PDA

View Full Version : L1QU1D ONE - water cooling made in .RO



Pages : [1] 2

Para
15-04-2005, 19:41
L1QU1D ONE

... the making (and developing) of L1QU1D ONE.

Waterblock, revizia alfa :)

ghidon
15-04-2005, 20:55
Para ai avut timp sa-l testezi pe sistemul din semnatura ?

B-Boy
15-04-2005, 22:40
Para f bine lucrate, sa inteleg ca se vor produce mai multe exemplare?:)

PesteImputit
16-04-2005, 23:10
se vor produce mai multe bucati
timp sa le testeze nu a avut considerand ca io lucrez de zor la capace....
poate termin miane unu sii dau un test in paralel cu un antartica...

ghidon
16-04-2005, 23:48
si cu un XP-120 daca se poate!!!
spor la treaba!

PesteImputit
17-04-2005, 00:25
am terminat versiunea alpha 1.0 :D

B-Boy
17-04-2005, 00:25
pics?:D

ghidon
17-04-2005, 00:32
versiunea alpha 1.0 la capace sau la waterblock la ce-a pus Para poze

PesteImputit
17-04-2005, 00:40
gata si pozele cu acordul lui para

ghidon
17-04-2005, 00:45
wow! industrial :D
asteptam teste si versiunea alpha 1.0 service pack 2 la finisaje

PesteImputit
17-04-2005, 01:01
pai inca nu am taiat blockul
e numai gaurit si montat si cu o garnitura home made in 10 minute asa ca nu prea are de-a face cu produsul final dar macar sa vedesti si voi cam cum si in ce fel... :D
mai jos va atasez niste poze cu un WB pe care l-am reconstruit el fiin la origine un ASETEK VGA v 1.0

problema este ca dupa ce l-am facut si testat sa nu curga l-am desfacut(god knows why) si cand am strans la loc a crapat asa ca acum tre facut din nou)

ghidon
17-04-2005, 01:25
de apreciat efortul
waterblockul vine gata asamblat, nu trebuie montate decat furtunele ?
ca-i riscant intradevar sa strangi cu mana libera suruburile pe placutza aia de plexi
mai prinzi tehnica, acuma ce sa faci ...

PesteImputit
17-04-2005, 01:28
pai nu intelegi..
blockul orginal a crapat (de la apa de 2 C)..
l-am facut ppe asta din poza si pe asta l-am crapat io...
deci se cere altul..
blockurile lui para probabil vin montate

ghidon
17-04-2005, 01:40
am intzeles .. 2C lol .. congelator sau frig de iarna ? :D

PesteImputit
17-04-2005, 02:47
gheata

ghidon
17-04-2005, 03:03
daca termini treaba pana maine si se poate sa punetzi mana si pe un XP-120, bagatzi un test comparativ cu aer, sa vada si ochiul neantrenat care's diferentzele

Para
20-04-2005, 20:26
Sistemul este functional, prezent la CERF in standul Best, insotit de subsemnatul, de mâine - joi.

Asa, ca idee, PC-ul meu este dual-prime stabil la bus 280 (4.45 GHz) la 48C. Probabil in stand temperatura ambientala e mai ridicata, si va mai urca si cea a procesorului.

Ca test comparativ, voi face unul cu Asetek. Cu XP-120 / aer nu are rost. XP-120-ul nu reusea sa tina bus 260 (4.16 GHz) fara ca periodic procesorul sa intre in Thermal Throttling.

Singura problema care o am momentan - cu tot OTES-ul de pe Fatal1ty - se incalzeste groaznic unul din etajele de alimentare Vcore. Se simte lipsa unui 120mm care sa vânture aer in zona...

ghidon
20-04-2005, 21:30
cand vor fi gata primele kituri pentru comercializare ?

Para
22-04-2005, 19:28
Teoretic in Iunie. Practic... sunt produse in RO, si ai nostri au mici probleme cu termenele de livrare. Primul lot de radiatoare a fost gata in 4 luni, estimarea initiala fiind de 3 saptamâni.

ghidon
04-05-2005, 01:05
Para, asa ca fapt divers ai incercat sa-ti compari waterchillu cu cel de la Asetek ?

Para
04-05-2005, 05:59
Momentan e in beta. Cum apare setul complet de componente in versiunea comerciala, fac un test. Si probabil c-o sa faca si cei de la Chip, Xtrempc & co.

xwoodoo
13-05-2005, 11:23
Ce sa zic si eu in afara de faptul ca o sa dau faliment : numai bine .
Para a facut o treaba excelenta .
Mai are mult de lucrat la finisaje dar pretul excelent il recomanda .
Good job .

faraonu
13-05-2005, 12:06
care pret excelent? vreau si eu sa stiu pretul pe bucati al setului...poate ma intereseaza si pe mine ceva...para plz talk 2 me...
vreau si eu sa va pun o intrebare...(pt cei ce ar avea idee):
cam de cate radiatoare de 12x12(sau combinatii cu 12x24..or stuff) e nevoie pt a raci pasiv un procesor amd 64 pe s754 3000+ urcat in 3500+ sa zicem...
aveti vreo idee?
mentiune: radiatoarele ar sta in afara carcasei dar intr-un loc nu foarte foarte bine aerisit. eu as zice ca 2 radiatoare de 3x 12x12cm sunt arhisuficiente dar nu stiu cum s-ar comporta vara...

Para
13-05-2005, 14:04
N-am nimic final. Cei care-mi frezeaza blocurile acum imi cer 15 E / operatie. Am gasit cu 9-11 E, dar nu reusesc sa ma intersectez cu omul, sa discut de termen de livrare & stuff.
Am fost la Condem sa-mi faca un "neo-plate" - tabla de pus in spatele mobo-ului, de care se prind wb-urile cu suruburi - si-mi cer 100.000 pe bucata, chit ca-i o tabla amarâta, cu 10 gauri in ea.
Am cautat arculetze, tot pentru prindere. Se pot face la Balanta Sibiu, dar ar trebui sa le comand un vagon ca sa se apuce de treaba.
De tabla d-aia de acopera in spate sloturile nefolosite din carcasa, cu o gaura sa pot introduce cablul de 220V pentru pompa nu va mai spun... mai repede cumpar carcase cu totul si scot cele 6-8 bucati aferente, ca ies la acelasi pret.
Iar borcanul ala cu apa, daca nu dau 3-4.000 euroi sa-mi faca matrita special, nici dracu nu vrea sa auda de produs.

E un leit-motiv pe oriunde ma duc: e foarte greu si nu se poate face. Iar daca se poate, dupa vizite si insistente, costa de parca din ce-mi produc mie ar trebui acoperite toate chiriile, salariile si consumul de energie.

Am ajuns sa le promit ca le dau foc la fabrica, sa aiba motiv sa ma refuze dup-aia.

theo85ro
13-05-2005, 15:14
:freakfigh citez : "traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul"

xwoodoo
13-05-2005, 17:06
care pret excelent? vreau si eu sa stiu pretul pe bucati al setului...
Faraoane ma rog la ce bani ai vrea sa iei o racire performanta ??? La 50$ . Omu din cite am vazut a dat un pret estimativ de 130E final eu am zis(si se pare ca am dreptate) ca o sa fie macar 150E.
Mie mi se pare chiar bine . Daca ne uitam la altii Ttake big water e ~120E si e cam muci, kit-urile alea titan sunt ieftine dar niste petarde , Coolance Exos e frumos dar la 14,5mil cit cere IT pe el mai bine iei de la mine Vapochill cu 17mil .
Asetekurile sunt si ele scumpe pana mea 260E nu e de ici de colo.
Deci para la 130-150E nu are concurenta .
Para sper sa rezisti psihic pina la lansarea oficiala :D

DevanG
14-05-2005, 04:15
Para, sper s-o scoti la capat. Dar nu cu pretul pierderii sanatatii mentale.

