PDA

View Full Version : Placa de baza pt Wolfdale



triplu_z
14-06-2008, 11:12
Diseara imi vine si mie lupisorul(E8400:evil:) si am nevoie de ajutor din partea voastra daca binevoiti in a ma indruma catre o placa de baza pt el.Optiunile mele ar fi Asus Commando,Asus Maximus Formula,Dfi LP DK p35t2rs.Acestea mi s-au parut cele mai performante si cu un raport pret/calitate excelent.
Cei care aveti asa ceva acasa sau v-au trecut prin mana asemenea placi,daca puteti,as dori sa-mi spuneti cam care ar fi plusurile si minusurile in cazurile lor si de ce nu ... poate sa ma indrumati catre o alta optiune in cazul in care cele de mai sus n-ar fi niste alegeri potrivite.
L.E. Ma gandeam si la Gigi P35T DQ6 insa nu prea vad rostul in a trece pe ddr3 deocamdata,desi placa pare foarte potenta.

alex17 GTX
14-06-2008, 11:28
Well.. sti povestea: daca vrei FSB mare iei commando. DFI LP DK e super pentru 8400 si are si avantajul pretului fiind cea mai ieftina din cele 3. :naughty:A mers fara batai de cap super pi1m pe la 4.7 GHz si validare cpu-z la 4.9GHz. Si memoriile se clockeaza bine pe placa asta.

triplu_z
14-06-2008, 11:32
pai vreau FSB mare,dar nu vreau DOAR FSB.De`asta inca am dubii asupra lui Commando. P965 nu cred ca o sa mai aiba viata luna mai ales cu p45 si x48 coming up.Placile cu nForce au iesit din schema deoarece nu planuiesc nici un SLi si din ce am mai vazut nu prea se inteleg asa de bine cu Wolfie precum chipset-urile Intel.
Concluzie dupa 10 min de joc scorul e 1-0 pt DFI DK P35 T2R-S,iar Commando se zbate in subsolul clasamentului.Mai asteptam sa vdm cum evolueaza meciul:D

Predator
14-06-2008, 11:34
Lasa DK-ul. Asteapta ceva bun dupa care te arunci cu banii.

alex17 GTX
14-06-2008, 11:36
Lasa DK-ul. Asteapta ceva bun dupa care te arunci cu banii. :rotf: Ia argumenteaza de ce DK este o placa proasta....

Chiar acum ma uitam la cat or sa coste DFI P45. (http://torent.ro/producatori/96/dfi/page2.html) DK - 600 ron, UT - 870 ron.

Predator
14-06-2008, 11:38
N-am zis ca este proasta. Desi nu exceleaza. De cand o varianta subnutrita a referintei sa se comporte la fel de bine ca ea ? 1 sau 2 modele sunt sa ia ochii, dupa care toti raman cu ideea ca e foarte buna.

alex17 GTX
14-06-2008, 11:43
E chiar foarte buna pentru categoria de pret in care se incadreaza. Trebuie sa tii cont si de asta. In cazul de fata vorbim despre un dual core si nu se simte diferenta intre 8 phase digital pwm si 4 phase analog pwm. Singurul lucru folositor erau optiunile pt GTL. . .

PS: vezi ce ai tu in semnatura. :P

triplu_z
14-06-2008, 11:47
1 sau 2 modele sunt sa ia ochii.

Adevaru` ca ar da foarte bine la UV-uri :naughty:
Acu` serios X38 cum se comporta cu Wolfdale,poate egaleaza Maximusu pe final de repriza !?

alex17 GTX
14-06-2008, 12:04
Daca vrei sa astepti iei o placa cu P45. Ala chiar se merita. X38 nu duce fsb cum duce comando si X48 e doar un X38 binuit mai bine. In schimb daca ai fost atent pe forum de la P45 asteptam multe... Maximus 2 a facut 625 out of the box si biostar-ul a facut 645. So... e alegerea ta. Depinde si ce vrei sa faci. Chiar iti trebuie fsb asa mare? Sau esti dispus sa dai 6-8 mil pe placa de baza doar pentru fsb...

triplu_z
14-06-2008, 12:06
Asta ar insemna sa stau cu procesorul pe birou pana aparea la noi pe piata noile placi.Nu prea ma coafeaza,sa visez la o placa de baza care isi va face aparitia peste 1 luna si va costa dublu fata de optiunile actuale.

