PDA

View Full Version : Intrebare legata de Fedora Core 5



oxyox
27-06-2008, 08:59
Am instalat de curand fedora Core 5. As vrea sa stiu cum pot sa fac sa imi vada partitiile NTFS pentru ca am pe una dintre ele tot felul de documente (muzica, filme, etc.). Va rog sa imi dati o mana de ajutor. :what:

C3rE
27-06-2008, 12:02
De ce FC5 cand FC9 a aparut de ~2 luni?? Iti recomand calduros un upgrade dar, daca nu se poate, compileaza in kernel suport de NTFS. Atentie, pentru un FC5 nu mai retin daca suportul de write pe NTFS este "stable"

Raptor
27-06-2008, 12:26
Nu stiu cum poti recomanda o recompilare de kernel cuiva care nu cred ca a mai vazut un Linux.

Nu cred ca Fedora e cea mai buna varianta pentru o prima incercare de a folosi un Linux.

Recomand Ubuntu sau orice distributie derivata din Ubuntu.

PS: recunosc ca imi place Ubuntu mai mult decat Fedora, dar recomandarea asta am facut-o obiectiv, avand ani buni de lucru cu ambele distributii.

oxyox
27-06-2008, 12:50
Nu stiu cum poti recomanda o recompilare de kernel cuiva care nu cred ca a mai vazut un Linux.

Nu cred ca Fedora e cea mai buna varianta pentru o prima incercare de a folosi un Linux.

Recomand Ubuntu sau orice distributie derivata din Ubuntu.

PS: recunosc ca imi place Ubuntu mai mult decat Fedora, dar recomandarea asta am facut-o obiectiv, avand ani buni de lucru cu ambele distributii.




intradevar nu am experienta in linux de nici un fel dar m am saturat de windows pana peste cap si vreau ceva care chiar daca e mai dificil la inceput o sa fie mai bine mai tarziu... Eu deocamdata fedora core 5 am acasa. Insa nu prea stiu cerintele de sistem pentru ubuntu8.04 Eu am un amarat de pentium 3 cu 256 RAM, 32 Video si 40 GB hardul. E suficienta configuratia asta pt ubuntu 8.04?

C3rE
27-06-2008, 13:03
Nu stiu cum poti recomanda o recompilare de kernel cuiva care nu cred ca a mai vazut un Linux.

Nu cred ca Fedora e cea mai buna varianta pentru o prima incercare de a folosi un Linux.

Recomand Ubuntu sau orice distributie derivata din Ubuntu.

PS: recunosc ca imi place Ubuntu mai mult decat Fedora, dar recomandarea asta am facut-o obiectiv, avand ani buni de lucru cu ambele distributii.

El are o problema, eu am recomandat solutia. Documentatie este destula pe net.

Daca cerea recomandari de distrouri le primea. Vezi cu tonul cum faci, scoala am terminat-o de multisor.

oxyox
27-06-2008, 13:19
El are o problema, eu am recomandat solutia. Documentatie este destula pe net.

Daca cerea recomandari de distrouri le primea. Vezi cu tonul cum faci, scoala am terminat-o de multisor.

Da mai, dar vezi tu ca de citit am citi... Problema este ca daca citeam si intelegeam perfect ce am de facut fara sa mai cer ajutorul cuiva atunci nu mai plictiseam pe nimeni... Dar asa am cerut si eu niste sfaturi. Pace voua si nu va certati ca nu sunteti copii. ;)

Monstru
27-06-2008, 13:26
Pai adevarul este ca solutia ti-a fost oferita de C3rE. Daca iti depaseste cunostiintele poti cere lamuriri suplimentare, sau poti cere sfaturi legate de ce distributie este mai potrivita pentru tine si pentru configuratia ta si sunt sigur ca baietii iti vor raspunde cu cea mai mare placere.

oxyox
27-06-2008, 15:29
ok... Am reusit, in sfarsit sa fac rost de ubuntu 8.04. Este recomandat pentru pentium 3 (1 GHz procesor, 256 RAM, 32Mb video, 40 Gb) ?

Raptor
27-06-2008, 15:33
Iti va merge, nu folosind interfata grafica 3D (Compiz), dar e ok. Poti incerca varianta de Ubuntu dezvoltata pentru EeePC, care ar trebui sa mearga cel putin decent pe sistemul tau.

