PDA

View Full Version : Intel RetailEdge



RheA
16-07-2008, 22:40
Maine, pe data de 17 iulie 2008 va avea loc o prezentare a celor de la Intel in colaborare cu Dell, urmata de vizionarea in premiera a mult asteptatului Dark Knight. Evenimentul va fi tinut in Union City, California si in alte cateva orase apropiate. Este un eveniment important si se va vorbi mult despre noua platforma Centrino, strategii de brand, roadmap si perspective (Nehalem, anyone? :) / precum si noua gama de produse Dell. Evident cea mai interesanta parte va fi cea legata de interviuri / intrebari adresate reprezentantilor Intel si cum am primit si eu o invitatie de a participa am zis sa va dau si voua de stire; daca aveti ceva intrebari incomode / lucruri pe care ati dori sa le aflati oficial si direct din partea Intel, acum ii ocazia perfecta - just let me know :)
http://retailedge.intel.com/asmo/RetailEdgeLive.aspx

Astept asadar pm, comentarii, sugestii...

Artanis
17-07-2008, 09:23
Intrebare: cat a platit Intel in urma cu cativa ani, pentru ca Dell sa foloseasca produsele lor exclusiv ? :) Si ma refer aici la vremea cand in sistemele Dell care gaseai doar "Preschot" si Pentium D, desi existau alternative evident mai bune in A64 sau X2.

RheA
17-07-2008, 10:32
O intrebare interesanta, intr-adevar, insa va trebui pusa domnilor de la Dell, pt ca a lor a fost decizia; cat despre ce sume s-au vehiculat pt asta si in ce directie, nu stie nimeni exact - mi-as dori si eu sa aflu. Intel Atom, Centrino 2, Quad Core mobility si Nehalem insa ma astept sa fie vedetele serii si ii o ocazie perfecta pt a pune capat unor speculatii si/sau a naste altele :).

Artanis
17-07-2008, 10:40
ce sume s-au vehiculat pt asta si in ce directie, nu stie nimeni exact
Din cate stiu eu, oficial, nu s-a platit nimic pentru exclusivitate :)

triplu_z
17-07-2008, 10:43
Din cate stiu eu, oficial, nu s-a platit nimic pentru exclusivitate :)

Pai or avea si astia un "Jiji Bekali" care nu da nici un ban oficial.Toata manaria se face la vestiare :D

RheA
17-07-2008, 10:49
Din cate stiu eu, oficial, nu s-a platit nimic pentru exclusivitate :)

Nu intotdeauna se poate vb despre scenariul de tip "mita" si evident ca nu s-a dus nimeni cu valiza de dolari si o secretara din Playboy ca sa convinga pe aia de la Dell sa faca exclusivitate - insa aici nimic nu ii gratis sau intamplator - there's always a catch :) si cred ca pana la urma a fost o potrivire intre ce-a cerut Dell ca si preturi si ce-a cerut Intel ca si conditii - insa ii tema de casa pe maine - am sa aflu un raspuns mai mult sau mai putin deghizat de la reprezentantul Dell chiar diseara si va spun :)

Artanis
17-07-2008, 10:54
Evident, un gigant precum Intel si-a permis sa vanda P4 cu 1 cent/buc (just a guess), doar ca Dell sau HP sa foloseasca exclusiv produsele lor "competitive" la acea data - si toata lumea era multumita si cu Prescott si cu Celeron, ca doar Intel rulz.

pc_addicted_4_life
17-07-2008, 12:23
Intrebarile mele: Ce ce Intel lanseaza variante Nehalem dual-core (Havendale) d-abia in Q3 2009? Ce parere au despre procesoarele dual-core? Se asteapta ca din ce in ce mai multa lume sa migreze pe procesoare quad-core? Vor sa patreze procesoarele dual-core doar ca produse low-end, piata mainstream si high-end sa fie dominata numai de procesoare quad-core? Ce parere au despre pretul memoriilor DDR3, vor deveni accesibile odata cu lansarea procesoarelor Nehalem care vor fi compatibile numai cu acest tip de memorii?
Sper ca nu am pus prea multe intrebari. Distractie placuta RheA ;)

alex17 GTX
18-07-2008, 18:49
La intrebarile tale pot sa iti raspund eu... nu e nevoie sa ii intrebi pe cei de la intel..

1. Produsele High-End se lanseaza primele apoi mainstream si low-end.
2. Da in caz ca ti-e greu sa iti dai seama. Dual core sunt pentru low-end -> mainstream iar Quad-urile sunt pentru Performance si High End. Da, Quad-uri sunt si in segmentul mainstream dar sunt putin castrate (no QPI si doar Dual DDR3).
3. Pretul memorilor DDR3 deja a scazut destul de mult, va mai scadea odata cu aparitia nehalem dar va scadea si mai mult odata cu aparitia proacelor AMD cu controller pentru DDR3.

:P

pc_addicted_4_life
18-07-2008, 19:10
1. Stiam asta, voiam sa intreb de ce asa diferenta mare de timp intre lansarea procesoarelor quad-core si a celor dual-core.
2. Eu vroiam sa stiu o parere din partea Intel in ceea ce priveste pozitionarea procesoarelor dual-core fata de cele quad-core, atat acum cat si in viitor.
3. Cel mai ieftin modul de memorie de 1 GB DDR3 costa cat un kit performant de 2GB DDR2. Chiar crezi ca nu stiu ca vor mai scadea pretul memoriilor DDR3 odata cu aparitia aprocesoarelor Nehalem? :confused:
Tu mi-ai zis chestii care le stiam deja sau chestii care se vor intampla insa nu stie exact cand.
Raspunsurile de la Intel mi-a conveni mai mult :P

alex17 GTX
18-07-2008, 22:12
Acelasi lucru ar zice si ei... :upset:

RheA
19-07-2008, 09:34
Raspunsuri oficiale de la Intel o sa aveti in cca 24 de ore - nu am avut timpul fizic sa stau sa schitzez ceva cat de cat complet, ca un scurt rezumat al evenimentului de ieri. Ce pot sa spun insa ca s-a discutat mai mult despre altceva si mai putin despre Nehalem iar intrebarile mele directe au fost ocolite cu alunecarea la alt subiect. Am postat scurt sa nu credeti ca am lasat situatia in suspensie - am sa revin cu un scurt rezumat in curand- ah, si btw: Dark Knight face toti banii - 18 milioane incasate la lansarea de la miezul noptii, precum si biletele sold out de mult pt toata ziua urmatoare / weekend zic ceva ;)