Predator
14-06-2008, 12:08
Important este sa stii ce vrei. Ori FSB mare ori un FSB mai mic la un pret proportional. Desigur se gasesc si exceptii. Ca sa merite investitia intr-o placa mai scumpa, trebuie sa o folosesti la maximul de potential. Ca si la masini: Nu iei Ferrari ca sa te lauzi la vecini (desi la noi asa sta treaba).

Ar mai fi si devalorizarea care o va avea in timp. Sunt unele placi care-si mentin oarecum pretul, si o poti revinde la un pret cu un pic mai mic fata de cel de cumparare.

Tehnologia avanseaza...

alex17 GTX
14-06-2008, 12:13
Ar mai fi si devalorizarea care o va avea in timp. Sunt unele placi care-si mentin oarecum pretul, si o poti revinde la un pret cu un pic mai mic fata de cel de cumparare.


Aici pierzi cel mai mult cand iei high end. Spre exemplu maximus formula care costa 8-9 mil acum se da la 5. Eu zic ca sunt prea multi bani pierduti in scurt timp.

triplu_z
14-06-2008, 12:18
Pt FSB mare pot sa iau un Commando acum nu e musai sa astept noile modele.Vreau placa decenta la un pret rezonabil ~600 Ron,care sa imi asigure stabilitate de Oc pt daily use si poate un bench ocazional.Nu vreau ceva extrem,ca n-am de gand sa ma joc cu azot sau gheata carbonica pe ele.

Predator
14-06-2008, 12:19
Acest lucru mai nou se datoreaza vitezei de dezvoltare a tehnologiei.
Sunt multe aspecte ce trebuie luate in calcul pentru a amortiza pierderile datorate avantului tehnologic si pana la urma tot pierzi. Invariabil.

LE:

Pt FSB mare pot sa iau un Commando acum nu e musai sa astept noile modele.Vreau placa decenta la un pret rezonabil ~600 Ron,care sa imi asigure stabilitate de Oc pt daily use si poate un bench ocazional.Nu vreau ceva extrem,ca n-am de gand sa ma joc cu azot sau gheata carbonica pe ele.

Iei Commando, dar ce te faci daca procesorul nu stie mai mult de 450 FSB ? Ca acelasi lucru il poti atinge si cu DFI/ASUS/Gigabyte, X si Y.

Iubitel
14-06-2008, 12:22
Toate Wolfiurile merg cel putin 550 pe commando ;)

Predator
14-06-2008, 12:22
N-as baga mana in foc.

triplu_z
14-06-2008, 12:27
Vorbeam despre placi de baza.Evident ca pot sa am o deceptie mare in procesor la fel cum pot avea si cu eventuala placa de baza,ca doar nu cumpar componente pre-testate.
Ok hai facem altfel,punem o tinta de 500 FSB stabil pt. placa de baza la o frecventa de 4ghz pt cpu(in cazul in care o sa poata cpu-ul de-l voi primi).
Care din ele poate sa faca asta fara prea mare stres la un pret bun ?

L.E. postez contra timp rau :rotf:

Iubitel
14-06-2008, 12:28
Lanparty Dk all the way,chiar si Blood Iron,sunt cam acelasi lucru...

alex17 GTX
14-06-2008, 12:30
500 FSB pe DK cu toate voltajele auto. 550 max (exemplarul meu) sau 6xx (ask iubitel) ar trebui sa iti fie de ajuns pentru oc ocazional. :yepp: So DFI DK e cea mai buna alegere in cazul tau.

Predator
14-06-2008, 12:31
Eu, cu Blood Iron am pe E8200 550 stabil la doar 1,3V (posibil mai putin). VTT - default, GTL - 0.57X.

