PDA

View Full Version : Diferenta de denumire - Lamuriri!

Ankh
04-08-2008, 15:37
O ruda a reusit sa faca o boalfa intr-o anvelopa nou-nouţa la un Ford Focus abia iesit de pe portile fabricii.

Anvelopele de pe masina sunt CONTINENTAL TIRES 205/50 R17 SportContact 2 / 93 W. Am cautat azi de mi-au iesit peri albi o anvelopa ca s-o schimbe, dar in Romania toata lumea le are pe site, nimeni nu le are pe stoc.

Am gasit in schimb CONTINENTAL TIRES 205/50 R17 SportContact 2 / 89 V. Din ce-am apucat eu sa frunzaresc netul, a reiesit ca valorile alea reprezinta indicele de viteza maxim (litera) si o incarcare maxima sau greutate (cifra) - aici cred ca gresesc ... dar rog sa fiu corectat.

W = max.270km/h
V = max.240km/h

Avand in vedere ca soferul n-o sa depaseasca 180km/h pe autostrada ... poate pune celalalt cauciuc (cu indice de viteza mai mic) pe puntea spate?

Dragos Saraolu
04-08-2008, 15:43
Fara nici o problema, daca nu este pus pe tractiune efortul depus de cauciuc este mult mai mic. Totusi datele nu stiu cat sunt de corecte, imi vine greu sa cred ca cei de la Ford au pus cauciucuri pentru 270 km/h pe o masina care nici tunata nu ajunge la viteza aia.

Ankh
04-08-2008, 15:55
N-are sens acum sa ma duc pana afara sa fac poze. Trebuie sa ma crezi pe cuvant. Si eu mi-am pus intrebarea, dar masina e luata vineri din Italia si azi e la mine in curte cu cauciucul putin lezat, intr-o groapa cat un teren de fotbal.

Nu-ti pot explica ce spume a facut proprietarul cand a vazut ce cauciucuri "smechere" avea pe masina. Si-a pus mainile in cap cand a vazut ca il costa 200E o bucata, la prima cautare.

himself
04-08-2008, 15:59
.. a, scuze Dragos dar suntem totusi in romanika. poate cineva a vrut sa se scape de vre-un lot de anvelope .. poate domn' director a facut si el o invarteala. am auzit chiar la unii ca anvelopele cu, care a venit incaltata masina .. desi aparent aratau bine .. in realitate .. erau cam coapte si nu ajungeai sa faci 10k km cu ele! naspa treaba!

dios
04-08-2008, 16:00
Eu as mai vinde unu' si as lua doua la fel.

Ankh
04-08-2008, 16:03
Cred ca si in italia se aplica chestia asta cu "scapatul de pe stoc".

Am gasit la cineva 2 d-astea cu 89 V, la 100E. Pret foarte bun. Astept sa vad maine daca le are in depozit, cum a zis...

Pentru ca va fi mai linistit cu 2 la fel pe puntea spate, decat unul de-un fel si unul altfel.

Eu nu m-am prins inca la ce se refera indicii 89 si respectiv 93 , in denumirea anvelopelor.

mache
04-08-2008, 16:11
de regula un parametru e viteza, celalalt e greutatea maxima admisa / roata...
cel mai bine e cum a zis dios : cumperi 2 si scapi de probleme...

Raptor
04-08-2008, 16:35
Eu pe Focus 2 am tot 89V si n-am avut probleme pe la 190-200 km/h, desi nu aveam nici presiunea crescuta corespunzator cu viteza.

89 = indicele de sarcina
V = indicele de viteza maxima

http://www.carbibles.com/tyre_bible.html#speed

Eu unul nu as pune anvelope diferite sau cu uzura diferita pe aceeasi punte, chiar daca n-au tractiune.