PDA

View Full Version : Viteză! Blană! Dă-i că merge!



Artanis
22-07-2008, 12:11
Exact ce spuneam, trebuie sa mergi turat pentru o viteza mica.
E tocmai viceversa :)

Ce turatie trebuie pentru 160km/h?
Depinde de cutie...oricum, din ce vad eu in poza, viteza e 260km/h iar la 160km/h o fi 2000rpm...dar deja intram in domeniul de viteze ilegale la noi, ca sa nu spun ca sunt si in majoritatea cazurilor si regimuri neeconomice.

terente0081
22-07-2008, 12:15
E tocmai viceversa :)

Depinde de cutie...oricum, din ce vad eu in poza, viteza e 260km/h...deja intram in domeniul SF, ca legal nu poate fi vorba.

Artanis, vrei sa-mi spui ca tu mergi legal? Acum nu te gandi ca eu merg cu 260km/h toata ziua. Ma apuca pandaliile si calc gazul... rar. Cred ca masina asta a vazut 260km/h de maxim 5 ori, de cand am luat-o (acum 8 luni).
90% din timp merg OK. 60-80km/h in oras, max 130km/h pe DN, max 150km/h pe E, max 170km/h pe autostrada.

Artanis
22-07-2008, 12:18
Observ ca tu mergi la limita pastrarii permisului :)
Apoi, eu am avut impresia ca tu vrei un versus de consum, nu de consum la o viteza de croaziera impusa (si aia peste limita legala) :)

terente0081
22-07-2008, 12:25
Observ ca tu mergi la limita pastrarii permisului :)
Apoi, eu am avut impresia ca tu vrei un versus de consum, nu de consum la o viteza de croaziera impusa (si aia peste limita legala) :)

Hahaha... da, exact asta era si treaba. Merg exact la limita suspendarii. L-am avut suspendat pentru viteza si de-atunci nu mai sunt asa curajos.
Nu caut versus de consul la o viteza implicit peste cea legala. Dar daca-mi arati acel proprietar de benzinar cu motor peste 2.5L care merge 130km/h pe autostrada si 90km/h pe DN si 50 in oras (in mod normal, nu din ambitie), ii fac un plin.
Dar sa vina cu probe care sa-i sustina cauza.
Vreau un versus de consum in care sa mergem normal, ca si cum nu ar fi o competitie. De fapt... nu stau eu in fata. Eu urmaresc masina din fata mea. Cu cat merge el, merg si eu. Dar sa nu mearga enervant de incet.

Artanis
22-07-2008, 12:27
Dar sa nu mearga enervant de incet.
...Adica legal :D

PS. Practic, poti merge legal daca nu depasesti cu mai mult de 9km/h viteza maxima admisa, pentru ca din cate stiu eu nu exista incadrare in codul rutier pentru depasiri de sub 10km/h a vitezei maxime locale.

terente0081
22-07-2008, 12:36
...Adica legal :D

Practic, poti merge legal daca nu depasesti cu mai mult de 9km/h viteza maxima admisa, pentru ca din cate stiu eu nu exista incadrare in codul rutier pentru depasiri de sub 10km/h a vitezei maxime.

Si, oricum bordul are o eroare, care este cam 5-10km/h. Deci putem sa sarim limita cam cu 20km/h pe bord :))
Dar lasand versusul deoparte, la vitezele care le-am precizat, ce crezi? Consuma mai putin Dieselul ori nu?
Nu m-ar deranja faptul ca benzina mananca mai mult, dar nu-mi plac benzinariile si nu vreau sa opresc des in ele. Daca 545i ar avea rezervor de 100L, ar fi foarte tentant pentru mine, crede-ma.

ElisaDay
22-07-2008, 13:09
PS. Practic, poti merge legal daca nu depasesti cu mai mult de 9km/h viteza maxima admisa
Nu... practic poti merge legal cu exact viteza maxima admisa (este o formulare care nu prea are nevoie de detalieri). Cu 9Km/h peste esti un ilegalist nepedepsit, atat :). Legalitatea nu se stabileste deruland direct la pedepse si sanctiuni.

P.S. Ma uit si ma intreb daca mai e loc si de mine pe sosea, cu toti teribilistii care simt nevoia sa demonstreze (cu poze) ca pot sa mearga cu 260Km/h sau ciobanii care stau cu degetu lipit de blitzer de parca s-ar fi nascut cu el acolo. Scuze terente dar asta e adevarul, nu-i nimic personal.

Artanis
22-07-2008, 13:11
Ai dreptate stricto-senso, eu spuneam mai degraba cum poti scapa cu basma curata, in temeiul legii :)

terente0081
22-07-2008, 13:36
Nu... practic poti merge legal cu exact viteza maxima admisa (este o formulare care nu prea are nevoie de detalieri). Cu 9Km/h peste esti un ilegalist nepedepsit, atat :). Legalitatea nu se stabileste deruland direct la pedepse si sanctiuni.

P.S. Ma uit si ma intreb daca mai e loc si de mine pe sosea, cu toti teribilistii care simt nevoia sa demonstreze (cu poze) ca pot sa mearga cu 260Km/h sau ciobanii care stau cu degetu lipit de blitzer de parca s-ar fi nascut cu el acolo. Scuze terente dar asta e adevarul, nu-i nimic personal.

Teribilist? N-as crede. Mi-a trecut vremea. Pur si simplu testez capabilitatile masinii. Si nu sunt 260km/h, sunt 270-280km/h, dar nu stie bordul sa arate. Si nu testez NICIODATA in trafic. Poza respectiva este facuta in Germania, la 6 dimineata. Autostrada era pustie. Ma pun decat pe mine in pericol; si pe prietenul care a facut poza, dar pana la urma el a insistat atunci sa-i dau bordul peste cap.

