajuta?

burebista
03-05-2008, 22:50
Un pic cam ciudat comportamentul EA-ului tau. Stiu sigur (http://www.ocforums.com/showthread.php?t=511180) (am fost si eu printre suporteri acolo :D) ca a dus un E6600 @3.6 cu un 8800GTX, configuratie relativ echivalenta cu quad-ul tau OC-at plus 8800GT.
Singura explicatie ar fi faptul ca quad-ul tau consuma ceva si poate l-ar fi ajutat un conector EPS12V cu 8 pini (conector care oricum nu e pe placa ta).
Esti pe Vista cumva? Banuiesc ca ai incercat mai multe versiuni de drivere.
Nu ai de unde sa imprumuti o sursa buna? sau sa revii la frecvente stock la CPU sa vezi daca mai ai probleme?
Eu as zice ca sursa ar trebui sa duca. Aproape de maxim, dar ar trebui sa duca.

Sistemul a fost stabil o periada si apoi ai avut probleme, sau se manifesta asa de la inceput?

Monstru
03-05-2008, 22:58
8800GT-ul este stock sau overclockat? De curiozitate, scade putin frecventele atat pentru GPU cat si pentru memorie si vezi daca mai iti crapa. Ce implementare ai (please nu spune faimosul Gigabyte cu memorii Quimonda) ?

Despre sursa, daca vrei ceva mai puternic dar in bani foarte decenti, si tot Seasonic inside, poti sa te uiti si la un Antec Earthwatts de 500W.

poparamiro
03-05-2008, 23:55
Gasesti aici review-uri despre surse : http://www.hardwaresecrets.com/page/power/15/1
Parerea mea ca sunt foarte bune testele la surse.
Monstru -- tu si baietii din trupa de soc testati o gramada de componente si surse si stiti mai bine comportamentul lor ''real life'', ii de incredere site-ul?

stege
04-05-2008, 02:01
Sistemul este cel din semnatura.
Am problema asta cu driverul care crapa deja de ceva timp. Folosesc Vista 64 SP1.
Chiar nu stiu ce sa mai fac. As putea-o lua prin eliminare, instalez proaspat un vista, apoi instalez un 3dmark vantage (asta imi crapa driverul video in 5 secunde) apoi progresez cu instalarea de softuri uzuale, drivere, etc si vad unde este problema. Dar nu am timp de asa ceva. Este munca de uzura si ma gandeam ca poate voi stiti ceva ce mie imi scapa. Efectiv nu mai stiu ce sa fac, am ajuns la capatul puterilor.

Sistemul este perfect stabil in orice non 3D. In 3D incep problemele. De la freezuri, la eroarea de driver, la crashuri BSOD, etc. Nu mai pot juca nici tetris. Am schimbat fara sa exagerez 30 de drivere nvidia, am schimbat toate driverele in computer, updateuri la zi sau fara updateuri, sp1 sau non sp1, updateuri de bios (vreo 3 versiuni diferite). Problema imi pare si in XP.

Explicatia cea mai la indemana este ca am computerul posedat. Am schimbat toate componentele din computer de 2-3 ori dar tot nu scap de problema asta, care se pare ca are multe victime dar deasemenea ocoleste pe multi.

Astazi mi-am spart mouseul, tastatura si am belit carcasa intr-un acces de nervi. Pur si simplu imi crapa in prima secunda in care incercam sa fac orice 3d. Apoi mi-a crapat in timp ce ma uitam la un film si mi s-a umplut paharul.

Nu sunt vreun expert in computere, dar le tot invart de aproape 20 de ani. Chiar am incercat tot ce se putea omeneste posibil. Nu raman ca sursa a problemelor decat sursa, sistemul de operare sau vreo incompatibilitate asunsa intre doua sau mai multe componente software/hardware (caz pe care nu mi-l doresc, ar fi prea complicata remedierea problemei)


Overclockul; nu are nici o influenta. daca las totul, absolut totul stock, problema persista.


ps. placa video este Mushkin HP overclocked (am schimbat coolerul cu GFX Chilla)

poparamiro
04-05-2008, 04:09
Eu zic sa faci asa:

Lasi totul pe stock
Nu te mai chinui cu win si drivere ca nu-i de acolo.
Presupunind ca ai verificat cu memtest, prime95 sau orthos sistemul si sunt ok nu prea mai ramine decit placa video (si sursa).
Ai zis ca ai schimbat toate componentele din calc de 2-3 ori -- si placa video ai schimbat-o?

Verifica cu alta placa video sistemul sau pune placa ta pe alt sistem, posibil sa fie incompatibila placa video cu placa de baza ( putin probabil dar trebuie sa incerci , la agp erau mai multe probleme de genul asta)
Daca nu ai rezolvat nimic verifica si alta sursa pe sistemul tau, eventual poti sa verifici sursa prima data daca ti-e mai convenabil asa.

