PDA

View Full Version : need some help

faraonu
04-05-2005, 09:44
am si eu nevoie de o mana de ajutor. am un ATI 9550 de la gecube care arata ca mai jos.
vreau sa ii schimb coolerul( pt ca am impresia ca se plafoneaza repede cand incerc sa overclockez ceva la ea si ca se cam blocheaza cand e stressata puternic)
cred ca singurul silencer care s-ar potrivi este silencer1 (rev 2 de preferinta).
a mai operat cineva modificarea asta sau una similara? mie mi-e frica de chipurile de memorie(care acum sunt lipite de radiator printr-o porcarie de pad de ~2mm...
ceva idei?

mimed
06-05-2005, 13:38
idee ar fi sa incerci sa dai cu ceva acetona pe memoriile alea, sa se desfaca usor.. in mod normal nu ar trebui sa iasa radiatorul cu tot cu cipuri, dar.. :D

faraonu
06-05-2005, 14:43
am dat jos coolerul pt ca am observat ca pad-urile nu-s lipite de chipuri (daca au fost lipite acum nu mai sunt...).pad-ul e doar in contact direct cu mem fara sa fie lipite...
pe mem o sa pun niste mici radiatoare ca in imaginile de mai jos...
am verificat si compatibilitatea cu Ati silencer 1 rev 2 si se pare ca am spatiu suficient sa-l pun...
acum astept silencer-ul sa vedem ce rezolv dupa " schimbare"
ceva sugestii? ce pasta sa folosesc ? sa mai pun dracioara aia patrata cu decupaj in jurul chipului?

matose
06-05-2005, 15:19
Nu trebuie sa pui "dracia" patrata, dar trebuie sa ai grija la core sa nu il crapi (eu n-am avut nici o problema);). Nu te-as sfatui sa-ti pui Silencer pentru ca in primul rand nu e silent, iar in al doilea rand e cam prost facut (suruburi prea subtiri). Ai citit topicul asta: http://www.crazypc.ro/forum/showthread.php?t=655 ?:D