PS: C3rE - nu neg ca i-ai oferit solutia problemei expusa de el, dar in acelasi timp nu i-ai oferit nici o informatie utila - la fel de bine puteai sa nu postezi. Zi de zi realizez ca asta este motivul pentru care nu multi trec pe Linux - exista nazi care au impresia ca toata lumea trebuie sa stie tot si sa citeasca enciclopedii intregi, si abia atunci, daca inca mai au nelamuriri, sa intrebe ceva. Si atunci, care mai este rostul formurilor?

oxyox
27-06-2008, 15:37
Iti va merge, nu folosind interfata grafica 3D (Compiz), dar e ok. Poti incerca varianta de Ubuntu dezvoltata pentru EeePC, care ar trebui sa mearga cel putin decent pe sistemul tau.


Te as ruga sa imi spui ce inseamna grafica 3d (compiz). La ce se refera? Sunt incepator in Linux

Monstru
27-06-2008, 16:33
interfata grafica 3D (Compiz)

Pai ti-a spus deja....Este una dintre posibilele interfete grafice pe care le poti folosi (gen Aero in Vista).

C3rE
27-06-2008, 19:00
Iti va merge, nu folosind interfata grafica 3D (Compiz), dar e ok. Poti incerca varianta de Ubuntu dezvoltata pentru EeePC, care ar trebui sa mearga cel putin decent pe sistemul tau.

PS: C3rE - nu neg ca i-ai oferit solutia problemei expusa de el, dar in acelasi timp nu i-ai oferit nici o informatie utila - la fel de bine puteai sa nu postezi. Zi de zi realizez ca asta este motivul pentru care nu multi trec pe Linux - exista nazi care au impresia ca toata lumea trebuie sa stie tot si sa citeasca enciclopedii intregi, si abia atunci, daca inca mai au nelamuriri, sa intrebe ceva. Si atunci, care mai este rostul formurilor?

Ceea ce faci tu se numeste spoonfeeding, mai bine il inveti sa pescuiasca decat sa ii dai peste. Adica il pui sa caute, sa incerce si il ajuti unde nu se descurca.

Raptor
27-06-2008, 21:43
Exemplul tau e gresit, pentru ca el nu e obligat sa foloseasca Linux.

Eu incerc sa ii arat ca Linux nu e asa de rau pe cat pare la prima vedere. Tu doar ii intaresti ideea ca este greu (compilare de kernel? WTF?!).

C3rE
28-06-2008, 02:18
Ai vazut ca am recomandat un distro bleeding edge, care vine by default cu suport rw pe ntfs. Ca el a cerut o solutie pentru o antichitate este partea a doua.

De ce e exemplul meu gresit? E cineva obligat sa foloseasca windows? Din 3 calculatoare pe care le am, 2 ruleaza linux iar notebookul este dual boot pentru niste chestii care ruleaza bine doar nativ pe windows.

p.s. Compilarea de kernel e o operatiune dificila?
p.p.s Dupa cum ziceam, omul s-a obisnuit spoonfed si intreaba despre orice nimic desi raspunsul se afla cu ~30 de secunde de google.

oxyox
28-06-2008, 07:30
ok... Dupa cum am inteles FC5 este o versiune mult mai veche. Insa am facut rost de Ubuntu 8.04. L-am instalat cu succes, fara nici o problema. Totul functioneaza corespunzator. Insa exista o singura problema si rezolvabila zic eu... Mai exact (dupa cum am vazut ca se plang si altii) eu am RDS pe fibra optica si nu reusesc sa ma conectez la internet. Daca bine am inteles imi lipseste un fiser numit adsl? sau ceva de genul asta. Imi vede placa de retea insa sunt convins ca m am invartit in jurul solutiei de rezolvare insa nu am reusit sa o descopar. V-as ruga tare mult sa imi spuneti ce ar trebui sa fac ca sa ma pot conecta la internet. Unde ar trebui sa fac setarile care trebuie ? Repet, nu sunt probleme de hardware (placa de retea o vede). Multam ... :)

C3rE
28-06-2008, 07:37
Dupa cum ziceam mai sus, 30 de secunde...

http://www.google.com/search?client=opera&rls=en&q=ubuntu+pppoe&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8