EDIT: Nu m-am nascut cu degetul pe flash, dar imi aduc aminte ca exista cand imi iese un dobitoc in fata, fara sa se asigure. In fond, el poate sa zica ce-o zice ca-l iau la flash-uri, dar sa nu uite ca daca eu am franat, poate altul nu reuseste... ganditi-va numai la acele Q7-uri (noul model ARO) care alearga constant pe autostrada soarelui cu peste 200km/h, in conditiile in care sunt tiruri si camioane + masini lente. Adevarat, poate am/au viteza peste limita legala iar el merge legal. Asta nu justifica inconstienta. Se poate duce si legal la cimitir.
Eu incetinesc si la intersectiile nesemaforizate cand sunt pe drumul cu prioritate.
Eu plec cu grija si de la semafor, cand sunt primul in coloana. Daca altul trece pe rosu si ma pocneste? Vina lui? Din vina lui pot muri eu.

Artanis
22-07-2008, 13:40
Si eu ma gandeam ca e de pe autobahn (situandu-te astfel in sfera legalitatii), desi balustrada aia care desparte sensurile pare cam familiara :)

ElisaDay
22-07-2008, 13:47
Teribilist? N-as crede. Mi-a trecut vremea. Pur si simplu testez capabilitatile masinii. Si nu sunt 260km/h, sunt 270-280km/h, dar nu stie bordul sa arate.
Daca nu simteai nevoia sa faci si precizarea asta poate cantarea altfel afirmatia ta. De teste se ocupa profesionistii intr-un decor mai adecvat. Cand te apuci sa faci asta pe autostrada - pustie, la 6 dimineata in Germania - la 280Km/h, nu "testezi capabilitatile masinii". Le citesti in brosuri si pe net.

Si nu testez NICIODATA in trafic. Poza respectiva este facuta in Germania, la 6 dimineata. Autostrada era pustie. Ma pun decat pe mine in pericol; si pe prietenul care a facut poza, dar pana la urma el a insistat atunci sa-i dau bordul peste cap.
Evident. In rest numai 50/90. Esti bunicuta care s-a hotarat brusc sa mearga cu 300 ca o favoare pentru un prieten care nu stie unde-i acceleratia? Daca nu spuneai mai sus ca stai in limita ridicarii permisului (ocazional)...

Dar cum nu despre asta e tpicul, nu pot decat sa imi cer scuze pentru OT si deturnarea discutiei si sa dau un sfat dezinteresat: daca intr-un topic intreg lasi o singura impresie prin propriile tale afirmatii si poza cat 1000 de cuvinte, nu incerca sa o schimbi contrazicandu-te. ;)

terente0081
22-07-2008, 14:01
Si eu ma gandeam ca e de pe autobahn (situandu-te astfel in sfera legalitatii), desi balustrada aia care desparte sensurile pare cam familiara :)

Nu mai stiu exact ce autostrada din Germania era, dar in Germania era. Pare-mi-se ca eram in drum spre Bielefeld, la Aquatuning sa iau radiatoare si alte chestii de water-cooling.

dios
22-07-2008, 14:02
Si eu ma gandeam ca e de pe autobahn (situandu-te astfel in sfera legalitatii), desi balustrada aia care desparte sensurile pare cam familiara :)

E prea dreapta sa fie in Romania :D la noi are valuri, lovituri, indoituri, lipsuri peste lipsuri :D Si acum sincer, am mers si eu in Romania cu maxim cat imi poate masina (230 pe bord), este sinucidere. De cand am lovit noaptea un caine la 130km/h pe Bucuresti-Pitesti, ma gandesc ce-ar fi fost daca il luam la 200. Sau daca era alt obiect, om, etc. Si de atunci nu mai depasesc 150-160 ziua, iar noaptea evit sa merg. In afara localitatii pe drum national nu merg mai mult de 120, poate doar in depasire...

M-am intors recent de la Viena, am facut drumul dintr-o bucata, cu plecat seara de aici. Deci mai urat si mai greu drum decat noaptea in Romania nu cred sa existe :(

Nah si topic despre viteza :D

Artanis
22-07-2008, 14:10
Wow...thread split forever :)
Totusi pari in viata, daca spui ca ai mers la "sinucidere" :) Eu am mers o singura data cu maxim 180km/h pe A1, bine ca am facut-o pe un interval mic, deoarece mi s-a parut aberant de riscant...nu stii cand sare unu' de pe banda 1 (masina sau camion) sa depaseasca vreun tir ceva...

terente0081
22-07-2008, 14:15
Daca nu simteai nevoia sa faci si precizarea asta poate cantarea altfel afirmatia ta. De teste se ocupa profesionistii intr-un decor mai adecvat. Cand te apuci sa faci asta pe autostrada - pustie, la 6 dimineata in Germania - la 280Km/h, nu "testezi capabilitatile masinii". Le citesti in brosuri si pe net.

Evident. In rest numai 50/90. Esti bunicuta care s-a hotarat brusc sa mearga cu 300 ca o favoare pentru un prieten care nu stie unde-i acceleratia? Daca nu spuneai mai sus ca stai in limita ridicarii permisului (ocazional)...