Bafta. :)

pasatoiutd
15-05-2005, 20:49
Bigwater-ul e cam 100E , dar e destul de varza. Sau cel putin asa rezulta din review-urile pe care le-am citit. Sa speram ca para se descurca si poate scoate pe piata sistemul in timp util.

faraonu
15-05-2005, 21:47
nu mi-o luati in nume de rau. as vrea sa fiu posesorul unui set de racire a la para. are racire nu numai pt procesor si e un +. eu insa am un corsair pe care am dat 6 mil(ceva peste 150E).are rezervor ceva mai bun, are in dotare un panaflo care e super ventilator si nu are plexiglass. eu unu nu am incredere in plexiglass si in fitingurile alea ciudatele desi am auzit ca-s super sigure...una peste alta mi-ar surade ideea de a lua un set romanesc de racire pe apa(mai ales unul capabil ca al lui para).


poate a sunat violent mesajul meu anterior dar voi faceati referiri la preturi si eu nu le vazusem pe nicaieri...ziceati ca e ieftin dar nu am vazut un post care sa ma "informeze" asupra pretului.

MARK[cck]
15-05-2005, 22:34
Cooler pe apa pt racit procul si placa video se gaseste la elsaco 75 euro fara TVA...nu poti raci nb-ul cu el..dar se poate adapta...uite linkul poate te va inspira : http://shop.elsaco.com/ais2002/shop/page.php?zone=3&second=Cooler%20THERMALTAKE&PHPSESSID=408fe088394ca45bc56c33ef30c5ec84

l-ai vazut in poza la "solutie anti-condens" .
Succes!!

Para
16-05-2005, 00:33
Eu fac beta-testing pe PC-ul propriu. Daca n-ar fi buna solutia cu plexiglas, as renunta la ea. Iar fittingurile... am 150 p-acasa, daca vrea cineva sa vada cum sunt, sa ma scoata la o bere :)

Mark, eu incerc sa fac sistemul ultra-flexibil. Vrei sa adaugi ceva in sistem, se potriveste ca o manusa. Aceleasi fittinguri si furtune peste tot. Iti schimbi procesorul, vii sa iei doar o bucata de plastic (plexi) diferita. Si o primesc pe cea veche la schimb. La fel pentru video sau NB... daca schimba cineva modul de prindere, in câteva zile gasesti capacul aferent. Vrei sa mai adaugi un radiator in sistem... va fi simplu: vii si il iei, plus o bucata de furtun, si il inseriezi in sistem. Nu mai spun de blocuri sau radiatoare speciale: am p-acasa de 2x80 sau 2x120, si o sa fac si de 3x120.

Ce n-o sa pot face sunt "chinezariile". N-o sa pot face wb-ul sa arate a motor V6 (vezi sistemul Red Devil), n-o sa cromez sistemul de prindere si n-o sa am clape care fac click shmecher si se prinde dracia acolo. Totul o sa arate sobru si functional. Prinderea va fi cu suruburi, buffere de cauciuc si piulite-fluture.

P.S. ca mi-am adus aminte, faraonu', fittingurile alea sunt asa bune, ca au folosit ca anti-furt la CERF :) Am prins radiatoarele intre ele, sa nu plece careva cu mostra :)

Tile
16-05-2005, 01:21
Am o idee pentru capacul de plexiglass al waterblock-ului pentru cpu

ghidon
16-05-2005, 01:36
Para, mai baga poze din cand in cand cu diversele versiuni si stiri :D

MARK[cck]
16-05-2005, 23:08
PARA....cand mi-am luat aquarius-ul mi-au dat niste arcuri...m-am gandit 1 ora ce sa fac cu ele...ma gandeam la orice numai la faptul ca trebuiesc bagate prin furtunele alea nu m-am gandit :) ...oricum a fost geniala ideea...arcurile impiedicand sugrumarea furtunului...la fel o sa faci si tu? :D

Tile
16-05-2005, 23:26
La sistemul de racire cu apa al lui Para furtunele au peretii grosi si nu sunt supuse riscului sugrumarii

Para
17-05-2005, 02:57
Mark, arcuri in furtune e o idee proasta. Iti impiedica curgerea laminara, si creeaza turbulente exact unde nu ai nevoie de ele. Nu stiu cum e lichidul la aquarius, dar eu am introdus un desurfactant in sistem, tocmai pentru a mari fluxul prin furtune. In schimb, water-blockurile au peretii in unghiuri, pentru a creea turbulenta acolo. Daca tehnologia mi-ar permite, as avea un câstig de transfer termic având o curgere extrem de turbulenta prin blocul de cupru. Ar creste delta-T intrare/iesire in bloc, si ar fi mai eficiente radiatoarele.

Eu folosesc un furtun cu pereti de 1.5mm ( 10mm ext / 7mm int ) din doua motive: evita gâtuiturile si ofera o etansare perfecta in fittingurile rapide, chiar fara presiune in sistem.

MARK[cck]
17-05-2005, 05:55
maicamea...da' le-ai studiat...nu gluma...ai doctorate in fizica si chimie? :)

tudop
17-05-2005, 10:38
La un moment dat aveam si eu niste idei de waterblock, dar m-am lasat de meserie :bulb:

una dintre ele arata asa:

numai ca e o mica problema tehnologica, din cite stiu eu ar trebui turnat, nu cred ca este vreo freza cara sa faca asa ceva. cu toate astea daca ar fi o matrita de calitate cred ca treaba ar merge mai repede si blocul trebuie doar prelucrat pe fetele dinspre proc si plexi'. nu cred ca partea din interior la contactul cu apa trebuie sa fie bine prelucrata / lucioasa, etc

Para
17-05-2005, 12:21
Se poate obtine asa ceva prin electro-eroziune. Si rezultatele ar fi mai bune daca sectiunea "pinilor" ar fi rectangulara, foarte mica si canalele dintre ele foarte inguste. Ceva gen 0.2-0.3mm.
In schimb, costul ar fi infinit. Mi-au estimat ceva gen 150 euro / piesa. Si din motive de tehnologie, peretii laterali ai cavitatii ar trebui sa fie o piesa separata.

Tile
17-05-2005, 12:46
De problema rezervorului scapi daca il faci din aluminiu (asemanator cu cel intalnit la kit-urile Innovatek)

Tile
18-05-2005, 00:19
Iata si o idee pentru rezervorul de expansiune (desen tehnic)

Para
18-05-2005, 14:21
Foarte frumos. Ai gasit si un producator, sa-ti dea o estimare de pret ? Asa, pentru o comanda de 50 buc. nu de 50.000, si sa-ti zica si un termen de livrare.
Ce-i prost la rezervorul de aluminiu:
1. nu vezi nivelul lichidului.
2. dispare efectul vizual al aditivilor fluorescenti din apa.

Cu teoria toata lumea sta bine. Practica ne omoara.

Tile
18-05-2005, 15:48
Practic orice atelier de prelucrare de metale il poate executa deoarece necesita utilaje comune(strung si coloana de gaurit) i astfel iti scad cheltuielile de productie

Para
18-05-2005, 17:00
Tile, eu stiu ca esti plin de intentii bune, dar lasa-ma cu "Practic oricine" si "utilaje comune". Am alergat pe la 3 strungarii sa-mi faca cineva piulite de 1/4' si nu aveau timp, utilaje, chef, alea... Asta pentru o banala piulita. Pâna la urma am luat din piata o chestie pentru instalatii sanitare, si am taiat la bomfaier din ea partea utila.
Daca ai un prieten, care din datorie sau rusine iti face ceva, e o chestie. Altfel, daca nu cunosti omul, el are treburi mult mai importante decât "prostiile" tale.
De atitudinea asta ma lovesc zilnic. Mi-au intirziat livrarea la o fabrica din motive de vizita a unei delegatii din China. De parca daca chinezii aia ii vedeau ca muncesc in loc sa fluiere, isi faceau o idee proasta.

Anyway, uite asa o sa arate vasul:

Para
19-05-2005, 19:08
Prima serie de wb-uri, si masa de lapping :)

dios
19-05-2005, 21:11
Uite pune-le si aici te rog, laolalta cu ce mai ai pe acolo.. Cred ca isi merita topicul propriu L1QU1D ONE ;)

make of (http://www.crazypc.ro/forum/showthread.php?t=952)

Para
19-05-2005, 22:08
In momentul in care am absolut tot, in versiunea comerciala, pompe, rezervoare, radiatoare, blocuri, capace si garnituri, si o sa trebuiasca sa ma apuc de scris manualul de instalare and stuff, o sa fac si "the making of", cu toate evenimentele care acum sunt haioase, in retrospectiva, dar la momentul respectiv mi-au creat mii de draci.

Si btw, mi-am luat azi domeniu, mâine m-apuc sa biciuiesc web designeri :D

ghidon
19-05-2005, 23:42
Para, respect.
Cate or sa iasa in prima transa ?

