PDA

View Full Version : big case made by giamgiu



giamgiu
20-05-2008, 09:34
m-am gandit sa imi fac eu un case mare si cu multe venturi asa cum imi place mie!deocamdata mai am de lucru la ea insa ce a fost mai greu de facut s-a rezolvat!mai urmeaza canturile puse,decupaj pentru 2 bay-uri de 5.25(nu am nevoie de mai mult),decupaj la sidepanel pentru un plexi niste role si bineinteles butoane si leduri!pentru inceput o sa pun cateva poze sa va dati si voi seama cam ce vreau sa fac si cum ar trebui sa iasa!
Astept parerile voastre!

triplu_z
20-05-2008, 09:40
Grija mare la razele de racord de la panoul I/O.Ar trebui sa le finisezi daca vrei sa pui acolo placuta I/O.

himself
20-05-2008, 09:52
2 gauri pentru intake sunt suficiente. cea mai fiebinte zona va fi in jurul placii video, asa ca daca nu reusesti sa impingi destul aer rece acolo, ai grija sa evacuezi aerul cald cat mai repede.

Monstru
20-05-2008, 10:09
Misto proiect, chiar sunt curios cum o sa arate in stadiul final. Ce vei folosi pe post de bracket-uri pentru placile de extensie (PCI-E, etc)?

matose
20-05-2008, 10:24
Esti constient ca lemnul este o alegere extrem de proasta pentru o carcasa de calculator, nu? :)

xplaur
20-05-2008, 15:06
Nu pare a fi lemn! :P

Predator
20-05-2008, 15:23
Pai nu e lemn. E talas presat si lipit. Pe scurt PAL.

Tile
20-05-2008, 16:33
Am vazut mai multe proiecte de casemodding realizate cu materiale lemnoase (MDF, lemn masiv). Pentru partea I/O si suporturile pentrum placile video este ideal un suport luat intr-o carcasa noname. Te va scuti de o groaza de munca.

giamgiu
20-05-2008, 17:11
sincer idee3a asta mi-a venit asa pur si simplu fara sa vad un proiect sau ceva asemanator inainte!mai fac mobila din pal pe acasa cu taicamio si am zis "ce ar fi sa fac o carcasa din pal?"pentru placa de baza o sa folosesc mobo tray-ulde la un raidmax smilodon! p.s. matose sincer te apreciam, cred ca o critica mai constructiva ar fi folosit mai mult!

Monstru
20-05-2008, 17:41
Poti sa il apreciezi in continuare ;)

Evident exista si dezavantaje ale materialelor lemnoase in cazul in care le folosesti pentru a cosntrui o carcasa. Eu unul ma gandesc la modificarea structurii in timp in functie de temperatura si umiditatea mediului ambient, dar vacsuita cu ce trebuie presupun ca nu se mai pune problema. Oricum, fiecare material are avantaje si dezavantaje, fie el otel, aluminiu, plexiglas, lemn, pal s.a.m.d.

triplu_z
20-05-2008, 18:04
Palul e destul de trainic in cazul in care nu versi lichide pe el.Nu conduce curentul electric,sta mai bine la capitolul transfer termic decat stiplexul spre exemplu si nu vibreaza.E destul de ok dupa umila mea parere,asta daca nu te deranjeaza sa ai un pc de vreo 40 kg si de care terbuie sa te feresti pe sub birou(daca ii dai un picior acolo-ti raman unghiile):rotf:

Predator
20-05-2008, 18:44
PAL-ul nu vibreaza ? El de unul singur nu poate. Dar daca are vreo sursa de vibratii cu contact direct, iti zic eu ca zbarnaie. Ca nu se comporta ca metalul, asta e altceva.
Referitor la KG, stai linistit. Chieftecul meu se apropie de 35KG.

giamgiu
20-05-2008, 19:20
nu conteaza kilogramele!o sa fie pus pe niste role plus ca montajul o sa il fac cu eurosuruburi!umiditate nu sa fie pentru(nu ca ar fi acuma) ca o sa ma mut in mansarda si nu cred ca o sa am parte de asa ceva si lucru cu pal destul de des si stiu cat de repede se umfla si in ce conditii!oricat de cald ar fi in casa melamina tine destul de rece si oricum ventilatoarele o sa isi faca destul de bine treaba!cat despre vibratii nu o sa am de ce sa imi fac probleme pentru ca atata timp cat montajul este bun si suruburile bine stranse totul o sa fie ok!cand o sa ii dau drumu o sa raportez si temperaturile!oricum eu sunt optimist!

Monstru
20-05-2008, 19:24
Pai arata bine. Spor la treaba!

Totusi. tinand cont ca poti face orice forma doresti, de ce nu ai facut ceva mai mare, gen cub (vezi Mountain Mods)?

giamgiu
20-05-2008, 19:34
m-am gandit inainte si la asta insa nu e nicodata prea tarziu!pe viitor o sa fac si ceva de genu insa momentan ma concentrez asupra acestui proiect!da sunt sigur ca va veni si vremea cubului sau te miri ce alte ozn-uri!oricum multumesc de sfaturi si incurajari!

