PDA

View Full Version : Pericole in trafic (viteza, teribilism, alcool, neatentie)



blue_led
04-05-2008, 21:01
" Liniuta "este un sport stupid . cu masina obijnuita indiferent de ce marca e trebuie sa mergi cu viteza legala . altfel ...
150 km/h & cap de pod . bateria a trecut printr-un perete de tabla aflat la 50 m . motorul s-a spart in citeva bucati . soferul ( cunoscut de al meu ) a murit din cauza de ruptura de inima si trahee . i-a presat coloana de directie sternul
. stilpul din fata stinga s-a deplasat in spate 60 cm . pozitia actuala o are dupa ce l-au mutat cei de la descarcerare

dios
04-05-2008, 21:06
Vai ce viteza! Cum a reusit? :(

blue_led
04-05-2008, 21:13
nu a avut unde sa se replieze in dreapta . a trecut de contrasens si a intrat in santul din stinga unde a mers ghidat de cele doua maluri ale santului pina la primul pod . dupa ce a lovit podul cu partea stinga a zburat prin aer la 3-4 m inaltime apoi s-a rostogolit de 2 ori si a cazut pe capota .

GRIP
04-05-2008, 21:37
este un sport stupid . cu masina obijnuita indiferent de ce marca e trebuie sa mergi cu viteza legala . altfel ...


Sa mergi tu cu 50 in localitate si pe unde scrie 40, 30 sau alte valori perverse.:mad:

mache
04-05-2008, 21:53
sau unde sunt puse semne de dragul de a fii puse sau ramase de pe vremea cand masina nu depasea 90 km/h din constructie...

Sunt mii de cazuri si cazuri. Hai sa nu exageram sau sa trecem gratuit dintr-o extrema in alta...

Cazuri negative exista asa cum exista si "experimente" distractive facute intr-un cadru destul de "protejat"

Sincer eu n-am participat la chestii "legale" pentru ca nu am cu ce... dar de la a participa la asa ceva pana la a te da "grande" la fiecare stop in miezul zilei e o mare diferenta si nu cred ca asta e scopul acestui thread...

led - imi pare rau de amicul tau dar chiar nu e cazul aci (cred ?!) deoarece p-aci sunt destui oameni cu capul pe umeri incat sa nu faca excese atunci cand nu e cazul

Mersi, mersi... accept cu placere premiul de "the best diplomat" :D

blue_led
04-05-2008, 21:58
Sa mergi tu cu 50 in localitate si pe unde scrie 40, 30 sau alte valori perverse.:mad:
un olandez mi-a spus ca in olanda la o anumita depasire a vitezei legale se confisca masina . asa au ramas multi nemti fara masini la granita !
in elvetia depasirea vitezei in zona rezidentiala ( 30 km/h ) se penalizeaza cu 16000 euro amenda . depasire de 3 km/h in zona de 50 km/h => 200 euro amenda
in germania depasirea vitezei peste o anumita limita aduce 2ani proba de " buna purtare " . depasirea vitezei in aceasta perioada duce la anularea carnetului

cum crezi ca s-a disciplinat vestul ? cu " te rog frumos " ?

Gogu
04-05-2008, 23:09
blue_led, lasa man, ca noi suntem un popor de jmekeri si vrem sa aratam asta cu orice pret, nu iti bate capul.

spiderr
04-05-2008, 23:11
Vai de capul meu ce e acolo :( RIP prietenului tau,

in alta ordine de idei sunt de acord cu blue_led, partial macar :D, adica sa zicem ca noi pastram o anumita limita de "decenta", adica nu depaseam ~100 in oras in ideea ivirii situatiilor neprevazute, apuci sa franezi macar pana la 60-70 in cel mai rau caz, de unde impactul nu ar mai fi atat de violent, oricum cine face chestia asta trebuie sa fie constient ca orice se poate imtampla oricand si sa o faca pe pielea lui, desi microbul te prinde repede si e greu de stapanit :D

Gogu
04-05-2008, 23:24
60-70 e fatal doar ca te mai si chinui, I tell ya'. Impresia asta falsa de siguranta la viteza legala este o chestie total gresita, daca trebuie sa frinezi pina la viteza legala poti fi sigur ca orice se poate intimpla rau, se va intimpla foarte rau. Nu mai zic de cazul in care lovesti ceva viu, ca la 40km/h il omori fara drept de apel, in cazul in care are noroc, altfel ramine distrus pe viata.

Dragos Saraolu
05-05-2008, 06:13
Viteza nu te ajuta la un drum lung in tara decat foarte putin ca timp. De Pasti am facut Bucuresti-Sebes dus intors, la dus am "alergat" cat a tinut masina, la intoarcere am condus "batraneste", diferenta a fost de 15 minute la 4 ore si ceva de condus. Inca o data m-am convins ca nu merita riscul la care te expui pentru cateva minute mai putin.

spiderr
05-05-2008, 09:05
vorbea gogu, care si-a luat masina de 250cp sa mearga cu 50 :evil:

hulubei
05-05-2008, 09:13
Veneam ieri dinspre Bucuresti la Ploiesti. In curba de la Tancabesti, masina in care ma aflam rula cu zic eu vreo 120km/h, la ax. Pe banda cealalta o Skoda Superb cu Dambovita Tuning (culoare alba, geamuri negre, stopuri cu abtipilduri pe ele) se deplasa mai incet. Exact cand treceam prin dreptul Skodei, schimba Skoda brusc directia spre noi, ne arunca pe contrasens si trecem centimetric de masinile de pe contrasens. Eu unul nici nu am apucat sa ma mai sperii si norocul nostru ca soferul are ceva tarie/curaj in el si nu s-a speriat nici el si a controlat bine situatia. Cu alte cuvinte, eram pasibil de moarte si eventual soferul si de omor (celor de pe contrasens) pentru ca un dobitoc nu se uita nu doar in oglinzi, dar nici macar pe geam cand face o manevra (si in curba).

Efectul imediat urmator m-a enervat la culme. Pasagerul din dreapta din masina noastra, intr-un bun stil romanesc iese pe geam sa urle la cei din Skoda cum ca-s tampiti ca erau sa ne omoare, asa ca in replica, cei din Skoda vin in paralel cu noi si scot un pistol la noi. Just grate, telefonul la 112 nu a ajutat cu nimic, au intrat in Ploiesti fara sa fie macar stingheriti vreun pic de echipajele care intesau pe toata marginea drumului.

Ce mai poti cere de la asemenea civilizatie rutiera?

dreamer
05-05-2008, 09:52
Si eu sunt patit, joia trecuta, am reusit sa scap in ultima fractiune de secunda. Eram intre Ploiesti si Mizil, aveam cam 80-90 la ora (eram in afara localitatii), cand am vazut ceva mai in fata un autocar depasind o masina, cu inca o masina in fata lui in depasire. Dau 2 flash-uri, ca deja era cam aproape, masina din fata se repliaza pe banda ei, autocarul aparent la fel, cand brusc se decude sa depaseasca in contextul in care eu eram la ~20-30 de metri. Am inghetat instant, am reusit sa trag dreapta cat sa-l evit si sa franez, insa a fost cumplit, foarte "la milimetru". Ne facea zob idiotul, ca avea si viteza, am mai maers dupa ~200 de metri pana la prima parcare, unde l-am lasat pe taica-meu la volan, ca nu mai eram in stare sa conduc, imi tremurau picioarele in ultimul hal. Nebuni care omoara oameni nevinovati... :( Macar de-ar muri doar ei daca tot au chemari din-astea, insa rar se intampla asta, de multe ori teribilismul face victime colaterale, inocente.

Micutzu
05-05-2008, 10:22
Mugur, imi pare rau pentru prietenul tau; ce masina e ?

Cat despre legislatia altor tari, 16000 E amenda mi se pare absurd indiferent cat e venitul mediu pe cap de locuitor; probabil sunt unul sau mai degraba doua zero-uri in plus acolo.

Oricum, fiecare tara e diferita si mi se pare normal sa aiba legislatie proprie, adaptata. Daca nemtii sau elvetienii au un nivel de stress redus in trafic pentru ca au drumuri semnalizate cum trebuie, nu stau ca oile bara la bara cate doua ore ca sa faca 7 Km si mai trebuie sa fie cu ochii si pe gropile din asfalt pe langa indicatoare si celelalte masini, e normal sa pedepsesti crunt abaterile pentru ca nu sunt motive sa existe.

La noi insa ai toate motivele sa calci linia continua, sa dai blana la masina pe unde prinzi o bucata de asfalt libera, sa tai fata unuia sau altuia si in general sa te doara in fund de educatie in trafic. Pai cand ai niste politisti incompetenti pana in panzele albe si niste administratori de drum ce nu's prea familiari cu termeni gen "asfalt drept", "marcaje", "indicatoare", "semafoare coerente" tu te astepti sa ai soferi exemplari pe strada ?

Militianul ia bani publici, pai sa-l vad cum sare in sus la orice sesizare, ma jur ca as suna la 112 de fiecare data cand vad un idiot care depaseste coloana la semafor. Pai daca era cazul de mai sus al lui hulubei pe o sosea din Germania sau Elvetia, tu crezi ca mai faceau aia 10 km dupa ce sunai la 112 ? Normal ca sunt soselele pline de frustrati, nimeni nu respecta legea, doar nu o sa fii tu mai prost.

Iar drumurile, pai a ajuns lumea sa isi faca harti cu drumurile nationale practicabile si alea pe care sigur iti rupi ceva, ca si cum Romania e o jungla neexplorata si pionierii stabilesc cararile pe care nu te mananca leul; n-o sa fie nimeni vesel, relaxat si interesat de reguli cand schimba bucsile si pivotii de doua ori pe an plus ii clantane dintii si ii se strange inima din metru in metru ocolind craterele patriei.

Vestul e disciplinat cu drumuri bune si cu politisti care aplica legea, statul lucreaza pentru cetateni nu impotriva lor. Dar cat timp statul nu isi face treaba mi se pare logic sa ai legea junglei pe strada; ar fi de-a dreptul stupid ca in conditiile actuale sa apara niste pedepse aberante, cand politistii nu sunt in stare sa impuna nici legile existente iar drumurile sunt in mare proportie niste capcane.

h3x0r
05-05-2008, 11:39
Masina cred ca e un Passat model 2005,dupa stalpul spate...
Legat de ideea,fa si tu,ca si altii fac,nu sunt de acord cu ea....si nici nu o aplic.
In general tinzi sa atragi ceea ce ti se aseamana ca atitudine...ca si pretenul lui hulubei cand iese pe geam revoltat si era s-o pateasca...

Micutzu
05-05-2008, 11:54
Pai nici eu nu sunt de acord, dar incercam sa generalizez :D.

HymuraX
05-05-2008, 12:05
La faza asta trebuie sa fiu de acord cu Gogu...... Ce trebuie constientizat e ca o masina este o arma mai periculoasa decat un pistol, deoarece multi idioti isi iau permisul si au "sub control" vreo 2 tone la n viteza..... rezultatele le stiti. Un alt aspect ar fi la noi drumurile care nu sunt facute pentru un trafic de viteza.... in afara de cateva portiuni.

Gogu
05-05-2008, 13:22
spiderr, ai sa fii surprins ce incet merg de obicei. E drept, mai scap si eu piciorul pe acceleratie, fara voie in majoritatea timpului, dar ma opresc cind imi dau seama.

Micutzu are dreptate, in linii mari, numai ca la noi problema majora nu e ca unii stiu regulile dar prefera sa le incalce din cauza drumurilor sau mai stiu eu ce motive, problema e de fapt ca multi habar nu au care sunt regulile si conduc dupa ureche, dupa cum ii taie capul, etc, bizoni prosti sunt 80% minim. Permisele la noi se obtin mult prea usor.
Ca exemplu, cred ca noi si eventual putin ungurii suntem cam singurii care folosim proiectoarele si stopurile de ceatza pe timp de ... soare, zi, orice. La fel de bine pot merge si eu cu faza lunga all the time, incalc aceeasi regula de circulatie, dar alta varianta/subvarianta.

GRIP
05-05-2008, 17:36
Vad ca s-a inteles gresit (cred) postul meu de mai sus. Nici eu nu sunt in favoarea mersului ca "animalu", dar cand e liber si drept in fata si ai o restrictie imbecila (cum e pe valea oltului, inainte cu vreo 10 km de Brezoi - 40 la ora prin cateva sate compuse din doua case)....de ce sa nu o calci un pic mai tare (70, hai 80 la ora)?
Eu unul nu merg foarte tare si nici nu fac magarii (de cand am carnet de 2 ani jumate - nu mult, recunosc - nu am nicio amenda). Vitezele limita de pe autostrada si drumuri europene/nationale le respect si nu inteleg de ce nu ar face-o toti. In localitati e alta treaba. In orase 50 la ora e ok. Dar in majoritatea satelor e absurd. Nu zic sa ii dai in goarna, dar 70-80 la ora e o viteza civilizata, cred.
Cat despre prietenul amintit mai sus....RIP, dar totusi si-a cam facut-o cu mana lui. :( 150 km/h e viteza marisoara si pentru autostrazile noastre. Nu avem nici carosabil bun si nici nu exista respect in trafic. Sa nu mai vorbim de experienta la volan...nu prea ai unde sa te antrenezi pentru viteze de genul.

Sunt de acord cu gogu, la obtinerea permiselor auto. Testul psihologic ar trebui facut mult mai dur. Avem prea multi conducatori auto pe strazi, cand noua ne-ar trebui soferi.

blue_led
05-05-2008, 18:30
Cat despre legislatia altor tari, 16000 E amenda mi se pare absurd indiferent cat e venitul mediu pe cap de locuitor; probabil sunt unul sau mai degraba doua zero-uri in plus acolo.
Masina a fost passat model 2005 , 1.9 - dsg . Cred ca este o problema cu coloana de directie al carui suport, din aluminiu turnat, s-a spart ! Vom investiga asta ( in stil NTSB ) saptamina viitoare . Vor fi poze pe thread .
...............
Nu sunt zerouri in plus . Valoarea mi-a spus-o sotul ( neamt ) unei colege de liceu . Elvetienii daca te prind cu radarul in zona rezidentiala ( printre blocuri ) cu viteza te ard foarte rau . probabil suma asta la depasiri mai mari ( probabil 70-80 ) nu imi aduc bine aminte .
Nemtii mai au o regula, se sanctioneaza drastic incalcarea acesteia si anume mentinerea unei distante ( in m ) de jumatate din valoarea vitezei ( in Km/h ) fata de cel din fata . Se fac poze de pe pasarele si daca te prind prea aproape fata de cel din fata te ard . Pe mine m-au pozat odata pe o autostrada pasagerii dintr-o masina din fata mea probabil pentru a face plingere .
In romania un dobitoc a mers la 1 m in spatele meu in timp ce eu rulam cu 130 . Cind l-am intrebat ce facea daca frinam brusc a rinjit timp .

O concluzie se poate trage : lasati dobitocii sa va depaseasca si nu va intreceti cu ei .

hulubei
05-05-2008, 18:42
Sa nu zic de cate ori am urlat la soferul masinii in care am facut 1000km in ultimile 4 zile. Are o manie, daca tot merge tare si vrea sa depaseasca tot ce e pe banda lui, nu da si el flashuri de la distanta sa demonstreze ca e disperat, vine in curul celui din fata si sta acolo in cel mai elegant mod tampit cu semnalizarea pe stanga si asteapta sa vada celalalt.
Nu a priceput ca e posibil ca daca sta la 1m in spatele celuilalt, se poate nici sa nu-l prinda in oglinda cu semnalizara pusa (eu unul cand ma duc pe zone de viteza, imi reglez oglinzile pentru distanta pe unghi mai scurt, in felul asta stau la limita unghiului mort din coada masinii ceea ce inseamna ca un berbec care sta pitit in spatele meu, clar nu prea am sanse sa-l observ in coltul oglinzii).

dios
05-05-2008, 19:16
Eu tocmai ma duc la accidente sector 1 pe Grivita, un prieten a tamponat un idiot care a trecut pe rosu... Si cica tot ala e cu gura mare :D

Gogu
05-05-2008, 19:59
GRIP, mult succes cu condusul, insa ca exemplu sa iti zic unul singur pentru care nu se conduce cu viteza in localitate. Azi din fatza blocului am cules o pisica in shoc, s-a scapat pe ea, etc. Daca il prindeam pe idiotul care a lovit-o nu vrei sa stii ce iesea, la modul cel mai serios. Fiecare grobian care vede drum nou, asfalt bun, uita ca e in zona rezidentiala, ca in loc de animalele de care multora nu le pasa, poate fi un copil care se joaca, si tot asa, deci pe strada mea se da forja, dar cind zic forja chiar inseamna ca oamenii vor sa bata recorduri de 0-100km/h, nu gluma. Dupa fix aceasta logica nu e bine sa mergi nici pe valea Oltului, e drept, nici 40km/h ca deh, eu trec pe acolo de obicei cind vin de prin tari mai calde(mai reci to be precise), si dupa 16 ore de condus numai de 40km/h nu mai am chef, dar un 60km/h acolo e recomandat, ca mi s-a intimplat ca sa mai sara o baba sau alte chestii in fata.

Hell
05-05-2008, 20:04
Dios vezi ca e sectia 5 Bucuresti noi

mache
05-05-2008, 20:26
Gogu - hai nu mai fii cat-lover ca nu tine... chiar nu ma emotionez la faze d-astea... cand e vorba de oameni deja e alta poveste...