Referitor la tensiune, habar nu am care este cea reala. El are vidul de 1.0625, iar din bios i-am dat in plus .150V. Asta ar reiesi un 1.215V. CPUZ imi afiseaza undeva pe la 1,28V.
Voi pune multimetrul pe placa pana la urma.

triplu_z
14-06-2008, 12:32
2-0 in minutul 70 si DFI LP DK se apropie din ce in ce mai mult de finala.

P.S. Daca posteaza Monstru aici,sigur Commando va egala :D
L.E. Iubitel parca are UT nu DK .... no ?

Predator
14-06-2008, 12:36
Nu doar ca va egala, dar le si intrece pe ambele DFI-uri. P45 e posibil sa fie printre ultimele chipseturi pentru LGA775. Ia in calcul si asta. Proace noi pe 775 nu o sa mai apara. Deci o sa ramai ( in caz ca nu faci upgrade ) cu Wolfdale.

Acum ca stii in ce interval de asezi, cauti cea mai buna optiune.

alex17 GTX
14-06-2008, 12:38
Iubitel a avut si DK si atat a reusit. Exemplarul de il am eu e mai slab.

Predator: asa se intampla la wolfdale. Mie in loc de 1.125 vid imi pun 1.18 -1.2. Pe DFI DARK 965 imi punea 1.24. Lui iulica la fel (pe mai multe placi)... So don't worry.

Upgrade nu vom face multi pana in q3-q4 2009. Nehalemu va fi scump. Cel mai ieftin bloomfield va costa in jur de 300e, iar lynnfield (dual core) are cam multe chestii lipsa. P45 chiar e ultimul chipset LGA775.

Iubitel
14-06-2008, 12:40
P45 o sa mai intarzie in Romania asa ca relaxeaza-te...Plus de asta 965 e mai putin prietenos cu memoria decat P35 asa ca eu zic sa mergi cu incredere pe DFI ;)

triplu_z
14-06-2008, 12:52
Ok sa zicem ca aleg DFI-ul.Cu asta ridic alta problema:rotf:
Cina ma invata setarile ei ca sunt afon pe asa ceva:insane:

alex17 GTX
14-06-2008, 12:55
Hai ca nu e asa greu. Singurele setari mai dificile sunt GTL-urile (doar 4 valori fiecare). Dai un pm si vb. ;)

triplu_z
14-06-2008, 13:00
Dk inscrie iar si se pare ca nu vom avea prelungiri:rotf:
Acu sa vdm unde e pe stoc si cand poate ajunge la mine.
@Alex "chipintaci" daca iau placa asta am sa va tot stresez la fiecare setare pana ii dau de cap sa mearga brici.

Se pare ca nu am de unde sa o iau astazi:(
Mai stie cineva vreun magazin unde e pe stoc si o pot ridica azi ?
emag nu o are pe stoc,la pcgarage este in stoc dar nu e nimeni la ei sa o pot ridica etc ....

Monstru
14-06-2008, 17:20
Iarasi s-a strans aici fanclubul DFI? :rotf:

Daca este sa fim obiectivi este pur si simplu vorba de o alegere personala si nimic mai mult. In overclocking extrem cu Wolfdale ,Commando-ul distruge pur si simplu DK-ul si Maximus-ul, care nici macar "miau" nu sufla in fata ei. Problema este ca daca nu ai de gand sa folosesti raciri de la vapo in sus nu prea vei putea folosi acest avantaj, nu prea poti ajunge pe aer atat de sus incat sa ai nevoie de Commando. Pe de alta parte nu am vazut nici un overclocking pe aer cu Dk foarte diferit de ceea ce poti obtine cu Maximus, dupa parerea mea din punct de vedere al dual-core-urilor sunt ambele "pe acolo". Maximusul are ca dezavantaj niscaiva ciudatenii in modul in care overclockeaza memoriile (in special rapoartele preferate), dar are ca avantaje modul in care se comporta cu Quad-uri precum si abundenta de dotari, tipice gamei high-end. Presupunand ca la un momentdat vei dori sa schimbi Wolfdale-ul cu un Quad-core....Maximusul ar fi cea mai buna dintre cele 3. In rest, faptul ca 965 este un chipset vechi nu are nici un fel de relevanta, alte procesoare pe LGA775 nu mai apar in afara de E8600 si Q9650, iar la capitolul Wolfdale numai P45 se pare ca s-ar putea apropia de Commando, dar nici una dintre placile de mai sus nu folosesc acest chipset. Asa ca 965 in implementarea numita Commando va avea o viata exact la fel de lunga cu toate placile pe socket LGA775, Nehalem nu va folosi acest socket :doh:...Asa ca, pana la urma, parerea mea sincera este ca avem de-a face cu o alegere pur personala care tine de gust, bani, si ce alte upgrade-uri vei mai face in viitor.