Para
20-05-2005, 00:54
Depinde. Prima transa contine asa:
10 WB-uri mari, cu 3 duze 'a la Antarctica
14 WB-uri medii, cu 2 duze, pentru CPU sau GPU ( 2 d-astea am eu acum pe proc/video)
10 WB-uri mici, cu 2 duze, canal in forma de Z, fara lamele ( cum are Aseteku' pentru Video si NB )
28 radiatoare 120x120 plus câte 2 duble de 80 si 120.

Astept cu sufletul la gura o vorba de la Hydor, despre pompe.

ghidon
20-05-2005, 09:36
WB-urile mari vor fi si pentru 939 ?

Para
20-05-2005, 12:16
Soclet A cu gauri in mobo, 478, 754, 939 si LGA-775.

Voi face si capace cu 2 duze pentru WB-urile mari, intrucât 1 duza in plus, si T-ul de pe retur adauga vreo 7 Euro la pret. Am vazut un test cu un Antarctica, montat normal, cu 3 furtune vs. montat cu 2 furtune si duza din mijloc blocata, si nu era diferenta nici de 1 grad.

tomsky
20-05-2005, 18:28
daca ai nevoie de un web-designer destul de ieftin, pm me. ne-a costat 400 de usd site-ul de prezentare al firmei cu ceva interactivitate (nu magazin virtual).

faraonu
20-05-2005, 20:45
eu am un coleg de grupa care face super ieftin si are si talent...

Para
21-05-2005, 00:34
Eheee... la câti web-designeri si desenatori le-am reparat PC-urile pe gratis... :)

planoru
21-05-2005, 15:18
OK. Treaba asta ar trebui sa apara in google/pagini in lb. romana si nu e. Va rog folositi mai des expresia water block.
Ce m-ar interesa pe mine e waterblock-ul de cpu(mai ales ca ar fi optiunea cea mai buna pt. migratie). Se poate separat? Si preturi si chestii(poate n-am fost atent dar n-am vazut un pret specificat de Para), la ce sa ma astept? Daca nu se poate doar blocul as fi interesat si de tot sistemul. Aceleasi intrebarari.
Cu alte cuvinte ma inscriu si eu la coada in ordinea numerelor de pe tricou.

Para
21-05-2005, 15:40
Voi comercializa si componente separate, nu numai kituri. Partea cu preturile am mai zis-o: inca nu am cifrele finale la multe componente.
La pompe, astept sa se intoarca un amic din Italia - mi-a promis ca se duce direct la Hydor la fabrica.
Piesa de tabla care vine pe spatele mobo-ului si pe care incerc sa o fac la Condem: mi-au dat o estimare de pret, dar trebuie introduse si niste nervuri de rigidizare, si vopsita in câmp electrostatic. Inca n-am o idee exacta cât iese.
Arcurile care preseaza waterblock-ul: Balanta Sibiu le-ar face, numai ca nu discuta cu comenzi mici, ar trebui sa le comand un vagon. Acum astept o vorba de la un atelier mititel din Bucuresti.
Piulitele de prindere a waterblock-ului: am gasit ceva mai mare, de plastic, sa se poata insuruba cu mâna, dar sunt nemtesti, si tre' aduse de acolo.
Cutie pentru releul pompei si tablita de acoperit slotul din spatele carcasei pe unde intra alimentarea pompei inca nu am reusit sa gasesc.
Pentru rezervorul de umplere / vas de expansiune, am gasit ceva, dar nu sunt 100% multumit. Asta ca sa iasa la 6-7 Euro bucata, nu la 20+
Saibe de teflon sau silicon pentru izolat capetele la suruburi: inca mai caut.

dios
21-05-2005, 15:49
Am splitat threadul aici, unde se va discuta in continuare pe aceasta tema :)

planoru
21-05-2005, 16:36
Si am uitat, in cazul in care se nu ai volutari sau etc. ma ofer beta tester pt. solutia de socket A si am gauri(pardon) in placa. Singura chestie e ca e asrock :rotf:

Para
23-05-2005, 18:21
O parte din waterblockuri s-au intors de la argintat:

faraonu
23-05-2005, 18:27
merita argintarea ?
ps:eu cred ca mai repede faceai o parte din operatiuni pe sub mana...in sensul ca nu vb cu patronu vb cu muncitoru...:) o sticla de ceva..un ban...o zi de neatentie pt patron si gata treaba:)

dios
23-05-2005, 18:27
pt 100 de bucati? sau cine stie, pe viitor poate mai multe?

Alice
24-05-2005, 06:47
argintat? frumooooooooooos...

para... te-ai gandit sa faci niste waterblock-uri care sa inlocuiasca radiatoarele din surse? :)

ghidon
24-05-2005, 08:26
Para, dau randament mai bun argintate ? sau doar pentru looks ...

Alice
24-05-2005, 10:23
teoretic dau randament mai bun, ag are conductivitatea termica > cupru.

faraonu
24-05-2005, 11:15
asta stiam mai multi...dar merita sa dai banii pe argintare pt o crestere mica a coeficientului de disipatie?

matose
24-05-2005, 11:16
Mda, dar e doar un strat foarte subtire, ceea ce nu cred sa conteze foarte mult:(. Alta era poveste daca era vorba de conductivitate electrica;)!

dios
24-05-2005, 11:18
E vorba si de marketing aici :D plus ca arata mai bine si nu se face la fel de urât ca si cuprul, in timp.

Para
24-05-2005, 12:57
E vorba de mai multe. Cuprul "meu" nu e aliat cu nimic: e 99.8% pur, si se oxideaza cu o viteza fantastica. Dupa 3-4 zile, blocurile sunt negru-verzui. Producatorul barelor mi-a zis sa le lacuiesc - cu lac acrilic in 3-4 straturi - dar pentru transfer de caldura e o idee tare proasta :) Drept pentru care, argint. E doar vreo 40.000 / bloc.

Alice
24-05-2005, 13:16
banuiam ca e extrem de ieftin :) stiu de cand i-am aurit catarama la ceasul nevesti-mii si mi-au cerut o suma de tot rahatul. nu mai stiu cat, dar extrem de putin.

tu zi ce te-am intrebat... waterblock-uri pt. sursa? :) ma gandesc la un proiect, calculator overclockat ca dreq si totally fanless... la care o sa contribuie un acvariu (fara pesti :D) de ~ 2mx3mx15cm.

Para
24-05-2005, 13:52
Mult prea complicat de facut WB-uri pentru surse.
Asa, daca vrei o bucata, se poate concepe ceva, dar se lasa cu adio-garantie la sursa respectiva. Poate la Phantom sa fie mai simplu, de facut un waterblock sa stea lipit de o laterala, caci transferul caldurii spre carcasa e deja rezolvat.

Alice
24-05-2005, 13:54
2 buc ca sunt cate 2 radiatoare :)
normal ca se duce naibii garantia... oricum prin ce a trecut sursa mea... :D

btw, ca veni vorba, in sursa se mai incinge ceva in afara de radiatoarele alea?

tudop
24-05-2005, 15:16
nu e greu de facut WBuri pt sursa, am vazut undeva asa ceva, home made, dar nu mai gasesc linku'... dar erau tranzistorii scosi de pe PCB si prinsi bine de WBuri iar picioarele erau "prelungite" cu fire izolate cu sectiune corespunzatoare. in general numai tranzistori se incalzesc. adik tot ce este pus pe radiatoarele de Al, se muta pe WBuri prin prelungirea picioruselor, astfel cred ca pot fi facute WBuri universale, paralelipipedice cu canal in interior, duze la capete, o bucla in interiorul sursei.. doar gaurile unde se prind piesele trebuie "personalizate"

Alice
24-05-2005, 18:33
da, dar tre' sa le faca cineva :)

matose
24-05-2005, 19:25
nu e greu de facut WBuri pt sursa, am vazut undeva asa ceva, home made, dar nu mai gasesc linku'... dar erau tranzistorii scosi de pe PCB si prinsi bine de WBuri iar picioarele erau "prelungite" cu fire izolate cu sectiune corespunzatoare. in general numai tranzistori se incalzesc.