PS: da, stiu ce inseamna viteza, accidente... dar patrupedele nu se incadreaza in aceeasi conditie ca si oamenii pentru simplele motive: nu au aceeasi prioritate si nu se vad la fel de bine de la volan, chiar si la viteze mici...

stege
06-05-2008, 08:18
Viteza nu te ajuta la un drum lung in tara decat foarte putin ca timp. De Pasti am facut Bucuresti-Sebes dus intors, la dus am "alergat" cat a tinut masina, la intoarcere am condus "batraneste", diferenta a fost de 15 minute la 4 ore si ceva de condus. Inca o data m-am convins ca nu merita riscul la care te expui pentru cateva minute mai putin.

Sunt deacord cu tine. Nu merita.
Distantele se parcurg cel mai in siguranta si in cel mai scurt timp, cu viteza constanta cu care te simti in largul tau.

La mine nu prea se aplica metodologia, eu mai trebuie sa opresc sa fumez, sa beau o apa, etc..

Monstru
06-05-2008, 09:13
Gogu - hai nu mai fii cat-lover ca nu tine... chiar nu ma emotionez la faze d-astea... cand e vorba de oameni deja e alta poveste...

PS: da, stiu ce inseamna viteza, accidente... dar patrupedele nu se incadreaza in aceeasi conditie ca si oamenii pentru simplele motive: nu au aceeasi prioritate si nu se vad la fel de bine de la volan, chiar si la viteze mici...

La faza asta esti grobian, cred ca putem face un efort ca sa protejam animalele. Daca nu, nu suntem decat niste tarani ingalati care o ard cu maneaua la maxim in Dacie printre blocuri.

mache
06-05-2008, 09:16
Permite'mi sa-ti zic ca nu ai habar si ca trantesti presupuneri total aiurea... Daca tu crezi ca poti proteja animalele cand ele iti apar in fata in momentele cele mai neplacute in trafic atunci inseamna ca nu prea mai are rost sa mai postezi pe aria asta pana'ti iei permis/masina/motor/tractor/etc...

Monstru
06-05-2008, 09:25
Nu iti permit nimic, aici nu era vorba despre animalul care ti-a sarit in fata si nu ai avut cum sa il eviti (se intampla si nu este vina cuiva), ci de tarania de a merge cu 70 Km/h pe stradute doar pentru ca asfaltul este bun si taranul trebuie sa simta adrenalina frateeeeee, precum si de o totala rupere de pix fata de alte fiinte....Mancatz-ash.

Peizan
06-05-2008, 09:25
...deoarece p-aci sunt destui oameni cu capul pe umeri incat sa nu faca excese atunci cand nu e cazul


Excesul e un exces. Iar ca sa-ti dai seama ca "nu e cazul" de multe ori te costa prea mult.
Iar faza cu "capul pe umeri" ... toti il au, pana in momentul cand nu-l mai au (la propriu). Iar trecerea de la viata la moarte poate fi atat de naturala incat ramai blocat.

mache
06-05-2008, 09:43
Monstru - am mers cu 30 la ora pe straduta mica cu sens unic si masini parcate... si dintre masini mi-a iesit un Setter fericit ca l-a lasat stapanu sa alerge... am franat dar tot l-am lovit... deci chiar nu e un exemplu reusit ala cu "mancatz-ash"...

Peizan - interpreteaza cum vrei... eu mi-am zis parerea

Monstru
06-05-2008, 09:46
La 30 la ora ai avut timp sa franezi, si presupun ca a mai avut o sansa cat de cat. La >50 la ora...deja vorbim de pilaf. Eu nu am zis ca tu nu ai fi atent, dar nu mi-a placut atitudinea apropo de animale (cum ca ar avea "alta prioritate fata de om").

Gogu
06-05-2008, 09:49
Monstru, respect total pentru ce ai zis mai sus, sunt perfect de acord.

mache, las-o ca macane, no offense dar are dreptate Monstru. Conditiile de trafic la noi sunt cum sunt, oricum am da-o nu suntem intr-o tara civilizata si din pacate asta se vede peste tot. E carnagiu pe majoritatea drumurilor mai circulate, in orase sau in afara lor, desi exista limite de viteza care ar cam pune in afara pericolului multe vietuitoare de orice fel, daca soferul ar da dovada de creier si atentie.
Faptul ca sunt eu cat lover nu are nimic de a face cu treaba asta, una e ca ma deranjeaza pe mine mai mult poate decit ar trebui, alta e sa nu fii om si sa nu iti pese, sa nu te deranjeze.

mache
06-05-2008, 09:55
nu macane deloc si-ti expun urmatorul exemplu: eviti un animal si intri in plin in alta masina sau in oamenii de pe trotuar... ce ti se pare mai normal/moral? eu ziceam doar atat: prefer sa dau peste un animal daca altceva nu pot decat sa intru intr-un om...

Artanis
06-05-2008, 09:56
blue_led, regrete pt. cunostinta ta...D-zeu sa-l ierte :(

BTW, n-as vrea/putea lovi nici o fiinta, nici o vrabie, dar sa fim seriosi, una e cand iti apare in fata un om, alta e cand e un animal...La limita, prefer sa intru cu masina proprie in stalp, decat sa calc un pieton, insa trebuie sa admit ca nu cred ca as putea face asta pt. un animal...

Monstru
06-05-2008, 09:58
De cate ori se intampla sa ai de ales intre un om si un animal si de cat ori este vina vitezei exagerate si a neatentiei? Hai sa nu o dam in filozofii, multi lovesc animale pentru ca nu le pasa, nu pentru ca nu au ce face. Daca trebuie sa te sui pe trotuar sau sa intri in masinile parcate ca sa eviti, in loc sa te ajute o simpla frana....e cam clar care este cauza, nu domnu' sofer?

Da, exista si cazuri in care nu ai ce face, viteza mare (legala) pe drum national sau autostrada, acolo de multe ori nici nu ai timp sa faci ceva, iar daca faci risti sa zbori de pe sosea. Insa in oras este alta poveste.

Artanis
06-05-2008, 10:01
Pai "carnagiul" ala de care vorbeste Gogu este in special pe autostrada sau pe drumuri nationale, unde viteze de peste 100km/h sunt la ordinea zilei. In oras, ce-i drept, mai multa atentie la volan nu strica niciodata.

Monstru
06-05-2008, 10:02
Din pacate se intampla des si in oras. Si BTW, de cand este legal sa mergi cu mai mult de 100 Km/h pe drumurile nationale? :)

Artanis
06-05-2008, 10:05
Era o enumeratie, in care era inclusa si autostrada. Si oricum, daca mergi pe DN cu pana la 109km/h nu este legal, dar nici ilegal nu e :D

Gogu
06-05-2008, 10:52
nu macane deloc si-ti expun urmatorul exemplu: eviti un animal si intri in plin in alta masina sau in oamenii de pe trotuar... ce ti se pare mai normal/moral? eu ziceam doar atat: prefer sa dau peste un animal daca altceva nu pot decat sa intru intr-un om...
Mi se pare ca esti sofer foarte prost si nu meriti carnet daca asta faci, sau ca ai o masina ce nu ar merita sa circule nici pe drumurile de tzara din Albania.

Artanis, pe bune, Monstru are dreptate, si doar stii ca nu zic asta des. Poate stii si tu pe strada unde stau eu cum se circula, ca exemplu. Iar pe DN cu 109km/h e ilegal, doar ca e contraventie si nu mai grav. Partea proasta e ca DN-urile trec si prin localitati, si in general acolo exista si animale mai multe, si oameni, etc, in general pe acele portiuni este carnagiul, si nu la naiba in praznic pe unde nu vezi nici pasari. Nu mai zic in oras, unde poti evita cam orice daca mergi cu cei 50-60km/h si cu grija.
Si acuma serios, citi crezi tu ca merg legal sau macar de bun simt si fiind aware de pericole atit pe DN cit si pe autostrazi(nu ca am avea noi autostrazi, ci glumele alea proaste...) ? Nici oameni de la care ma astept sa aiba minte, gen personajul a carui motocicleta rezideaza in garajul tau, nu conduc cu viteza legala sau macar de bun simt, ca deh, cum ziceam, toti sunt jmekeri in tzara asta.

mache
06-05-2008, 11:02
Hai ferea ca iar se transforma gogu in moralistu si politistu forumului... :rolleyes:

Sa-ti mai dau un exemplu pentru "skillu" tau... trec in fuga pe rosu un caine cu stapanu care-l tine de la o distanta de ~3m si nu-i da drumul decat in momentul in care sesizeaza pericolul si se da inapoi... tu abia poti frana... intrebare : catre cine intorci masina??

h3x0r
06-05-2008, 11:07
Beh un gand am sa va zic.

E ceva in aerul asta de bucuresti,sau ce m*&%ii masii ? Vin de acasa de Paste,gasesc pe XPC cearta,de unde a rezultat semnatura lui Monstru.
Vin relaxat dupa 1 mai , ma duc pe Computergames pe aria auto,aia o ard cu incapacitatea de franare a motocicletei fata de automobil ,iar aici , din nou vreo 2-3 rabufniri , generate de orgoliu .

Mache era greu sa nu zici nimic dupa ce a postat Gogu povestioara legata de pisica ? Nu , ca trebuia sa reactionezi ...chestie de e-penis sau ce-o fi...
Ia uite ca vine Monstru sa te vaneze nitel ca o potarniche...Gogu backing him up... :bulb:

:rotf:

dios
06-05-2008, 11:24
lasa-l ma pe gogu ca el a mers cativa kilometri, evita cat poate traficul si in general teoretizeaza foarte mult. Dar vine o vreme cand pur si simplu esti pus in fata faptului implinit.

Si am sa va dau un exemplu. Eram pe autostrada Buc-Pitesti, aveam fix 130km/h. Pe banda a 2-a. Cu un megane, inalt cat casa, suspensii moi, etc. Si imi sare in faţă un câine. In spate un tir, in dreapta o masina mica. Ce era sa fac? N-am franat, n-am evitat, ca iesea carnagiu. Asa doar amaratul ala de caine a patit-o :(

Daca evitam, trageam dreapta, intram in masina de langa mine, aia cine stie ce mai faceau... Cum era? Sau daca franam tare si venea tirul peste mine?

Artanis
06-05-2008, 11:55
Iar pe DN cu 109km/h e ilegal, doar ca e contraventie si nu mai grav.
Ideea e ca depasirea vitezei maxime cu o valoare sub 10km/h nu te incadreaza la nici o abatere conf. codului rutier...cel putin asa imi amintesc eu de pe vremuri...:confused:

Cat despre faptul ca este necesar sa se circule mai incet si cu mai multa atentie in oras, sunt perfect de acord si asta am spus si eu mai sus...

Raptor
06-05-2008, 13:10
Problema pe autostrazile din tarile bananiere precum Romania este ca dintr-un motiv sau altul lipsesc gardurile protectoare de pe marginea drumului, care au singurul scop de a tine animalele departe de sosea. Eu consider ca daca lovesti un animal pe autostrada n-ai absolut nici o vina. Animalele n-au ce cauta pe autostrada.

Monstru
06-05-2008, 13:28
Nu contrazice nimeni asta, sunt situatii in care chiar nu ai ce face :(

Micutzu
06-05-2008, 13:31
Cred ca discutia deviaza, am inceput cu boii care depasesc coloana si vacile care nu se-asigura si am ajuns la pisicute si catelusi. Nu mai bine ne intoarcem tot la cornute ?

Iubitel
06-05-2008, 13:43
Ideea e ca depasirea vitezei maxime cu o valoare sub 10km/h nu te incadreaza la nici o abatere conf. codului rutier...cel putin asa imi amintesc eu de pe vremuri...:confused:

Cat despre faptul ca este necesar sa se circule mai incet si cu mai multa atentie in oras, sunt perfect de acord si asta am spus si eu mai sus...

Wrong,in general limita aia de 10km peste viteza maxima e una de bun-simt,intrucat nu scrie in nici un regulament despre asa ceva.Cat despre animalele care misuna pe strazi parerea mea e ca sunt prea multe,nu a existat drum pe care sa il fac cu masina in afara localitatilor si sa nu vad 3-4 moarte pe sosea :mda:

Monstru
06-05-2008, 13:44
Si au revenit cornutele.....:rotf:

Artanis
06-05-2008, 13:55
Iubitel, deci ai vazut lesurile alea inafara localitatilor, ok ?

In alta ordine de idei, te rog sa-mi spui si mie ce amenda iau eu, si cate pct. de penalizare, pt. o depasire a vitezei maxime admise local cu o valoare intre 1 si 9km/h ? Merci !

spiderr
06-05-2008, 14:02
Ce-aveti ma ? la noi si cu 52km/h in oras daca te-a prins, ai instant 2 pct de penalizare si amenda de vreo ~80roni...

bausto
06-05-2008, 14:04
Nu se pedepseste depasirea cu pana la 10Km/h pentru ca si vitezometrele si radarele au o marja de eroare. Si nici un producator nu are chef sa se ia la tranta prin tribunal cu soferii care vad 90 pe cadran, dar isi iau amenda.

spiderr, o amenda de genul ala nu are nici o sansa la contestatie, crede-ma. Daca stii legile cum trebuie scapi de 99% din amenzi, mai ales astea care sunt o invitatie la contestatii. :)

L.E. Sunt politisti care dau amenzile "la noroc". Adica se bazeaza pe necunoasterea legilor sau necunoasterea unor amanunte si "chichite". Ca atunci cand te sperie ca platesti nush cate milioane cand tu ai jumatate din minim. Merg la intimidare si la impresie.

Artanis
06-05-2008, 14:05
Ce-aveti ma ? la noi si cu 52km/h in oras daca te-a prins, ai instant 2 pct de penalizare si amenda de vreo ~80roni...
Zau ? Conform carui cod rutier ? Poate patesti ce spui tu acolo unde ai limita la 40km/h :)
2 pct. + amenda iei doar daca depasesti cu 10-20 km/h. 3 pct. incasezi daca depasesti cu 20-30km/h, and so on.

spiderr
06-05-2008, 14:14
Corect, au erori si sunt luate in considerare dar numai daca contesti si ajungi la tribunal si eroarea din cate stiu eu era sub 5 km/h, pana una alta, daca te opreste si iti zice ca aveai 52... te pune sa semnezi procesu si daca nu esti sigur pe tine sa zici ca contesti aia e, te-a prins si sanctionat

LE: stiu ca in cod zice cu 10-20 dar eu stiu pe cineva (minte el mint si eu) care si-a luat amenda pentru o viteza gen ce am zis eu 52-54 km/h pe zona cu limita de 50 :(

HymuraX
06-05-2008, 14:16
Radarele au si ele hibe, nu de mult un prieten a fost prins cu Sprinteru' cu 169 de km/h cand masina e limitata din constructie la 140 :D .

stege
06-05-2008, 14:19
Daca ai pana in +9km/h peste limita segmentului de drum unde radarul te-a iradiat, politistu nu are ce sa iti faca. Iar legat de chichite, scapi de orice amenda daca ai timp si rabdare.

Si revin cu edit.

Atata timp cat conditiile sunt de kkt iar eu platesc nu mai putin de 1800 roni in fiecare luna impozit, a inceput sa ma doara fix in gaura aia neagra de legi, amenzi, interdictii, reglementari sau recomandari, legate de condusul agregatelor. In momentul in care din banii mei voi vedea ca se fac lucruri adevarate, voi schimba macazul. Dar pana atunci, imi permit sa ma asigur temeinic, apoi sa trec pe rosu (nu in toate cazurile). Stiu ca suna a manelism dar m-am saturat de balaceala asta de guvernare/administrare. Mai ales pe banii mei. Iar legat de animale, avand in vedere ca sunt pe doua roti, mi-e mai mila de mine decat de ele. In fiecare dimineata trebuie sa articulez 4 caini care abia asteapta sa plec cu motorul. Probabil ca vor muri din cauza contuziilor perpetue. Si eu am caine, dar nu il las sa se cace pe asfalt, nu sare la gatul nimanui, nu latra si nu deranjeaza pe nimeni. Iar daca o face, responsabil sunt eu.

Artanis
06-05-2008, 14:23
Corect, au erori si sunt luate in considerare dar numai daca contesti si ajungi la tribunal si eroarea din cate stiu eu era sub 5 km/h, pana una alta, daca te opreste si iti zice ca aveai 52... te pune sa semnezi procesu si daca nu esti sigur pe tine sa zici ca contesti aia e, te-a prins si sanctionat

LE: stiu ca in cod zice cu 10-20 dar eu stiu pe cineva (minte el mint si eu) care si-a luat amenda pentru o viteza gen ce am zis eu 52-54 km/h pe zona cu limita de 50 :(
Hello ?! Nici un politist cu capu' pe umeri nu te opreste sa-ti dea amenda daca nu ai depasit cu cel putin 10km/h vit. maxima adimsa in zona respectiva. Daca se intampla, e clar ca e pus la ciupeala, oricum, eu nu am intalnit/auzit asa ceva. Nu are cum sa scrie un proces verbal cu 52km/h, in zona de 50km/h, pt. ca nu are unde se te incadreze contraventional. E limpede acum spiderr ?

bausto
06-05-2008, 14:34
te pune sa semnezi procesu si daca nu esti sigur pe tine sa zici ca contesti aia e, te-a prins si sanctionat
Poti sa semnezi ce vrei. De fapt, poti sa ii spui sa scrie ce vrea acolo, poti sa ii semnezi in alb, dar sa il avertizezi ca la proces o sa ii ceri probe materiale sa sprijine ce scrie acolo (sau poti sa tii asta ca arma secreta si element surpriza... never fails). Un simplu avertisment ca un proces de abuz in functie nu e departe ii inmoaie si pe cei mai inversunati.