triplu_z
14-06-2008, 17:30
Nu e vorba de buget si/sau gusturi in cazul alegerii mele.Dar am ajuns la concluzia ca nu am nevoie de capabilitatile lui Asus Commando.Cum ai spus si tu mai sus,nu am de gand sa dau cu azot pe ea,nici sa fac vreun oc extrem.Ma limitez la racirea cu aer deocamdata si cred ca DFI-ul imi poate oferi aceleasi posibilitati ca un Commando.Poate curand o sa confectionez un Vapo(multumita ghidului lui V0rtex) si atunci voi mai vedea daca ma simt sau nu limitat.
p.s targetul meu pt aceste componente vor fi 500 FSB X 8 4ghz cpu si 1000 4-4-4-12 pt memorii.Nu e rezonabil pt DK ?

Monstru
14-06-2008, 17:33
Este perfect rezonabil pentru oricare dintre cele 3 placi despre care vorbeam in acest thread. Diferenta intre ele tine de clasa din care fac parte si de dotari. Deci, cum spuneam, este o alegere strict personala si de buget.

triplu_z
14-06-2008, 17:48
Atunci o sa cumpar Maximus ,pt ca arata mai c00l :rotf:
Revenind la treburi serioase,am plecat pe premisa de a-mi cumpara commando,apoi m-am aplecat putin spre DFI DK si ulterior am luat in calcul si maximusul.Ma gandeam la ele ca un copil la bomboane si nu stiam care dintre ele ar fi mai dulce :P
Dupa care am inceput sa ma gandesc cam cat de tare o sa forjez eu placile alea , pt ca nu-s clocker cu experienta, nu voi putea niciodata sa dau WR-uri chiar si cu best hardware pt ca imi lipsesc cunostiintele necesare; mai pe scurt am inceput sa-mi vad lungul nasului.E un sistem de daily use pana la urma si pana si upgrade-ul asta la wolfie e un moft nu o necesitate.a scris cineva mai sus ...Nu-ti cumperi Ferrari sa te lauzi la vecini . Un sPi ocazional sa ma distrez cu baietii pe forum si sa mai invat cate una alta despre OC merge si cu DK-ul.Cat despre buget ,cat e diferenta de la DK la commando ? fix 100 Ron.Tu ai pune frana pt 100 Ron daca chiar ai avea nevoie de acea placa de baza ?

Monstru
14-06-2008, 17:52
Ia un DK si apoi pune un Quad in Orthos pe ea cu voltaje si frecvente seriose...Atunci sa vezi distractie (asta apropo de Maximus si coolness). Eu cred ca oricare dintre placile de mai sus iti poate satisface nevoile fara probleme, asta am zis de la inceput, deci as lua-o pe cea care imi place mai mult si ofera cel mai bun raport pret/performanta/dotari. Daca te pun sa imi argumentezi prin ce este DK mai bun decat Commando, poti? Nu prea cred, de aceea spun ca este o alegere personala :)

Bune sunt toate trei, dar fiecare cu particularitatile ei. Deci conteaza mai mult care este cea mai buna pentru tine.

