PDA

View Full Version : Manuală, automată, CVT, DSG etc.

terente0081
17-07-2008, 13:10
O proba pentru afirmatia asta ai ?

Am citit un articol... pe care il caut acum, dar nu prea dau de el. Nu era o comparatie corecta totusi, pentru ca se compara DSG 6 trepte cu ultima iteratie a SMG Drivelogic de pe M5/M6, SMG 7 viteze.
Timpii erau 8 milisecunde pentru DSG si 6.5 milisecunde pentru SMG.
In plus, SMG-ul mai avea cateva smecherii in portofolui:
-wheelslip detection
-hill recognition
-launch control
Din cele trei functii, am auzit ca planuieste si DSG sa incorporeze Hill recognition pentru a lansa mai bine masina in rampa/panta.

Artanis
17-07-2008, 13:31
Nu stiu ultimul SMG cum sta, dar SMG II (de pe M3 E46) avea un upshift de 80ms ! Sa fi ajuns acum la 6.5 ms ?! Dar asta e cam offtopic...

terente0081
17-07-2008, 13:35
Nu stiu ultimul SMG cum sta, dar SMG II (de pe M3 E46) avea un upshift de 80ms ! Dar asta e offtopic...

Sa stii ca ai dreptate... si daca nu ma insel, asta nou nu are 6.5ms, are 65ms. Kudos to Audi!!! Au castigat asta.
Artanis, ia cauta si tu... nu cumva DSG asta al lui Audi este un CVT (Continuous Variable Transmission), mascat ca fiind cutie traditionala?

Artanis
17-07-2008, 13:48
Nu este CVT, cel mult se comporta oarecum ca un CVT, avand ambreiaj dublu si nedecupland. In schimb, la DSG ai fizic un numar fix de trepte (6 sau 7).

Cat despre "Kudos to Audi", asa si-asa, pt. ca downshift-ul la DSG este mult mai slab, de vreo 600ms...

terente0081
17-07-2008, 14:09
Nu este CVT, cel mult se comporta oarecum ca un CVT, avand ambreiaj dublu si nedecupland. In schimb, la DSG ai fizic un numar fix de trepte (6 sau 7).

Cat despre "Kudos to Audi", asa si-asa, pt. ca downshift-ul la DSG este mult mai slab, de vreo 600ms...

Ei bine... win some, lose some. Deci sa ne intelegem aici: daca vrei sa cresti repede in trepte, DSG. Vrei sa dai inferioare repede? SMG :))
Cel mai bine iei o automata si nu te mai intereseaza. Iei pozitia de plictisit la volan, cazut pe diagonala in scaun, cu o mana pravalita peste volan, lantul de aur de minim 150g peste maiou, maneaua-n blana, tedeiu de 3000 rontaie fericit la semafor, geamul deschis sa auda si vecinii ce asculti tu, ca doar esti in masina smekera si full option... cu piele frate (daca n-are piele, este pentru ca "pielea pute frate")... si crezi ca te mai intereseaza upshift si downshift?
De fapt, cred ca te indobitoceste in asa hal de uiti ca exista acele 2 notiuni, ce sa mai vorbim despre a stii ce inseamna fiecare.

Pai ii indobitoceste in asa hal de nu mai inteleg notiunea de full option... Vine tiganu la mine, ca vede el 5-ar alb si se baga in seama...
-Cat te-a costat vere? Nu-l vinzi?
-46000 in Germania dar nu-l vand.
-Scump, sa moara mama; are si frati-miu, exact la fel ca asta, da a dat 18000; ful opsan, da fara piele, trapa, scaune cu reglaje electrice, head up display etc etc... (coaja ma gandesc eu)....

De ce ti-ai lua masina segment premium (BMW, Audi, Mercedes, Lexus, etc), coaja? Decat de ochii vecinului, sa vada ca ti-ai luat masina "smekera"? Optiunile fac totul, fac diferenta intre o masina banala si o masina speciala, frumoasa. Cand strada este plina de Audi, BMW si Mercedes, diferentele intre ele se fac 100% la optiuni.

