PDA

View Full Version : Vadd IT



Boggy
19-08-2008, 15:54
Vineri, 15 August. Banner cu reclama la HDD WD 640GB S-ATAII 215 RON. Promotia mai dura 2 zile. Am dat comanda.

Am zis ca fiind vineri seara/sambata/duminica, nu o sa se intample nimic. Ok... Luni nu aveam nici macar confirmare pe mail, decat statutul comenzii ca "preluata"(asta afisat pe site-ul lor).

Le-am trimis mail si i-am intrebat ce se intampla. Cica o sa revina cu info despre stoc pe la ora 18. Buun... N-au revenit.

Trimit azi iar un mail, la care primesc urmatorul mesaj, care m-a lasat masca:

"Ne cerem scuze, stocul a fost epuizat, reveniti zilnic si incercati sa comandati cat mai repede. La ora 18 se schimba oferta. Mergem pe premiza primul venit primul servit. Stocul s-a epuizat f repede la acest model.
Ne cerem inca o data scuze si va mai asteptam pe la noi.
Si astazi este o oferta de hdd si vor fi toata saptamana ferte.
Numai bine,
Echipa vaddit.ro"


Le-am raspuns asa:

"Stimate domn,

Eu am trimis comanda! Nu trebuie sa dau iarasi comanda, pana ma "nimeriti" dumneavoastra. Primul venit, primul servit... Comanda mea este din data de 15 August, ora 20:31(la pretul de 215 RON).

Cand vin hard-urile in stoc, astept livrarea.
"

Voua vi se pare normal? Adica bine, nu sunt pe stoc, inteleg asta. Dar sa ma puna pe mine, ca si client, sa stau la vanat pe site-ul lor, mi se pare o nesimtire crasa.

OPC scrie pe ei daca nu se rezolva treaba.


L.E. Am primit acum urmatorul mesaj:

"Da este ok.
O sa va contacteze cineva cand vor intra in stoc hdd.
Intre ora 18:00 si ora 20:31 au fost foarte multe comenzi pentru aceasta promotie.
Stocul s-a epuizat, ne cerem scuze pentru eventualele neplaceri.
Va mai asteptam pe la noi."

Totusi... ati mai intalnit asa ceva? Sa va puna sa dati comanda iar, din moment ce ati dat comanda, si pretul era mai mic?

ElisaDay
19-08-2008, 16:04
Din pacate comanda ta nu creaza nici o obligatie contractuala. Si faptul ca te pune sa stai cu ochii pe site ca pe butelie e o strategie de marketing departe de ilegalitate. Unii te pun sa vanezi capace, altii sa razuiesti etichete sau sa auzi un cuvant cheie la radio si sa suni primul la cine stie ce concurs. Daca strategia e buna se vede pe termen lung, cand infloresc sau raman fara clienti.

clonitza
19-08-2008, 16:12
Ca invatatura de minte sa nu mai cumperi de la firme de apartament :). Stai linistit ca se intampla si la case mai mari .. am propriile experiente, cel mai bine e 1. sa spui si la altii ce-ai patit si 2. sa nu mai cumperi de la ei. Eu asa am renuntat la emag acum 1 an dupa o experienta placuta, avand totusi comenzi maricele la ei per total ma trezesc dupa un timp sa-mi raspunda la comenzi dupa 3-4 zile de la lansarea lor ca ultima oara cand m-am luat de ei sa-mi raspunda la 1 sapt, pentru ca nu sunt singurii pe fata pamantului am ales alta firma cu care colaborez ok de-atunci.

Boggy
19-08-2008, 16:16
Iti dai seama ca nu mai comand de la ei de-acum. Are cineva idee ce se intampla cu stocul de la WD6400AAKS in Romania? Ca ma trezesc ca astept acum cu saptamanile dupa ei.

bonzo_catalin
19-08-2008, 16:20
Ca invatatura de minte sa nu mai cumperi de la firme de apartament :).

Ca Pc-coolers ( mai de demult ) ? Ca Soliton ? Ca MegaByte ? Ca...?

Monstru
19-08-2008, 17:47
Seriozitatea nu este data de marimea firmei, ba uneori chiar din contra...Seriozitatea este data de mentalitatea si spiritul oamenilor care au firma / lucreaza in cadrul ei...

himself
19-08-2008, 17:56
Are cineva idee ce se intampla cu stocul de la WD6400AAKS in Romania?

pai bodga, cam cate HDD de acest gen crezi ca vin la un import in tarisoara noastra minunata?! vei fi surprins sa aflii ca multe magazine comanda, numai vreo 10-20 depinde cate de bine stau la capitolul vanzari. si din astea poate mai mult de 50% sunt "precomandate" si in momentul in care "ajung in stoc" se evapoara repede. in fine .. aici e mult de comentat .. dealer sau resailer , depozit sau firma de apartament de etajul 10, nu conteaza, in comertul asta exotic de la noi tot aceiasi politica o au: sa moara clientul daca nu-i convine!

Boggy
19-08-2008, 18:33
Si daca acum nu e pe stoc, cam cat sa ma astept ca o sa dureze? :mda:

himself
19-08-2008, 18:44
minim 2-3 saptamani. sorry mate!

clonitza
19-08-2008, 18:51
Si daca acum nu e pe stoc, cam cat sa ma astept ca o sa dureze? :mda:

In general eu fac asa .. gasesc importatorul .. si pun o comanda, platesc avans si cand vine pot sa fiu sigur ca o bucata e a mea ..


