PDA

View Full Version : aer conditionat mobil



mimed
05-08-2008, 10:43
ce parere aveti de aceste aparate? eu as cumpara asa ceva tocmai pt faptul ca pot sa-l plimb peste tot in casa :yepp:. O raci la fel de bine ca unul fix? ce presupune intretinerea lui? se alimenteaza cu freon sau cum? :what:
cel mai ieftin vad ca este 8-9 mil.

http://www.altex.ro/?domeniu=Confort&gama=Aparate%20aer%20conditionat&subgama=NA&model=HPC09MR

burebista
05-08-2008, 10:56
Ca sa nu mai scriu inca o data iaca (http://www.xf.ro/forum/showpost.php?p=74798&postcount=230) impresiile mele despre AC-ul mobil.


//edit by dios: imi merge f. greu xf, asa ca postez si aici:

Unitate mobila am la munca. Chiar doua in biroul nostru. Sa ma c*c in ele.
- una la mina, nu fac fata (OK, poate trebuiau dimensionate altfel, asta au cumparat aia de la Administrativ). Vara trecuta aveam 30°C in birou plus umiditate 100% cred (cu toate ca au si ceva de dezumidificare).
- doi la mina, tre' sa scoti tulumba aia pe geam (pe traseu cit mai scurt de recomandat) si daca nu faci o chestie inteligenta ca sa ramina geamul inchis vara atunci pe geamul deschis iti vine caldura de afara plus caldura generata de AC (mai ales daca bate o boare de vint).
- trei la mina, o data la doua zile ma duc cu recipientul in care se aduna apa pina la buda ca sa-l vars. Pina ajung deja mai scap si pe mine apa din recipient.

OK, ca sa nu para apocaliptic, daca iti iei una bine dimensionata pentru camera respectiva, daca faci ceva elegant cu evacuarea aerului fierbinte generat de ea si daca esti atent cind versi apa acumulata, este posibil ca o unitate mobila de AC sa fie utila cuiva. Mie nu.

mimed
05-08-2008, 11:06
este ok ce ai scris tu.. numai ca in casa nu sunt atatea surse de caldura ca intr-un birou (xx pc-uri, imprimante, xerox samd) si ma gandesc ca ar face totusi fata la camere de 10-20m2.
mda, se pare ca evacuarea aerului cald produs de aparat este o reala problema..
mai astept pareri...

clonitza
05-08-2008, 12:16
Aceeasi intrebare am pus-o unui prieten .. nu este niciun avantaj plus de asta ocupa mult mai mult spatiu fata de una pusa pe perete si nici nu este mai ieftina si e si zgomotoasa, asa ca am ramas la concluzia ca mai bine cand ma hotarasc sa-mi pun AC sa-mi comand unul fix si daca ma tenteaza sa-mi pun doua imi iau un multisplit.

sefu
05-08-2008, 14:06
In afara de faptul ca este mobil nu are nici un avantaj, e mult prea galagios si ineficient, nu cred ca poti sa dormi cu asa ceva in camera, unul mobil se merita doar daca stai in chirie sau camin si il cari dupa tine, altfel e complet aiurea sa consideri asa ceva in locul uni AC normal.

mache
05-08-2008, 14:27
asta e mai bun (http://www.instructables.com/id/Portable-12V-Air-Conditioner---Cheap-and-easy!/) :D

mimed
06-08-2008, 10:33
dupa discutii cu mai multi patiti, este destul de clar ca acest gen de aparat are doar un singur avantaj si anume ca este mobil. deci nu se merita.

dios
06-08-2008, 11:51
baga-ti ma unu care-o fi pe perete, e cam nasol in perioada asta ca sunt aglomerati cu montatu', in rest toate isi fac treaba.. dai power si face rece :)

Monstru
06-08-2008, 12:06
In vremea in care umblam pe coclauri cu scule foarte sensibile si pelicula care trebuie sa nu fie expusa prea mult timp unor temperaturi ridicate, aveam TIR-uri "modate" pentru teren, facute ca un fel de birou/magazie mobila. Ca sa mentinem temperatura decenta inauntru (ma refer la incarcatura nu la cabina) foloseam un aparat de aer conditionat mobil. Acum...nu mai stiu eu ce firma sau ce model era, dar isi facea treaba cu brio. Spun asta pentru ca deobicei ne deplasam mult vara, si am prins cateva veri cu >40 de grade mai tot timpul. Tinand cont ca un TIR are volumul aproximativ al unui dormitor dintr-un apartament de bloc, si ca stateam cu ele toata ziua in soare, iar temperatura interioara se mentinea in limite decente, "racoare" ca sa zic asa, eu cred ca modelul potrivit isi poate face treaba cu brio. Atentie insa, modelul "potrivit" poate costa semnificativ mai mult decat un AC de perete.