Genul asta de prostanaci strica renumele si frumusetea unor masini... te fac sa-ti fie rusine cu masina care-o ai, pentru ca lumea te crede tigan, cocalar manelist doar pentru ca ai o masina care EI o prefera.

spiderr
17-07-2008, 16:30
Eu am CVT ... acel A8M, si cel putin pana acum mi se pare cea mai interesanta cutie pe care am pus mana :D

mimed
17-07-2008, 22:57
jorj... ia zi ambreiajul e tare?

dios
17-07-2008, 23:07
asta a fost postu zilei, sau cum :D

Gogu
18-07-2008, 03:06
Adevarul e ca si jorj a zis ca e cutia cea mai tare pe care a pus mina, deci...se scuza.

dios
18-07-2008, 07:34
dar poftiţi threadul dedicat.

spiderr
18-07-2008, 07:39
am pus mana ma, schimb si manual.... care e problema ?:D

Artanis
18-07-2008, 08:15
CVT-ul este interesant din cate am auzit, si are anumite avantaje clare, dar poate fi si derutant, pentru ca poti mari lin viteza masinii pastrand aceeasi turatie motor, ceea ce e cam bizar pentru un sofer de cutie clasica.

mimed
18-07-2008, 08:30
am pus mana ma, schimb si manual.... care e problema ?:D

pai si cand schimbi manual simti ca fortezi gamba cand apesi ambreiajul? sau e ok?

dios
18-07-2008, 08:36
tu faci misto sau nu inteleg... nu are ambreiaj (http://forum.crazypc.ro/attachment.php?attachmentid=31832&d=1216276766) la picior (nici nu stiu daca sa zic doooh) N-are ce sa apese, poate niste manetuţe, butonaşe... cu degeţelul, chestii d-astea... ah acum am vazut nu are padele pe volan, cam naspa :P

mimed
18-07-2008, 08:43
tu faci misto sau nu inteleg... doooh

:rotf:

spiderr
18-07-2008, 08:45
ah acum am vazut nu are padele pe volan, cam naspa :P

look closer :D

dios
18-07-2008, 08:47
ah piticele unde sunt ascunse :D

mimed
18-07-2008, 19:18
aici !

spiderr
19-07-2008, 13:06
CVT pe confort :D .... urmatorul episod va fi pe sport :evil:

urca in viteza fara se se modifice turatia

dios
19-07-2008, 13:18
n-ai si tu un cont de iutub nimic...

aici ! Era o afirmaţie, nu o Óntrebare :D

spiderr
19-07-2008, 15:35
na mah puturosule http://www.youtube.com/watch?v=E528NBemocs

terente0081
21-07-2008, 12:14
Singurul CVT care l-am condus si il conduc este cel de pe ATV. Dar cred ca este cumva diferit de cel de pe masina. Feelingul este superb, cel putin pe ATV, pentru ca isi gaseste "treapta de viteza" potrivita pentru orice situatie.
Sunt curios cum se simte pe masina... vrea cineva sa imi arate?

Micutzu
21-07-2008, 13:06
Cred ca acolo e un ambreiaj centrifugal (http://en.wikipedia.org/wiki/Centrifugal_clutch), nu o cutie CVT.

terente0081
21-07-2008, 13:54
Cred ca acolo e un ambreiaj centrifugal (http://en.wikipedia.org/wiki/Centrifugal_clutch), nu o cutie CVT.

Ceva in genul, dar alt mod de functionare. http://www.youtube.com/watch?v=HFYRmNVk3Ko
Cel precizat de tine este mai des gasit pe scutere, dar este in categoria CVT. Transmisia este continua si variabila, nu?

Micutzu
21-07-2008, 14:34
CVT inseamna "transmisie continuu variabila", si se refera la faptul ca raportul de transmisie se poate modifica in mod continuu. La ambreiajul centrifugal raportul e unic si fix, insa are o plaja de turatie in care cupleaza pentru a nu fi necesara cuplarea-decuplarea manuala.

La ATV-ul ala insa sistemul e intr-adevar un CVT, nu stiam ca exista pe ATV-uri asa ceva.

dios
21-07-2008, 21:54
cool, inseamna ca pe masini este la suprapreţ :D

Ca sa nu mai zic, Leonardo da Vinci ar trebui sa dea in judecata AUDI pentru ca i-au furat ideea (http://en.wikipedia.org/wiki/Continuously_variable_transmission)!