Cred ca te refereai la link-ul asta: http://zfz.com/projects.asp?request=liquidenermax550w&page=2 . Foarte interesant tot site-ul de altfel. Poate se inspira Para;)!

tudop
24-05-2005, 21:12
:yepp: dap. aia e sursa, acum vad ca are chiar numai 1 WB, mi se pare o idee buna, numai ca intr-adevar trebuie capac tot de Cu, nu cred ca plexiglass mai e o solutie viabila aici.

pasatoiutd
25-05-2005, 21:28
Ca sa pot sa folosesc si eu un " L1QU1D ONE" se pare ca o sa fiu nevoit sa imi schimb Albatronul KX18DS Pro II (nForce2 Ultra 400) ca nu are gauri de montare a waterblockului pentru CPU. :icon_wall

Alice
25-05-2005, 21:44
intr-adevar, buna ideea cu un singur WB. nu m-am gandit sa mut mosfetii aia sau ce dreq or fi :)

Para, nu dai si tu o bucata de cupru? Ma bate gandul sa-mi fac niste WB-uri, ceva imi spune ca le-as putea face mai 'utile' decat cele facute de tine (ceva de genul celui oval cu pini rotunzi dintr-un atasament de pe aici, dar cu pini de alte forme pt. turbulente. chinu' dreq, manual).

Para
26-05-2005, 12:25
@pasatoiud: daca nu esti cârcotas si te coafeaza o solutie usor manufacturata, se rezolva si la socket A/370 fara gauri. Tai capetele la o clema de prindere de cooler normal, dau gauri in zonele orizontale, si cu 2 suruburi iti prind un bloc facut pentru VGA. Eu in acest moment am fix un bloc de VGA pe procesor, si ai vazut cât de bine mi-l tine.

@Alice: crezi ca poti sa le faci mai eficiente ? In cele 40 de grade din stand, de la CERF, imi tinea procesorul in 53C. Si naibii, e un Prescott... Acasa imi sta in 46-47C. Si asta cu blocul "mijlociu", caci la insistentele oamenilor, am facut si un model mai mare.

Para
26-05-2005, 20:47
Bon, pasul unu catre ulcer:

Aveam acasa câte 10 blocuri din fiecare model. Drept pentru care am comandat capacele aferente. Ajuns acasa cu capacele, si cu un tarod de 1/4 inch profi, m-am apucat de filetat la ele. Super tarodul, intra ca-n brânza, adio chin si capace crapate, cum s-a intâmplat pâna acum cu scula facuta la strung de "nea Gica".
Toate bune si frumoase, pâna am pus un capac deasupra unui bloc, si am vazut ca gaurile pentru suruburile de prindere sunt decalate cu 0.3-0.5 mm !!!

Momentan halesc Maalox (pansamente gastrice). 'Tu-i tara lu' papura Voda.

Para
26-05-2005, 21:19
Si ca sa nu inchei seara intr-o stare morbida, totusi, primul NB waterblock, momentan fara garnitura, da' vine si aia... :icon_wall

Tile
26-05-2005, 21:22
Snazzy looking
Keep up the good work

Para
26-05-2005, 21:43
Si dupa o usoare dremelizare pe fata inferioara a capacului, un GPU waterblock, tot fara garnitura, tot momentan, cica... :icon_wall

P.S. wb-urile pentru CPU, in toate variantele de prindere si cu 2 sau 3 duze, mâine seara :bow2:

Tile
26-05-2005, 22:45
Vad ca ai gandit cat se poate de bine design-ul waterblock-urilor (mai ales cel pentru NB)

kenyshor
27-05-2005, 09:58
Arata promitator :) keep up the good job :P

ghidon
27-05-2005, 12:21
Avand in vedere conditiile de lucru arata chiar bine.
Para, pentru arsuri gastrice incearca si Dicarbocalm

Para
27-05-2005, 15:32
Rezervorul, forma finala:

PesteImputit
27-05-2005, 15:40
culmea e ca nu arata rau rezervorul
am o sugestie vezi cum faci si ii confectionezi o garnitura la capac sa nu curga daca nu mai sta drept
in rest nice work...
hai cu blockurile de cpu

pasatoiutd
27-05-2005, 22:05
Exista vreo sansa ca setul complet (CPU+VGA+NB+pompa+radiator etc.) sa fie sub 200$ ?

Para
27-05-2005, 23:43
Kitul "de luxe" cu:

1. Waterblock CPU, 3 duze (a'la' Antarctica)
2. Waterblock GPU, 2 duze in L la 90 grade
3. Waterblock NB, 2 duze
4. Radiator 120x120mm - x2 bucati
5. Pompa Hydor L30 (1200 l/h)
6. Rezervor
7. Fitting Y pentru CPU WB
8. Furtun OD 10mm / ID 7mm - 2m
9. Aditivi lichid (desurfactant, biocid, eventual colorant UV)
10. Releu pornire pompa (cu optocuplor)

... il vad in magazin la 8.800.000

Fata de Asetek-ul din magazine am un radiator si un wb in plus, si-s cam cu 2 mil. mai ieftin.

In bugetul tau de 200$ pot inghesui un CPU WB cu doar 2 duze, un NB WB (merge si pe GPU doar ca-i mai putin performant), un radiator, pompa L20 de 800 l/h si majoritatea TVA-ului.

[edit]

Ca idee, pretul de mai sus e cel de cost propriu-zis, la care am adaugat 22%, in ideea ca orice retailist vrea sa-si puna un 12% si sa ramân si eu cu 10%. N-am luat in calcul cheltuieli cu manuale, cutii, etichete, buretei, impachetare, transportul diverselor piese, asamblare finala, testare, etc...
Preturile componentelor le am pe cele din prezent, bazate pe comenzi de 10-20-50 bucati in functie de reper. Daca voi avea succes si voi putea face comenzi mai mari, costurile scazute se vor repercuta in pret.

Si daca va intrebati ce fac eu pentru aia 10%, lista e urmatoarea:
- finisez manual talpile waterblock-urilor pe hârtie abraziva de 800-1200
- curat spanul dintre aripioarele blocurilor
- cu un tarod de 1/4" fac filete in capacele waterblock-urilor
- asamblez waterblock-uri
- gauresc rezervoare si le montez
- stau calare pe telefon cu furnizorii de diverse
- alerg prin Bucuresti si prin tara dupa componente sau proceduri (calire arcuri, argintare, etc.)
- mai stric câte ceva :)
- ma enervez groaznic...

Ce ziceti, merit 10% ?

Tile
28-05-2005, 00:16
Normal - la cat chin si alergatura e in tara asta ca sa faci ceva

faraonu
28-05-2005, 01:00
da statu roman ce face pt cei 19% pe care ii ia? munceste de 2 ori mai mult ca tine?:)
te pomenesti ca statul roman sta langa tine si freaca water block-uri:)
ps: cand te mai linistesti putin si iti faci calculele pune te rog si pretul pe bucati(cele care crezi ca s-ar putea vinde si separat).
multumesc anticipat;)

Para
28-05-2005, 01:23
WB CPU, 3 duze + fitting Y = 1.9 mil.
WB CPU, 2 duze = 1.6 mil.
WB GPU, 2 duze L = 1.3 mil.
WB NB/GPU (mic), 2 duze L = 1.25 mil.
WB NB, 2 duze I = 1.11 mil.
Rezervor = 280 k
Furtun = 105 k /m
Radiator 120x120 = 1.21 mil.

Cam asa ar fi...

La inceput o sa ma injure AMD-istii pe Socket A: mi-e greu sa creez luft-ul pe talpa care sa evite "umarul" de la socket. Cred ca le fac special o combinatie de bloc de GPU si capac pentru A/754/939. Oricum, eu bloc de GPU am acum pe procesor :)

tudop
28-05-2005, 08:55
Hmmm, Para, tu nu ai prieteni care se plictisesc pe acasa pe care ai putea sa ii cooptezi ca voluntari sa te ajute la productie, promovarea produsului... si in alta ordine de idei, dupa cum spui ca sta treaba s-ar parea ca singura ta sansa sa "cistigi" ceva e sa demarezi colaborari mai serioase cu ateliere serioase ca sa scada costurile de productie, de fapt banuiesc ca la asta iti este si tie gindul, ca momentan treaba e cam... neproductiva :rolleyes:
iar pentru inceput banuiesc ca primele seturi si/sau componente o sa le vinzi chiar tu, magazinele dupa ce incepe productia de serie larga

Anyway, noi speram ca treburile sa evolueze in bine si sa se aseze si noi sa beneficiem de revizia x.xx a L1quid one :)

bafta multa

Alice
28-05-2005, 11:08
para... daca esti dragut sa bagi un pret si la fitinguri & pompa :)

pasatoiutd
28-05-2005, 11:15
Eu sunt AMD-ist si acum sunt pe socket A. Si daca tot ziceai de "injurat", o sa "injur" probabil la modul: trec pe socket 939 si scap de griji. :)

Legat de eforturile tale: :bow2:

pulsar
30-05-2005, 18:02
6mil Shiiit maaan. cam scump far apompa pt amd 64?