Dar cum nu despre asta e tpicul, nu pot decat sa imi cer scuze pentru OT si deturnarea discutiei si sa dau un sfat dezinteresat: daca intr-un topic intreg lasi o singura impresie prin propriile tale afirmatii si poza cat 1000 de cuvinte, nu incerca sa o schimbi contrazicandu-te. ;)

Tu iti cumperi masina dupa brosuri??? Eu imi cumpar dupa cum se conduce si dupa ce ofera. Parerile sunt mereu subiective. Nici o revista sau emisiune nu ma poate convinge. Sa nu mai vorbim de faptul ca emisiunile sunt sponsorizate. Cum sa spuna emisiunea X lucruri bune de Audi cand ei sunt platiti de BMW? Sau viceversa?
Trebuie sa pun eu mana pe volan si piciorul pe acceleratie sa vad cum se simte, cum accelereaza, cum vireaza, cum franeaza.
Nu incerca sa-mi tii predici cum ca ceea ce fac eu nu este bine. Te simti atat de curat(a) incat poti sa-i judeci pe altii? Tu conduci 100% legal?

dios
22-07-2008, 14:21
Mi se pare normal sa vrei sa-ti cunosti masina, mai ales unde legea nu te obliga la a respecta o anumita viteza. Unul dintre motivele pentru care sunt facute masinile este sa mearga, chiar si cu viteza maxima inscrisa in cartea tehnica.

Responsabilitatea o decide fiecare, in functie de cine e in masina, care sunt conditiile de circulatie, etc. etc.

ElisaDay
22-07-2008, 14:24
Ca un edit la ce spuneam mai devreme: Cand mergi cu 180Km/h pe autostrada nu poti sa mai ai pretentia ca ceilalti participanti la trafic sa se asigure "de tine". Cand el se uita in oglinda tu nu te vezi. Si cand e in mijlocul depasirii apare nea' Caisa si da blitzuri ca nu are loc sa se strecoare cu 180 pe acolo. Spun asta pentru ca, desi pe autostrada conduc constant cu ~150Km/h (sau ceva mai putin, de obicei cu viteza "mai legala" de 139 :D) nu am dat blitzuri decat de 2 ori in atatia ani de cand am permisul (o singura data pe autostrada). Si la fel, cu toate ca am condus masini care sa poata mai mult, nu cred ca fiind eu la volan, am ajuns la 180Km/h mai mult de 2 ori. Si 160Km/h tot de vreo 2 ori. In rest ma limitez la a citi pe net despre ce se intampla la 300Km/h. Singura diferenta e ca asa nu am la ce sa fac poza si sa pun pe net :) (cu rectificarile de rigoare).

Cred ca acum cativa ani intr-un drum cu un Matiz am observat ca nu are geam peste ceasurile din bord. Trageam de acul de la vitezometru si ma uitam cum ii ia o secunda sa revina de la viteza maxima. Stiam eu ca o sa ajung sa regret momentul in care am hotarat sa nu fac poza :p.

L.E. terente, tu iti cumperi masina ca sa mergi cu ea cu 280? La fel, daca mai insisti la faza cu brosurile si ce scrie pe net probabil ca o sa imi schimb in (si mai) rau parerea pe care mi-am format-o... nu ca ar conta. Sau chiar te-ai dus la test drive si ai zis "asta e" fara sa arunci un ochi pe "hartii"? Pur si simplu by the seat of your pants. Mai ramane sa spui ca nici nu stiai ce e sub capota, dar parea ok... :rolleyes:
Si curata incerc sa fiu pe cat se poate. Oricum, daca 160-180 sunt viteze ilegale, 280 e imorala. Asa ca eu fac parte din alta discutie, nu din asta. Daca ti-a placut la 280 o sa incerci sa ii dai cat poate pe unde apuci. Evident, in Ro nu prea ai unde sa ii dai atat, dar pe A2 mai ales, e loc de experimente cat cuprinde. Si sunt sigur ca o sa le faci cu fiecare ocazie.

P.P.S. Nu vad de ce incerci sa justifici ce faci in fata unui strain de pe forum. Nu ai in nici un fel datoria asta si nu se poate pune problema sa incerci sa ma "luminezi". Deci... let it slide cand discuti cu cineva si nu vrea sa inteleaga. Eu o iau ca pe un caz profesional :).

terente0081
22-07-2008, 14:31
Mi se pare normal sa vrei sa-ti cunosti masina, mai ales unde legea nu te obliga la a respecta o anumita viteza. Unul dintre motivele pentru care sunt facute masinile este sa mearga, chiar si cu viteza maxima inscrisa in cartea tehnica.

Responsabilitatea o decide fiecare, in functie de cine e in masina, care sunt conditiile de circulatie, etc. etc.

Si in principal de cine o conduce. Sunt unii, dar mai ales unele care transpira la volan si mergand cu 130km/h.
Sunt altii (si nu este bine) care tin volanul cu 2 degete la 230km/h (vezi Q7).
In primul rand cand testezi masina trebuie sa fii sigur ca nu te testezi pe tine de fapt si ca esti capabil sa o faci, in conditii de siguranta. Centura pusa, 2 maini pe volan, atentie sporita si.... picioru-n gaz.
Contrar cu ce cred unii, viteza nu omoara. Oprirea brusca de la viteza mare este cea care te omoara.
La viteza mare ai tendinta sa te apropii foarte repede de alti participanti la trafic. Deci piciorul drept trebuie sa fie mai pregatit de frana decat degetele de la mana stanga sa dea flashuri...

dios
22-07-2008, 14:34
Oricum in Romania este aberant de mare viteza, asta e clar. D-aia avem pe 300 de km de autostrazi asemenea accidente. in primul rand oamenii NU STIU sa conduca in acest regim de viteza, indiferent despre ce masina e vorba.

Eu unul cand ma intorc de afara am un sentiment de frica aproape organic, dupa fiecare colt te asteapta un cal sa-ti sara in fata, o caruta sa intoarca, un idiot sa depaseasca pe linie continua (pe valea oltului eventual unde sa vrei si nu ai unde sa te feresti), un betiv pe bicicleta, mii de caini, gaini, vaci, oi si alte animale and so on... asezonat cu sute de camionagii iresponsabili care au impresia ca sunt la curse...

