PDA

View Full Version : P182 + TRUE + Kama Bay = duct mod



Raptor
14-05-2008, 21:05
Cand am pus 2x Noctua NF-P12 pe TRUE in configuratia push-pull am remarcat ca al 2-lea fan statea la cativa cm de fan-ul de exhaust in spate la P182. Atunci m-am gandit ca ar fi mai eficient sa elimin al 2-lea fan de pe cooler si sa trag cumva un tub care sa ajute fan-ul de pe carcasa sa suga aer din cooler.

Azi cautam clipsuri de TRUE pentru a le folosi pe HR 03 GT impreuna cu un fan de 120, cand am remarcat produsul asta (http://pc-coolers.ro/produs.php?id=842). Am cumparat 3 bucati in ideea de a prelungi intake-ul de la TRUE pana la Kama Bay, dar pana la urma am abandonat ideea pentru ca nu avea loc si am folosit doar cate un duct pe fiecare directie.

Per total, dupa eliminarea unui ventilator (a mai ramas unul singur pe TRUE) am temperaturi cu 4-5 grade mai mici.

himself
14-05-2008, 21:46
in primul rand felicitari. arata oki. banuiesc ca ductul din dreapta comunica cu exteriorul. ma gandeam ca poate faceai un mod ca carcasa si il orientai spre partea de sus. observ si un al doilea noctua in dreptul coolerului, ajuta cu ceva?! oricum un minus de 5 grade e o performanta. pc-ul arata dust free deci nu cred ca se pune problema unui filtru. ceva temperatruri, in idle si load, ce proc si ce voltaj ai?

Dragos Saraolu
14-05-2008, 22:18
Poti sa-i faci un tunel adevarat acoperind zona de sub CD cu material (Akasa sau ce vrei tu), practic etansezi acea zona, mai poti crea pe interiorul peretilor, din folie de plastic sau chiar carton, o incinta etansa daca nu vrei sa strici carcasa. Astfel nu vei pierde din fluxul de aer si probabil vei castiga inca cateva grade.

Raptor
14-05-2008, 22:21
Al 2-lea Noctua este pus acolo pentru a compensa pentru cel de pe intake sus - intre Kama Bay si cel de jos, cat si pentru a pastra un airflow decent in carcasa. Duct-ul din partea dreapta nu comunica direct cu exteriorul. Mi-a fost greu cu duct-urile astea deoarece sunt prea mari ca sa intre in spatiul ala - poate intr-o versiune imbunatatita pe viitor. Deocamdata duct-ul din dreapta (pe intake) e la 3-4 cm de ventilatorul default de pe Kama Bay - un Scythe de 800 RPM cu filtru de praf.

Inauntru este un E8400 @ 4000 MHz (9x444) cu 1.26V (vdroop mod), P5B Deluxe cu toate tensiunile la minim, 2x 2 GB DDR2-1000 Mushkin @ DDR2 888 5-5-5-12 1.9V (nu am incercat mai jos), si un 8800 GTS G92 @ 740/1080. Ventilatoarele de sistem sunt toate Noctua NF-P12 @ 1000 RPM.

Procesorul este stabil in absolut orice (OCCT, Linpack, Prime95 este deja irelevant IMO) minim 24h.
Placa video este si ea stabila minim 12 ore in orice (Fur Benchmark, ATI Tools, 3dmark etc).

Referitor la temperaturi, se stie ca P180/182 nu se preteaza la sisteme fierbinti, dar eu am vrut si silentiozitate si un sistem relativ potent.

Temperaturi CPU in load citite cu RealTemp:
- SETI@home: 58-61, (inainte de mod: 68 max)
- OCCT pe CPU: 70 (inainte de mod: 76-77 max)
- Linpack: 84 (inainte de mod: 89 max)

Pe sistemul asta functioneaza SETI@home in load 100% 24/7, deci nu sta in idle niciodata, asa ca nu stiu temperaturi idle (si sincer nici nu ma intereseaza :D ).