O sa vezi cat de greu e sa demonstrezi ca poza radarului e facuta in localitate, nu in afara, mai ales ca nu e chiar un cadru larg, ca ai depasit sau nu linia continua (poate sa aduca martori garla, cat timp si tu vii cu ai tai). Ceri buletinul metrologic si autorizatiile care, in multe cazuri, sunt "trecute de termen". Chiar si daca esti baut poti sa tragi de timp si pana apuca sa iti ia probe biologice trebuie sa recalculeze concentratia si sa demonstreze ca in momentul controlului erai baut (pana baga ala acul tu pui sticla la gura, cunosc cazuri, au scapat :D).
Uneori chiar ma intreb de ce ma mir ca unii scapa neatinsi din orice clinci cand asta e o chestie accesibila aproape oricui. :)

stege
06-05-2008, 14:56
Ce zice Bausto mi se pare o conduita demna de urmat doar cu urmatoarea conditie: calcand stramb, nu pui viata nimanui in pericol.
Iar cu alcoolul nu sunt de acord de nici un fel de culoare. Ai baut, nu conduci. Simplu!

In rest ca ai ars-o cu 200 pe autostrada sau cu 120 pe dn1 sau cu 80 in oras (in conditii de siguranta, cat de cat - strada goala, vizibilitate maxima, agregatul in perfecta stare, etc..) e prea putin important.

Artanis
06-05-2008, 15:00
Alcoolul la volan face parte din categoria faptelor dincolo de puterea mea de intelegere sau de acceptare.

bausto
06-05-2008, 15:33
Ce zice Bausto mi se pare o conduita demna de urmat doar cu urmatoarea conditie: calcand stramb, nu pui viata nimanui in pericol.
Nu recomand nimanui sa conduca beat, baut, ametit, binedispus, luat sau in orice alta stare provocata de alcool (cu denumiri care mai de care mai soft, ca sa se simta soferul impacat cu el insusi si cu starea de ebrietate :)). Dar e bine sa fii constient de optiunile pe care le ai atat ca sofer cat si ca victima in astfel de situatii si sa stii la ce sa te uiti cu atentie.

Corbu'
06-05-2008, 15:40
Pe asta ati vazut-o? Teribilism pe 2 roti, viteza excesiva si un pic de neatentie din partea celui cu duba. Rezultatul il vedeti in film.

http://www.youtube.com/watch?v=3lHouxqvJF0&eurl=http://www.daciaclub.ro/la-cateva-secunde-de-dezastru-page-1-t110840-s0.html

Micutzu
06-05-2008, 15:52
Mda, vinovati sunt amandoi, fraier e ala cu motocicleta ca el are isi rupe gatul in caz de ceva.

Gogu
06-05-2008, 18:34
dios, ce spui tu e penibil, scuze de genul "mi-a aparut in fatza". Cum a facut, s-a teleportat ? Faptul ca erai tu atent la altceva e una, recunoaste macar, nu te scapa pe tine aiurea. Orice accident in care tu lovesti ceva, fie el om, caine, alta masina, esti vinovat, poti sa o dai cum vrei tu sa iti gasesti tzshpe mii de scuze.
Cit despre partea cu condusul meu, esti prost informat, dar poti continua argumentatia fara a avea o baza solida. Daca ar cadea de pe soba drobul de sare, atunci ce mai faceai ? Poti presupune la infinit ce se putea intimpla, daca nu ai incercat nu ai de unde stii.

Cit despre garduri, intra fix la categoria aia ca noi nu avem drumuri pe care sa iti permiti sa fii citusi de putin inconstient, dar asta nu ii opreste pe multi sa fie extrem de inconstienti.

Nasol accidentul ala cu moto, foarte retard ala cu duba, din film pare 101% vina lui. De fapt, ce sa mai zic, pe DN1(si nu numai) sunt multi idioti pe motoare care merg ca handicapatii, si-o cauta, e drept, dar handicapti mintali la volan sunt peste tot, daca nu stii sa ii feresti e grav. Si pe mine era sa ma agatze un idiot cu papucul prin oras, desi mergeam cu motorul cu 30km/h, boul a facut dreapta fara sa se uite, ca deh, minte nu are si unde nu e nici Dumnezeu nu cere.

dios
06-05-2008, 20:26
Hai frate lasa-ma. Sa fii tu in situatia mea si dupa aia sa vorbesti. Cand ai nevasta in dreapta si alta persoana in spate, ale caror vieti depind de tine gandesti altfel. NU ai ce sa faci, end. Pur si simplu a tâşnit de sub gardul desparţitor de pe mijloc, n-am vazut decat o strafulgerare si am auzit un zbang. Decat sa risc sa ma rastorn, sau sa lovesc pe altu' sa ma dea ala in judecata in cel mai bun caz, mai bine asa. Intr-o fractiune de secunda am luat decizia de a ma proteja, in litera legii. Am trecut prin multe accidente, am vazut si mai multe si stiu ca atunci cand esti pe prioritate, cand ai dreptate, si eviti accidentul, cauzand alte accidente, devii vinovat automat. Ca sa nu mai zic, nu am cum sa compar impactul cu un caine, cu un alt automobil sau chiar tir. Pur si simplu NU vreau sa risc nici 1% intr-o situatie de acest gen.

D-aia e autostrada, vinovati sunt aia care fura gardul special, sau cei care nu l-au pus la locul lui, sa nu lase sa intre animale. La viteza de autostrada nu ai ce face. A, ca esti in Romania, si pe autostrada ar trebui sa mergi cu 70-90 ca sa vezi, e altceva. Aici da, sunt vinovat. Tu sau fratele tau cu masinile de XXX cai putere mergeti cu 90 pe autostrada? Ai idee cate animale ati omorat ca sa aveti pielea aia frumoasa pe scaune? Sau cati oameni mor de foame ca sa conducem noi in lux? De ce nu privesti in ansamblu, ci te focusezi doar pe instinctul meu de conservare, de sofer (eu zic ca destul de bun), care ma ajuta sa minimizez daunele pe sosea in cazul unor evenimente nedorite?

Daca eram la tine pe strada cu 60 la ora, aia da, se numeste inconstienta, si nu mi-as ierta-o niciodata daca din vina mea s-ar intampla ceva. Insa pe autostrada, unde nu are ce sa caute picior de om sau animal, in mijlocul strazii, unde legea iti da dreptate, la revedere.

Altfel am procedat insa pe DN1, acum vreo 7 ani, cand la fel mi-a intrat pe sensul meu de mers un obiect, recte o masina. Aici am luat decizia de a-l evita si de a ma opri cu ajutorul unui stalp de pe margine. Dar aveam 70 la ora, dupa frana cred ca am ramas cu 30km/h maxim. Si de aceasta data decizia mea a fost foarte buna, daunele fiind minore. Eram insa singuri pe sosea. Dar din aceasta cauza nu mi-am recuperat nici pana acum banii, datorita procesului nesolutionat.

Un alt exemplu elocvent este ce a patit fratele nevesti-mii. A iesit de pe strada secundara, avea cedeaza trecerea, si l-a jenat pe unu care venea din dreapta. Acela era un sofer nou, avea lamai in geam, s-a speriat, si a tras puternic dreapta, intrand intr-un taxi de pe margine. Autorul moral este Florin, fratele, insa politia nu a putut demonstra asta, avand drept principala marturie pe cea a soferului care a lovit taxiul. Deci sfatul meu este ca atunci cand ai dreptate, si cand estimezi ca nu te lovesti prea tare, nu evita. Pentru ca risti sa te transformi in vinovat.

hulubei
06-05-2008, 20:34
Corbu', pe de-o parte, mare parte din vina o poarta motociclistul pentru viteza avuta. Mai mult, cand avea de gand sa franeze pentru curba ce urma sa vina?
O alta mare parte de vina o poarta administratorul drumului. Marginea soselei e plina de praf si pietris. Probabil asteapta mai multe accidente de genul acela ca sa curete soseaua. Eventual si un turism ceva pierdut pe grohotisul ala.
Vina soferului de duba? Vina lui e ca a trecut prea mult pe ax sa-i faca loc berbecului de venea cu motor din spate si ca nu a observat pietrisul de pe drum unde urma sa se piarta motoristul de pe contrasens ce venea ca naluca.

Mai pe sleau, vacanta de 1 mai a fost plina de evenimente rutiere. Unul din ele pe autostrada. O masina iesita in sant. Motivul cred ca a fost blocajul de la iesire si blegul nu s-a prins sa franeze la timp iar banda de urgenta nu i-a fost suficienta si a vrut in sant. Nu-i problema, neatentie, lipsa de experienta, masina destul de sifonata si aparent nimeni cu vreo lovitura. Bun, dar vin din spate turmele de motoristi ce treceau la mare viteza printre masinile oprite. Si fix in dreptul masinii din sant, unul din motoristi mai ca sa uite sa mai si franeze, pierde spatele si norocul il face sa se echilibreze, ajungand intre doua masini de pe banda unu. De acolo nu stiu ce naiba a mai patit.

Pentru mine e clar, cand vad motociclisti in oglinda, ma apuca fibrilatia, nu stiu pe unde sa ma bag cu masina sa nu intru in vreunul care cine stie pe unde mai iese, cred ca daca ar putea, ar depasi si pe sub masina.

dios
06-05-2008, 20:51
Viteza a fost foarte mare, cred ca avea destul peste 100km/h. Totusi duba avea linie continua, si daca nu era linie (tocmai incepea punctata), avea cedeaza trecerea. Deci adio si n-am cuvinte pentru el. Dar daca nu exista filmul, fara urma de impact motociclistului i-ar fi fost extrem de greu sa demonstreze ca a fost jenat de masina.

Si mie mi-e o frica crunta de motociclisti, fug, franez, ma departez cu orice pret de ei. Orice intersectie in care nu am prioritate o trec incet, incet, incet, sa ma vada, daca vine vreunul... insa era sa-l capsez pe unu' cu un cacat de mobra, venea pe cedeaza si mi s-a infipt in fata. Noroc ca am reflexe, am franat de dracii m-au luat si am oprit la 0 mm de pedala mobrei... :D N-avea carnet, n-avea casca, n-avea nimic. Si tot el era cu gura mare, cica sa ma uit pe unde merg..... mama ce bataie i-as fi tras, daca nu s-ar fi strans rudele (mai colorate) ale acestuia :D insa cand au inceput si masinile sa faca coada si sa tipe "nu vezi dom'le semnu'??" s-a calmat brusc.

mache
06-05-2008, 22:13
dios - frica de motociclistii echipati corespunzator si cu motoare decente (trebuie totusi sa stii cate ceva despre fenomen intr-adevar) este de multe ori nejustificata : sunt mult mai decenti decat majoritatea soferilor . Dar asa cum exista cretini pe 4 roti era evident ca exista si pe 2 insa in >80% din accidentele dintre un motor (NU partaietoare de scuter) si o masina este soferul vinovat si nu motociclistul...

hulubei - eu zic sa te mai uiti inca o data ... soferul s-a asigurat mai mult de-o gramada... iar motociclistul chiar a franat si a venit franat... nu ii iau apararea motociclistului pentru viteza insa putea sa aibe si 90 la ora ca tot acelasi era deznodamantul (poate si mai grav daca soferul estima si mai aiurea viteza si se baga si mai repede)

dios
06-05-2008, 22:26
Mie mi-e frica sa nu-i lovesc, sa nu cada, sa nu se dezechilibreze, etc. Nu ca ma depasesc ei, sau cine stie ce teribilisme ar face. Mi-e frica pentru repercusiunile actiunilor lor, voite sau nu, asupra mea. Eu ii feresc cat pot, ii las sa treaca, indiferent de echipament, tip de motor, scuter, bicicleta. Duca-se in plata lor, si asa e periculos in Bucuresti, macar eu sa-i protejez.

Dragos Saraolu
06-05-2008, 22:34
Frana brusca pe motor la peste 60 km/ora este o gluma buna pe drumurile noastre, cred ca n-ai nici o sansa sa scapi fara cazatura, este imposibil sa nu iei o groapa sau sa nu derapezi din cauza asfaltului.

Micutzu
06-05-2008, 22:48
Legal, soferul de duba e vinovat pentru taierea dungii continue si doar atat, indiferent ce a patit motociclistul; nu exista "m-a jenat" in legea rutiera.

Mache, mergand pe ideea "78% din statistici sunt inventate pe loc", explica-mi si mie cine te-a informat ca soferii ar cauza majoritatea accidentelor cu motociclete; nu de alta, dar pana acum nu cred ca am auzit de mai mult de 1-2 accidente cu motociclisti petrecute la viteze legale, asta in conditiile in care in timpul sezonului e minim un decedat pe saptamana pe motocicleta.

Artanis
06-05-2008, 22:56
Gasesc interesant ca stradania pt. masini cat mai sigure (care eventual sa evite singure accidentul) continua...: Volvo Aims For "Injury Proof" Car by 2020 (http://www.dailytech.com/article.aspx?newsid=11656)

Further technology that Volvo plans to add to its vehicles includes an "electronic bumper" that reads and processes information around the vehicle to alert the vehicle central "brain" -- the vehicle could then take over throttle, braking, and steering controls to reduce the likelihood of a crash.

"If you have a really long perspective, I think we will not have vehicles that will crash in the future," added Ivarsson. "You and I, in the future, we won't accept that. Why should we accept that?"

hulubei
06-05-2008, 22:59
Pai soferii cauzeaza majoritatea accidentelor cu motor ca in general e mai usor sa omori cu masina un motorist decat ii e unui motorist sa omoare un sofer. :rotf: Sad/funny but true!

Eu in acel accident vad in primul rand un mare vinovat: administratorul drumului public. Presupunand ca duba nu era acolo, motociclistul nu era nevoit sa evite cu juma de metru de la centrul benzii pe care mergea, dar daca vroia el musai sa mearga mai pe la margine si nu lipit de ax, deznodamantul era acelasi: motorist in sant (sper ca nu mort si nici cu leziuni prea grave totusi) din cauza mizeriei, pietrisului si prafului de pe sosea.

Cat despre linia continua, parca mi se pare ca la 2m maxim in fata locului de viraj al dubei, linia devenea discontinua. Sa fim seriosi, stiu din surse sigure ca marcajul nu se calculeaza la noi, se face dupa urechea sefului echipei de marcaje "uite pe aici ar fi bine sa incepem cu linia discontinua".

In final, ajungem la replica de la care am plecat: respectarea vitezei legale sau pe acolo macar (ca suntem romani, e o atitudine maiastra incalcarea legilor), ar fi dat mai multe sanse de control al motocicletei.

Micutzu
06-05-2008, 23:05
Adica unul merge cu viteza complet neadaptata, altul intoarce unde n-are voie si ala care a facut drumul e principalul vinovat ? :) Ca are si administratorul drumului o vina nu neg, dar in situatia asta sunt muste si pe alte caciuli.

hulubei
06-05-2008, 23:08
Muste pe fiecare caciula. Ar trebui scosi cel putin 2 din vinovati cat sa poti zice ca e vina cuiva, altfel, de scoti doar unul, tot raman doi vinovati.

spiderr
06-05-2008, 23:35
Cu cat ma uit mai atent la filmu ala observ chestii din ce in ce mai interesante

1. ala cu duba a franat in ultimul moment(uitati-va atent cum se lasa de bot masina) ceea ce inseamna 2 lucruri, ori ala cu motoru avea super viteza, ori ala cu duba nu s-a uitat indeajuns de bine
2. erau niste oameni in lateral care nu au schitat nimic in momentul in care ala cu motoru a cazut, pur si simplu stateau acolo ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat

mache
06-05-2008, 23:47
Micutzu - discuta cu politistii care se ocupa de astfel de cazuri si cu motociclistii implicati in asa ceva ... si am restrans totusi nr accidentelor la acelea in care sunt implicate in coliziune masini... nu vorbesc de prostanii care se urca pe motor cu slapi in picioare si care s-au dus de nebuni in zid sau pe asfalt de capul lor...

Gogu
07-05-2008, 00:34
dios, in povestea ta sunt gauri majore, nu vreau sa spun ca nu ziceai adevarul, dar in caz ca nu stii, tirul nu poate merge in spatele tau cu 130km/h, pur si simplu nu poate, e limitat fizici si electronic. Apoi, tirul in mod ciudat frineaza mult mai bine decit o masina mica, are o suprafata de contact enorm de mare, greutate mare, etc.
Ca e nevasta in dreapta sau un alt pasager, tot aia e, te-ai panicat si ai ramas fara reactie, nu esti primul, nici ultimul, se intimpla des.
Anyway, e irelevant, discutam aiurea, a fost, aia e.

Cit despre motociclisti, multi vorbesc putini cunosc.
Da, majoritatea celor care o patesc pe motor o patesc fix din vina lor, insa sunt dureros de multi care sunt accidentati din cauza soferilor neatenti, idioti, ignoranti, etc.