Leonardo da Vinci, in 1490, conceptualized a stepless continuously variable transmission. [3] The first patent for a toroidal CVT was filed in Europe in 1886, and a US Patent for one was granted in 1935. [4]

Corbu'
23-07-2008, 22:48
Poate pentru unii ma bag ca musca in lapte, dar cum am urmarit "odiseea" lui spiderr cu A4-le....vad ca e plin netul de indivizi care urla ca CVT-ul AUDI crapa in draci si destul de devreme; din ce vad la unii crapa o data de doua ori in garantie, la altii crapa dupa garantie. Au rezolvat bubele sau e inca la Bingo ?

dios
28-07-2008, 13:37
Din linistea asternuta, tragem concluzia ca e cam la Bingo :(

spiderr
28-07-2008, 14:23
so far so good, dar banuiesc ca nu pica chiar asa instant, oricum eu sunt super multumit de cutia asta, am si tiptronicu pe tuareg si vreau sa zic ca NU SE COMPARA, e de "multe:D" ori mai misto din toate pct de vedere multitronicu(cvt)

DeDeRa
28-02-2009, 16:55
Care e diferenta intre DSG (Direct Shift Gearbox) si automata simplu? Care este cea mai buna.

Daca ajuta, ma refer la Octavia!

le: Am mai vazut tiptronic la unele...

Mai pe scurt, care este mai buna cutie automata?

ps: Am vazut la A4 B8 o cutie automata in 8 trepte... adica vai!

Gogu
28-02-2009, 23:49
Kido, nu crezi ca ar fi mai bine sa cauti si matale sa te educi putin, eventual pe Google, nu sa ceri mura in gura ? Nu de alta, dar daca iti spun ca DSG are dublu ambreiaj automat iar o cutie automata are convertor de cuplu, intrebi ce sunt alea, si tot asa, o dam din una in alta.
Ocazie cu, care ai putea aprofunda limba materna, ca "automata simplu", "care este mai buna cutie automata?" sunt greseli grave.

PS. Nu e automata cutia aia in 8 trepte, este fix ce vezi la spiderr, adica CVT.

diak
01-03-2009, 00:16
Ma bag si eu ca nuca-n perete, dar mi se pare amuzant faptul ca-l critici pe Dedera pentru felul in care se exprima in timp ce tu incerci sa eviti o cacofonie cu o virgula.

Gogu
01-03-2009, 00:30
Mda, cacofoniile asa se evita, mon cher. Mai invata si tu. Ca, cam asa e in limba materna.

Raptor
01-03-2009, 03:35
E trist cum CP a devenit dintr-un loc primitor intr-un loc de refulare al elitistilor. Stiu ca e posibil sa-mi iau warn, dar nu vad cum raspunsul lui Gogu este util acestui Thread.

spiderr
01-03-2009, 10:15
Eh...hai totusi sa fim corecti.... daca citea macar acest thread afla raspunsul la toate intrebarile care le-a pus ...

DeDeRa
01-03-2009, 10:53
N-am sa mai cer ajutorul pe forum, stai calm. Pare-mi-se ca orice as zice cer prea mult.
Macar sunt fericit ca unii s-au nascut invatati. Respect totodata ca nu dau nimic de la ei.

dios
01-03-2009, 11:01
Macar sunt fericit ca unii s-au nascut invatati. Respect totodata ca nu dau nimic de la Asta e clar parca nu stii... unii pur si simplu nu vor sa impartaseasca, sunt prea egoisti, ce vrei si tu acuma? :D

Gogu
01-03-2009, 14:15
Nu e vorba de impartasit, e toata informatia atit de simplu de gasit, chiar si aici pe forum, incit e cam aiurea sa mai intrebi, pentru mine denota lipsa de interes. Nu poti da un search macar pe forum, nu mai zic pe Google, inseamna ca nu vrei sa afli.

Raptor, CPC intotdeauna a fost putin mai sus decit alte forumuri, n-a fost niciodata un loc primitor pentru lenesi ;)