In ceea ce priveste firmele de apartament .. cu scuzele de rigoare pentru cei care cad in zona de exceptii si sunt seriosi ... vroiam sa ma refer la cei care fac exclusiv comert ca reselleri .. intermendiari fara stoc si cu 1-2 angajati cu un site avand mii de produse pe care nu reusesc sa le gestioneze.

Boggy
20-08-2008, 16:36
L-am gasit la Marketonline. 232 RON cu TVA + Garantie suplimentara de la ei. Cica il au pe stoc, si sa vin maine sa-l iau, dupa 14. Dupa ce il iau, anulez comanda la Vadd.

Diferenta de 17Ron e neglijabila, barem nu mai astept cu saptamanile...

xwoodoo
20-08-2008, 21:20
Bonzo si Flamingo a inceput ca firma de apartament e adevarat prin anii '90 si un pic. Asesoft la fel avea un apartament pe Magheru prin 1999. Acum sunt firme de peste 100milioane de euro/an.
Monstru are perfecta dreptate: seriozitatea nu depinde de cifra de afaceri totdeauna.
Legat de cazul de fata parerea mea este ca oamenii vor sa isi faca reclama gratuita :
- pui un produs la pret de dumping pe care evident nu ai cum sa il onorezi(mai ales ca firma de "bloc");
- esti indexat de google, price etc cu cel mai mic pret;
- te suna lumea (afla de tine);
- din cei care suna mai sunt si oameni care au nevoie urgenta si urmatoarea intrebare este ce altceva mai veti pe stoc? raspuns : avem x produs mai scump la y Ron.
- unii cumpara altii nu;
- oricum magazinul respectiv cistiga trafic si se face cunoscut.
In situatia de client nu ai ce sa-i faci respectivului magazin : pe fiecare webshop exista un disclaimer : tot ce este afisat este orientativ si se poate modifica fara aviz prealabil.

himself
20-08-2008, 21:47
"100milioane de euro/an." sa nu exageram totusi. toata piata de IT de la noi nu face atata!

Monstru
20-08-2008, 22:12
Crede-ma atunci cand iti spun ca xwoodoo stie foarte bine ce vorbeste ;)



Bucuresti, 10 septembrie 2007 – Asesoft Distribution, companie care activează în distribuţia de produse IT, anunţă astăzi evoluţia pozitivă a rezultatelor la nivelul primului semestru din 2007, concretizate printr-o creştere cu 51% faţă de perioada similară a anului trecut, până la o cifră de afaceri de 40,3 milioane USD. Estimările pentru anul în curs vizează o valoare a cifrei de afaceri de peste 110 milioane de dolari, în creştere faţă de cele 72,2 milioane de dolari rezultate în 2006.


Bucureşti, 5 februarie 2008 – Asesoft Distribution, companie care activează pe piaţa locală de distribuţie IT, anunţă astăzi, pentru 2007, rezultate în creştere cu 44% faţă de 2006, înregistrând o cifră de afaceri de 104 milioane USD, în condiţiile unei creşteri a pieţei estimate de 20%. Asesoft Distribution a înregistrat astfel un ritm dublu de creştere în raport cu evoluţia pieţei locale de distribuţie IT.


“Asesoft Distribution îşi propune să atingă un volum de 135 milioane USD în 2008, reprezentând o creştere cu 30% faţă de anul anterior, estimarea noastră bazându-se pe faptul că piaţa va cunoaşte o uşoară încetinire a ritmului anul acesta, crescând cu doar 15%. Am încheiat 2007 depăşind cu 9 milioane USD cifra anunţată la început de an. Acest lucru s-a datorat, în principal, adăugării unor linii noi de produse, dar şi unei politici flexibile în relaţia cu clienţii, ce a dus la o creştere a cotei de piaţă a partenerilor Asesoft Distribution în zonele şi pe segmentele lor de business”, declară Iulian Stanciu, director general Asesoft Distribution.





Flamingo International, retailer de IT&C si electrocasnice, estimeaza pentru anul viitor o crestere de 13% a cifrei de afaceri. Fata de anul in curs, cand nivelul anticipat de companie este de 160 milioane de euro, pentru 2007, retailerul apreciaza o crestere de 20 milioane euro, a anuntat ieri compania.

Compania a dat publicitatii volumul afacerilor in 2008, ce urmeaza sa creasca cu 22% si va atinge nivelul de 220 milioane euro. Un an prolific pentru companie este cel in curs, cand Flamingo estimeaza o crestere a cifrei de afaceri cu aproximativ 90%, cota de piata locala vizata pe cele doua segmente, IT&C si electrocasnice, pentru sfarsitul anului, fiind de 18%.


Cat despre piata IT din Romania in general..suntem destul de avansati ;)


Dupa o crestere a pietei IT din Romania estimata la aproximativ 16,7% in 2007, se asteapta ca ritmul de crestere sa incetineasca usor in 2008. Conform primelor previziuni IDC, date publicitatii pe 10 ianuarie 2008, valoarea pietei IT in Romania ar trebui sa atinga pragul de 1,37 miliarde Euro in 2008, crescand cu aproximativ 11% fata de 2007.

himself
21-08-2008, 08:40
wow! asta inseamna ~16% din deficitul comercial al romaniei. dupa case, masini, barci .. mai au romanii bani si de IT (fara comunicatii si elecrocasnice)