Realizez ca temperaturile sunt cam mari, dar asta e compromisul pe care trebuie sa-l fac pentru a avea si o oarecare liniste in camera. Daca deschid usita la carcasa imi scad temperaturile overall cu vreo 10 grade. Si in cazul in care tot vi se pare mare temperatua la CPU, va spun ca si mie mi se parea mare, asa ca am facut lapping la TRUE si mi-a scazut temperatura la CPU cu vreo 2 grade, nimic spectaculos. L-am montat de multe ori cu AS5 si obtin mereu aceleasi temperaturi, asa ca am ajuns la concluzia ca factorii limitatori sunt carcasa si temperatura mare din camera mea (n-am AC).

Referitor la acoperirea gaurilor cu folie de plastic/material fonoabsorbant, probabil voi face asta intr-o revizie viitoare peste cateva zile.

<edit>
Nu stiu de ce se blocheaza mereu casuta de Quick Reply...

himself
14-05-2008, 22:22
.. inca cateva grade.
asta insemnand? 1-2-3-4-5?! cam greu ..


Daca deschid usita la carcasa imi scad temperaturile overall cu vreo 10 grade. pai ceva inseamna ca nu e in regula. 10 grade e mult. incearca sa vezi daca nu obtii temperaturi mai bune cu presiune negativa. pe sistemul meu nu obtin decat cel mult 1 grad daca iau jos usa de la carcasa. cat despre temperaturi, ori sunt prea mari ori ai 30-40 de grade in casa LOL!
zau .. pentru un TRUE si cu 1.26v mi se par ridicate. incearca cu un MX-1 sau NT-H1.

Raptor
14-05-2008, 22:47
Incerc sa fac rost de OCZ Freeze, dar o sa mai dureze. Stiu ca am temperaturi mari. Ma gandesc ca poate e busit exemplarul meu de TRUE, pentru ca in conditii aproape identice un Nirvana al unui amic are temperaturi sensibil mai mici.

PS: mai are careva probleme cu Quick Reply?

Dragos Saraolu
14-05-2008, 22:54
mai are careva probleme cu Quick Reply?

Da, merge din 2 in 2 :D.

Monstru
14-05-2008, 23:42
Cred ca am mai vorbit de aproximativ un milion de ori despre modul eronat in care este citita temperatura Wolfdale-urilor, indiferent de software-ul folosit. Am si eu o curiozitate....Pune mana la baza heatpipe-urilor atunci cand iti indica RealTemp 70 sau 80 sau cate grade iti indica, si vezi cat de calde sunt de fapt. S-ar putea sa ai o surpriza :)

Daca vrei sa vezi exact temperaturile in sistem ia-ti un Kama Thermo Wireless (au la ITDirect) si masoara exact temperatura in zonele in care vrei tu (evident, cu carcasa deschisa). E mult mai plauzibil sa obtii rezultate mai apropiate asa decat sa te increzi in senzori "calibrati" cu picioarele in lipsa specificatiilor exacte. In rest...AS5 este o pasta foarte buna, eu unul nu folosesc altceva pentru racire pe aer.

Raptor
15-05-2008, 00:28
Referitor la temperaturi, pot sa-ti spun ca la un moment-dat cand aveam un singur fan pe TRUE am reusit sa incalzesc procesorul suficient de mult cat sa se declanseze mecanismul de protectie iar registrul PROCHOT a ramas setat (verificat cu RealTemp). Indiferent de care e temperatura curenta, atata timp cat sunt foarte aproape de Tjunction nu mi se pare ok.

Cat despre testul cu degetul, am pus mana pe baza cooler-ului si pe heatpipe-uri cand CPU avea 88-89 grade in RealTemp, iar acestea se simteau cel mult caldute la mana. Atunci a fost momentul in care m-am hotarat sa fac lapping, cu rezultate dezamagitoare - 2 grade diferenta dupa o zi de munca.