Pe afara in schimb o viteza de 160-180 este chiar relaxanta, nu pui o frana, nu esti stresat, mergi de parca valsezi, cei din fata se dau INSTANTANEU la o parte, nu asteapta sa-i claxonezi/flash-uiesti, nu se angajaeaza in depasirea TIR-urilor decat dupa ce se holbeaza bine in spate... etc.

Sa mor daca inteleg de unde toata nebunia asta cu sofatul... Suntem un neam de frustrati, nervosi, grabiti, piloti innascuti.

terente0081
22-07-2008, 14:41
Ca un edit la ce spuneam mai devreme: Cand mergi cu 180Km/h pe autostrada nu poti sa mai ai pretentia ca ceilalti participanti la trafic sa se asigure "de tine". Cand el se uita in oglinda tu nu te vezi. Si cand e in mijlocul depasirii apare nea' Caisa si da blitzuri ca nu are loc sa se strecoare cu 180 pe acolo. Spun asta pentru ca, desi pe autostrada conduc constant cu ~150Km/h (sau ceva mai putin, de obicei cu viteza "mai legala" de 139 :D) nu am dat blitzuri decat de 2 ori in atatia ani de cand am permisul (o singura data pe autostrada). Si la fel, cu toate ca am condus masini care sa poata mai mult, nu cred ca fiind eu la volan, am ajuns la 180Km/h mai mult de 2 ori. Si 160Km/h tot de vreo 2 ori. In rest ma limitez la a citi pe net despre ce se intampla la 300Km/h. Singura diferenta e ca asa nu am la ce sa fac poza si sa pun pe net :) (cu rectificarile de rigoare).

Cred ca acum cativa ani intr-un drum cu un Matiz am observat ca nu are geam peste ceasurile din bord. Trageam de acul de la vitezometru si ma uitam cum ii ia o secunda sa revina de la viteza maxima. Stiam eu ca o sa ajung sa regret momentul in care am hotarat sa nu fac poza :p.

L.E. terente, tu iti cumperi masina ca sa mergi cu ea cu 280? La fel, daca mai insisti la faza cu brosurile si ce scrie pe net probabil ca o sa imi schimb in (si mai) rau parerea pe care mi-am format-o... nu ca ar conta. Sau chiar te-ai dus la test drive si ai zis "asta e" fara sa arunci un ochi pe "hartii"? Pur si simplu by the seat of your pants. Mai ramane sa spui ca nici nu stiai ce e sub capota, dar parea ok... :rolleyes:
Si curata incerc sa fiu pe cat se poate. Oricum, daca 160-180 sunt viteze ilegale, 280 e imorala. Asa ca eu fac parte din alta discutie, nu din asta. Daca ti-a placut la 280 o sa incerci sa ii dai cat poate pe unde apuci. Evident, in Ro nu prea ai unde sa ii dai atat, dar pe A2 mai ales, e loc de experimente cat cuprinde. Si sunt sigur ca o sa le faci cu fiecare ocazie.


Pai sa ne intelegem... tu citesti o brosura, si esti convins ca masina aia o sa te satisfaca, pentru ca asa zice producatorul.
Matiz se lauda ca are aer conditionat. Nicaieri nu precizeaza ca trebuie sa-l opresti sa poti sa depasesti un camion. Doamne fereste sa te bagi in depasirea aia fara sa stii treaba asta.
Nu ma intereseaza ca BMW zice ca ia suta in 6 secunde. Vreau sa vad cum se simte sa iei suta in 6.
Zice ca este limitat la 250km/h. Nu imi plac limitarile. Scot limitarea, este o prioritate, chiar daca nu planuiesc sa ating mereu viteza aia. Vreau sa simt adrenalina data de o viteza mare; senzatia este mai puternica decat sexul. Dar nu ai de unde sa stii pana nu experimentezi.

ElisaDay
22-07-2008, 14:43
Sa citesti si P.S.-urile, in caz ca nu ai apucat (mai ales ultimul). Cu ce spune dios sunt de acord. Sunt viteze si viteze si pe un A2 mai liber 150-160 nu e un pericol major. La 250, in schimb, cred ca ai viteza de franare cat 2 stadioane.

Acum vreo 2-3 saptamani mergeam spre Constanta pe A2. Am depasit un TIR si aveam cam 140Km/h la revenire. Cu toate ca la intrare in depasire nu era nimeni in spatele meu, imediat ce am inceput sa reintru a trecut pe langa mine un motor care avea cam 250Km/h - aproximare destul de grosolana, dar cu siguranta peste 200. Daca nu reveneam asa repede sau daca ma punea dracu sa franez ala se aduna de sub TIR sau din parapet. Aceeasi e si situatia unei masini pe care nu o vezi la intrarea in depasire, o vezi cand e in spatele tau. Si cum Q7 sau 535 merg cu viteza si in curba, ma intreb cat dureaza surprinderea cand vezi ca in dreptul tirului din fata, dupa o curba la stanga, afli ca mai e un tataie cu dacia. Cat de repede franezi cu toate acronimele de pe lume de partea ta.

Si brosura nu o citesc doar ca sa vad daca masina e ok. Dar specificatiile la extreme nu trebuie sa le aflu pe pielea mea. Sau tu testezi uleiul la -55 grade sau presiunea maxima in pneu si exemplele sun garla? Deci nu e vorba de aflarea limitelor ci de experimentat si trait senzatii tari ;). Limite sunt multe la masini, e surprinzator cu nimeni nu se ingramadeste sa afle ce se intampla daca tii motorul 10min in rosu-rosu, ci doar "cat duce pe autobahn".

L.E. Te superi daca nu mai dai quote la tot postul ci doar la ce e relevant? E obositor sa scriu postul o data, da' sa il citesc inca o data si in postul tau :D.

dios
22-07-2008, 14:45
Sau chiar te-ai dus la test drive si ai zis "asta e" fara sa arunci un ochi pe "hartii"? Pur si simplu by the seat of your pants. Mai ramane sa spui ca nici nu stiai ce e sub capota, dar parea ok..