triplu_z
14-06-2008, 17:57
Nu pot pt ca nu mi-a trecut niciuna din ele prin mana.Daca stiam care dintre ele este cea mai buna alegere nu mai deschideam threadul. :P
Edit si eu : Tocmai asta e,am ajuns la concluzia ca DK-ul ar fi cea mai buna placa pt mine acum.
: nu era o remarca ironica la adresa maximusului ci mai degraba o analogie la paranteza cu Ferrari-ul ;)degeaba il cumpar daca nu-l folosesc.

alex17 GTX
14-06-2008, 17:57
Daca te pun sa imi argumentezi prin ce este DK mai bun decat Commando, poti? Are sloturi uv. :rotf:

Now revenind. Eu zic ca nu are sens sa iti iei quad. Poate cand o sa trecem la nehalem, dar acum la ce sa il iei? Tu poti sa argumentezi de ce se merita maximus (http://www.mediadot.ro/produse/30-componente/40-placi-de-baza/15229-placa-de-baza-asus-maximus-formula.html) care e mai scumpa cu 356ron decat un DFI DK P35-T2RS (http://www.mediadot.ro/produse/30-componente/40-placi-de-baza/16940-placa-de-baza-dfi-lanparty-ut-dk-p35-t2rs.html) ?

Monstru
14-06-2008, 17:58
Maximus? E simplu....pentru ca este una dintre placile de top in overclocking-ul quad-urilor. Pentru ca o poti folosi pentru recorduri cu Crossfire/CrossfireX. Pentru ca are etajul de alimentare gandit sa tina o masina de spalat. Pentru 12 x Sata, 2 x Firewire si 2x Lan. Hai sa nu comparam mere cu pere, ca nu au ce cauta in aceeasi clasa cele doua placi de baza. Una abunda in dotari si este gandita pentru high-end, cealalta este o placa destinata in principal overclocking-ului, dar cu dotari mai reduse, pentru a se putea incadra intr-un buget mult mai mic. Nu are rost aceasta argumentare pe acest thread pentru ca nu are legatura cu nevoile userului care a deschis acest thread. Eu am intrebat de Commando vs DK...Well???

triplu_z
14-06-2008, 18:02
Ai spus ca este si o alegere de buget.Iar argumentul este ca e o suma prea mica pt a o considera un obstacol de netrecut pt un obiect important atingerii scopurilor.
L.E. nu cred ca sunt singurul care achizitioneaza o placa de baza.Sunt multi care citesc Cpc si alegerea lor este puternic influentata de ce se scrie aici.Si threadul se intituleaza "Placa de baza pt wolfdale",la fel cum exista threaduri pt celelalte tipuri de nuclee.

alex17 GTX
14-06-2008, 18:04
Ok. Din punct de vedere al raportului pret performanta in cazul de fata DFI DK este cea mai buna alegere pentru tine. Daca vrei sa iei commando dai 100 ron in plus dar nu cred ca vei avea ocazia sa beneficiezi de FSB-ul foarte mare pe care il permite.

Monstru
14-06-2008, 18:07
Pai Commando este mai scumpa decat DK, deci nu inteleg ce legatura are argumentul de mai sus cu decizia de a achizitiona DK :)

Repet....cumpara-ti DK, sunt convins ca vei fi mai mult decat multumit cu ea, nu asta incerc eu sa argumentez aici. Dar hai sa lasam putin fanatismul deoparte si daca facem o comparatie intre 3 placi de baza, sa o facem cu argumente. Uite, eu unul mi-as lua Dk din 2 motive...pret...si faptul ca probabil vei invata ceva o/c pe ea. Mi se pare de ajuns :)

triplu_z
14-06-2008, 18:13
Pai Maximus este la sectiunea hardware aici pe forum 590 Ron iar pe cege este una la 550 Ron.Chiar asa mare sa fie diferenta ?
Obstacol financiar pot numi un QX.Ala da chiar daca mi-ar folosi n-as putea sa-l iau pt ca nu mi-l permit .Toate diferentele sunt relative si dependente de factori pe care nu-i controlam ex preturi buget nevoi acces etc etc etc.
DK-ul o sa il achizitionez indata ce am de unde.
L . E Pai voi faceati comparatia intre ele obiectiv eu faceam comparatia intre ele raportandu-ma la nevoile mele :P