Tile
30-05-2005, 18:35
Pretul este rezonabil deoarece sistemul este gandit foarte bine si are performante excelente pentru pretul lui

O idee pentru waterblock-ul pentru socket A

Alice
30-05-2005, 19:23
culmea, dar multe placi nu au gaur in jurul socket-ului ;)

pulsar
30-05-2005, 19:51
Tile un 7 mil cu tot cu pompa e prea mult.

Tile
30-05-2005, 22:08
Deh calitatea costa...

dont do it
30-05-2005, 22:11
Para eu te apreciez foarte mult pt ceea ce faci si cand o sa apara pretul final o sa iau in considerare achizitia unui kit complet pt ca produsele arata bine

pulsar
30-05-2005, 22:14
poate face un discount pentru un kit complet :D

dios
30-05-2005, 22:36
culmea, dar multe placi nu au gaur in jurul socket-ului ;)
Culmea, placile serioase au :)

Alice
30-05-2005, 22:39
Asta da... dar sunt mai multe placi neserioase decat serioase :)

Scuba
30-05-2005, 23:40
Cine da banii pe un water-cooling, in mod sigur are bani si de o placa serioasa ;) .

ghidon
31-05-2005, 01:35
ganditi-va ca un xp-120 cu un enermax de 120 fac aproape 3mil
si este vorba doar de racire pentru cpu ...

PesteImputit
31-05-2005, 01:55
hmmm...
asta e foarte discutabil..
oricum se pare ca pretul enotel mai mare decat ma asteptam eu
cu tot cu pompa si control unit pt ea se pare ca pretul va fi aprox al celui unui kit de la asetek.
oricum blockurile lui para arata mai bine si au fitinguri mai bune decat au blockurile astea noi de la asetek

Para
31-05-2005, 02:00
Pompele sunt inca o nebuloasa. N-a venit azi proforma de la Hydor :( A sunat un amic, si i-au zis ca neavând reprezentanta in RO e problema de departament de marketing'n stuff, nu doar de sales. Pro'abil ca ei ma vad vreun acvarist si vor sa-mi vânda toate potroacele lor :)

Acum, pentru cei cu socket A, o lamurire. Am trei tipuri de blocuri:
- L 45x60mm, cu aripioare si loc destul pentru 3 duze, gen Antarctica
- M 40x50mm, cu aripioare, dar n-au loc decât 2 duze
- S 40x40mm, cu sant in forma de Z
In PC-ul meu, cel de la CERF, sunt 2 blocuri M, pe CPU si GPU. Si M-ul ala tine Prescott-ul la 4.45 GHz in ~50C cu 2 prime-uri, ceea ce zic ca-i acceptabil pentru un PresHOT. Si un astfel de bloc M, cu capacul de placa video pe el, se poate adapta usor la un Socket A/370. Se ia un cooler banal, se pescuieste de la el lamela de prindere, se taie capetele ei cu "agatatorile" si o mica zona de dupa cotul de 90 de grade, zona in care se da o gaura. Si de gaurile astea se prinde waterblock-ul cu suruburi. Stiu ca nu este foarte eleganta solutia, dar e eficienta.

Para
31-05-2005, 02:04
oricum se pare ca pretul enotel mai mare decat ma asteptam eu
cu tot cu pompa si control unit pt ea se pare ca pretul va fi aprox al celui unui kit de la asetek.


Worstcomputers.ro - kitul Asetek cu 2 water-bloace si 1 radiator = 10+ milioane lei.
Para - kitul cu 3 water-bloace si 2 radiatoare = 8.8 milioane lei.

ghidon
31-05-2005, 10:49
Para cat ar fi WBul cel mai mare cu 3 duze + Y + furtune + 1 radiator 120 + hydor ?

coolerul este inclus sau il iau separat ?

Para
31-05-2005, 11:28
N-am introdus cooler in ecuatie, caci sincer nu stiu la care sa ma opresc. Poate le scriu lu' Yate Loon :)

ghidon
31-05-2005, 15:56
incearca si AKASA alea de le aduce QD .. am inteles ca-s foarte silentioase, nu mai vorbim de bani
si pune informativ pret pe ce te-am rugat mai sus in caz ca o sa dai si asha
ca nu'sh daca o sa am sa iau kitul complet din prima

Para
31-05-2005, 19:38
ghidon: ce vrei tu e 3.5 mil. + pompa :icon_wall

Au aparut intr-un final glorios si capacele de CPU-block:

tudop
31-05-2005, 20:55
:yepp: deja incep sa imi placa din ce in ce mai mult... silver plating rulzz, sper sa fie asa toate WBurile si de acum incolo, ca arata mult mai bine fata de Cu simplu :D

Tile
31-05-2005, 22:01
Toate waterblock-urile vor fi argintate deoarece cuprul folosit in ele este de puritate 99,99% si fara argintare ele se corodeaza extrem de repede

pasatoiutd
31-05-2005, 23:16
Stii ce ii mai lipseste Kit-ului deluxe ca sa fie complet ? :D
Watercooling pentru harduri si RAM. Asa ceva nu prea am vazut pe net. Ma rog, era ceva, dar erau artizanale.

dios
31-05-2005, 23:31
Pt hdd nu cred ca sunt necesare :) iar pt mem...

Raptor
01-06-2005, 01:21
Oarecum nedumerit, poate ma lamureste careva: de ce anume nu merge WB-ul cu 3 duze pe Socket A? Adica pricep ca e posibil sa atinga partea de plastic a socketului, dar nu poate fi rotit WB-ul si facut un capac special astfel incat sa nu atinga?

PesteImputit
01-06-2005, 02:00
hmmm...
pt ram am avut si eu o tentativa de manufacturare dar e cam nasol de facut asa ca am renuntat

ghidon
01-06-2005, 02:53
Para estimativ si la pompa un pret .. zi mai mult ca sa fie sigur

pasatoiutd
01-06-2005, 12:03
Am gasit un model de clema pentru socket A, in kitul de la Innovatek. Asta in cazul in care se poate evita "mutilarea" waterblockului.

Para
01-06-2005, 12:09
Mea culpa cu Socket A. Am pescuit un mobo nefunctional, si se potrivesc waterblock-urile fara probleme. M-apuc acum de refacut design-ul.

Micutzu
01-06-2005, 12:29
Funny guy, ala care a scris Intel pe chipsetul placii AMD si pe socket PGA462 :D

xwoodoo
01-06-2005, 12:43
Micutzule placa e un sample facut de Para for tests only :D...

ghidon
01-06-2005, 15:30
Para, ceva vesti de la Hydor ?

Para
01-06-2005, 22:23
Au venit datele tehnice 'n shit de la Hydor, si lista de preturi, si contractul de distributie. Ajung la ele mâine...

Azi am fost pe la "o firma" si m-am apucat sa pun Waterblock-ul de NB pe tot felul de mobo-uri si m-am umplut de draci. In afara de 2 s478 si un 754, peste tot sunt condensatori, bobine sau mufe fix lânga gaura de prindere, si se cearta cu "aripioarele" de la capac. Cred ca tre' sa ofer kitul cu fierastrau incorporat, sa-si taie fiecare ce-l incomodeaza.

Alice
01-06-2005, 22:53
http://www.subzerotech.com/images/reviews/hardware/cooling/evercoolwc201//06.jpg
http://www.subzerotech.com/images/reviews/hardware/cooling/evercoolwc201//30.jpg

in prima poza sunt accesoriile de montare de la wc-201 si in a 2-a waterblock-urile.
din prima poza, clamele alea 2 cu arcuri & picioruse de plastic ar trebui sa tina waterblock-ul pt. placa video.
Ma rog, eu pe ala mic l-am rupt cand am vrut sa-l pun pe chipset-ul de la mobo ca era prea mare :D si placa video aveam un ati 7200 cu radiatorul lipit pe gpu.