Da, exact!! M-am saturat sa cumpar marketing, sa cumpar "fiabilitate", performante extreme, sau raport bun calitate-pret! Cumpar ceea ce simt eu ca imi rezoneaza corasonul. Dupa aia ma uit la datele tehnice. Mai intai ma asez in ea si vad daca imi place cum stau, daca imi place cum merge. Pe urma ma uit la cum e facuta, pe urma la preţ. Ultimele sunt datele tehnice :D Degeaba compari pe hartie climatronicul de pe Megane, de exemplu, cu cel de pe Honda. Pentru ca nu are nicio legatura.

Si sub capota ce conteaza ce are? Ce poa' sa aiba? Un motor, o baterie, niste fire... si eventual o turbina, un intercooler.. Uatever. Eu merg in masina nu sub capota :D Daca apesi acceleratia aia si-ti place ce se intampla e ok.

Artanis
22-07-2008, 14:46
Hai mai... Si cum faci, le iei absolut pe toate, si vezi cum "rezoneaza corasonul", sau te uiti doar la look, sau cum procedezi...? :)

terente0081
22-07-2008, 14:47
Da, exact!! M-am saturat sa cumpar marketing, sa cumpar "fiabilitate", sau raport bun calitate-pret! Cumpar ceea ce simt eu ca imi rezoneaza corasonul. Dupa aia ma uit la datele tehnice. Mai intai ma asez in ea si vad daca imi place cum stau, daca imi place cum merge. Pe urma ma uit la cum e facuta, pe urma la preţ. Ultimele sunt datele tehnice :D

Ca bine zici!! Fiecare vrea sa-si vanda produsul. Nu trebuie sa crezi ce scrie in fisa tehnica. Trebuie sa simti, sa vezi daca te multumeste sau nu.


Si brosura nu o citesc doar ca sa vad daca masina e ok. Dar specificatiile la extreme nu trebuie sa le aflu pe pielea mea. Sau tu testezi uleiul la -55 grade sau presiunea maxima in pneu si exemplele sun garla? Deci nu e vorba de aflarea limitelor ci de experimentat si trait senzatii tari . Limite sunt multe la masini, e surprinzator cu nimeni nu se ingramadeste sa afle ce se intampla daca tii motorul 10min in rosu-rosu, ci doar "cat duce pe autobahn".

Am testat eu, nu are nimic. Lichid de racire sa ai in instalatie si poti sa mergi la rosu mai mult de 10min pana se incinge lichidul si aprinde martorul in bord. Daca natura imi pune la dispozitie -50 de grade, voi testa obligat daca tine uleiul ala la -50, cat zice producatorul. Din bunavointa nemtilor, ne-a fost pusa la dispozitie o autostrada fara limita de viteza unde pot sa vad ce poate tinicheaua.


Hai mai... Si cum faci, le iei absolut pe toate, si vezi cum "rezoneaza corasonul", sau te uiti doar la look, sau cum procedezi...?

Pornesti de la look, si vezi care-ti place cum se conduce dintre cele care corespund ca look :)

dios
22-07-2008, 14:53
Hai mai... Si cum faci, le iei absolut pe toate, si vezi cum "rezoneaza corasonul", sau te uiti doar la look, sau cum procedezi...? :)

Faci o triere initiala, asta e clar... In principal in functie de buget. Ulterior da, iei fiecare masina in parte, cauti un prieten, testezi ce are vecinul, etc.

Si pentru mine conteaza la fel de mult cum arata. Stiu, sunt superficial :D dar daca nu-ti place si murdara sau zgariata, sau peste 2-3 ani, le dai dracu de dotari si pliante.

ElisaDay
22-07-2008, 15:30
Ei dios, sunt curios cum vezi "cum e facuta". Cu rigla si sublerul? :) Stiu ca e o discutie de principiu si e mai mult la misto, dar singurul lucru pe care il afli conducand masina la drive test e feelingul general. Despre fiabilitate, detalii tehnice, maruntisuri care iti fac viata grea sau usoara, etc. afli din gura altora sau din "carti". Marketingul il filtrezi pentru ca de-asta ai minte si ramai cu ce iti trebuie.
Normal ca nu spune nimeni sa iei masina dupa cifre si atat, dar poti sa te uiti si la poze cand faci selectia initiala. Sau te uiti pe strada la alte exemplare. Asta nu inseamna ca aspectul e totul si celelalte date obiective sunt redundante.

Daca maine vezi o masina absolut superba facuta de Geely, cred ca o sa vrei sa citesti despre motorul de 1l care consuma 15% dupa primii 2000Km. Nu o sa vrei sa o cumperi ca sa afli tu asta. O sa vrei sa stii ca ii crapa chiulasa la 15000Km si ca buretele de la scaune incepe sa se taie dupa ce te asezi de cateva zeci de ori pe el. Ei bine, astea le afli de la altii, nu uitandu-te la masina si conducand-o 200Km la drive test. Acestea fiind spuse, ori am dreptate si cam tot ce tine de obiectiv (ca o viteza maxima, sa zicem) se poate afla citind si subiectivul incercand, ori ma insel si forumul poate sa isi inchida portile, pana la urma ce spui tu aici poate sa afle omul incercand. Deci de unde nevoia de posturi si topicuri? :)

Nu ai avea curiozitatea sa afli distanta de franare 280-0? Pe ploaie... E un test util pentru unii, adrenalina e garla si poti sa spui ca afli cu adevarat ce poate atat in sus cat si in jos :p.

terente0081
22-07-2008, 15:57
Nu ai avea curiozitatea sa afli distanta de franare 280-0? Pe ploaie... E un test util pentru unii, adrenalina e garla si poti sa spui ca afli cu adevarat ce poate atat in sus cat si in jos :p.