Monstru
14-06-2008, 18:18
Diferenta in CE? Hai sa ne exprimam ordonat si sa urmarim un fir logic al discutiei, edit-uri in posturi la care s-a raspuns deja nu ajuta la asta :)

Mai intai spui ca vrei DK. Bun, eu unul sunt de acord cu tine, mi se pare cea mai buna solutie in acest caz. Apoi, imi spui ca 100 de ron nu sunt o diferenta insurmontabila in cazul in care vrei maximum de performanta....Bun..si atunci de ce nu iti iei Commando? Vezi, te contrazici putin. Culmea etse ca eu sunt de acord cu DK-ul, dar nu vad argumente potrivite din partea voastra. Ma intrebi daca Maximus merita diferenta de bani. Depinde pentru ce. Pentru motivele din post-ul #35 merita. Pentru Wofdale mai putin. Pentru daily-use...depinde de ce dotari ai nevoie. Ca daca vrei sa dai net mai departe din PC sau ai 9 HDD-uri..merita....daca nu....nu. Totul depinde de motive si argumente. Hai sa trasam clar motivele, si apoi sa gasim argumentele potrivite.

Placi de baza pentru Wolfdale....pai hai sa o luam altfel....am dat si eu cu Maximus si Wolfdale pe aer, si nu am vazut DK-uri mai sus :P

triplu_z
14-06-2008, 18:23
Pt ca nu as sti;nu as putea folosi;si nu as putea ajunge la acel maxim de performanta.Sunt limtat de aer in primul rand si in al doilea abia incep sa invat despre o/c.
Pai placi de baza pt wolfdale ar trebui sa acopere cam toate segmentele nu crezi ? De la extrem la main-stream sa stim care sunt placile ce merita combinate cu un Wolfdale pt diferite tipuri de performanta bugete etc....

Monstru
14-06-2008, 18:27
Am inteles asta, chiar eu ti-am zis ca nu vei folosi Commando-ul pe aer. Dar DE CE AI SPUS:


cat e diferenta de la DK la commando ? fix 100 Ron.Tu ai pune frana pt 100 Ron daca chiar ai avea nevoie de acea placa de baza ?

daca iti iei Dk si nu Commando..asta nu inteleg....Help me understand.

A..si inca o chestie apropo de coerenta in exprimare....Aici vorbim despre placi pentru Wolfdale..de acord....Dar daca ma intreaba cineva de ce costa Maximus atat de mult fata de DK, trebuie sa ii dau motivele din post-ul #35, pentru ca de asta costa mai mult. Ca nu are legatura quad-ul cu discutia nu este vina mea, am fost intrebat de ce este diferenta de pret atat de mare si am raspuns :)

triplu_z
14-06-2008, 18:34
Daca mi-ar trebui acel spor de performanta oferit de Commando fi sigur ca nu ar sta 100 Ron intre mine si ea.E o diferenta prea mica pt a fi o limita de buget cum ai sugerat initial.

Monstru
14-06-2008, 18:37
Am inteles, deci asta era ideea. Bun, atunci cumpara DK-ul, oricum a ajuns la un pret obscen de mic si cred ca isi merita cu prisosinta banii. Repet, scopul meu nu a fost sa te conving de altceva, dar tocmai pentru ca multi citesc chestiile astea, sa organizam putin argumentele fiecarei alegeri, intr-un mod ordonat si concis. Alegerea ai facut-o inainte sa postez eu, clar nu de aia am postat aici. :)

Iubitel
14-06-2008, 19:01
Irositi spatiul degeaba pe aici...Unu la mana Maximusul si Dk sunt placi destul de complicate pentru un novice in overclock.Eu cred ca ti s-ar potrivi prea bine si un gigabyte ds3,fiind mai destul de ieftina si avand destule optiuni ;)

