PDA

View Full Version : NF7-S v2 --Ingheatza in bios

mihnea_01
26-04-2005, 23:20
Salut. preferam ca primu post sa fie despre oc si nu cu probleme .. deci :

--- Doar in submeniu "pc health and status" imi ingheatza , dupa un interval de cateva secunde pana la 1 minut . Nu am nimic pus pe pci'uri (deci conflict de i/o cu resursele mobo-ului nu e ).
---Suspectez sursa (noname de 4 sute W) ca ar da amperaj mic si ca f**e senzorii (in bios arata valori cat de cat bunicele ..da nu prea le cred si nici cu ce sa masor exact n=am)
---Upgrade de bios nu ajuta .

---In windoz speedfanu si abit monitoru arata valori identice cu alea din bios (cat apuc sa le vad pana ingheata)...deci zic ca sunt bune
---In windoz nu are nici o problema merge perfect in orice ,prime95 pe frecventa stock (2600+) e ok ,cpu burn ok ....e stabil .....DAR MA ENERVEAZA !!! :) ..Poate mai aveti si voi alte idei in afara de sursa.
---In alta ordine de idei pe vcore in bios arata 1,65-1,67 (sau orice as pune pana in 1.75 cu fluctuatii).Aceasi treaba era si pe un asus a7n8x-e deluxe ....d-asta suspectez sursa

PARANTEZA :
(((--Partea frumoasa: 2600+ lokat => ~2185 stabil .(11.5x190) ,cu 1,65 :) .mai mult nu am nevoie si n-am mai incercat.
Ruleaza cpu burnu cateva ore si dupa de 2-3 ori 3dmarku 2001 si un counter vreo 2 ore fara probleme . (cu primu95 are probleme ...chiar si la voltaje mai mari ) Memorii : 2x128 ,333 ,pe dual ,una samsumg ,una pqi .... :D (vor fi schimbate). Temp: 47 ful load ,carc. deschisa,mosfeti cu radiatoare,alx-800+enermax 80 mm )))

---

Tile
26-04-2005, 23:40
Incearca cu o sursa de calitate mai buna. Din ce am vazut acolo este posibil ca sursa ta sa nu faca fata mai ales ca ai si ceva overclock

mihnea_01
27-04-2005, 00:43
E najpa ca si pe frecventa stock face aceeasi problema ... da si eu tot
sursa cred ca e problema

mihnea_01
02-05-2005, 09:06
..mdea ... i-am dat de cap :)

Nu era sursa ....era controleru de turatie de la ventilatoru enermax de la proc .I-am scos cablu ...si totu e ok . Se pare ca nu se intelege prea bine cu enermaxu placa asta .
PS : Ca sa evitati problemele cu sunetu ( se opreste in jocuri si alte d-astea) ...lipiti-i din prima un heatsink pe south bridge :) ..al draq se incalzeste zici ca-i NB

Varzmaster
02-05-2005, 11:02
Dap, am observat si eu asta pe NF7 (indiferent de BIOS sau sursa). Am testat cu un Antec TriCool de 92 mm conectat la header-ul de CPUfan. Intr-un interval ca cel metionat mai sus, ingheata in BIOS. Cum pun un ventilator normal, nu mai ingheata.

Investigation pending... :)

mihnea_01
02-05-2005, 11:56
Dap ... se pare ca e o chestie generala ..citeam pe forum la abit usa ca mai multi au patit-o , iar abitul tace malc ... Pacat , e totusi un flagship pentru placile cu nforce 2 si astea sunt micile detalii care ar trebui sa fie perfecte ,dar nu sunt ...cooler pe NB infect , SB care se incalzeste ca draq , treaba asta cu ventilatoarele , plus ca are mosfetii pusi ca naiba ... Eh ... trecem cu vederea ,2600+@~2300 ma face sa inchid okii :D