Te-ai mira sa aflii ca unii din noi chiar au astfel de curiozitati. Pe DN, am accelerat la 160km/h special sa testez franele. Am luat mainile de pe volan si am aruncat piciorul in frana. Am vrut sa vad daca trage la franare. Rezultat?
Nu s-a miscat de pe drum, si nu a durat prea mult sa se opreasca. Mi-a luat mai mult sa opresc Cielo tatalui meu de la 100km/h. :)

Artanis
22-07-2008, 15:59
160km/h nu-i nici macar de departe 280, mai ales la franare ;)

terente0081
22-07-2008, 16:04
160km/h nu-i nici macar de departe 280, mai ales la franare ;)

Franare de la 160km/h fara maini pe volan = ca risc, cu franarea de la 280km/h cu mainile pe volan. Sa nu uitam ElisaDay, masinile construite de fabrica sa atinga asemenea viteze sunt in 75% din cazuri si echipate cu sisteme de franare pe masura.
La o frana puternica, ai senzatia ca ti se smulge carnea de pe fata.

Artanis
22-07-2008, 16:06
Sistemele de franare oricat de sofisticate ar fi, nu pot incalca legile fizicii, si la viteze de-astea e vorba de aderenta anvelopa/carosabil, sau mai exact de lipsa ei...

ElisaDay
22-07-2008, 16:13
Nici nu ma indoiesc. Aia care fac masini nu-s luati de pe gard. Si totusi... ;) Probabil ca nu ai vazut destule stiri cu "a pierdut controlul volanului". How come? Sisteme garla. :)

Conteaza si viteza (nu 160, si Fabia se descurca), norocul, conditiile de drum. Si soferul mai mult sau mai putin constient de ce face.

terente0081
22-07-2008, 16:14
Sistemele de franare oricat de sofisticate ar fi nu pot incalca legile fizicii, si la viteze de-astea e vorba de aderenta anvelopa/carosabil, sau mai exact de lipsa ei...

De ce? Decoleaza masina? Aerodinamica masinii si difuzorul de aer pe spate o tin lipita de asfalt. De fapt, mi-a spus prietenul asta al meu care-a venit in spatele meu din Germania, cu cat am viteza mai mare, masina se lasa mai jos, se preseaza pe sosea.

Artanis
22-07-2008, 16:18
Nu e vorba ca decoleaza, desi pe scurte portiuni unde drumul este neregulat, poti spune ca face si asta. Problema este ca se rupe aderenta la franare.

terente0081
22-07-2008, 16:18
Nici nu ma indoiesc. Aia care fac masini nu-s luati de pe gard. Si totusi... ;) Probabil ca nu ai vazut destule stiri cu "a pierdut controlul volanului". How come? Sisteme garla. :)

Conteaza si viteza (nu 160, si Fabia se descurca), norocul, conditiile de drum. Si soferul mai mult sau mai putin constient de ce face.

Pai soferul este de vina, ca fierul nu stie ce face. Daca ala este inconstient si se baga sa faca cine stie ce prostie... depasiri riscante, se suie beti la volan, obositi morti... de-aia.

ElisaDay
22-07-2008, 16:20
Da, sunt maini care la anumite viteze ar putea merge pe tavanul unui tunel. Si din nou... si totusi :). Daca era safe era recomandat, ce zici? Si pericolul creste exponential odata cu viteza, ca si distanta de franare, chiar daca ai tu impresia ca la 280 esti lipit cu superglue de sosea. O pata umeda sau un "obstacol" de orice fel si zbori cu tot cu difuzorul ta aer spate, fata si pe unde s-or mai pune difuzoare in masinile astea noile.

terente0081
22-07-2008, 16:24
Nu e vorba ca decoleaza, desi pe scurte portiuni unde drumul este neregulat, poti spune ca face si asta. Problema este ca se rupe aderenta la franare.

ABS? Asistenta de franare? Amortizoare bune? Daca nu ai asa ceva, nu trebuie sa fugi in primul rand. De cand alerg cu 535d-ul, nu am avut niciodata situatie de urgenta la franare. Pentru ca si atunci cand alerg, alerg cu cap, nu inconstient.
Am avut in schimb in oras situatii limita.
Podul Grant, ala din fata franeaza puternic, franez si eu puternic, ma opresc. Aud scrasnit de frana in spate, venea camionul taras catre mine. M-am speriat, nu m-am mai asigurat, am tras dreapta, am bagat picioru-n gaz si am schimbat banda. Noroc ca nu venea nimic pe banda aia. Camionu s-a oprit la centimetri de ala care fusese in fata mea. Ma facea praf imbecilul.

terente0081
22-07-2008, 16:29
Da, sunt maini care la anumite viteze ar putea merge pe tavanul unui tunel. Si din nou... si totusi :). Daca era safe era recomandat, ce zici? Si pericolul creste exponential odata cu viteza, ca si distanta de franare, chiar daca ai tu impresia ca la 280 esti lipit cu superglue de sosea. O pata umeda sau un "obstacol" de orice fel si zbori cu tot cu difuzorul ta aer spate, fata si pe unde s-or mai pune difuzoare in masinile astea noile.

Adevarat. Dar nu am zis niciodata ca este lipsit de risc... As fi tampit sa cred asta. Ceea ce vreau sa spun este ca se poate face, si poti scapa.
Am spus, am mers cu +260km/h de 5 ori in 8 luni. Daca tocmai atunci Dumnezeu imi pune cainele sau pata de ulei in fata, inseamna ca are planuri mai bune pentru mine.
In fond, tot ce facem este riscant. Vezi la stiri. Tot felu de tampiti de-ti iau gatul sa-ti fure telefonul. Mai esti in siguranta undeva pe pamantul asta?

