PDA

View Full Version : Vreau sa-mi chopperesc carcasa!



xplaur
17-06-2008, 10:46
Asa cum spune si titlul, as vrea sa imbunatatesc performantele carcasei in ceea ce priveste racirea si aranjarea cablurilor, tinand cont ca a venit vara si temperaturile, chiar si aici la Brasov, sunt tot mai ridicate.
Subiectul in cauza este un Foxconn TPS-544. Ce e bine la ea este ca are ventilator de 120mm pe spate, dar, in fata nu poate fi montat nici un fel de ventilator din cauza amplasarii nefericite a butoanelor, ledurilor, mufelor frontale de USB, audio, firewire.

La ce m-am gandit eu pana acum:
-sa decupez capacul lateral, in zona placii video si sa pun un vent. de 120 care sa bata aer in placa video;
-sa dau ceva gauri in tray-ul placii de baza si sa mai ascund/ modific traseul cablurilor frontale;
-o intreventie de o amploare ceva mai mare, modificarea partii frontale a carcasei, sa mut mai sus toate "maimutele" (butoane, leduri, mufe USB, audio, firewire) si, astfel, sa fac loc unui vent. de inake and so on...

Orice sfat ar fi bine venit in acest sens. Voi reveni si cu ceva poze concrete (acum ma grabesc la "scarbici")! Multumiri anticipate!:toast:

s1lviu
17-06-2008, 18:58
Decat in panoul lateral, mai bine faci o gaura in "podeaua" carcasei pentru un ventilator de 12.
Operatiunea este mai simplu de realizat deoarece permite o prelucrare mai grosiera, fara prea multa migaleala etc, intelegi despre ce e vorba, nefiind "la vedere", decat una in panoul lateral unde nu este loc de greseala.
In plus, ventilatorul va fi ascuns si vei pastra aspectul original al carcasei.
Din punct de vedere al airflow-ului, cred ca e chiar mai eficienta decat un ventilator in panoul lateral, datorita faptului ca ventilatorul din podea va trimite aer rece direct in ventilatorul placii video, fiind situate in plan paralel.
Nu uita de un filtru de aer, au preturi foarte mici.

xplaur
17-06-2008, 20:27
Cam asta (http://forum.crazypc.ro/attachment.php?attachmentid=23505&d=1188646740) ar fi carcasa (nu am facut poze noi, asta era deja pe crazyPC)!

raresvintea
17-06-2008, 21:03
mai degraba cum a zis si celalt user fa o gaura in podea sau daca nu si nu te poti duce la un om cu experieta care are flex si daca are mana buna iti poate face frumos cu pendularul va iesi grosier. daca doar pt placa video un simplu vent de 12 si gata.

xplaur
17-06-2008, 22:42
Am prins ideea, dar nu vreau doar ptr. placa video ci ptr. intreg sistemul.

Monstru
17-06-2008, 22:48
Cauta pe aici pe Crazy, au scris Tile si Alex17GTX despre cum sa dai o gaura perfect rotunda fara a folosi cine stie ce unelte ;)

Tile
17-06-2008, 22:55
Daca panoul n-ar fi prezentat acele gaurele de ventilatie misiunea ta era foarte usoara deoarece puteai sa pozitionezi gaura intr-un loc ideal - in dreptul placii video. Totusi poti sa o executi in fata mecanismului de inchidere sau in fata gaurelelor de ventilatie. Blowhole cutter-ul este instrumentul ideal pentru acest tip de carcasa.

s1lviu
17-06-2008, 22:58
O gaura cu ventilator in podea e mult mai eficienta decat una in lateralul carcasei, valabil si pentru placa video, si pentru tot sistemul.
Gaura in podea o dai cat se poate de aproape de cusca hdd-urilor.

xplaur
17-06-2008, 23:45
Am citit destul de mult aici pe crazyPC, intrebarea nu e pusa la intamplare, am vazut ca sunt cativa foarte priceputi intr-ale case modding-ului; ceea ce vreau eu nu poate fi numit modding ci, cel mult, imbunatatire/ameliorare.
OK, sa zicem ca raman la varianta cu ventilatorul in podea plus filtru de praf. Se vor observa imbunatatiri in ceea ce priveste fluxul de aer si, implicit, scaderea temperaturii aerului in carcasa? In acest caz, pot infunda grilajul frontal, blocand astfel intrarea prafului necontrolat in carcasa?

Monstru
17-06-2008, 23:49
Crezi ca prin podeaua carcasei nu iti va intra praf?

xplaur
18-06-2008, 00:02
In momentul asta tind sa cred ca va intra (cred ca e cea mai nefericita pozititie de intake), dar poate nu am o imagine corecta a ceea ce poate face un filtru de praf.

OK, azi m-am mai "chiorit" prin carcasa si am facut un plan de bataie: mai intai scot toate componentele din carcasa si curat praful pana la ultimul fir, apoi am de dat cateva gauri in tray pe unde voi trage toate cablurile care au mai ramas la vedere. In ceea ce priveste solutia de intake, voi astupa gurile frontale de ventilatie si voi da gaura in panoul lateral ptr. un ventilator de 120 in dreptul custii inferioare a HDD-urilor, astfel, panoul din dreptul placii de baza ramane numa' bun de un geam lateral, asta cu conditia ca toate cablurile sa dispara sau sa ramana frumos ordonate, nu e nimic batut in cuie. Oare sa ma incumet?

xplaur
18-06-2008, 10:12
Unde-i butonul de Edit, fratilor?

LE: Ciudat, dar la primul "log in" nu aveam buton de Edit, doar Quote si Quick Reply; rog un moderator sa stearga postul dublu.

Cisco Kid
18-06-2008, 11:52
Filtrul de praf opreste o cantitate destul de mare de praf sa intre in carcasa, dar trebuie curatat regulat pentru ca altfel se umple de praf si obtureaza fluxul de aer care intra in carcasa. Eu le curat pe ale mele cam la 2 saptamani:yepp:.