Gogu
07-05-2008, 00:39
PS. mache are dreptate in ce priveste accidentele intre motor si masina, pe bune acuma, nu ca iau eu apararea motociclistilor, ca majoritatea mor in primul an de carnet fiind idioti.
Insa multi o patesc de la soferi idioti, si nu motociclisti cu 1 an experienta, ci oameni experimentati, care stiu cum merg treburile si din masina si de pe motor. E drept, astia mor mai rar, adica evita cit pot ei si se aleg cu rupturi and shit, nu cu moarte.

stege
07-05-2008, 06:46
Gogu, motociclistii o patesc din cauza conservarilor pentru ca nu casca ochii. Soferii nu cred ca ies pe strada cu masina cu gandul de a omori un motociclist in ziua respectiva. Eu nu am vazut pana acum accident masina-motor in care soferul sa fie exclusiv de vina. In general culpa este comuna si chiar daca sa zicem ar fi numai vina soferului, multe lucruri pot fi evitate. Si o spun dupa ce mi-am inmormantat prieteni, dupa ce i-am tinut in brate in ultima clipa etc. Merg pe trotinete de indeajuns timp incat sa pot spune ca viteza, mai exact neadaptarea la conditiile de drum si increderea excesiva in propriile puteri, sunt cauzele principale pentru majoritatea accidentelor in care sunt implicate motociclete.
Doar pentru ca un agregat poate sa faca anumite lucruri nu inseamna ca trebuie sa si testezi asta on daily basis.

ps. sper sa nu crap curand si sa ma fac de kkt.

Dragos Saraolu
07-05-2008, 08:01
Aici iti dau dreptate stege, viteza este principalul motiv al accidentelor in cazul motoarelor, in conditii normale (viteza adaptata la drum) un motor franeaza cel putin la fel ca o masina daca nu chiar mai repede.

stege
07-05-2008, 08:14
Sincer nu am testat franarea vs masini la viteze mici. Dar la 100km/h, o dacie berlina bine intretinuta, cu frane de fabrica, franeaza pana la 0km/h in cam jumatate din distanta necesara unei motociclete angrenate in aceeasi manevra. Si vorbesc de super bike, frane brambo, furtune si placute racing, asfalt curat, uscat si fierbinte.

Micutzu
07-05-2008, 08:23
S-a mutat discutia de pe CG si aici :).
Da, o motocicleta franeaza mai prost decat o masina, vireaza mai lent si e mult mai putin manevrabila; sa nu mai zic de stabilitate, daca la o masina ai derapat putin mai poti redresa sau iesi in sant si te dezmeticesti repede, la motocicleta ajungi sigur ori in gips ori in sac de plastic in functie de noroc.

dios
07-05-2008, 08:29
Legal, soferul de duba e vinovat pentru taierea dungii continue si doar atat, indiferent ce a patit motociclistul; nu exista "m-a jenat" in legea rutiera. in schimb exista cedeaza trecerea.


Ca e nevasta in dreapta sau un alt pasager, tot aia e, te-ai panicat si ai ramas fara reactie Complet fals, am ales sa strang de volan cat mai bine, estimand ca nu are ce sa se intample daca imi pastrez traiectoria. Singura chestie de care mi-a fost frica au fost airbagurile, ca n-as mai fi vazut nimic. De fiecare data cand plec la drum ma gandesc la cum era sa mor cand am tras brusc de volan, tot in Megane fiind, ca sa revin dupa o depasire. De fiecare data cand plec la drum intins, cel putin cu aceasta masina, ma gandesc foarte bine daca voi evita obiectul cu care m-as intersecta si care ar fi repercusiunile actiunii mele. Si nu am de unde sa stiu ce viteza avea, era acolo in spate, tir, camion, ceva mare, fiind pe banda 2 se grabea si el, amandoi depasind turismul aflat pe banda 1.

Daca tu ai chef sa testezi astfel franele unui tir (si reflexele, poate conduce de 8h si nici macar nu franeaza), be my guest :D Eu am o prietena (blonda) care, revenind dintr-o depasire a franat brusc exact in fata tirului de care tocmai trecuse. A intrat peste ea, rasturnand-o. Ei au zburat prin geamuri si masina s-a facut zob.

Daca, pe un drum national, eviti un caine, o groapa, un bustean, si intri pe contrasens? Si la gropi eu cel putin merg pe acelasi sistem. Ori frana foarte puternica daca nu e nimeni in spate, si asta e, dau in ea, ori moderat frana, si tot prin groapa. Decat sa lovesc alta masina prin evitari ciudate, mai bine imi rup eu masina. Lucru pe care l-am si patit cu Dacia, acum multi ani. In loc sa intru pe contrasens prin Dristor pe undeva, am rupt 2 roti intr-o groapa :) in curba.

hulubei
07-05-2008, 09:18
dios, intr-un caz ca al tau cu animalul vs. airbag, cred ca cel mai fericit e daca in acele fractiuni de moment, macar tu sa ai timp si ideea de a-ti desface centura de siguranta si dezactiva airbagul (presupun o masina moderna la care airbagul nu se deschide fara ca centura de siguranta sa fie prinsa).
Din pacate in momente ca acestea, de multe ori critice si fara experienta, ideea iti vine la 10 minute dupa.
Eu am avut un incident ce s-a soldat cu iesire in camp si lonjeroane de Passat facute elice. In rest nimeni lovit din masina desi nimeni nu purta centura de siguranta (vremuri de copilarie stupida, acum port si in spate, indiferent de sofer, masina, distanta, Z5 poate confirma). Acel incident foarte fericit in sinea lui pentru ca am avut doar avarii la masina, se putea rezolva teoretic daca nu ma blocam cu piciorul in frana pe curba la o viteza oricum prea mare. Gurile spun ca trebuia sa-i dau repede o a treia si sa accelerez sau cel putin sa nu franez. Poate data viitoare, daca voi avea timp de gandire si reamintire, voi incerca asta, sau poate doar nu voi frana si voi lasa masina sa se duca naibii unde vrea ea fara sa mai fac opturi pe sosea. Sau poate doar nu voi avea noroc si ma voi izbi de un TIR de unde voi sari intr-un copac de pe marginea drumului si apoi voi pica direct intr-o vale, sant, whatever.

Gogu, un TIR in mod normal este limitat la 90km/h parca, in mod electronic, de tahometru. Nu mai stiu sigur limita, dar stiu ca turcii spre exemplu nu prea-l folosesc si il dau jos la plecare, si stiu ca si la romani devenise o moda sa dezactiveze tahometrul, uneori incurajati sau fortati de patronii care trebuiau sa exploateze++ soferul, masinile, sa aiba cat mai multe curse desi legal nu puteau efectiv.
Cat despre cum franaeaza un TIR, nu stiu daca franeaza mai bine ca un turism dar e clar ca problema se extinde in functie de incarcarea tirului si eventual dispunerea ei in remorca. E clar ca sunt diferente majore intre unul incarcat complet si unul gol. Sa nu mai spun ca datorita franarii doar pe puntea spate a remorcii, riscul sa o intorci pe drum e mare, deci poate dios a ales sa omoare o potaie in loc sa provoace un carnagiu.

hulubei
07-05-2008, 09:59
Conduita (http://www.youtube.com/watch?v=zaHoEfdZ-Yc&feature=related) rutiera de urmat. Normal ar fi fost in loc sa ia camera sa filmeze, sa ridice telefonul si sa 112. Bine, poate pateau ca mine, parcurgeau zeci de km si nu-l oprea nimeni pe betivan.

dios
07-05-2008, 10:16
deci poate dios a ales sa omoare o potaie in loc sa provoace un carnagiu. Nu pot spune ca am ales, ci pur si simplu nu am vrut sa risc. Am ridicat piciorul din accceleratie si m-am tinut de volan cu toata forţa. Oricat de mici ar fi fost sansele (pe autostrada, români haotici, etc, numai mici nu erau), nu sunt eu in masura sa le masor, nu merita. Din pacate :(

Airbagul din cate stiu nu e conditionat de centura. Cel putin nu la scaunul soferului. C3rE ne poate confirma :D

spiderr
07-05-2008, 10:29
NICIODATA nu o sa fie conditionat airbagul soferului de centura.... cum credeti voi ca masina poate fi in functiune fara sofer ?!?!?!

Micutzu
07-05-2008, 10:44
La mine cele de pe partea soferului sunt declansate oricum, iar cele de pe partea dreapta sunt conditionate de senzorul de prezenta a pasagerului, aflat in scaun. La airbag-urile in doua trepte declansarea se face in functie de centura de siguranta.

C3rE
07-05-2008, 11:22
Dap, nu aveam centura si totusi airbagurile!! (si cel din dreapta, locul fiind liber) au sarit.

Gogu
07-05-2008, 11:31
hulubei, nu se poate da jos acea limitare de pe tir, e din fabrica si toate sunt controlate si de autoritati, firma care detine tirul, etc. Asta 1 la mina. 2 la mina, limitarea e de fapt la 95-100km/h, pentru depasiri intre tiruri. Cert e ca nu se poate sa mergi cu 130km/h si sa ai tir in spate pentru mai mult de 5 secunde.
Cum ziceam, nu cred ca e cazul sa mai discutam aiurea pe tema asta, exista discrepante in poveste, pina si "am luat piciorul de pe acceleratie si am strins de volan" suna a reactie de panica si nu a ceva calculat.

stege, nu stiu ce sa zic, am vazut si eu destule si uneori, din pacate, soferii chiar sunt in totalitate de vina. Iti dau 2 exemple. La Victoriei, venind de la Romana si mergind inspre Buzesti, spre Mac. Imediat dupa curba, in fata Gregory's, eu impreuna cu frate-miu pe motor, mergind cu 30km/h pe ud, ca deh, la noi se uda drumul ca asa e frumos, pe partea dreapta, ne depaseste un papuc si apoi fara semnal fara nimic, la 5m in fata noastra, face dreapta sa opreasca, brusc. Daca nu era experienta de citit idiotii in trafic, ca deh, in papuc erau niste muncitori(4-5 bucati) necalificati cu IQ total de 50, acuma probabil nu mai puteam la fel de usor tasta. Evident, cind i-am facut semn sa se uite in oglinzi se uita la mine cu privire timpa si intrebator, la genul "tu de unde ai mai aparut ?" Nu ca respectivul motor pe care eram nu face un zgomot infernal, il auzi de la 1km usor.
Alta exemplu. Plaza Romania, ziua, soare, venind dinspre Lujerului catre Plaza. Eu in masina, in fata mea un Tico in care era o femela. Femela da sa intre in parcare, de pe sensul opus venea cu 40-50km/h maxim un motociclist. Femeia nici ca a schitat ceva, pur si simplu i-a taiat calea fara prea multe comentarii. Tipul de pe motor a evitat, a intrat pe contrasens, frina, etc, norocul e ca eu eram oprit si asteptam sa intru si eu in parcare, dar eu ma uit pe contrasens inainte de manevre.
Si astea sunt doar citeva din minunile ce le-am vazut prin trafic, deci nu e chiar cum zici tu, uneori e total vina soferilor.

hulubei
07-05-2008, 11:35
Deschiderea airbagului nu este un factor economic. De ce credeti ca la masinile cu senzor de presiune pe diferite scaune (pentru atentionarea folosirii centurii de siguranta), airbagul nu se deschide daca centura nu este pusa, desi pasager exista in acel loc.
De ce credeti ca airbagul trebuie dezactivat pentru locul in care se monteaza scaunul copilului?
Explicatia e simpla, deschiderea airbagului fara asistarea centurii se poate numi "moarte curata" sau "creieri pe tavan". Airbagul este o completare a sigurantei oferita de centura, in cazul unui accident si in niciun caz centura nu-i este complementara.

Sa va povestesc cum pe Posada ramasese una blocata in masina, airbagurile nu se desfacusera pentru ca nu purta centura de siguranta, desteptul de comandant de la descarcerare a ordonat pe semnatura lui taierea stalpului sa o poata scoate pe respectiva dintre fiare si cand colo, ii declanseaza airbag si aia ramane fara cap?

Gogu, sa fim seriosi, in Bucuresti si in masina esti in nesiguranta. Ultimile 4 drumuri s-au soldat cu 2 evitari cu scartaituri de frana si mai sa fac Ping-Pong de colo colo din cauza desteptilor care vin de la ax din spate sa-ti taie calea sa intre pe banda 1 din 4, fara semnal, fara nimic. Si-i poti vedea in oglinda ca vor sa faca asta, si ii poti claxona si poti face ce vrei, ei tot vor incerca sa intre in tine. De fiecare data am avut norocul ca am fost cu 10 secunde bune atent cu ochii pe prosti/proaste si ca am avut refugiu unde sa-i evit fara sa provoc la randul meu vreun accident, sa omor vreun pieton pe trotuar sau mai stiu eu in ce apa sa cad.

dios
07-05-2008, 11:38
Cum ziceam, nu cred ca e cazul sa mai discutam aiurea pe tema asta, exista discrepante in poveste, pina si "am luat piciorul de pe acceleratie si am strins de volan" suna a reactie de panica si nu a ceva calculat. Spuse cel ce frână de dracii l-au luat pe troleul ala de te-a lovit din spate :D

In concluzie nu-ti doresc sa te afli in postura mea, oricum ar fi. Tu ai fi preferat sa fiu eu mort/ranit, doar sa scape cainele, asta e clar :D kamikaze frate, direct. :) Eu unul sunt multumit ca am scapat cu bara sparta si atat.

Gogu
07-05-2008, 12:13
Pai nu e chiar asa, nu era troleu si nu a prea frinat, eu mergeam cu 20km/h, frina in draci nu cred ca se poate numi de la viteza aia. Daca frinam in draci iti poti imagina ca un autobuz nu imi spargea doar bara spate, nu ? Boul ala, fiind el sofer de autobuz, statea la 1m in spatele meu ca deh, el stie, are experienta, iar cind a trebuit sa frinez ca o blonda proasta a facut dreapta fara semnal, in acel 1m el nu a mai avut timp de reactie.
Nu as fi preferat nimic, eu ti-am zis doar ca este cam improbabil sa fie exact cum zici tu, atita tot.

hulubei, corect, insa vezi tu, cu masina nu cazi si iti rupi gitul sau mai stiu eu ce, cam asta e diferenta. Si cu masina frinezi, nu te duci alunecind unde o vrea soarta ;)

stege
07-05-2008, 15:29
stege, nu stiu ce sa zic, am vazut si eu destule si uneori, din pacate, soferii chiar sunt in totalitate de vina. Iti dau 2 exemple. La Victoriei, venind de la Romana si mergind inspre Buzesti, spre Mac. Imediat dupa curba, in fata Gregory's, eu impreuna cu frate-miu pe motor, mergind cu 30km/h pe ud, ca deh, la noi se uda drumul ca asa e frumos, pe partea dreapta, ne depaseste un papuc si apoi fara semnal fara nimic, la 5m in fata noastra, face dreapta sa opreasca, brusc. Daca nu era experienta de citit idiotii in trafic, ca deh, in papuc erau niste muncitori(4-5 bucati) necalificati cu IQ total de 50, acuma probabil nu mai puteam la fel de usor tasta. Evident, cind i-am facut semn sa se uite in oglinzi se uita la mine cu privire timpa si intrebator, la genul "tu de unde ai mai aparut ?" Nu ca respectivul motor pe care eram nu face un zgomot infernal, il auzi de la 1km usor.
Alta exemplu. Plaza Romania, ziua, soare, venind dinspre Lujerului catre Plaza. Eu in masina, in fata mea un Tico in care era o femela. Femela da sa intre in parcare, de pe sensul opus venea cu 40-50km/h maxim un motociclist. Femeia nici ca a schitat ceva, pur si simplu i-a taiat calea fara prea multe comentarii. Tipul de pe motor a evitat, a intrat pe contrasens, frina, etc, norocul e ca eu eram oprit si asteptam sa intru si eu in parcare, dar eu ma uit pe contrasens inainte de manevre.
Si astea sunt doar citeva din minunile ce le-am vazut prin trafic, deci nu e chiar cum zici tu, uneori e total vina soferilor.

Tu traiesti. Eu vorbeam de accidente. Vorbeam de cei care dau coltul pe motor. Exista evident si ghinion crancen. Spre exemplu, am vrut sa fac un wheely, noaptea, venind dinspre giurgiu, si in momentul in care m-am lansat, am calcat o pisica deja strivita. Urmarile ti le pot trimite prin mail.

Tu ai reusit sa eviti. Dar altii, chit ca vina reala apartine poate automobilistilor, din cauza vitezei neadaptate si lipsei de experienta/tact/sange rece, dau coltul.