Monstru
14-06-2008, 19:06
Iubitel, scuza-ma, nu ne adresam unor experti ca tine ci persoanelor care au o problema similara si pot invata ceva citind pe aici.... Pe de alta parte, vorbeam despre placi seriose, nu Gigabyte DS3 ( ce versiune? P35, 965, P45???). Ce naiba inveti pe aia legat de o/c imi scapa in acest moment, poate doar frustrare, realizarea importantei unui etaj de alimentare macar decent, constientizarea nevoii de a avea setari adevarate pentru overclocking in bios, nu 1,2,3 la voltajul memoriilor si asa mai departe. Daca mergem in zona aia mai degraba as recomanda Gigi-ul cu G33 decat DS3-ul.

Iubitel
14-06-2008, 19:15
Oo da,ma scuzi domnul Monstrul,parca forumul asta trebuia sa fie destinat overclocking-ului,realizarea unor rezultate notabile,nu sa balacaresti tu 2 pagini de thread cu notiuni abstracte...Si acel P35-DS3 tine foarte bine 500,sursa de v-core este suficienta pentru un Wolfie,e si ieftina,care e problema?Nu am nimic impotriva recomandarilor,dar prea multa vorbaraie strica ;)

alex17 GTX
14-06-2008, 19:19
Ma surprinzi iubitel. Ia fi atent ce scrie la Crazy Overclocking: "Gigibyte™ users strictly forbidden! Trespassers will be shot on sight! Survivors will be shot AGAIN!". :yepp:

Iubitel
14-06-2008, 19:23
Nu ati inteles nimic,eu am facut o recomandare pentru o placa de baza ieftina si care sa tina Fsb 500.Problema era ca se dezbat prea mult problemele legate de diferente de pret/performanta,raporturi si alte chestii... apropo,"fi"="fii" ;)

Monstru
14-06-2008, 19:46
Oo da,ma scuzi domnul Monstrul,parca forumul asta trebuia sa fie destinat overclocking-ului,realizarea unor rezultate notabile,nu sa balacaresti tu 2 pagini de thread cu notiuni abstracte...Si acel P35-DS3 tine foarte bine 500,sursa de v-core este suficienta pentru un Wolfie,e si ieftina,care e problema?Nu am nimic impotriva recomandarilor,dar prea multa vorbaraie strica ;)

Noi incercam sa gasim niste argumente logice din care pot invata si altii. Scopul unui forum este si schimbul de informatii care odata ramase scrise vor fi utile si altcuiva. Daca nu ai inteles despre ce vorbim, ma pot exprima mai simplu pentru tine:

DFI DK - 387 RON - Rulezz
Gigabyte DS3 - 300 RON - SuXxorz.

Intzelegi ba? :D


Problema era ca se dezbat prea mult problemele legate de diferente de pret/performanta,raporturi si alte chestii

Mda...cam despre asta vorbim aici daca nu te superi, stiu ca poate parea complicat dar la un punct o sa te obisnuiesti ;)

Dragos Saraolu
15-06-2008, 00:02
La Blood Iron si DK este bine sa-i faci update de bios pentru Wolfdale, mai ales daca ai multiplicator x.5. Blood Iron nu porneste cu un procesor cu multiplicator x.5 in schimb DK-ul pleaca dar cu multiplicator x. Cu memoriile setate pe Auto trebuie sa mearga ambele in jur de PSB 500 cu voltajele default, pana aici overclock-ul este joaca de copii, adica voltaj in procesor si memorii, raport 1:1. La orice Asus nu am intalnit setari atat de simple cu toate ca placile urca in PSB mai mult, deci Monstru are dreptate din punctul asta de vedere. Pentru daily use parerea mea este ca tot DFI-ul P35 este cea mai buna alegere. Gigabyte este varianta low buget, daca nu-ti permiti altceva merge si aia.