Probabil daca ai face 3 cleme d-alea ai rezolva problema de prindere pe chipset-urile pt. AMD. Pt intel sincer nu stiu cum e, daca nu ma insel e mai ciudatel sistemul de prindere. sa tragi o putza d-aia in mijloc la waterblock nu cred ca ar fi o problema :)

iti pot da waterblock-urile + toate sistemele de prindere, mai putin clema pe care am rupt-o pt. studiu daca te intereseaza, da' faci un drum pana la universitate.

ghidon
01-06-2005, 23:19
fierastrau incorporat :)

pe DFi NF4 ai incercat ?

Para
02-06-2005, 01:39
Nuuu... nu tablite, cleme sau alte confectii din metal sau plastic.

Daca-i din plastic neaparat trebuie matrita - fara ea nici nu discuta cu tine - si aia costa mii de euro.
Daca-i din metal, pai nu se poate, trebuie stantza pentru presa si nu discuta sub o mie de bucati / luna.

O tablitza de pus in spate la carcasa, in dreptul unui slot PCI, aia in forma de L si cu o ureche de surub, costa 82.000 lei daca o faci in RO. Calculati cât costa o carcasa.

ghidon
03-06-2005, 01:34
sa intzeleg ca blocul Large merge ok pe DFi NF4 ?

Para
03-06-2005, 04:33
Problema nu este la CPU-block, ci la NB-block, care e cel mai mic (40x40mm).

De exemplu, pe ASUS-ul cu SLI, NB-ul e fix sub "coada" uneia din placile video, si la 8.5mm cât am disponibil pe inaltime, 8mm ocupa doar "felia" de cupru...
Si la gigibyte e la fel... :(

tudop
03-06-2005, 08:33
Am si eu o intrebare... la placa mea de baza (p4gd1) radiatorul de pe NB e prins cu cleme de "sirma" Este vreo solutie practica pt. fixat WBul in cazul asta?

ghidon
03-06-2005, 12:35
la naiba ... si pe NB nf4 mai devreme sau mai tarziu tot as pune waterblock ca se incalzeste calumea
in functie de cum reusesti sa testezi compatibilitatea incepe o lista aici cu L1QU1D ONE friendly mobos

Para
03-06-2005, 13:18
tudop, vor fi o pereche de suruburi (sau saibe) cu cârlig pentru cei cu prindere pe "urechi".

kenyshor
05-06-2005, 21:58
Para, stiu ca poate intrebarea mea nu e bine pusa, dar fa totusi un efort :) . Cat ar costa cpu wb + vga wb + furtunele aferente, pompa, vas, dar fara radiatoare, nb wb. Mie mi-ar trebuie racire doar pe cpu si pe vga.


Btw: Felicitari pt munca depusa, sper sa se si concretizeze in ceva frumos.

kenyshor
07-06-2005, 13:54
Any news domnu` Para? cum stai cu munca ?:)

ghidon
07-06-2005, 16:59
cu pompele ar fi tare sa se rezolve ... de restul se ocupa Para

Para
07-06-2005, 21:44
Am mai produs un element din puzzle. :)

kenysor, daca dai 2-3 pagini mai in urma, o sa vezi niste preturi. Cam alea sunt. N-o sa gasesti insa pompele, caci nu stiu cum si cât o sa fie vama, ca nu-s piese de calculator...

kenyshor
07-06-2005, 22:01
Pai in principiu pompa ma interesa :) ca restu cam au pret

ghidon
08-06-2005, 04:02
poate o sa ai timp sa faci si niste wburi serie limitata pentru DFi NF4 Ultra-D
NB waterblockul care l-ai pozat tu mai inainte o sa dea probleme pe placa asta
mai multe aici (http://www.techpowerup.com/reviews/Mips/DFIFreezer/1)

Para
08-06-2005, 16:08
Daca blocul ala e cum zic in review, H = 14mm, nu-s probleme de inaltime. Trebuie testat doar unghuil de montaj, sa pice duzele "incalecate" pe placa video. Si eventual vor trebui duzele acoperite cu izolir-band, pentru siguranta.
Când am primele 2-3 bloace in versiunea finala "non-SLI", m-apuc de vizite si teste. Un capac "custom" se face in 2-3 ore, nu-i problema.

ghidon
08-06-2005, 19:51
excelent.
o sa folosesti duze drepte presupun

dupa cum probabil stii deja, nu capacul ar prezenta problema cea mai mare ci WBul care cu designul actual, pe DFi, o sa incalece cu greu placa video .. si din cauza pieselor de pe placa de baza nu prea poti sa te lungesti cu el in sus sa scoti calumea duza aia
s-ar putea sa trebuiasca sa modifici designul wbului cat si pozitionarea duzelor

in orice caz sunt sigur c-o sa te gandesti tu la ceva
ma intereseaza foarte mult sa scap de coolerul de pe NB care cam face doar galagie la DFi, si eventual de faptul ca placa video se propteste in el

kenyshor
09-06-2005, 18:55
Para, e greu stiu :) dar pe cand estimezi ca ar gata pt livrare, instalare, functionare primul kit? Eu chiar am nevoie de o racire si "pare" profi ce faci tu acolo :P

Alice
09-06-2005, 19:04
pe dreq "pare"... E profi :)

Para
09-06-2005, 19:13
Nu stiu când. Sunt iar cu nervii pe bigudiuri... Italienii de la Hydor sunt interesati de cifra de afaceri a firmei mele si de numarul de clienti pentru o baza de date interna, dar factura proforma nu-mi trimit sa le pot plati vreo 50 de pompe...
Si in contractul cu ei scrie ca mi le pot livra la 10 zile de la data platii. Dar a mai trecut o saptamâna si nu mi-au zis cât vor si in ce cont sa le vâr banii :( Iar eu le trimit email-uri zilnic. Ca sa nu va spun ca nu merge sa le scrii in engleza... italiana, tata, ca nu se poate al'fel... 'tu-le mama lor de macaronari.

kenyshor
09-06-2005, 22:40
pe dreq "pare"... E profi :)


De ce crezi ca am folosit ghilimelele ? :P

Para : hai ca stim, oricat de greu ar fi, nu te lasi doar ai ajuns prea departe cu projectul :)

ghidon
09-06-2005, 23:05
Para, poate te ajuta Royal (http://crazypc.ro/forum/member.php?u=735)

Para
10-06-2005, 01:29
Pleaca mama in Italia Luni. O sa ma duc s-o instruiesc sa-mi caute si sa-mi aduca 10 pompe la sacosa.
Ma uitam la M.A.D. de pe CG in magazinul online... vrea 9.8 mil. pentru kit doar de CPU... :icon_wall

ghidon: m-am uitat, am studiat... standard, NB-blockul nu merge pe SLI-ul ala, nici sa-l bati. In schimb - el are un canal in forma de Z - daca mut unul din fitting-uri pe aceeasi laterala cu al 2-lea, sa ramâna activ doar un "V" din Z-ul ala, intra. Vrei sa fii cobai ? :)

ghidon
10-06-2005, 06:26
bineintzeles Para, ramane sa vorbim cum/cand
poate te gantesti pe viitor sa trimiti la facut niste blocuri in U pentru NBuri buclucase :D

xwoodoo
10-06-2005, 14:09
Ma uitam la M.A.D. de pe CG in magazinul online... vrea 9.8 mil. pentru kit doar de CPU... .. shi e ala cu L20 :eek:
Daaaa MAD prietenul forumistilor anonimi :rotf: ... a cam dat-o in zbirci cu preturile de data asta . Da asa se intimpla cind vrei sa furi combinatiile altora :icon_wall .
Para nu ai semnat un precontract cu MAD . M-am distrat copios pe topicul ala de pe CG cind ti-a zis cu superioritate sa stai pe aproape ca e posibil sa-ti faca onoarea de a colabora cu tine :D .

kenyshor
10-06-2005, 14:57
Pai adevarul e ca nu prea poti pune fata in fata, ca si pret, un produs autohton facut de cineva si unul care a trecut prin 10 maini si fiecare si-a pus un adaos, oricat de mic ar fi :). Noi avem onoarea de a lua direct din fabrica :P

xwoodoo
10-06-2005, 15:10
Deah asa e kenny .Da asta e comertul socialist :D.
Spre deosebire de alte marfuri totusi asetek-urile astea nu trec decit prin una ...
Para hai sa vorb ca poate te ajut cu pompele alea de rahat ...

killergts
12-06-2005, 01:52
intr-o luna de zile exista vreo posibilitate sa pot cumpara acest produs? imi trebuie un singur radiator 12x12, un wb pt proc (939-eventual imi poti recomanda o placa care sa fie 100% compatibila cu wb produs de tine, pt ca nu am luat placa inca), un wb pt vga(6600gt), pompa si chestile obligatorii. un pret informativ m-ar ajuta foarte mult pentru ca fac sistemul pt un cunoscut si trebuie sa stiu cum calculez ca sa imi ajunga banii...