Predator
20-05-2008, 19:56
Pai suruburile cu cat sunt mai stranse, cu atat contactatul dintre placi fa fi mai bun, implicit vibratiile vor fi transmise mai usor.
Totusi sa nu deviem discutia. Felicitari pentru proiect.

giamgiu
20-05-2008, 21:01
o sa va tin la curent si cu vibratiile numa sa o gat odata!

triplu_z
20-05-2008, 21:15
ai cumva vreo schita pt panoul anterior?(sloturile de extensie si I/O)
Am o mica retinere(lene) sa ma bag cu subleru in carcasa:rotf:

matose
20-05-2008, 21:20
Eu nu as fi ales lemnul in primul rand din cauza izolatiei termice! Oricate ventilatoare ai pune tot vor exista zone neaerisite. In al doilea rand aspectul, va trebui sa lucrezi destul de mult la ea ca sa iasa ceva estetic. Iar in al treilea rand greutatea :)!

giamgiu
20-05-2008, 22:00
ai cumva vreo schita pt panoul anterior?(sloturile de extensie si I/O)
Am o mica retinere(lene) sa ma bag cu subleru in carcasa:rotf:

sincer nu am nici o schita!faza e ca am decupat in spate in asa fel incat sa am acces usor la sloturi si I/O deoarece in case va fi un mobo tray de la raidmax smilodon!


Eu nu as fi ales lemnul in primul rand din cauza izolatiei termice! Oricate ventilatoare ai pune tot vor exista zone neaerisite. In al doilea rand aspectul, va trebui sa lucrezi destul de mult la ea ca sa iasa ceva estetic. Iar in al treilea rand greutatea :)!

cum a zis si monstru fiecare material are avantaje si dezavantaje,crezi ca eu nu as fi vrut sa fac ceva din aluminiu sau mai stiu eu ce?da nu am cum sa il prelucrez plus ca la pal am acces usor am unde si cu ce sa prelucrez si peste toate astea ma si pricep cat decat la prelucrarea palului ma refer canturi , gaurit , alea alea!oricum iti respect parerea!

giamgiu
25-05-2008, 00:14
sorry ca fac double post!am mai avansat ceva cu lucrarea si am mai facut niste poze insa nu chiar la fiecare faza a lucrarii pentru ca am uitat!mai e ceva de lucru la ea insa nu mult,normal trebuia sa fie gata insa nu am avut destul timp la dispozitie!sper sa va faceti o idee despre ce vreau sa iasa in sa am o problema nu stiu de unde sa fac rost de grile metalice pentru ventilator de 120mm si faza e ca imi trebe destul de multe!stiti pe unde pot gasi in ro asa ceva?

Tile
25-05-2008, 00:25
Incepe sa se contureze frumos. Imi place. Grilaje de ventilatoare de 120 mm gasesti la Conex electronic, Vitacom.

giamgiu
25-05-2008, 00:59
la conex electronic au numa dinalea de boxe si la vitacom nu mai au!nu mai stii in alta parte?

Tile
25-05-2008, 01:17
Gasesti grill-uri la ei pe site daca specifici motorului de cautare incorporat "sita protectie".

triplu_z
25-05-2008, 11:57
Parca incepe sa prinda forma! O singura chestie ma nelamureste,bayurile de 3.5" si de 5.4" ? Nu ai de gand sa folosesti unitati optice sau ceva de genul,ori sa lasi ceva bay-uri descoperite ?

L.E. Daca vrei sa faci ceva din aluminiu anunta-ma . Il pot prelucra eu ,doar sa ai aluminiu :P

alexey
26-05-2008, 09:04
Tare proiectul tau...:) sper sa arate bine la sfarsit
Vezi ca grile pt vent gasesti la ELFAST,tot pe Maica Domnului dar mai spre Lizeanu,pe o straduta,cum vii dinspre Lizeanu pe dreapta:)

Monstru
26-05-2008, 09:14
Grilaje se gasesc mai pe peste tot la Maica Domnului. Intra la intamplare prin 3-4 magazine pe acolo si 2 dintre ele sigur vor avea :)

ibm390s
26-05-2008, 18:32
la conex electronic au numa dinalea de boxe si la vitacom nu mai au!nu mai stii in alta parte?

ai ma rabdare ca iti aduc eu cand ma duc in bucuresti ca am vreo 8 puse bine pt tine :D

giamgiu
26-05-2008, 22:48
mersi mersi ibm!nu stiu ce m-as face fara tine!respect man!

giamgiu
01-06-2008, 16:51
am gasit o solutie pana la urma si cu bay-ul de 5.25 si am reusit sa decupez si frontul!acum ce mai imi ramane de facut este doar finisajul si montajul mobo tray si hardwear-ul!mi-as di dorit sa am mai mult timp la dispozitie!bay-ul este facut din capacul de la fosta mea sursa care o capotat un silverstone element!am gasit si fan grill pana la urma!