Gogu
07-05-2008, 17:15
Corect, insa ca idee, nu exclud deloc posibilitatea ca un motociclist sa dea coltul exclusiv din vina unui sofer.

bmwh548
08-05-2008, 15:57
De acord cu Gogu de data asta...un motociclist care se deplaseaza regulamentar (atat din punctul de vedere al legii cat si al bunului simt) poate muri foarte repede din cauza unui sofer neatent. Dar in cazul poselor postate pe pagina anterioara (cred) nu prea era vina soferului. Cititi intreaga poveste pe aici: http://www.motociclism.ro/forum/index.php?showtopic=204433 Motociclistul era la sesiune de filmari, trebuia sa le dovedeasca amicilor lui cum el e mare pilot si ia virajele cu genunchiul jos la 100+ pe viraje. A repetat virajul respectiv de 4 ori. A treia oara era cat pe ce sa ia in bot un Audi (din spusele unui forumist martor) insa asta nu l-a oprit sa mai incerce o data. Stiti expresia cu ulciorul nu?

blue_led
10-05-2008, 20:33
..........
S-au facut poze si in ele se vede ca purta centura pe la spate, adica avea ceva gen centura de avion in momentul impactului . Socul primit de la volan a facut sa explodeze un atriu al inimii ( deoarece singele este incompresibil ) iar asociat cu ruptura de trahee ... nimeni nu il putea salva .
Accidentului i-a supravietuit prietena sa deoarece purta centura corect.
Putrati totdeauna corect centura de siguranta !

hulubei
10-05-2008, 20:45
Cred ca nu ar strica inasprirea pedepselor pentru centura de siguranta la nivelul unor amenzi inforatoare si eventual chiar suspendarea pe o luna de zile, dreptul de a sofa pe drumurile publice.

dios
10-05-2008, 21:42
TOATE amenzile ar trebui marite de cel putin 5-10 ori. Mergi cu 100+ la ora in oras? 5000 de euro. 15.000 pentru soferi profesionisti. La fel si cu alcoolul.

Corbu'
11-05-2008, 00:28
La noi in Rromanica nu merge cu amenzi din astea, atunci Garcea ar deveni un fel de Dumnezeu pe drumuri. 5000 Eu amenda sau 1000 Eu la organ pentru ca vrea sa isi ia Q7 TeDeiii alb.
La noi nu o sa se schimbe nimic in bine prea curand, obisnuiti-va cu starea de fapt si let it go, altfel riscati sa va faceti inima neagra degeaba.

zap
11-05-2008, 11:13
Acum o luna venind din Moldova spre Bucuresti, mai exact la km 47+200m (buzau - buc) din masuratorile politiei, la ora 4 dimineata, in afara localitatii, am luat un dulau ce alerga gratios cu cele 4 picioruse ale lui de la stanga la dreapta mea perpendicular pe drum de mi-au sarit ambele airbaguri fata. Radiator indoit in V, masca, bara praf, masina (Mercedes C200 CDI) tractata pana in service. Eram pe banda 2, masina la 30 m in spate pe banda 1, tir din contrasens la aprox 100m. Cainele a aparut intr-o zecime de secunda, nefiind in fata farurilor pentru a-l vedea.
Daca ar extermina toti maidanezii poate ca am ajunge si noi o tara civilizata fara sa-ti fie frica pe strada ca te musca o haita de caini de ajungi la spital (o prietena de a mea) sau ca mori pe soselele patriei din cauza unui animal idiot.

Asta e al doilea contact caine - masina in 150,000km, prima javra fiind mai mica si trecand pe sub masina (un Clio Symbol) supravietuind.

Mai nasol ar fi sa iei un cal prin parbriz ce traverseaza alergand soseaua :D

hulubei
11-05-2008, 11:19
Poate detalia cineva cum e sa ti se deschida airbagurile in plin trafic intr-un caz asemanator si evident, nefiind vorba de o tamponare care sa te cam opreasca in loc, sa continui drumul? Ma gandesc ca-ti ia nu doar toata vederea, dar iti cam blocheaza si accesul la volan.

zap
11-05-2008, 11:43
Amintirile sunt destul de recente.

Sentimentul e cumplit, in prima fractiune de secunda am auzit impactul intre javra si masina si aproape instantaneu mi-au explodat airbagurile fata (ambele). Masina s-a umplut de fum de la praful de pusca ce le declanseaza, norocul meu a fost ca tineam ambele maini pe volan in pozitia regulamentara la ora 11 si 1 altfel imi pocneam singur vreuna in fata de ma faceam KO :)
Urmatoarea senzatie, in a doua fractiune de secunda, cu masina plina de fum, si in plina frina de m-a durut piciorul cat am apasat pe pedala, a fost ca m-am curatat si sunt in lumea lui nani-nani, intrucat nu mai auzeam si nici nu mai vedeam nimic din cauza exploziei airbagurilor.
A treia senzatie a fost cand am realizat ca masina merge, ca sunt cu piciorul pe frana (reflex) si am apasat pe balonul de la airbag in jos sa pot vedea in fata. Atunci am inceput sa rad :) . M-am oprit intr-un final (traiasca ABS-ul de la Mercedes / ESP / cauciucurile Goodyear) ca m-am oprit tot pe banda mea fara sa trec pe contrasens sau sa ma duc in dreapta pe camp. Dupa ce m-am oprit in mijlocul drumului mai erau sa ma curete vreo doi desi eram pe avarii.
Toate cele 3 senzatii le-am simtit in maxim o secunda din calculele mele.

Pozitia in care merg in scaun (mai pe spate), cu ambele maini pe volan la drum lung intotdeauna (de cand am avut explozie la cauciuc dreapta fata pe A2), km-ii pe care i-am facut pana acum, ceva noroc (drum drept) si o masina buna m-au scos din kakat.

Nu doresc nimanui sa experimenteze astfel de senzatii, asa ceva se poate sfarsi f nasol in cele mai multe cazuri.

PISU670
12-05-2008, 21:02
Mai, nush cum e la mertz, dar pe mine nu m-au surzit airbagurile cand au bubuit.
A fost totu destul de rapid, si s-au si desumflat rapid.
A fost prafu ala, dar nici chiar asa inecacios.
Anyway, true, nu doresc nimanui asta!

N0NAME
12-05-2008, 22:31
Bai e belea mare cu motoarele astea, va zic sincer. Am vazut tot pe forumul ala unul saracu' care a murit la 20 de ani, era incepator si si-a luat CBR :(. Aproape mi-au dat lacrimile cand am citit acolo tot topicul. Si fratemiu are motor, a facut deja accident cu el, tot incepator, mai mult sta cu ea pe bara (s-o faca) decat conduce. Nu reusim deloc sa-l facem sa si-o vanda... Motocicletele astea sunt prea periculoase!

blue_led
12-05-2008, 23:47
@noname poate sa-si ia motor de enduro si sa vina pe coclauri .La enduro vitezele sunt mult mai mici si de obicei cazi in noroi . Cu toata stradania mea de mai mult :insane:, nu am reusit saptamina trecuta decit sa-mi intind ligamentele colaterale mediale la ambele picioare :icon_wall ( stingul de 2 ori si dreptul o data ). Sper ca in 2 saptamini sa-mi treaca durerile si sa pot merge la Rimnicu-Vilcea (http://www.pro-bike.ro/forums/index.php?showtopic=38531) * la o noua intilnire de enduristi .

* acolo unde mi-am fracturat anul trecut metacarpianul 1 :mad:

Gogu
13-05-2008, 02:55
Tile, vorbesti si tu sa te afli in treaba, este ?
Cu orice scuter de 1CP ai merge pe strada, tot la fel mori daca e sa mori, nu e nici o diferenta. Singura problema cu motoarele mai puternice e ca pilotul poate fi idiot si povestile cu prosti incep ceva de genul : "fratee, mergeam cu 120 la ora pe strada X.....". Iar daca esti idiot, poti sa te dai si cu alea de 49cc fara permis, ca tot ajungi la viteze destul de mari incit sa fii un pericol pentru tine si pentru ceilalti.

noname, in caz ca nu stiai, exista CBR si 50cc, care numai de viteza nu prea se cheama, n-ai nevoie de permis pentru ea. Iar ca fapt divers, pentru incepatori, 600RR e cea mai buna motocicleta de viteza pe care sa inveti. Docila, stabila, permite multe greseli pina sa te arunce in cap, cel putin pentru o motocicleta de viteza. Nu se prea compara cu alea de la Yamaha de exemplu, care sunt cele mai rele pentru incepatori.
Insa orice ai avea nu mori de la simplul fapt ca te sui pe motocicleta, mori pentru ca esti prea idiot sau prea incompetent, e simplu. Ce vezi tu pe motociclism.ro sunt exact genul de oameni care se cred Rossi dupa ce au permis de 2 zile si un motor de 10+ ani facut muci de toti proprietarii. Aia sunt victime sigure, si nu doar ei din pacate, mai sunt si aia care sunt prea prosti pentru binele lor insa nu isi dau seama de asta, au noroc si ramin intregi ani de zile, pina la un moment dat. Ca exemplu iti pot da un accident fix de om idiot, care s-a intimplat de 1 mai pe A2. Un retard, impreuna cu prietena lui, se duceau la mare pe motor. Adica intre 2 capete nu au avut indeajuns de multa minte incit sa ia trenul sau orice altceva. Ei bine, mergind ei, sau mai bine zis el, cu 200++km/h pe autostrada, intr-o curba, larga ca deh e autostrada, avind pasager, nu a luat curba indeajuns de strins si a luat parapetul, prietena lui si-a rupt piciorul iar el era doar julit. Care crezi ca a fost scuza lui, ca om idiot ce e ? Ca l-a jenat masina din spate.....care era la 500+m, dar pe el aia l-a jenat si a intrat in parapet. Ma rog, fiecare cit il duce capul.
Iar vorbind de incepatori, si frate-miu e incepator, si-a luat prima motocicleta Yamaha R1 model 2008, 189CP din fabrica, a mai pus el filtru BMC si evacuare completa Akrapovic EVO2, acuma are nebunia aia peste 200CP, insa nu a murit, nu are nimic rupt, oare de ce ? Pai e simplu, nu e idiot, iar daca are incercari de a fi idiot ii dau peste nas.

blue_led, pe strada caprele alea sunt cele mai nenorocite chestii, din punctul meu de vedere, urasc senzatia de stat sus, centru de greutate sus, cuplu prea mare la turatii joase, etc. But that's just me.


PISU, nu e mirosul ala de la altceva decit de la gazul care intra in airbag, e oribil, si acuma imi amintesc senzatia.

N0NAME
13-05-2008, 06:52
gogule nu cred ca fratele tau si-a dus motoru peste 200CP sa mearga cu 80 la ora. Mai deveme sau mai tarziu nu se stie ce se intampla, eu nu cred ca exista motociclist care sa nu fi cazut cu motorul. Stai linistit ca nici frate-miu nu a avut accident din vina lui.

stege
13-05-2008, 07:56
Tile, vorbesti si tu sa te afli in treaba, este ?
Cu orice scuter de 1CP ai merge pe strada, tot la fel mori daca e sa mori, nu e nici o diferenta. Singura problema cu motoarele mai puternice e ca pilotul poate fi idiot si povestile cu prosti incep ceva de genul : "fratee, mergeam cu 120 la ora pe strada X.....". Iar daca esti idiot, poti sa te dai si cu alea de 49cc fara permis, ca tot ajungi la viteze destul de mari incit sa fii un pericol pentru tine si pentru ceilalti.

noname, in caz ca nu stiai, exista CBR si 50cc, care numai de viteza nu prea se cheama, n-ai nevoie de permis pentru ea. Iar ca fapt divers, pentru incepatori, 600RR e cea mai buna motocicleta de viteza pe care sa inveti. Docila, stabila, permite multe greseli pina sa te arunce in cap, cel putin pentru o motocicleta de viteza. Nu se prea compara cu alea de la Yamaha de exemplu, care sunt cele mai rele pentru incepatori.
Insa orice ai avea nu mori de la simplul fapt ca te sui pe motocicleta, mori pentru ca esti prea idiot sau prea incompetent, e simplu. Ce vezi tu pe motociclism.ro sunt exact genul de oameni care se cred Rossi dupa ce au permis de 2 zile si un motor de 10+ ani facut muci de toti proprietarii. Aia sunt victime sigure, si nu doar ei din pacate, mai sunt si aia care sunt prea prosti pentru binele lor insa nu isi dau seama de asta, au noroc si ramin intregi ani de zile, pina la un moment dat. Ca exemplu iti pot da un accident fix de om idiot, care s-a intimplat de 1 mai pe A2. Un retard, impreuna cu prietena lui, se duceau la mare pe motor. Adica intre 2 capete nu au avut indeajuns de multa minte incit sa ia trenul sau orice altceva. Ei bine, mergind ei, sau mai bine zis el, cu 200++km/h pe autostrada, intr-o curba, larga ca deh e autostrada, avind pasager, nu a luat curba indeajuns de strins si a luat parapetul, prietena lui si-a rupt piciorul iar el era doar julit. Care crezi ca a fost scuza lui, ca om idiot ce e ? Ca l-a jenat masina din spate.....care era la 500+m, dar pe el aia l-a jenat si a intrat in parapet. Ma rog, fiecare cit il duce capul.
Iar vorbind de incepatori, si frate-miu e incepator, si-a luat prima motocicleta Yamaha R1 model 2008, 189CP din fabrica, a mai pus el filtru BMC si evacuare completa Akrapovic EVO2, acuma are nebunia aia peste 200CP, insa nu a murit, nu are nimic rupt, oare de ce ? Pai e simplu, nu e idiot, iar daca are incercari de a fi idiot ii dau peste nas.

blue_led, pe strada caprele alea sunt cele mai nenorocite chestii, din punctul meu de vedere, urasc senzatia de stat sus, centru de greutate sus, cuplu prea mare la turatii joase, etc. But that's just me.


PISU, nu e mirosul ala de la altceva decit de la gazul care intra in airbag, e oribil, si acuma imi amintesc senzatia.


Uite din cauza celor ca tine care isi dau cu parerea despre fenomene pe care nu le-au experimentat, mor oameni creduli. Si te asigur prietene ca mor.
Incepator pe R1? Incepator pe 600rr? :icon_wall Tu ai idee despre ce vorbesti? Stii semnificatia cuvantului overkill?

Artanis
13-05-2008, 08:12
Omu' nu fabuleaza, motocicleta respectiva o gazduiesc la mine in garaj...si mie mi se pare o nebunie si un overkill, dar e problema lui, nu a mea.

dios
13-05-2008, 08:27
Eu nu m-as da in Bucuresti nici pe bicicleta :( La cate vad in trafic zilnic numai asta mai lipseste. A, duminica dimineata, sambata, asa de placere, poate. Dar sa mergi on a daily basis in oras pe motor... Cred ca m-ar termina psihic :D

blue_led
13-05-2008, 08:54
blue_led, pe strada caprele alea sunt cele mai nenorocite chestii, din punctul meu de vedere, urasc senzatia de stat sus, centru de greutate sus, cuplu prea mare la turatii joase, etc. But that's just me.
Cu motoru' de enduro NU merg pe strada . Nu poti merge in siguranta pe strada cu cauciucucuri de enduro / cross cu mus-uri ca nu sta nimeni sa schimbe rotile sa putem merge pe sosea . De fapt nu merg cu nici o motocicleta pe strada . Pe una de viteza nu m-am urcat niciodata . Exista o duba iveco pe care o folosim sa ducem 5-6 motociclete ( 11 de-a valma ) pina locul unde ne dam . Am mers numai in padure , pe dealuri , malul Ialomitei , circuitul si balastiera :D de la Ciolpani , etc .
M-am apucat de enduro pentru conditie fizica . La una din iesiri au fost cu noi 2 motociclisti de viteza . Pe sosea crosetau masini cu 250 la ora . Pe dealuri i-au lasat " gladiolele " ( miinile :D ) Dupa 5 Km i-am trimis acasa pe drumul forestier .

stege
13-05-2008, 09:09
Omu' nu fabuleaza, motocicleta respectiva o gazduiesc la mine in garaj...si mie mi se pare o nebunie si un overkill, dar e problema lui, nu a mea.

Nu contest ca ar fi posesor de motocicleta ;) Pacat doar ca statistic vorbind, nu apuca sa se bucure de motocicletele astea nicodata!

Artanis
13-05-2008, 09:19
Eu i-am spus sa mi-o treaca in testament (motocicleta) dar el n-a vrut...:D

stege
13-05-2008, 09:55
Gogu: bafta chioara fratelui tau si rabdare mai ales. Si avand in vedere ca fiind un motor 4L care nu dezvolta mai mult de 50 de cai la roata in regimul de mers normal, sper sa ramana intreg destul de mult incat sa experimenteze ce poate face o motoreta cand dezvolta toti cei 150 de cai la roata. Bafta multa si sa auzim de bine!

Gogu
13-05-2008, 12:56
noname, nu, si-a luat-o ca ii place lui cum arata si cum suna cu Akrapovic, merge cu 60km/h prin oras, cu mici exceptii.

Stege, ca e overkill nu a negat nimeni, dar fiecare cu nebunia lui, insa nu puterea omoara, ci prostia. Daca am sta sa ne cumparam doar masini si motociclete fix utile, pai nu s-ar mai vinde multe chestii pe lumea asta. Insa, cum ziceam, nu puterea motocicletei omoara, ci prostia. Daca tu consideri orice motociclist ca fiind prost prin definitie, atunci e problema ta ca nu ai cunoscut destui care sa aiba capul pe umeri. Sa zicem doar ca persoane in care am incredere in domeniu au fost fix de parerea asta, poti merge pe orice daca esti cumpatat, dar daca vrei de viteza de la inceput, toti recomanda 2005-2006 600RR.
Iarasi, nu e negat nimeni ca mor unii, fie ei creduli, mai putin cumpatati, viteji din nastere, etc. Dar nu a zis nimeni ca sunt toti asa.
Iar daca o dai in statistici, tu nu te incluzi in ele ? Sau tu ai mers pe motor sub 25kW in primii 2 ani de permis, si tot asa, tu esti exceptia care confirma regula ?

blue_led, nici nu am zis ca ai merge, am zis doar ca mie nu imi plac deloc. Tocmai pentru ca e cu totul alta mincare de peste fata de restul motocicletelor.
Oricum, daca vrei conditie fizica exista si alte metode, sport normal, alea ;)
PS. Ureaza-le sanatate alora care merg cu 250km/h pe autostrada, vor avea nevoie.

stege
13-05-2008, 15:51
Pai am inceput pe 250. Apoi 400, apoi 500, 600, 750, 900, 1000, 1100, 1200 si acum sunt iar la 1000. probabil urmatoarea va fi ...vor fi 2, una de 300-500cc si alta de peste 1200.
Nu intru in polemici pentru ca am un puternic feeling de deja vu. Fiecare cu nebunia si crucea proprie.