Para
12-06-2005, 03:30
Da!

Sunt in discutii deja zilnice cu Hydor, pentru pompe, ca astia-s ultimul element lipsa din ecuatie. Dupa ce le-am taiat meow-ul cu distributia - ei produc acvaristica si credeau ca asta-i obiectule meu de activitate - si le-am explicat direct ca-s un fel de Asetek, m-au inchis cu intrebarea daca nu vreau pompe la 12V. Cât am batut eu site-ul lor, tot ce-am vazut erau ori 220V ori 24V... nimic pe 12. Astept luni detalii cu pompe pe 12V. Si caut un transportator mai eftinache, ca al lor vrea 230E pentru carat 48 de pompe.

killergts/r - problema de "potrivire" nu e la WB-urile de proc sau video. La NB-uri e cu "skepsis" ca mai pica unele sub coada placilor video, sau, datorita faptului ca au "urechi" de prindere lunguiete, sa pice bine pe orice mobo, se mai impiedica de câte un condensator, ceva... Oricum, intrucât le produc aici, poa' sa bage oamenii bomfaierul in ele, ca se schimba ieftin: pe la 200k un capac + garnitura noua.

killergts
12-06-2005, 10:37
la NB nici nu vreau, doar proc si vga, atat e suficient.

kenyshor
12-06-2005, 10:43
Sa vine pompeeeeele :D , oare alea ce scot apa de prin vestul tarii nu sunt bune? (umor negru) :P

killergts
13-06-2005, 02:25
para, pe cand un site pt produsele tale?

Para
13-06-2005, 14:24
Domeniul l-am luat... www.water-cooling.ro :)

Când se elibereaza un amic, web-designer, si are si pentru mine 2-3 zile, pun si site.

pasatoiutd
13-06-2005, 17:22
Para, in chipul de iulie o sa fie un test de "racitoare". Ai trimis cumva si un L1QU1D ONE ?
PS: E posibil ca si in numarul din iulie-august al xTrempx sa fie un test de coolere.

Para
13-06-2005, 20:34
Daca se-ntoarce mama miercuri cu o mâna de pompe, ma duc personal la Cheap BV sa le duc un kit. Poate mai prind "trenul" :)
Cu XPC nu-i bai, ca-s aici, in drum spre strand :D

Pâna una-alta, Hydor imi transmite "cordiali saluti" si ma-ntreaba daca n-ar fi bine sa se-apuce sa produca un model de pompa pe 12V. Cred ca astia cu water-cooling-ul le fac vânzari mai mari ca acvaristii :)

pasatoiutd
13-06-2005, 20:37
Poate iti fac o pompa de 2400l/h la 12V la aceiasi bani ca aia de 1200l/h. :D

Para
13-06-2005, 21:15
Banii ca banii, da' cu decibelii cum sta pompa aia ?

pasatoiutd
13-06-2005, 21:18
Ai dreptate. Dar poate s-ar putea realiza un compromis, in genul celui facut la coolere. Unul de 120 mm si 2000rpm are acelasi CFM ca unul de 80mm si vreo 5000 - 6000 rpm. O pompa mai mare ar putea avea un debit mai mare in conditiile unui zgomot mai redus.

faraonu
13-06-2005, 21:26
opriti discutia aici..2 tone jumate de apa pe ora la un diametru intern de 1 cm al furtunului(am marit pt a sublinia ceva) inseamna 40l pe minut( 0.66 l pe secunda!!!)
la juma de litru in fiecare secunda pompa aia o sa haleasca o groaza de curent si o sa fie si al dracu de mare(ori e mare si silentioasa ori e mica si zgomotoasa)...ca sa nu vorbesc de presiunea pe care o sa o dezvolte care probabil ar sparge si mama lui de plexiglas si ar scoate furtunele instant din fitinguri.
cum zice para e mai bine:D

Zyklon5
13-06-2005, 21:43
Buba este ca daca pompa nu are un randament optim mai rau incalzeste apa si se duce reaku performanta, daca este overkill te speli cu ea pe cap.

PesteImputit
13-06-2005, 22:05
para zi-le alora de la hydor sa nu faca tampenia de a trece pe 12v!!!!.....

killergts
13-06-2005, 22:20
parca e mai bine sa mearga la 220v, daca merge la 12v iti mai mananca cativa amperi de pomana din sursa...

PesteImputit
13-06-2005, 23:08
asta ziceam si io...
si credema ca acei amperi pot tinde asa spre 10...

Para
13-06-2005, 23:36
Bah, papa 26W o pompa. Asta vine 2.16A

12V x 10A = 120W si deja alimentezi un compresor de Vapochill.

Beste, mai meri pe la facultate, 'reaku :p


opriti discutia aici..2 tone jumate de apa pe ora la un diametru intern de 1 cm al furtunului(am marit pt a sublinia ceva) inseamna 40l pe minut( 0.66 l pe secunda!!!)

E apa mea si fac ce vreau cu ea, na ! Ce, ti-am zis eu sa pui mai putini elementi in caloriferul ala ?
Si btw, fast-fitting-urile sunt garantate 18 atmosfere.

killergts
13-06-2005, 23:54
oricat ar consuma, pierzi energie inutil, iei 220 il transformi 12v, cu un randament in jur de 70%, deci deja ai pierdut 30% ...adica 7.8W(adica aproximativ 5.6kw/30zile) ,cam cat consuma un swich de 5-8 porturi, asta daca pompa consuma 26w....totusi acest consum suplimentar ar elimina modului de pornire a pompei cu releu, deci merita sa fie la 12v pt ca simplifici ansamblul si reduci costurile.

PesteImputit
14-06-2005, 00:07
shut up para :D
oricum 26w e subti..
numa atat consuma una de 1200l\h
?

pasatoiutd
14-06-2005, 01:08
In loc de cele 2 radiatoare de 12cm, n-ar merge unul mai mare...sa zicem de Dacie. :naughty:

killergts
14-06-2005, 01:11
:mda: nu, nu ar merge, nu este estetic si nici standard...para vrea sa vanda nu sa se joace dea baba oarba!

pasatoiutd
14-06-2005, 09:05
Intrebarea era pusa in ideea ca imi iau kitul fara radiator si ala de Dacie sau unul tot mare ar putea raci sistemul (aproape) pasiv. Cu estetica se rezolva. :cool:

Kinetik
14-06-2005, 17:19
eu nu stiu unde sa gasesc o pompa de apa

DevanG
16-06-2005, 07:33
Bah, papa 26W o pompa. Asta vine 2.16A

12V x 10A = 120W si deja alimentezi un compresor de Vapochill.

Beste, mai meri pe la facultate, 'reaku :p


E apa mea si fac ce vreau cu ea, na ! Ce, ti-am zis eu sa pui mai putini elementi in caloriferul ala ?
Si btw, fast-fitting-urile sunt garantate 18 atmosfere.

Vreau sa-ti zic ca am vazut reactoare care operau pana la 24 atmosfere si aveau peretii din otel gros de ordinul a cativa cm. Din ce sunt facute acele fast-fitting-uri ?

faraonu
16-06-2005, 07:59
plastic si cu un inel metalic daca nu ma inshel

pasatoiutd
16-06-2005, 09:00
Any news, Para ? Ai reusit sa duci un kit la teste la aia de la "Cheap" ?

xwoodoo
16-06-2005, 10:11
Lol de lol .
Mai fratilor va zgirciti acum la 1 KW amarit
Ca idee pompele Hydor :
- L20(700l/h) consuma 11W;
- L30 (1200l/h) consuma 23W;
L30 este arhisuficienta pt un sistem de gen 2 radiatoare 120cm + Cpu + Vga.
Faza aia cu presiunea de nu stiu cite atmosfere care pulverizeaza plexi-ul si fitting-urile e cam SF :D...

ghidon
16-06-2005, 11:36
oricum daca ar fi sa cedeze ceva cred ca furtunele ar fi pe primul loc daca fittingurile tin 18 atmosfere

pasatoiutd
17-06-2005, 00:00
Pana la urma, cam cand o sa vina pompele, ca vreau sa stiu cam cand o sa fie gata de vanzare primele kituri.