ElisaDay
22-07-2008, 16:33
Pai si la ruleta ruseasca ai 85% sanse sa scapi :P. Si nu te pui decat pe tine in pericol. Si daca tot nu esti in siguranta pe nicaieri, de ce sa iti cresti sentimentul ala de incertitudine? Esti pe autostrada singur in masina, nimeni sa iti ia gatul. Un moment perfect sa o faci chiar tu, nu? :)

terente0081
22-07-2008, 16:46
Pai si la ruleta ruseasca ai 85% sanse sa scapi :P. Si nu te pui decat pe tine in pericol. Si daca tot nu esti in siguranta pe nicaieri, de ce sa iti cresti sentimentul ala de incertitudine? Esti pe autostrada singur in masina, nimeni sa iti ia gatul. Un moment perfect sa o faci chiar tu, nu? :)

Exact. Atunci imi tim propria moarte in maini, dar sper mereu ca mainile mele sunt destul de indemanatice sa tina masina pe drum in conditii de siguranta.
Tot alerg de ani de zile, mi-am avut partea de accidente si imi voi avea de aici incolo. Din fiecare accident in parte am tras anumite invataminte.

Gogu
22-07-2008, 17:36
Nu... practic poti merge legal cu exact viteza maxima admisa (este o formulare care nu prea are nevoie de detalieri). Cu 9Km/h peste esti un ilegalist nepedepsit, atat :). Legalitatea nu se stabileste deruland direct la pedepse si sanctiuni.

P.S. Ma uit si ma intreb daca mai e loc si de mine pe sosea, cu toti teribilistii care simt nevoia sa demonstreze (cu poze) ca pot sa mearga cu 260Km/h sau ciobanii care stau cu degetu lipit de blitzer de parca s-ar fi nascut cu el acolo. Scuze terente dar asta e adevarul, nu-i nimic personal.
Ca bine ai zis, pe bune acuma.
Terente, din pacate nu reusesti decit sa te afunzi si mai rau in tipare, cu fiecare post. Nu am nimic personal, dar cum mai ziceam, sunt satul pina peste cap de "chiloti" de drum public, care cred ca ei stiu cu ce se maninca sofatul asa ca merg la limita, dar nu isi dau seama ca de fapt au trecut demult de limita lor si mai ales de limita drumului. Din pacate, astfel de exemplare, nu te includ aici pentru ca nu pot generaliza, dau un renume prost soferilor de anumite marci.
Ce faci pe autobahn e altceva, acolo poti merge cum vrei tu, insa nu vad de ce ar continua vitejia si pe drumurile noastre, care nu au chiar nimic in comun cu un autobahn sau macar un drum national de prin Germania.

Multi nu inteleg ca limitele masinii se pot afla pe un circuit, te duci frumos la Hungaroring, ca e aproape, inchiriezi o ora, doua, trei, te dai pina afli ca de fapt esti incapabil sa afli limitele masinii si le afli pe ale tale. Nu vrei, nu poti, nu iti permiti, atunci de ce trebuie sa sufere altii ca esti tu un wannabe care crede ca are 3 coaie si face pe MadMax pe drumurile publice ? Eh, poate intr-o buna zi o sa fie si la noi politia capabila si doritoare de a estompa pornirile vitejesti ale unora.

terente0081
22-07-2008, 18:41
Ca bine ai zis, pe bune acuma.
Terente, din pacate nu reusesti decit sa te afunzi si mai rau in tipare, cu fiecare post. Nu am nimic personal, dar cum mai ziceam, sunt satul pina peste cap de "chiloti" de drum public, care cred ca ei stiu cu ce se maninca sofatul asa ca merg la limita, dar nu isi dau seama ca de fapt au trecut demult de limita lor si mai ales de limita drumului. Din pacate, astfel de exemplare, nu te includ aici pentru ca nu pot generaliza, dau un renume prost soferilor de anumite marci.
Ce faci pe autobahn e altceva, acolo poti merge cum vrei tu, insa nu vad de ce ar continua vitejia si pe drumurile noastre, care nu au chiar nimic in comun cu un autobahn sau macar un drum national de prin Germania.

Multi nu inteleg ca limitele masinii se pot afla pe un circuit, te duci frumos la Hungaroring, ca e aproape, inchiriezi o ora, doua, trei, te dai pina afli ca de fapt esti incapabil sa afli limitele masinii si le afli pe ale tale. Nu vrei, nu poti, nu iti permiti, atunci de ce trebuie sa sufere altii ca esti tu un wannabe care crede ca are 3 coaie si face pe MadMax pe drumurile publice ? Eh, poate intr-o buna zi o sa fie si la noi politia capabila si doritoare de a estompa pornirile vitejesti ale unora.

Zici bine, dar aplici?

Gogu
22-07-2008, 18:51
Surprinzator, da.

dios
22-07-2008, 19:22
Ei dios, sunt curios cum vezi "cum e facuta". Cu rigla si sublerul? Stiu ca e o discutie de principiu si e mai mult la misto, dar singurul lucru pe care il afli conducand masina la drive test e feelingul general. Nu, ochiometric "simti" imediat calitatea interiorului, sau zgomotele scoase de diferite componente pe care le actionezi, cum ar fi usile, butoanele, etc. Cu cat ai experienta mai multa, cu atat incepi sa vezi niste diferente uriase intre modele/producatori.

ElisaDay
22-07-2008, 19:28
Pai parca zisesem ca nu vorbesc de aspectele estetice ci de cele tehnice. Probabil ca nu o sa apreciezi viteza maxima admirand capacul de plastic de peste motor si aerodinamica impecabila. La fel, nici consumul nu o sa il aproximezi dupa cum scartaie butonul de AC :). Pana la urma si feelingul butoanelor e subiectiv, sau aspectul plasticelor, etc. Puterea, cuplul si multe alte aspecte tehnice sunt complet obiective si documentate... intr-un document tocmai bun de citit.