Cum fac sa verific daca exemplarul meu de TRUE are heatpipe-urile goale/stricate?

quintus
15-05-2008, 01:43
nice mod rap;)

poparamiro
15-05-2008, 02:01
La 88-89 de grade heatpipe-urile trebuie sa fie fierbinti bine deci ceva este in neregula acolo.
Ai verificat planeitatea cpu-ului ?, posibil sa fie ihs-ul convex/concav rau si sa nu faca contact decit pe o suprafata foarte mica, eventual incearca si alt true de la cineva.

Raptor
15-05-2008, 02:52
Imi este practic imposibil sa gasesc inca un TRUE de proba.

Legat de planeitatea procesorului actual, ma indoiesc ca aceasta este problema intrucat temperaturi mari am avut cu toate procesoarele din seria Core 2 (sunt la al 4-lea procesor: E6600, E6750, E8400, E8400). Inainte de TRUE am avut un Scythe Infinity cu care aveam temperaturi cu 2-4 grade mai mari decat la TRUE in aceleasi conditii.

Daca la 88-89 grade ar trebui sa friga heatpipe-urile, iar ale mele sunt doar caldute, ma gandesc ca e ceva busit. Procesoarele le-am tot schimbat, TRUE a primit lapping, i-am facut duct mod pentru aer rece. Nu prea stiu unde e problema, si d-asta ma gandesc la carcasa.

poparamiro
15-05-2008, 04:36
Oricum daca in Linpack cu 89 grade heatpipeurile erau putin calde si sistemul nu se bloca sau restarta la 4 ghz sigur e o raportare gresita a temperaturilor , posibil si din cauza MB.

Cel mai sigur mod de a verifica temperatura ca sa vezi daca e ceva in neregula e sa pui mina, la tine heatpipe-urile fiind putin calde nu prea ai de ce sa-ti faci probleme.

triplu_z
15-05-2008, 09:01
Si Rockeru se plange de temperaturi mari intr-un antec P-180,e posibil ca peretii dubli ai carcasei sa fie problema.Antecul are panourile placate cu un soi de poliestiren/plastic care se incing creand un mediu fierbinte pt. componentele din interior.

Monstru
15-05-2008, 10:23
Hmm...

iei frumos o bucata groasa de geam. Apoi, pui fix un bob de pasta termica in centrul talpii heatsink-ului. Perfect perpendicular presezi heatsink-ul pe geam. Te uiti apoi sa vezi cum s-a intins pasta. Repeti procesul si in cazul procesorului. Daca in ambele cazuri pasta se intinde cum ar trebui, inseamna ca nici procesorul si nici heatsink-ul nu au probleme. Asta inseamna ca esti fericitul posesor al unui Wolfdale cu senzor "calibrat" aiuristic si nu ai de ce sa iti faci griji.

Mecanismul de protectie se declanseaza in momentul in care temperatura citita depaseste un anumit prag. Temperatura este citita din acelasi senzor....deci la fel de "bine".

Artanis
15-05-2008, 10:23
Demult ma roade ideea sa-mi pun un duct pt. fan-ul de pe CPU, doar ca lenea e mare... Asta de la TR pare ok si este extensibil. Good job.

Agnostic Front
15-05-2008, 19:49
Felicitari pentru executia "curata". Eu nu am avut norocul sa gasesc produsul respectiv pe stoc atunci cand am avut nevoie, asa ca am improvizat un duct din carton. Desi nu este estetic, rezultatele sale sunt satisfacatoare.

R3lu
17-05-2008, 00:01
Frumos lucrat. Ceva asemanator am facut si eu cand aveam TT120 Ultra, dar folosind coli de hartie A4 si scotch.O idee ar fi sa acoperi cu banda izolatoare spatiul ramas dintre ventilator si radiator (si deasupra dar si pe dedesupt). Un volum destul de mare de aer scapa pe acolo, in special daca maresti turatia la ventilator. Eu am mai castigat 3-4 grade asa.