N0NAME
13-05-2008, 16:55
Si mie imi plac motocicletele cum arata, dar sunt misto doar sa-ti faci poze pe ele, cam atat :) Nu mi-as lua una neam! Cred ca mi-e si frica sa merg pe una sincer...

hulubei
13-05-2008, 17:37
Adevarul e ca mi se pare ca arati cool intr-un costum/armura de piele pe una de vitez, de parca ai fi intr-un Corvette decapotat. Ce-i drept, nu inspira avutia asa de mult dar nici Corvette nu suna a atat de multi bani precum Q7 tedeiii. Si totusi, pare rebel si super-sportiv. Dar prefer siguranta unui Corvette.

Artanis
13-05-2008, 17:43
Nu am permis cat. A, dar am mers pe 2 roti ca pasager. Nu cred ca senzatia de pe moto e comparabila cu cea din turism, chiar daca vorbim de unul sportiv.

Gogu
13-05-2008, 22:10
stege, poti ramine cu sentimentul de deja-vu, nu e nici o problema. Dar cred ca de la 600cc in sus, daca ne referim la touring si sport, oricum nu mai conteaza capacitatea, sau puterea, ca toate sunt peste 100CP. Rationametul la tine, adica ideea pe care vrei sa o expui, este gresita fundamental, pentru ca esti la fel de expus pericolelor si pe 250cc si pe 1200cc, singura diferenta e ca daca esti idiot si viteaz, mori de la viteza mai mare cu 1200cc, cam atit.

NONAME, am inteles, tie iti e frica de motociclete, good for you, eu unul nu m-as lauda cu asta in public.

Artanis are dreptate, nu are nici o treaba aia cu prefectura, adica motocicleta cu masina. Sporturi diferite total.

Monstru
16-05-2008, 11:48
Revenind la titlul topic-ului....

De multe ori am vazut in trafic motociclisti teribilisti, mergand cu o viteza cu mult peste cea pe care ar fi impus-o carosabilul, sau forfecand masinile la milimetru. Teribilisti si inconstienti exista destui, si unii din pacate platesc din greu pentru asta. Totusi.......nu este si cazul unuia dintre cei mai buni prieteni ai mei, posesor al unei frumoase Honda de viteza (nu mai tin minte modelul exact, ceva gen 90CP/175Kg, motor cu 4 cilindrii in linie sau ceva de genul asta). Suntem prieteni de cand eram prin clasa I-a, si stiu cat timp a visat el la motorul asta. Ei bine, a strans omul bani, si inainte de Paste si-a cumparat motorul (o frumusete dupa parerea mea de ne-expert), apoi a mai pus el ban pe ban si si-a cumparat si echipamentul necesar....

E...si cum viata de plina de ghinion dar si de noroc, se plimba ieri omul prin Brasov... Ajuns la o trecere de pietoni, masina din fata lui a oprit frumos la trecerea de pietoni, el s-a oprit frumos la 3-4 metri in spatele masini, si asteptau sa treaca pietonii. Dupa putin timp, fain frumos, a venit o Dacie din spate, a intrat in el in plin si l-a aruncat in masina oprita in fata lui (adica a cam zburat cu tot cu motor). Normal, la volan era un nene jegos, in slapi, duhnind a alcool, genul de proletar de periferie care populeaza blocurile de nefamilisti din zona. In timp ce al meu baiat se pipaia sa vada daca mai traieste sau asa arata raiul motociclistilor, nenea s-a cam tirat de la locul accidentului (doar nenea, nu si masina), au venit si tovarasii militieni (culmea, unul era vecin cu respectivul membru al clasei muncitoare si i-a dus masina la bloc si i-a parcat-o pe locul lui) si evident ca distinsul proletar nu a fost de gasit pentru a sufla in besica (nici macar la el acasa). Ma rog, s-a declarat accidentul, si acum se asteapta prezenta la politie a treazului domn pentru a incheia formalitatile cu RCA-ul s.a.m.d. Este adevarat, exista toate sansele ca omul sa nu se prezinte, sa inceapa urmarirea penala de catre stat, sa se judece amicul meu cu el prin tribunale si alte chestii neplacute , dar eu unul sper sa se rezolve macar cu asigurarea, ca sa isi repare omul motorul..... In primul rand nu pot decat sa ma bucur pentru amicul meu, pentru ca a avut noroc, si a scapat nevatamat din toata chestia asta. Si sincer asta gandesc si eu, si el....cel mai important este ca nu si-a rupt nimic..... Dar dincolo de "norocul" pe care omul l-a avut.....ce mai poti sa zici de viteza, sau teribilisti sau diverse accidente de genul asta, cand aproape te omoara pe strada un meltean beat, in dreptul trecerii de pietoni, in timp ce tu stai pe loc.... :nono:

bausto
16-05-2008, 11:53
Ce conteaza ca ala i-a mutat masina in parcare cand cu un amarat de telefon mobil faceai poza ca masina a fost acolo? Si asta il baga in rahat pana-n gat si pe politist si pe "nene". Deci ori si politistul avea o alcoolemie demna de invidiat de a facut o asa prostie (ce ma-sa de vecin merita sa faci pentru el o chestie de-asta?), ori povestea vine si cu ac si ata alba ;).
Ca victime sunt, soferul e lipsa... suna a parasirea locului accidentului. Si daca nu cumva te cheama Orban, asta se pedepseste.

Monstru
16-05-2008, 11:56
As vrea sa te vad pe tine dupa ce ai zburat 4 metri prin aer si ai intrat in alta masina cu motor cu tot, cam dupa 5 minute asa cand incepi sa faci ochi si nu stii ce ai patit si clipesti mirat de realitatea inconjuratoare, ca iti arde mintea sa faci poze...Unii sunt mai constienti, altii mai putin, altii reactioneaza mai rapid, altii mai lent. Nu ma pasioneaza adormitul copiilor mici, am relatat o intamplare care chiar m-a intristat, asa cum tocmai mi-a povestit-o omul la telefon...Ma bucur ca tu esti brici si ai fi rezolvat problema imediat, dar putin bun simt nu strica atunci cand vine vorba de altii care nu sunt la fel de iuti ca tine...

bausto
16-05-2008, 12:11
Am fost intr-un 407 care s-a rostogolit de cateva ori pe camp si pana a venit politia am avut timp sa ii fac o poza aluia care a intrat de pe cedeaza (dupa urmele de frana). Politia nu vine instant deci... Stiu ca se intampla chestii asemanatoare, stiu ca au disparut semne de circulatie pana a aparut politia, ca au fost mutate masini, etc.
Si atitudinea din ultimile replici, in care ataci gratuit e cam de doi lei. Dar cine sunt eu sa ma cert.
Daca nu erai de fata inclin sa cred ca socul l-a afectat pe prietenul tau mai mult decat crede el (nici o ironie aici). Din moment ce s-a ajuns la politie si e clar ca ala a l-a lovit, cum puii mei explica cineva ca masina a ajuns in parcare si ca ala era de negasit? Beat, nebeat a plecat de la locul accidentului. Deci ori rezolvi cu RCA si "infractorul" e identificat (cu consecinte pentru el ca a fugit si pentru politist ca a incercat sa il acopere), ori ala nu a fost de fata, nu a fugit de la locul accidentului si nu a lovit pe nimeni si tu rezolvi pe barba ta.

Si martori tot gasesti. Ca se aduna lumea ca la circ la un astfel de accident. Un om care e aruncat in aer 4 metri trebuie sa fie lovit destul de tare. Adica o urma de frana ceva, o capota botita grav. Ce a rezolvat politistul cand i-a parcat masina la bloc? Iar ala care a plecat tot ar trebui sa si-o ia, ca doar e clar ca masina lui a facut toata treaba si furata nu era.

Monstru
16-05-2008, 12:20
Nu cred ca ai inteles bine ce vreau sa spun....

Viteza de reactie si cat de mult esti afectat sau nu depinde de la caz la caz, poate unii se lovesc la cap, unii adorm, unii nu au nimic si se ridica imediat. Normal ca eu i-am facut morala omului si i-am zis ca e.... Pentru ca nu ar fi trebuit sa il lase sa plece, dar nu am fost acolo ca sa stiu cat a durat toata chestia, si pe de alta parte....eu ma bucur foarte tare ca omul a scapat, asta mi se pare cel mai important aspect al problemei. Nu am postat chestia asta pentru a arata vezi doamne nedreptatea sau incapacitatea militiei, am postat asta pentru ca sunt si accidente in care sunt implicati motociclisti fara nici o vina, spre deosebire de chestiile despre care vorbeau oamenii mai sus. Si poti sa stai bine mersi pe loc si sa ti-o furi, fara nici o vina...asta era ideea.
Cu militia se va rezolva, nu imi fac eu griji de chestia asta, insa tocmai mi-a povestit omul ce s-a intamplat si am ramas si eu masca....poate de aia am dat toate detaliile, dintre care unele nu conteaza. Cat despre atitudine, scuza-ma dar nu prea ma face nimeni mincinos, oricine ar fi el (asta inteleg eu din "povestea vine si cu ac si ata alba".) Ma rog...probabil ca tu te-ai concentrat asupra unui alt aspect al problemei (partea legala), pe cand eu inca stau ca prostu si ma gandesc cat noroc a avut ca nu a mierlit-o....

dios
04-09-2008, 10:33
Uitati-va la nesimtitul asta ce depasiri face... uite de ce avem atatea accidente :( Mama cati pumni in bot i-as da :D

http://www.youtube.com/watch?v=HTrbSAxKOrY

Artanis
04-09-2008, 10:47
Sa mergi cu peste 200km/h pe drumul ala este crima curata...si mai posteaza si pe youtube...:upset:

clonitza
04-09-2008, 10:50
:) .. sunt pui pe langa ce am vazut pe traseu ... macar astia au cu ce depasi ..

Skurin
04-09-2008, 11:10
cica ce sofer este el...a depasit un m3 care de fapt nu este m3 :))

clonitza
04-09-2008, 11:12
Acu serios vb .. nu se apuca nimeni sa faca o pista de raliu de wk pentru amatori? ..

blue_led
04-09-2008, 12:43
Copacii de pe marginea drumului sunt ... nefolositi :D .

dios
04-09-2008, 12:45
Nu e M3, dar dupa tevile alea este 335i adica vreo 300cp :) Ala cred ca nici nu si-a dat seama ca e vreo musculita d-asta pe langa el...

bausto
04-09-2008, 14:31
Acum cateva zile a fost un accident foarte urat (http://www.adevarul.ro/index.php?section=articole&screen=index&rss=1&id=368503) prin zona Fetesti. Articolul nu da prea multe detalii dar e vorba de 9 oameni intr-un Hyundai 4x4, 2 in fata, 5 in spate si 2 in portbagaj. Soferul de 19 ani si cu carnet de 2 luni s-a luat la intrecere cu trenul (in cel mai adevarat sens al cuvantului, pana s-a terminat drumul si a pierdut controlul)... A pierdut. Aia doi din portbagaj, "fraierii" grupului, au scapat cu fata curata. Au fost aruncati din masina la impact si nu au patit nimic. Soferul, prietena lui din dreapta si inca 3 amici au murit. Ca informatie neconfirmata (de la oamenii din spital), ceilalti doi au scapat fara o mana respectiv un picior.

Pe tatal soferului il cunosc indirect. E in pragul sinuciderii pentru ca i-a dat masina baiatului. Mai bine ii dadea un pistol. Macar ala omoara cate un om odata. Proiectilul asta de 1,5-2t a luat 5 si ceva.

stege
04-09-2008, 14:53
stege, poti ramine cu sentimentul de deja-vu, nu e nici o problema. Dar cred ca de la 600cc in sus, daca ne referim la touring si sport, oricum nu mai conteaza capacitatea, sau puterea, ca toate sunt peste 100CP. Rationametul la tine, adica ideea pe care vrei sa o expui, este gresita fundamental, pentru ca esti la fel de expus pericolelor si pe 250cc si pe 1200cc, singura diferenta e ca daca esti idiot si viteaz, mori de la viteza mai mare cu 1200cc, cam atit.

Ziceam ca nu mai raspund, dar o fac totusi. Esti mult mai putin expus pericolelor, avand un 250cc si nu un 1200cc. Pentru ca jucandu-te la fel cu gazul, pe una ai 60/h si simti ca esti la curse, iar pe cealalta ai 200 si simti ca stai pe loc. Stiu ca iti vine sa dai sfaturi. Si eu dadeam sfaturi la fel ca tine, acum 10 ani. Dar mergand si vazand multe, tragi niste concluzii. Pe care ti le-am expus. Mai departe, ce faci tu sau altii cu sfaturile astea, nu ma mai priveste.:(

dreamer
04-09-2008, 15:27
Retardul ala cu SLK nu poate fi dat pe mana politiei, pe baza filmuletului?

Micutzu
04-09-2008, 15:58
Filmarea nu poate constitui decat cap de proba indiferent de acuzatie, cu alte cuvinte trebuie sustinuta de alte dovezi (martori, etc). In plus de asta, cam greu sa dovedesti exact pe ce drum era, in ce data si la ce ora.

C3rE
04-09-2008, 16:27
http://www.automarket.ro/stiri/video-imprudenta-la-volan-are-urmari-socante-14540.html

hulubei
04-09-2008, 16:45
Pe mine ma amuza mandria lor ca au depasit un BMW. Lol.

h3x0r
04-09-2008, 16:51
Te-o amuza pe tine,dar...cata minte a avut si ala cu BMW sa intretina competitia,nu crezi ? :icon_wall
LE: Da...era pe treaba lui...cand asta depasea ala accelera....Totusi numarul BMW-ului se vede...:mischeif:

hulubei
04-09-2008, 17:27
Din cate am observat, ala isi cam vedea de treaba lui. Iar treaba lui era cam pe viteza oricum.

Gogu
04-09-2008, 18:24
stege, deja o dai in cel mai penibil penibil posibil. N-am 18 ani si nu sunt teribilist, stiu ce e ala bun simt si deja sunt cam satul de sfaturi din astea de specialisti care spun numai evidentul si considera orice alta persoana in afara de persoana lor ca fiind iresponsabila.
Si cu masina simt ca stau la 50-60km/h si totusi nu o alerg ca disperatul.

blue_led
04-09-2008, 19:13
in rromania nu te aresteaza politia nici daca treci cu suv-ul peste oamenii ce au tupeul sa stea pe plaja la soare .
http://www.thisislondon.co.uk/news/article-23403539-details/Mechanic+filmed+himself+for+speeding+at+120mph+for +YouTube+video/article.do

mache
04-09-2008, 21:05
Si cu masina simt ca stau la 50-60km/h
Citeste din nou si nu mai da tu cu penibilu aiurea... Omul se refera strict la fenomenul moto... te intereseaza? bine, adu un argument valabil... nu te intereseaza? de ce condamni ce nu intelegi?

Chiar nu vad unde stege a dat-o in penibil din moment ce a expus (intr-adevar evident) ceva adevarat... Sau trebuie permisiune de la domnia voastra pentru expunerea parerii si experientei personale pe acest forum?

Nu ma erijez in avocatul lui ci efectiv devii agasant cand chiar consideri ca esti buricul pamantului si numai parerea ta e litera de lege...

Gogu
04-09-2008, 21:16
mache, esti incet in a intelege, as usual.
Era o comparatie, first of all, nu stiu daca stii tu ce e aia dar poti cauta pe net. Iar de cite ori am mers cu motocicleta am mers incet, 50-60km/h, insa am mers prea putin ca sa conteze.
Cind cineva generalizeaza(poti cauta si definitia acestui cuvint ori prin DEX, in caz ca posezi, ori pe net) si extinde acea generalizare asupra mea, am tot dreptul sa nu imi convina. Am permis(auto, in caz ca e nevoie sa specific) de ceva vreme, mai lunga decit majoritatea celor de pe aici, am condus destul cit sa fiu constient de majoritatea pericolelor ce pot aparea, nu am puncte de penalizare, deci in mod clar n-am nevoie de limitari fizice atita vreme cit sunt inca cu mintile intregi. A, ca mult prea multi participanti la trafic merg pe premiza ca lor nu li se poate intimpla, sau nu au idee ce se poate intimpla, sau se cred zmei, perfect de acord, insa din pacate la noi legea e de kkt, ambigua si nici nu se respecta.
In mod normal, 1-2 ani, nu stiu exact, ca incepator, nu ai voie sa conduci motocicleta mai puternica de 36kW IIRC. Si recunosc, nici eu nu am respectat aceasta lege, insa din fericire nu am ranit pe nimeni pentru ca macar am respectat regulile de circulatie.

mache
04-09-2008, 21:36
predictibil deja... cand ti se atrage atentia te comporti ca o pisica prinsa de coada : incerci sa ataci... deja nu ma mai atinge modul tau de exprimare asa ca poti sa comentezi in continuare cum iti poate creierul mai bine...