The five pees of success: Perfect planning prevent poor performance. Si in planificare trebuie sa intre si documentarea teoretica. Sau cel putin asta ma indeamna pe mine logica si bunul simt sa cred.

Cred ca doar un cocalar isi ia Q7 la prima vedere si atat :D (sper ca nu imi iau ban de la cine stie ce coca... moderator care si-a luat Q7 pentru ca Q7 e cool si gata).

Gogu
22-07-2008, 19:33
Elisa, esti prea tare, sa mor io. Meriti o bere de la mine, serios.

ElisaDay
22-07-2008, 19:35
Alcohol free. :)

dios
22-07-2008, 19:41
Cred ca doar un cocalar isi ia Q7 la prima vedere si atat (sper ca nu imi iau ban de la cine stie ce coca... moderator care si-a luat Q7 pentru ca Q7 e cool si gata). numai pentru chestia asta mi-ar fi placut enorm sa am un Q7 :rotf: :rotf: :rotf:

PS: stai linstit(ă), aici nu da nimeni ban pentru discutii in contradictoriu! fie ele si aprinse :D

terente0081
22-07-2008, 19:45
Elisa, esti prea tare, sa mor io. Meriti o bere de la mine, serios.

O bere? O naveta. Zici bine. Adevarat, pentru a cumpara o masina trebuie sa stii ce vrei de la masina mai intai, cam ce performante te multumesc.
Dupa aia treci la partea subiectiva si testezi diversele modele care au rezistat trierii initiale.
De consum nu ai cum sa te convingi, nici din documentatie, nici de la prieteni. Fiecare apasa pedala in mod diferit. Consumul de la producator se numeste consum de oras, dar ar trebui sa dea unul special, numit consum de Bucuresti.
Iar cel extraurban este pe autostrazile lor, unde poti merge constant. Dar nu este posibil la noi.
Q7 si X5 sunt 2 SUV-uri simpatice, dar nu rezista in fata competitiei. Touareg este mai bun la off-road decat cele 2 mentionate, iar Cayenne este mai sportiv. Deci, Q7 si X5 nu detin nici un atu.

ElisaDay
22-07-2008, 19:51
Pai consumul extraurban se da intr-un regim de functionare clar, o viteza fixa cu sarcina cunoscuta, iar consum de oras nu exista. E altul de la oras la oras, de la strada la strada, de la Km la Km, de la zi la zi si, nu in ultimul rand, de la om la om.

Dar o idee iti faci, de pe un forum de exemplu, ca X consuma cam 11% in oras, nu 8 cum zice producatorul :).

terente0081
22-07-2008, 19:53
Pai consumul extraurban se da intr-un regim de functionare clar, o viteza fixa cu sarcina cunoscuta


Dar totusi constantele astea nu sunt precizate. Sau cel putin eu nu le-am vazut precizate nicaieri.

ElisaDay
22-07-2008, 19:56
Adica nu ai gasit consumul extraurban mentionat? Sau te referi la viteza si sarcina? Pai (fara sa bag mana in foc la chestia asta) viteza optima e trecuta in manual si sarcina aproape sigur masina goala, un singur individ si ala la volan.

terente0081
22-07-2008, 20:00
Adica nu ai gasit consumul extraurban mentionat? Sau te referi la viteza si sarcina? Pai (fara sa bag mana in foc la chestia asta) viteza optima e trecuta in manual si sarcina aproape sigur masina goala, un singur individ si ala la volan.

Viteza optima nu am gasit-o scrisa. Este probabil 90km/h. Cat despre sarcina, parerile sunt impartite. Unii sustin ca specificatiile (consum si viteza maxima) sunt date cu masina incarcata la maximul admis.

Gogu
23-07-2008, 00:24
Nu e nici una din variante. E un standard pentru toti producatorii, mai nou, cel putin asa mi s-a spus. Masina cu jumatate de rezervor, sofer si un pasager, plus bagaje. Nu stiu exact dar cam asa ceva, din ce am inteles. In nici un caz masina goala sau plina ochi.

atomidude
10-07-2009, 11:16
http://www.youtube.com/watch?v=tNlOpZzRkpc

mache
10-07-2009, 13:06
woa big f**king deal... a gasit si ea un traseu liber monitorizat din mai multe puncte si a apasat pe acceleratie ... daca tot era intr-o zona montana putea sa incerce o coborare in viteza ... atunci era ceva de comentat daca are sau nu indemanare...

CQSTELUSH
10-07-2009, 13:28
Sau să īncerce să pună frānă la un cm de prăpastie, ca-n bancul cu ursul şi iepuraşul. :D

Boggy
23-09-2009, 22:59
http://www.220.ro/GPiXnOLO1S/O-Zi-Frumoasa-Sa-Ne-Plimbam-Cu-Masina

N0NAME
24-09-2009, 10:15
Morala: Sa nu mergi niciodata pe prima banda! :)

Gogu
24-09-2009, 13:51
Sau mai bine sa te duca mintea sa iti dai seama ca, fiind masini cu volanul pe dreapta, aia e a doua banda.
Morala ar fi : stai pe prima banda atita vreme cit e libera.

Boggy
28-10-2009, 11:39
http://www.youtube.com/watch?v=F7H8q3OrGkY

Puteti sa sariti peste primul minut si jumatate.

criso
15-11-2009, 21:36
http://www.youtube.com/watch?v=AtY1GMPfadI&feature=autofb

http://www.youtube.com/watch?v=a3goPs_EANU&feature=related