PDA

View Full Version : Ajutor inlocuire unitate optica pe Notebook ASUS F3JP



rav2000ro
21-05-2008, 07:57
Ma poate indruma cineva cum sa fac sa schimb unitatea optica la un Notebook ASUS F3JP ?
Am desfacut capacul din spate, am scos toate suruburile, mai putin cele de la radiatorul procesorului, am desfacut tastatura insa nu pot sa imi dau seama care poate sa fie sistemul de prindere al acestui model.
Am consultat si google insa am inteles ca ASUS nu ofera manuale pentru asamblat / dezasamblat.
Va multumesc anticipat!

Pishky
21-05-2008, 08:23
poate gasesti filmuletz

rav2000ro
21-05-2008, 08:41
Am incercat dar fara prea mult noroc...

RheA
28-05-2008, 05:43
Va trebui sa studiezi in jurul unitatii optice - de regula in partea opusa a marginii exterioare vei gasi surubul cu pricina - sau uneori este un switch micutz de plastic (in exterior, undeva langa butonul de eject...nu am vazut fizic laptopul cu pricina si din poze nu-mi pot da seama daca are sau nu asa ceva) care ii similar celui de lock al bateriei - depinde de la caz la caz - de ex la multe din IBMuri nu este nici un surub, doar un astfel de "intrerupator" undeva in coltul din dreapta jos, langa butonul de eject. In cel mai rau caz fa-ti un plan de atac si scoate atatea suruburi cate ai nevoie, pe straturi (eu folosesc cate-o coala alba pentru fiecare strat eliberat ca sa le asez corespunzator pozitiei lor originale) si pana la urma vei putea sa desprinzi ori partea de sus, ori partea de jos a laptopului si vei putea scoate si unitatea optica; atentie doar la clemele elastice de prindere (pe margine) si la suruburile ascunse (verifica sub hdd, sub memorii, baterie, sau uneori chiar sub piciorusele de cauciuc). Probabil daca mi-ai da o poza detaliata ti-as putea spune mai multe, din pacate pe net nu am gasit nimic f. relevant sa-mi dau seama - mi-ar folosi ceva poza macro din zona cu pricina / de pe laterala / pana unde ai desfacut.
Succes si sper sa-i dai de cap pana la urma...

rav2000ro
28-05-2008, 06:04
Multumesc mult pentru rabdarea cu care ai scris mai sus
Intr-adevar ne-atentia conteaza in desfacerea unui laptop si daca nu ai un manual tehnic cu cat de putine detalii nu ai idee dupa ce sa iti arunci ochii.
Am gasit intr-un final cateva filme pe youtube cu alte modele de laptopuri si ce m-a ajutat a fost ca am gasit 2 manuale tehnice de la 2 modele diferite de laptopuri asus la care aratau ambele sisteme de prindere la fel cum spuneai si tu ( surub sau clip in genul celui care prinde bateria ).
In cazul meu era vorba de 2 suruburi si trebuia impins cu o surubelnira mica sau orice altceva.
Sper ca pe viitor daca cineva are nevoie de ajutor sa pot fi de folos.
Toate cele bune!