Tot paragraful pe care l-ai facut vizavi de generalizare nu e decat o alta generalizare : "eu nu fac, eu sunt constient" ...

iar asta

Am permis(auto, in caz ca e nevoie sa specific) de ceva vreme, mai lunga decit majoritatea celor de pe aici e la fel de hilara cat si puerila...

Gogu
04-09-2008, 23:51
Pentru tine mache totul e hilar, din pacate iti scapa conceptia de "generalizare". Nu am zis niciodata ca "I do not wrong", am spus doar ca din experienta mea am invatat care sunt pericolele si ca fac tot posibilul sa le evit, iar ca singura generalizare e doar afirmatia ca respect regulile de circulatie, ceea ce se si intimpla, OK, in proportie de 95% sa zicem, ca orice om mai si greseste.
Apropos, degeaba te tot agiti, nu era o aluzie la tine faptul ca am permis de mai multa vreme decit majoritatea membrilor CPC, so chill, fii "şofeor ăghein" ca mie unul nu mi se pare o chestie de lauda vechimea permisului, ci doar o simpla metoda de a estima grosier experienta cuiva in trafic.

CQSTELUSH
05-09-2008, 00:25
http://www.automarket.ro/stiri/video-imprudenta-la-volan-are-urmari-socante-14540.html

La noi de ce nu se difuzează reclame d-astea...

dios
05-09-2008, 06:14
Gogule, n-ai carnet de moto, deci parerea mea e ca nu ai ce sa comentezi ca si sfaturi vizavi de acest mod de deplasare. Si in plus, ce-ai cu oamenii de-i faci inceti sau penibili??? pe bune acu' mai controleaza-te.

Gogu
05-09-2008, 09:23
Am explicat mai sus, daca te oboseai sa citesti era bine. Nu am facut/acuzat pe nimeni (de a fi) penibil (OK, se poate intelege gresit si imi cer scuze, recitind imi dau seama de unde confuzia, am exagerat eu cu exprimarea), am spus doar ca e penibila abordarea asta gen "toti sunteti iresponsabili deci mai bine mergeti cu scooter-ul sau cu 250cc". Nu toata lumea tine sa mearga pe motocicleta ca sa se simta Rossi sau mai stiu eu ce alt erou, desi intr-adevar, poate parea asa vazind ce haos e pe strazi.
N-am permis ca am facut nici un efort sa il iau, la ce bun daca tot nu am moto ?

stege
05-09-2008, 09:47
Pai daca tot nu ai permis A, nici moto, nici nu ai condus, cum de iti poti mentine parerea atat de vehement legat de ceva despre care nu stii nimic, atat teoretic cat si practic? Ca sa nu mai vorbesc de lipsa crasa de bun simt..

Artanis
05-09-2008, 10:37
pe una ai 60/h si simti ca esti la curse, iar pe cealalta ai 200 si simti ca stai pe loc.
Exista vehicul (nu mai spun de motocicleta) in care sa te simti la 200km/h ca si cum ai sta pe loc ?! Bine, naveta spatiala nu se pune...

Gogu
05-09-2008, 12:13
stege, mai citeste, n-am zis ca nu am mers, am zis doar ca nu m-am obosit sa dau examenul de A atita vreme cit nu am moto, pentru moto de imprumut nu am gasit rostul.
Referitor la bun simt, funny you should say that, pe de o parte eu am recunoscut ca am exagerat, pe de alta parte tu incadrezi toti viitorii si actualii motociclisti in categoria viteji/zmei/inconstienti ce au nevoie de cit mai multe limitari ca al lor intelect nu poate procesa ce sunt alea pericole and so on. Poate crezi ca toti vad in fata ochilor doar avatarul tau, insa te asigur ca nu este asa.
Si ca sa iti exemplific, nu trebuie sa fiu afectat direct de ceva ca sa ma deranjeze, daca de exemplu ar fi interzise motocicletele in Bucuresti noapte pe mine m-ar deranja in multe feluri, la fel cum m-a deranjat si ideea expusa de tine.

Artanis, e o licenta poetica sa zicem, nu o lua ad literam, dar ca idee cam asa e, pe mobre de acum 19 ani si 3 luni daca ajungi la 50km/h ai un mare rush de adrenalina pentru ca e evidenta nesiguranta, insa pe nebunia aia din garajul tau la 60km/h te cam intrebi daca sa mai ridici putin mina de pe ambreiaj.

clonitza
05-09-2008, 12:32
gogu are dreptate .. poti muri la orice viteza pe motor .. e usor doar sa trag de volan dreapta si sa lipesc un viteaz de masina de langa .. multi uita un lucru elementar .. motorul se conduce ca orice masina .. pastrand mijocul benzii si depasind prin stanga .. nu mergand printre benzi cu 100 la ora ca de poate poate incap, in majoritatea accidentelor intervine nu experienta la condus ci factorul imprevizibil - ceilalti participanti la trafic care in majoritatea lor sunt neatenti. Ideal ar fi sa avem strazi bune si s-ar evita multe neplaceri si evident niste intructori la scoala de soferi cum trebuie, cum isi imagineaza ei ca facand 8-uri in poligon cineva va stii cum sa se comporte in trafic?

stege
05-09-2008, 13:12
Gogule, nu iti lua motor ca lasi regrete in urma.

Neo
05-09-2008, 13:43
stege, merji te rog pe motoretizm.ro unde mai e o liotă de tembeli ca tine care urlă sus și tare că începător pe SS = sicriu/lacrimi/bocete/blah.

Bine că sunteți voi ăia sfinții, cei care-și permit motoare de 1200cmc și mai sus eventual, dar care nu și le cumpără pentru că "le e frică" sau mai știu eu ce.

Motocicleta e condusă de motociclist, nu invers, dacă suferi de boala Parkinson să nu poți controla accelerația și ambreiajul este problema ta, dacă nu poți coordona frână spate apoi frână față + modulare iar e problema ta că îți frânează tomberonul mai prost ca o Dacie.

Atâta timp cât ești întreg la minte, nu se poate întâmpla nimic din cauza ta. Punct. Iar pentru restul există conduită preventivă, adaptarea vitezei și alte necunoscute d-astea.

P.S.: se moare la fel de ușor pe 125, 250, 500, 600, 1000, 1200, bla bla bla cmc, numai că diferența e din câte bucăți o să fii asamblat la înmormântare.

stege
05-09-2008, 13:50
Un admin sa ma baneze. M-au dovedit prin numar!

bausto
05-09-2008, 14:37
Exista vehicul (nu mai spun de motocicleta) in care sa te simti la 200km/h ca si cum ai sta pe loc ?!
Cred ca e vorba de factorul de confort. Nu stiu cum se traduce asta la motociclete, dar la masini e perfect valabil. Mergi cu 100+Km/h cu Dacia lui tatae si vezi cum te simti, apoi urca intr-o limuzina si mergi cu aceeasi viteza. Diferenta o simti, nu o vezi in termeni de cat de repede se misca peisajul pe langa tine. Zgomotul, vibratiile (sau lipsa lor) te fac sa crezi ca mergi mai repede sau mai incet decat mergi in realitate.

Imi imaginez ca si pe un motor care tremura din toate incheieturile la viteza mai mare te face sa realizezi mai repede viteza cu care mergi. In timp ce o calatorie prea confortabila, pe un motor capabil, nu iti da astfel de semnale si te pacaleste sa ii dai cat poate.

Artanis
05-09-2008, 14:45
Evident ca inteleg asta pana la un anumit punct, insa mi s-a parut exagerata valoarea vitezei, mai ales cand vorbesti de o motocicleta in care esti aproape complet expus vantului.

dios
05-09-2008, 15:32
Un admin sa ma baneze. M-au dovedit prin numar!

yea right :D

stege............. you're fired!


P.S.: se moare la fel de ușor pe 125, 250, 500, 600, 1000, 1200, bla bla bla cmc, numai că diferența e din câte bucăți o să fii asamblat la înmormântare Nu mi se pare, cu 125cc nu poti da 180 la ora pe straduta din spatele blocului!! si amaratul care iese si el din parcare si in care te infigi, n-ar avea oricum ce sa mai vada sau cui sa dea prioritate...

am o straduta cred ca are 200m de la un cap la altu'. e in fiecare zi trece un dement pe acolo, in forja maxima :D nu o iesi odata unu dintr-o curte..... sa vezi plonjon.... A nu se intelege ca am ceva cu motoristii. Dar unii chiar nu-si dau seama cat de fragili sunt.

Gogu
05-09-2008, 16:04
Nu e nevoie sa mergi cu 180km/h ca sa mori, poti muri si in masina la 60km/h, pe motor deja e o formalitate.

stege, nu e vorba de numar, pur si simplu ce spui tu e o teorie care simplifica mult problema si considera motociclistii drept o masa de idioti, e normal sa nu fie lumea de acord.

atomidude
27-04-2009, 15:34
LAMBO DRIVER GETS HYUNDAI'S BACK UP (http://www.pistonheads.com/news/default.asp?storyId=19805)

mache
27-04-2009, 16:01
Vorba'ceea : caroseria e eftina rau la Lambo ;)

diak
27-04-2009, 18:50
Au ceva Lamborghini (http://www.biertijd.com/mediaplayer/?itemid=13290)-urile astea :)

Cosmo Kramer
20-06-2009, 16:53
blue_led, vad ca te dai pe motociclete si esti priceput, am cateva intrebari. O sa fac 16 ani si deja visez la o motocicleta de 125cc. Care-i riscul de a face accident sau, mai bine zis, de a fi lovit de soferi? Toata lumea e speriata cand aude de subiectul motocicleta, toti se gandesc deja la viteze astronomice >200 km/h cu care intri intr-un stalp sau intr-o masina si te faci muci. Unul de 125cc din ce am inteles nu prinde mai mult de 130-140 km/h, deci care ar fi riscurile :D?

DeDeRa
20-06-2009, 17:01
Din start felul cum pui problema arata ca ar trebuie sa renunti la ideea asta.

Cosmo Kramer
20-06-2009, 17:06
Si ma rog, de ce? Nu e neaparat vina motociclistilor la cate un accident, mai sunt si soferii care nu ii baga in seama pe cei pe 2 roti, restul -> cantitai neglijabile.

Evident ca nu o sa ma dau cu 130-140 km/h decat in anumite conditii foarte speciale, daca nu ti-ai dat seama ;).

C3rE
20-06-2009, 17:14
Cauta poze cu ce implica o cadere de la 60 km/h.
Un impact cu orice alt vehicol te omoara. Sper ca parintii tai sa nu-ti ia asa ceva. Sfatul meu prietenesc este sa te apuci de moto dupa ce ai minim 50.000 km facuti cu o "conserva".

DeDeRa
20-06-2009, 17:17
Pericole nu ar trebui sa intampine nimeni, daca n-ar fi atatia bizoni in trafic, sau omuleti pe doua "roate" care, parca, sunt disperati. Alearga pe drumuri, depasesc aiurea, schimba benzile la 3sec., pe scurt inconstienta celor de pe doua "roate" cauzeaza problemele.
Doar n-am sa stau cu ochii lipiti in retrovizoare si pe geam sa vad daca nu apare vreun "viteaz". Abia ma descurc cu bizonii.

PS: Am facut aproape 11.000km cu Fiesta si crede-ma, traficu' e al dracu de nebun, plin de idiotii care au impresia ca au dreptate, etc..
Iar pe motor este si mai periculos. Sincer si mie mi-ar fi placut un motor, dar dupa o sesiune de vizionat accidente pe motor, am inceput sa-mi pretuiesc viata.
Plus ca esti prea mic si, de fel, nu mananc coliva.

Gogu
20-06-2009, 17:22
Hai lasa-ne, vorbim cind ai virsta necesara pentru a putea conduce prin trafic. Sau macar cind spui ceva coerent.

DeDeRa
20-06-2009, 17:39
L-ai demoralizat total.
Si on: astazi am mers la meditatii si eram pe Sos. Pantelimon la Baicului. Semnalizez ca fac stanga si o duduie in spatele meu se panicheaza,pune frana dar nu ia picioru' de pe acceleratie, prin urmare a scos zgomot puternic, urme si miros de cauciuc. Coboara tipa la mine "ba esti nebun, puteai sa-mi lovesti masina". I-am explicat ca am incetinit si semnalizat ca fac stanga cu cativa m inainte, ca doar nu era sa semnalizez de la Electroaparataj. Tipa incepe sa-si etaleze vocabularu', iar eu m-am dus inapoi in masina si am plecat. Concluzia: semnalizati cu 100m inainte sa faceti curba.

Cosmo Kramer
20-06-2009, 18:32
Hai lasa-ne, vorbim cind ai virsta necesara pentru a putea conduce prin trafic. Sau macar cind spui ceva coerent.

Ma crezi sau nu, ma duc pe cursiera de un an prin trafic, de vreo 3 saptamani fac ture de 40 de km cu bicicleta, doar prin oras, in fiecare zi. Sa nu crezi ca vreau sa sar direct de la mersul cu "pe-josu' " la motocicleta de 125cc, nu ca cursiera ar fi un pas intermediar, dar totusi.

Nu stiu ce inseamna la tine sa spun ceva coerent, am pus o simpla intrebare si anume care ar fi riscul. Nu ma duc cu 100 in oras, nici cu 50, daca chiar vreau sa ma dau cu motocicleta ma duc la un circuit amenajat, cu instructor, nu pe strazile orasului.

eXpander
20-06-2009, 18:43
Ui aici, dragilor

http://www.youtube.com/watch?v=clhIce8hteY

Eu m-am blocat cand am vazut faza...

Gogu
20-06-2009, 21:58
N-ati inteles nimic.

Cosmo, mult succes la supravietuit in trafic pe motopirtza de 125cc. Daca exista ceva mai periculos decit un incepator de 18 ani pe un motor de 1000cc, atunci combinatia incepator de 16 ani pe pirtzaietoare este. Bine, cocalar pe scuter e by far nr.1, dar aici vorbim de alte cele.

DeDeRa, la tine ma refeream, by the way. E o totala ineptie ce ai spus tu, chiar daca per ansamblu ai dreptate. 80% minim din accidentele in care sunt implicate motociclisti sunt din vina acestora.
Dar de la a fi vina lor pina la a fi tu panicat si crispat ca vai, aia depasesc si schimba benzile si merg repede, e cale lunga. Nu stiu cum ai luat tu permis, dar codul rutier nu interzice schimbarea benzilor odata la 0.000001 secunde, nu interzice depasitul prin stinga, pentru motociclisti, fara a schimba banda, nu interzice strecuratul la semafor, nu interzice multe. Insa ei trebuie sa se asigure ca executa aceste manevre in siguranta, tu te asiguri atunci cind trebuie, nu stai sa le porti de grija altora.

Cosmo Kramer
20-06-2009, 22:28
Gogu, de ce e asa periculoasa combinatia incepator de 16 ani pe motor de 125cc? Daca majoritatea se dau ca nebunii si se urca direct pe motociclete de 500/750/1000cc nu inseamna ca toti sunt asa, mai sunt si care se duc cu grija, indiferent de ce capacitate are motocicleta.

C3rE
20-06-2009, 23:07
Nu ai reflexe. Nu stii sa citesti traficul si el e plin de retarzi. Nu ai barba :D De ajuns?

the dude
20-06-2009, 23:29
Ma crezi sau nu, ma duc pe cursiera de un an prin trafic, de vreo 3 saptamani fac ture de 40 de km cu bicicleta, doar prin oras, in fiecare zi. Sa nu crezi ca vreau sa sar direct de la mersul cu "pe-josu' " la motocicleta de 125cc, nu ca cursiera ar fi un pas intermediar, dar totusi.


:rotf::rotf::rotf:
:bow2::bow2::bow2:
Tu crezi ca mersul pe bicicleta e un lucru pe care il treci la "experienta in sofat " ? :bow2:

Incepe cu 50cc limitat. Dupa care il delimitezi. ( aici iti recomand un Gilera DNA - pentru faptul ca nu are cutie de viteze in 5 trepte ca la alte motociclete :P ) Dupa ce o sa faci cel putin 20000 km cu 50cc o sa fii destul de experimentat pentru un 125 limitat and so on. (aici iti recomand o Aprilia RS125 - are 4 sau 5 viteze deci o sa fie mult mai greu sa mergi pe ea :P )

Cosmo Kramer
21-06-2009, 00:09
Nu asta era ideea. Am vrut sa spun ca nu sunt chiar rupt de ceea ce se intampla in trafic, daca dai interpretari proprii, e problema ta. BTW, daca tot te dai smart-ass, sofatul e una, condusul motocicletei e alta ;).

Nu vad rostul limitarii unei motociclete, mai ales de 50cc. Atata timp cat esti intreg la cap, nu o sa-i dai niciodata viteza mare in oras, cu atat mai putin cand esti incepator. Iar eu ma consider normal. Am zis si mai sus, as folosi motocicleta la capacitati maxime doar pe circuit - si asta daca ar fi cazul, in oras precum si in afara lui e prea riscant - cel putin eu unul nu m-as risca la asa ceva.

In ceea ce priveste motocicletele Aprilia, am auzit ca sunt cam slabe din punct de vedere al fiabilitatii. Adica, dupa un timp ba se strica una, ba alta... si tot asa - nu e o sursa sigura. Pe langa RS125 de la Aprilia ar fi YZF R125 de la Yamaha si CBR 125R de la Honda. Ideal ar fi sa incep cu una de 50cc, desi mi-ar placea mai mult una de 125cc.