Monstru
15-06-2008, 01:40
Dragos, nu vreau sa par fanatic si nici sa sustin aiurea un anumit producator, pentru ca nu este cazul. Dar ma indoiesc ca ai incercat Wolfdale la 500 FSB pe Maximus sau Commando si nu au mers cu setari default...Asta ca sa dau doar 2 exemple pe care le cunosc foarte bine...ca sa nu mai spun de Blitz, P5E3 sau alte nebunii, care se comporta similar. 5e fapt, ca sa fiu corect...in ultima vreme, pentru Wolfdale...numai placi foarte ieftine sau foarte slabe nu pot acest lucru.

triplu_z
19-06-2008, 20:38
Am primit noile jucarii(cu intarziere,dar trecem cu vederea)
Hit me:rotf:
@alex17gtx Show me the magic :love: !

Asus-Commando
20-06-2008, 22:42
Am primit noile jucarii(cu intarziere,dar trecem cu vederea)
Hit me:rotf:
@alex17gtx Show me the magic :love: !

Pai si ce smecherie ai facut :what:...de la 3GHz(333x9) ai marit FSB la 400 si ai dat multi la 8x....adica 3,2GHz :what:....macar 400x9 ,din ce am vazut in CPU-Z nu cred ca cere mai mult de 1.25v la v-core pentru 3600MHz

triplu_z
21-06-2008, 01:17
Reciteste thread-ul si ai sa intelegi ;)
Abia am primit componentele si aveam nevoie de sfaturi in ceea ce priveste Bios-ul DFI.

Asta e singura shmeqerie de pana acum ....

Iubitel
21-06-2008, 01:50
Mai cu talent tinere,500x8 voltaj in cpu,1:1 la rami si vezi ce se intampla ;)

triplu_z
21-06-2008, 07:40
nu vrea mosule:rotf: e deja cu 1:1 dar nu booteaza cu 400X8.Acuma nush cam cat voltaj sa dau in el k parca nu i-as da 1.5:(

L.E. defapt nu cred ca CPU nu ruleaza cat ca nu tin memoriile.Brb sa incerc cu 5-5-5-15 sa vedem ce face poc :D

L.E.2 N-a trosnit :rotf:

L.E.3 ->28. triplu_z - 11.78 sec - Core 2 E8400 (3.0Ghz)@4000mhz - no description :rotf:

Asus-Commando
21-06-2008, 08:11
nu vrea mosule:rotf: e deja cu 1:1 dar nu booteaza cu 400X8.Acuma nush cam cat voltaj sa dau in el k parca nu i-as da 1.5:(

L.E. defapt nu cred ca CPU nu ruleaza cat ca nu tin memoriile.Brb sa incerc cu 5-5-5-15 sa vedem ce face poc :D

L.E.2 N-a trosnit :rotf:

E ok voltajul pentru 4GHz ,acum da si un orthos sa vezi daca e stabil ,macar pentru 15 min...totusi poti incerca si 445x9 ,merg memoriile mai lejer :yepp:

triplu_z
21-06-2008, 08:15
Nop nu tine Orthos nici 30 sec:icon_wall
Tre sa iau ceva rammi in firea lor,ceva crucial pc-8500 sau <m xp2-8500:naughty:

Asus-Commando
21-06-2008, 08:20
Nop nu tine Orthos nici 30 sec:icon_wall
Tre sa iau ceva rammi in firea lor,ceva crucial pc-8500 sau <m xp2-8500:naughty:

Mai umbla la voltaje man,TeamXtreme tin fara probleme ....da orthos separat la CPU si Ram sa vezi unde ai buba

triplu_z
21-06-2008, 08:28
stai ca am dat cu 445X9 si da mai bine in sPI decat cu 500X8:rotf:

Asus-Commando
21-06-2008, 08:39
Ce team-uri ai de nu le tii in cl4 la 900MHz ?

triplu_z
21-06-2008, 08:43
Am pus auto sa fiu sigur ca nu crapa.Pe nVidia tineau 1000 4-4-4-4 acu nu mai merge treaba :)
Sunt Team X-treem Dark.