Dragos Saraolu
04-05-2008, 08:35
Daca asta este sistemul tau "Gigibyte DS2R | Q6600 G0 @ 3GHz | Scythe Mine | 8GB A-Data X 800+ | 8800 GT | 750GB 7200.11" eu zic ca depasesti puterea sursei in 3D, ai totusi Quad Core, 8 GB de memorie, incearca sa setezi Affinity pe un singur core la 3DMark, lasa-l cu memorie mai putina (banuiesc ca ai 4x2024, deci lasa-l in 2x2024 macar) si vezi daca tine asa. Vista 64 biti cu SP1 merge foarte bine cu 174.74, asta am eu si nu am probleme.

burebista
04-05-2008, 10:09
Dragos pe hirtie sursa trebuie sa duca. La frecvente stock sigur duce si omu' zice ca are probleme si asa.
OK, sa zicem ca sursa e primul suspect, nu poti imprumuta una de wattaj mai mare? Daca nu ai brand macar un Delux 600 ceva.
Placa video ai incercat-o pe alt sistem? Banuiesc ca sistemul e stabil in Orthos/OCCT si memtest86+, nu?
In XP SP3 ai aceleasi probleme?

Dragos Saraolu
04-05-2008, 10:27
Stiu ca teoretic trebuie sa mearga, el are vreo 280-300W consum in full load, deci cei 380W depine cum sunt distribuiti, s-ar putea ca cei 8 GB sa-i creeze probleme, am vazut multe sisteme cu probleme din cauza asta sau poate a alimentat necorespunzator placa video.

DeathRO
04-05-2008, 11:10
Sau poti pastra EW`ul si mai iei asa ceva http://caro.ro/sursa-sursa-fortron-300w-vga-sli--130064/

stege
04-05-2008, 12:57
Placa video este abia schimbata. Am avut hd3870 inainte..la fel facea, dar mai des decat asta. O sa incerc o alta sursa cu min 25A pe 12V sa vedem ce se intampla. In toate configuratiile mele au existau 2 puncte comune. Surse relativ mici dar de firma si acelasi kit de vista. In rest am schimbat toate componentele, toate driverele, toate softurile.

burebista
04-05-2008, 13:21
Sursa ta are 27A pe 12V (324/12) impartiti in maxim 17A pe fiecare rail. Adica daca un rail e incarcat cu 17A celalalt poate duce maxim 10A.
Incearca alta sursa imprumutata, ca sa nu dai bani degeaba. Daca lasi numa' 2 sau 4 GB RAM cum se comporta?
Daca ai parte de mesajul asta "Display Driver nvlddmkm stopped responding, has successfully recovered" ai o gramada (http://forums.nvidia.com/index.php?showtopic=25381) de citit (http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=229865), vorbaraie care a avut la un moment dat si o declaratie din partea nVidia:

Some Windows Vista users have reported that their systems are displaying an error message that says: "Display driver stopped responding, but has successfully recovered." This is called a Timeout Detection and Recovery error message.

Timeout Detection and Recovery (TDR) is a new feature of Windows Vista that attempts to detect problematic situations and recover to a functional desktop without forcing a reboot. Hangs can occur when the GPU is processing intensive graphics operations, typically during gameplay, and nothing is being updated on the monitor. To the user it appears that the system is frozen with no resolution to the problem; in previous operating systems users generally had to wait a few seconds and then reboot.

The TDR error message "Display driver stopped responding and has recovered" lets the user know that the NVIDIA display driver (specifically the "nvlddmkm.sys" file) has been re-initialized and the GPU is reset without requiring a reboot. The only visible artifact from the recovery is a screen flicker, the result of a screen redraw. Note that some older Microsoft DirectX applications may render to a black screen at the end of the TDR, requiring the user to restart these applications.

TDRs are not specific to a single driver problem, and can occur for a variety of reasons. When they occur, diagnostic information is collected in the form of a debug report that is sent to Microsoft through the Online Crash Analysis (OCA) mechanism if the user opts to provide feedback.

NVIDIA encourages users to submit their own bug reports via the NVIDIA Vista Quality Assurance Program, using the keyword "TDR" in the description of the problem.

We understand that many users have expressed frustration with this issue, and we apologize for the inconvenience. Since the NVIDIA v101.41 beta driver release, NVIDIA has been fixing many TDR issues reported by users. Our software team is currently preparing a new driver which will dramatically reduce the number of TDR errors that users have reported on the forums. Thank you for your patience.

stege
04-05-2008, 19:46
Acesta este mesajul. Voi incerca cu sursa noua (Enermax PRO 82+ 525W) sau sursa dedicata pt placa video (Thermaltake). Voi schimba si windowsul. Daca nici asa nu scap, vand tot, cumpar laptop cu video onboard, cumpar un xbox 360 si am terminat definitiv cu jocurile PC. M-am saturat!