HymuraX
21-06-2009, 00:43
Nu ai reflexe. Nu stii sa citesti traficul si el e plin de retarzi. Nu ai barba :D De ajuns?
Doar ce am terminat orele de "conducere" la scoala, si desi in Constanta nu este acelasi trafic ca in Bucuresti, pot sa zic ca in momentul de fata drumurile sunt pline de cretini, care nu au nici o treaba cu semnalizarea, nu se asigura si nu dau prioritate..... Am trait toate astea in timpul sedintelor de condus(nu am fost paralel cu masina, cand am inceput scoala de soferi stiam sa merg cu masina bine, condus ceva ani ocazional :D) . Gandeste-te 2 secunde, daca dobitocii din trafic imi taiau fata/se tineau dupa masina scolii la juma de metru/dublau depasirile pe care le faceam si lista poate contiua, si toate astea le faceau pe langa o masina pe care scria mare SCOALA. Orice om cu o logica elementara nu ar fi facut toate manevrele astea dintr-un singur motiv, teoretic in masina de scoala se afla unu care invata sa conduca, unu care in orice moment de neatentie sau intr-un moment de panica putea sa ii acroseze etc. Ce te face sa crezi ca tie pe un "mixer cu roti" iti vor acorda prioritate? Ceea ce a subliniat C3rE este evocator(nu ca nu ai barba :P desi si asta ar fi un motiv) nu stii sa anticipezi ceea ce vor face cei din fata ta, nu stii sa anticipezi ce vei face tu... Vezi tu de la bicicleta la scuter e o diferenta foarte mare, exact ca si cum ai avea pretentia dupa ce ai forjat o dacie la limitele ei(1310) sa te sui pe un bolid de viteza si sa ii dai talpa.... Nu de alta dar seara trecuta eram cu taicamiu prin oras si din 3 motociclisti dastia cu scutere de 125(pusti dupa corpolenta) 2 erau sa aterizeze sub rotile noastre si ale unui camion, in urma unei banale intrari pe o straduta de pe drumul pricipal(nu au apreciat viteza si distanta la care ne aflam noi, si nu aveam decat vreo 60km/h). Asa ca doar ca mergi pe bicla 40 de km pe zi in speranta ca vei prinde experienta nu este suficient, pentru ca lucrurile se vor desfasura intr-o viteza muuuult mai mare pe motor....
In fine tot ce pot sa iti urez e drumuri cat mai bune si fara peripetii:yepp:

Gogu
21-06-2009, 00:58
Pe linga ce a spus C3rE, ar mai fi si faptul ca un 600cc/1000cc e very fast moving duck, un 125cc e sitting duck, in caz ca, de exemplu, vine un retard peste tine din lateral, cu 125cc esti sub el in 2 secunde, cu 600cc/1000cc esti la 1km in fata in 2 secunde.
Oricum, faza cu "nu sunt chiar rupt de ceea ce se intampla in trafic" e tare. Daca prin asta intelegi ca stii ca acolo se misca masini si mai opresc la semafor, atunci da, altfel iti spun eu ca nu stii ce spui.
Bine acuma, depinde si in ce oras planuiesti aventura finala....


Hymura, da, in CT, procentual, sunt mai multi idioti in trafic decit in alte parti ale lumii ;)

the dude
21-06-2009, 01:05
Oricum, eu nu vorbesc de condusul in trafic, dar, unele chestii pe scuter/motocicleta le poti pati tu singur, fara ajutorul idiotilor din trafic, de exemplu :
- mergi cu 30-40 la ora indreptandu-te spre un magazin care e aproape de casa (doar un exemplu),nu porti casca ca magazinul e aproape si nu are rost, si ca sa ajungi acolo trebuie sa iei o curba, pe care o iei cu 30 la ora. Deodata iti sare in fata un caine, tu nestiind ce sa faci, incerci sa pui frana - din greseala pui pe fata - la 30 la ora cazi pe o parte si iti rupi o mana/picior/gatul/etc.

Chestia cu frana pe fata am spus-o pentru ca asta s-ar ivi in primii 1000 de km daca iti iei un 125cc cu cutie de viteze in 4-5 trepte ( una dintre manete la aceste motoare este ambreiajul iar cealalta este frana fata ). Dar asemenea lucruri se pot intampla si la un 50cc, de asta am spus ca ar trebui sa-ti iei unul limitat mai intai.

Acuma, cu condusul in trafic nu e mare problema, Politia Romana vrea sa introduca carnet de conducere A1 - din cate am inteles.

Dar, cu toate astea retine ca NU toate accidentele le fac soferii ceilalti la trafic, poti sa faci si tu aceeasi chestie.

L.E: ca sa fiu smart-ass in continuare :D, ai mers vreodata pe un 125cc ?

HymuraX
21-06-2009, 01:06
Hymura, da, in CT, procentual, sunt mai multi idioti in trafic decit in alte parti ale lumii ;)
Credeam ca is singurul care tot afirma asta :D, dar e bine venita confirmarea unei persoane din Bucuresti..... Oricum frumos e acum vara, cand pe langa mirificii nostrii F1 racers se mai strang si din toata tara, sa vezi "destractie domnle"

Gogu
21-06-2009, 01:44
ai mers vreodata pe un 125cc ?
E o bicicleta motorizata(usurica, manevrabila, total lesinata ca motor), care, dupa un timp, ajunge si la viteze mari. Doar ca timpul ala e lung.
Bine, acuma eu vorbesc din prisma unuia care mereu si-a dorit sa aiba ceva mare si puternic intre picioare, iar daca natura nu a vrut, tehnica nu are de ales :P

Cosmo Kramer
22-06-2009, 10:50
Aventura finala nu e in oras mare, e oras mic, oras de 17.000 de locuitori. De asta ziceam ca stiu cat de cat cum sta traficul prin orasul meu, nu am iesit cu bicicleta in oras mare ca ma gandesc ca e dezastru la cate masini sunt.

Pai pe 125cc nici nu te lasa fara A1, acum cred ca vor sa introduca A1 si pentru motoarele de 50cc.

C3rE
22-06-2009, 11:37
Este clar ca oricat ti se explica tu o tii pe a ta. Mult noroc, o sa ai nevoie din plin.

CQSTELUSH
22-06-2009, 11:42
eu vorbesc din prisma unuia care mereu si-a dorit sa aiba ceva mare si puternic intre picioare, iar daca natura nu a vrut, tehnica nu are de ales :P

Asta sună comic rău de tot...

DeDeRa
22-06-2009, 13:57
Comic? Ca isi doreste ceva mare intre picioare?
Incep sa inteleg de ce domnului nu-i place nicio poza la Comunitate @ ţâţe.

le: ERA O GLUMA!!!

the dude
22-06-2009, 14:13
Bine, acuma eu vorbesc din prisma unuia care mereu si-a dorit sa aiba ceva mare si puternic intre picioare, iar daca natura nu a vrut, tehnica nu are de ales :P

Asta ar intra la jokes & funny stuff :D

Chestia e ca bicicleta aia motorizata la 60 la ora poti sa cazi de pe ea extrem de usor si la fel de usor poti sa-ti faci rezervare la cimitir. Nu ar fi problema de nebunii din trafic, prin oras nu e mare scofala, nu cred ca prin oras o sa patesti ceva din cauza celorlalti soferi ci din cauza ta, tu nefiind experimentat indeajuns. Plus ca prin oras, 125 in 2 timpi consuma mai mult si sunt mult mai nemanevrabile la viteze mici decat un scuter de 50cc. (cel putin asta e parerea mea ) Iti recomand in continuare un 50cc la inceput. Spre exemplu un Aprilia SR50 R Factory. E foarte manevrabil, are o acceleratie bunicica, merge 80-85 in drum drept ( depinde de cifra octanica a benzinei :P ) si e pe injectie -> consum scazut. Si nu te aventura din prima in oras. Incearca, indiferent de ce fel de "bicicleta motorizata" iti iei, sa mergi pe niste strazi mai mici, pentru a exersa putin. Si ai grija la curbe, MARE grija. In rest, asfalt uscat :P

C3rE
22-06-2009, 16:35
Comic? Ca isi doreste ceva mare intre picioare?
Incep sa inteleg de ce domnului nu-i place nicio poza la Comunitate @ ţâţe.

Tu nu ai un oral la care tre' sa prestezi?

Cosmo Kramer
22-06-2009, 16:48
Ca tot veni vorba de motociclete, are cineva de aici una?

DeDeRa
22-06-2009, 17:17
Sa-mi scuzati off, am luat 10 deja, eram progamat la 10:00, la 11 si jumatate eram deja acasa.

Zyklon5
22-06-2009, 18:41
Candva comunitatile online erau o forma de socializare inteligenta with like minded people si pe parcursul anilor am cunoscut multi oameni interesanti ... din pacate acea epoca a apus in mod clar.

PLM .. cand esti prea varza sa intelegi o metafora macar nu te mai da de gol in public...

h3x0r
22-06-2009, 18:44
Chiar ai multa minte gogule sa te pui cu dedera...care btw are jumatate din varsta ta cred.

mache
22-06-2009, 22:26
Cand scoti asa ceva Gogule...


Bine, acuma eu vorbesc din prisma unuia care mereu si-a dorit sa aiba ceva mare si puternic intre picioare
... asteapta'te sa fii ironizat ;)...
Tu vorbesti de DeDeRa cu 125cc dar daca tu te sui pe un 250 te sufla vantul... hai sa nu mai discutam despre chestiuni teoretice doar de dragul de a le discuta... ia-ti permisul si motorul si ne mai vedem in trafic...

DeDeRa
22-06-2009, 22:32
Mache, stai asa... Nu vreau motor, era Cosmo.
Sincer, imi ajunge masina. (mi-ar fi teama pe moto)

Gogu
22-06-2009, 22:45
mache, incet ca de obicei, vorbeste fara sa cunoasca macar despre ce e vorba. Mon cher, nu trebuie sa ne porcosim toti ca sa ne suim pe motor sa nu ne ia vintul, de fapt, pe o vitezana nu prea poti sta daca esti grohaitor cu burta, iti intra rezervorul in partea moale.
Just for the record, am mers cu motor(credeam ca e deja evident), si nu de 125cc, ceva o idee mai mare, cam de 8 ori asa. Deci, pentru aia mai inceti, aka hexor si mache, mi s-a indepliniti visul de a avea ceva mare si puternic intre picioare. Restul, care au inteles gluma, felicitari, desi nu e o mare realizare, nu e nimic subtil si cu subinteles, dimpotriva, am crezut ca e o gluma atit de low level incat o vor pricepe toti, dar....m-am inselat.

Revenind la subiectul topicului, cred ca, pentru a nu deveni complet redundant acest topic, ar trebui sa notam doar pe aia responsabili in trafic, ca in ultima vreme, de cind a dat caldura, cam 80% din masini sunt conduse de chiloti amatori.

DeDeRa
22-06-2009, 22:56
Bizonii fac urat la caldura si inca n-a venit canicula.
Gogule,sper ca nu te-ai suparat pe mine.
Dar nu inteleg ceva,de ce nu exista o lege,cel ce vrea carnet sa aiba minim 8 clase. S-ar purifica tare mult Bucurestiul.

the dude
22-06-2009, 23:06
Din cate stiu eu este. Dar suntem in Romania si se poate rezolva orice :P

mache
22-06-2009, 23:08
Gogu - gluma lu' peste este ca tu nu ai condus acel motor... so ... back off cu "aia mai inceti" ... am mai avut o discutie la inceputul threadului vizavi de modul tau de reactiona la unele remarci... reciteste si vezi daca ai capacitatea de a evolua totusi...


DeDeRa - scuze ... my bad ...

dios
22-06-2009, 23:41
Da de unde stii tu cate ilegalitati a facut gogu? :D Poate el merge zilnic cu noi la bere si este un serial killer inrait. Apropo, l-ai vazut ras in cap si neras la barba? E cam horror... :D Daca pune si-un tricou deschis la piept, deja cauti alte trotuare, cat mai indepartate, si asta in miezu' zilei... Noaptea suni direct la 112.

Eh, acum imagineaza-ti acest personaj in slapi, pantaloni scurti si fara casca pe un motor de 300+ km/h. Tu l-ai opri sa-l intrebi de permis? Stiam eu ca nu.

Gogu
23-06-2009, 02:45
DeDeRa, nu, ce sa am cu tine ? Tu macar ai priceput gluma, altii....

mache, eu cred ca matale ar trebui sa recitesti. Sau poate nu, pentru ca e inutil, pricepi foarte greu.

dios, realitatea trista e ca Bucurestiul e plin de motociclisti fara permis. Politia nu se oboseste sa opreasca motoretarzi pentru ca deh, e greu, cind vine motorul spre tine cu frinele cum sunt, nu iti vine sa ii iesi in cale sa ii faci semn sa traga pe dreapta, iar daca nu opreste, prinde orbul scoate-i ochii, daca poti. Iar daca il prinzi, nici amenda nu ii poti da pentru depasire de viteza ca nu se vede numarul.
Oricum, multi din ei nu apuca sa isi ia si permis, din motive evidente. Iar cei ce apuca ori sunt norocosi, ori stiu ce fac. Win-win situation :D

dios
23-06-2009, 07:24
Ca veni vorba, am vazut un politist pe motor cum il alerga pe altu' cu motor... Cum naiba sa-l prinzi? Chiar daca nici motoarele de politie nu sunt de ici de colo, totusi sunt mult mai mari, mai grele, mai putin manevrabile.

Si nu inteleg, daca il ajungi, ce-i faci? I te pui in cale? :D Il agati ca la masini? Intri in el?

mache
23-06-2009, 07:28
Gogu - eu iti propun sa nu te mai agiti sa postezi prostii la adresa mea... culca-te mai devreme si o sa-ti treaca din iritabilitate...

CQSTELUSH
23-06-2009, 09:34
Ca veni vorba, am vazut un politist pe motor cum il alerga pe altu' cu motor... Cum naiba sa-l prinzi? Chiar daca nici motoarele de politie nu sunt de ici de colo, totusi sunt mult mai mari, mai grele, mai putin manevrabile.

Si nu inteleg, daca il ajungi, ce-i faci? I te pui in cale? :D Il agati ca la masini? Intri in el?
Ştii jocul ăla cu Vin Diesel, Wheelman... :D

Scuba
23-06-2009, 10:15
Oricat de repede ar merge un motor, tot nu merge mai repede decat o statie emisie-receptie ;) .
@mache: te incordezi degeaba. Pana una-alta tu esti cel care te-ai bagat in seama aiurea si te-ai luat de Gogu fara sa intelegi despre ce e vorba si cu ironii ieftine. Apropos de kg in plus: mai discutam peste 10-15 ani daca le vei considera tot un avantaj ;) .

Gogu
23-06-2009, 10:36
In fine, ideea era ca sunt greu de oprit si nu se oboseste nimeni de obicei.

Pentru mache. (http://thinkerspodium.files.wordpress.com/2009/06/facepalm.jpg)

Stefun
23-06-2009, 10:57
In fine, ideea era ca sunt greu de oprit si nu se oboseste nimeni de obicei.

Pentru mache. (http://thinkerspodium.files.wordpress.com/2009/06/facepalm.jpg)

HAHA. WIN (pentru facepalm).

mache
23-06-2009, 11:11
Scuba - nu ma incordez deloc... sunt foarte relaxat cu gandul ca Gogu nu (prea) are tangenta cu subiectul moto dar isi permite sa emita pareri mai mult sau mai putin pertinente si apoi taxeaza inutil pe altii ...

Apropo de kg in plus: avantajul kilogramelor putine este pe circuit si pe motoare < 200kg ... in rest nu prea vad oameni de < 65kg mergand pe superbike-uri sau choppere de > 1000cmc

Gogu - no comment...

Stefun - comentariu genial... de inutil.

Gogu
23-06-2009, 11:28
Mda, cred ca e inutil sa mai spun ceva, atita vreme cit the village idiot a devenit peste noapte atotstiutor.

mache
23-06-2009, 12:00
Abtine-te ... predictibilitatea invectivelor tale nu face decat sa-ti confirme statutul de frustrat in spatele tastaturii.

h3x0r
23-06-2009, 12:52
Goo mache...alearga-i !!

Gogu
24-06-2009, 01:09
E prea jos nivelul sa pot sa mai am replica. You win.

mache
24-06-2009, 09:41
Dupa ce te-ai tavalit prin noroi incercand sa ma improsti pe mine tot tu vrei sa iesi cu nasul pe sus si curatel... One word : fail...

Data viitoare incearca sa fii mai intelept caci nu strica sa te gandesti de doua ori inainte de a te manifesta pe forum in modul in care o faci.

/end.

CQSTELUSH
24-06-2009, 09:58
Yeah, owned. :D

the dude
24-06-2009, 16:00
Eu sunt de parere ca mache got owned. But that's just me :P

h3x0r
24-06-2009, 16:16
Pune un plural la ceea ce e scris in postul din susul paginii. :D

himself
10-09-2009, 07:35
Despre viteza si neatentie. Nerecomandat celor sensibili.
http://www.youtube.com/watch?v=pgYA2c5iyzs

Neo
20-01-2010, 06:54
De multe ori am spus și o repet. Nu viteza ucide, ci prostia la volan. Care e din ce în ce mai des întâlnită. Drăguță compilația, dar luate separat promo-urile sunt mult mai impresionante imho.