Para
17-06-2005, 00:30
Azi (Vineri) le fac plata.

ghidon
17-06-2005, 00:35
Para deocamdata ai doar radiatoare 12x12 disponibile ?

Para
17-06-2005, 00:37
Am câte o pereche de 80x160 si 120x240, si 30 de 120x120, ca astea m-am gândit c-o sa fie populare.

ghidon
17-06-2005, 00:40
perechea de 120x240 se poate descompleta ?
s-ar putea pe noua carcasa sa pot pune un singur 12x24 in fata .. trebuie intai sa ma duc s-o vad

pasatoiutd
17-06-2005, 08:15
Ca pret 12*24 o sa fie peste 2 12*12 sau mai putin ?

kenyshor
17-06-2005, 08:57
Come on para, eu mi-am vandut toate ventilatoarele din sistem ca sa strang bani. Si deja caldura ma omoaaara ;).
Btw, un sfat, eu am un CHIEFTEC Dragon , incapa kitu in ea sau tre sa-mi iau alta carcasa?

Para
17-06-2005, 12:21
Ummm... Dragonul are locuri de ventilatoare de 80, si nici nu-s "normale", sunt cu clipsuri de prindere. Ce-i prost la radiatoarele duble, si de 80 si de 120 e ca sunt din prima comanda, si au vasele din capete foarte mari: 3cm la fittinguri si 2cm la fund, pe inaltime, in plus fata de cele 2 ventilatoare lipite.
Asa ca, kenysor, va trebui modata carcasa. Un ventilator in spate sa bage aer, eventual cu un air-guide sa sufle pe mosfetii de la etajul de Vcore, altul pentru memoriile de la placa video, al 3-lea in fata, la HDD, si tot aerul scos pe sus, prin una sau doua blow-hole-uri cu radiatoarele.
pasatoiud, cred ca 32-33 Euri e cel 2x120, dar pâna nu fac o comanda serioasa nu pot sa spun exact. Cât despre 80, m-au injurat croaznic ca-i mic si migalos si daca se poate sa nu le mai cer d-alea.

kenyshor
17-06-2005, 12:49
damn:( nasol, tre sa ma pun sa vand carcasa atunci.Se pare ca raman pe aer momentan:((

PesteImputit
17-06-2005, 13:05
se poate modifica (dremeliza) carcasa si ii pui radiatorul sus...:)

kenyshor
17-06-2005, 13:55
Hmm...am un dremelizator around here :) imi trebe numa idei...hai ca mai astept atunci. Tre sa ma uit cand ajung acasa daca pot sa montez cumva fan`uri de 120 pe Chieftec-ul meu(are de 80).

ghidon
17-06-2005, 20:02
keny da un link cu poze calumea la carcasa ta .. interior-exterior tot

kenyshor
18-06-2005, 16:34
http://www.casemodworld.com/reviews-printpage-13.html

Atata ca a mea e neagra

pasatoiutd
18-06-2005, 18:33
Am gasit din intamplare un review la un waterblock mai ciudatel: http://www.cooling-masters.com/articles-29-0.html
Performantele par destul de bune, insa interesanta este ideea ce sta la baza lui.

pasatoiutd
18-06-2005, 21:43
Pornind de la un link de la XS Forums am ajuns la:
http://www.sixdesign.de/
Para, poate iti vin idei vazand ce este acolo. Tipul e clar dus. :D

matose
18-06-2005, 22:29
1 ora am stat pe site-ul tipului....mare meserias, dar in mod sigur ii lipseste o doaga/sau mai multe :D!

Tile
18-06-2005, 23:14
Cand dai pe mana unui modder un router CNC rezultatul este excelent

pasatoiutd
18-06-2005, 23:25
Ii lipsest multe doage, dar daca nu ar mai fi din astia ca el am avea toti coolere box.

kenyshor
19-06-2005, 12:48
Nu pare sa se plictiseasca omul :). Amazing

DyJohnnY
20-06-2005, 20:47
intrebare [nu ca mi-as face eu watercooling in mai putin de 1 an] dar...de ce ai ales Hydor si nu Eheim? - xcept for the price ofc :)

Para
20-06-2005, 21:38
Ti-ai raspuns singur la intrebare :)

Diferenta e de la 25 la 50 E/pompa.

ghidon
21-06-2005, 02:03
Para cam pe cand ajung si pompele ?

Kinetik
21-06-2005, 03:09
am eu o idee buna pentru pompe :D
Iei rezervorul de apa de la stergatoare la masina si ii scoti pompa.Eu as putea face astea deoarece am si pompa,am tot,in afara de waterblockuri :(

Para
21-06-2005, 13:12
Permite-mi sa ma distrez. Pe lâmga pompa de la stergatoare, ar trebui sa-ti pui lânga PC si un motor de masina, pe care sa-l ambalezi din când in când, sa acopere zgomotul. Si intrucât pompa aia e facuta pentru regim de activitate foarte rar si de scurta durata, tre' sa ai un stoc mare la-ndemâna, sa le schimbi cum se ard :)

ghidon: de platit le-am platit, acu' imi belesc ochii la mail si facs asteptând adresa depozitului si omul de contact, sa le pot trimite transportatorul pe cap.

pulsar
21-06-2005, 15:38
Pornind de la un link de la XS Forums am ajuns la:
http://www.sixdesign.de/
Para, poate iti vin idei vazand ce este acolo. Tipul e clar dus. :D
nemtii astia si masinariile lor

Gobar
21-06-2005, 22:55
Super tare neamtu, cred ca lucreaza numai la comanda, alea pt. mof-feti is facute excelent.
Solid Flow :insane:
Super tare. :)

Para
21-06-2005, 23:25
Sa nu ziceti ca stau degeaba pâna vin pompele:

2 waterblockuri, pentru GPU respectiv CPU S478/754/939 cu sistemele de strângere aferente. Lânga GPU-block sunt o pereche de stifturi de prindere pentru NB-block pe mobo-uri i865/875 cu "urechi".
Piulitele au canale de centrare pentru arcuri. Arcuri care momentan sunt neacoperite, dar le voi vopsi, croma sau nichela, inca nu stiu exact...
Si ultima poza cu o comparatie intre primul tip de radiatoare - alfa - si ce-a iesit la prima comanda de 30 de bucati - beta :)

Saptamâna asta tre' sa apara si matritele pentru garnituri. Si tre' sa fac comanda si de fittinguri rapide pentru pompe - bine ca mi-am adus aminte in secunda asta - ca ele vin de la Hydor fara...

Para
21-06-2005, 23:44
Si inca o pereche de instantanee din sufrageria mea, cu suruburi, piulite, arcuri si capace :mischeif:

faraonu
21-06-2005, 23:48
and the work begins:)
para..spor la treaba...

Kinetik
21-06-2005, 23:50
para spune ma si mie te rog cum ai vacut wb,pune o schema macar ma te rog ca vreau sa imi fac si eu watercooling(avand motorul de dacie pregatit :D :D),imi mai trebuie waterblockurile.Iti voi ramane vesnic indatorat :D

PISU670
22-06-2005, 00:16
Cumpara unu.... :)

Para
22-06-2005, 00:20
Simplu. Se ia platbanda de cupru de 8mm de la Laromet, se duce la Masini Grele Titan, se pune in masina de frezat si... se frezeaza. Cum, cât si cât de adânc asta e dupa cum vrea clientu'. Se dau si gauri la colturi, care se fileteaza, pentru prins capacul. Dupa care se planeaza fatza care vine pe pastila GPU/GPU/NB in functie de posibilitati.

Pentru capac, se merge la o firma de gravura si publicitate, care are un router CNC, si se taie din plexi de 8-10-20mm grosime, dupa cum au ei materiale si cum vrea clientul. Se fac 5-6-10 gresite (care se platesc, nu altfel) pâna se ajunge la solutia corecta.

Pentru garnitura dintre bloc si capac, pentru 2-3 bucati se merge in piata si se ia o pereche de mânusi de cauciuc menajere, care se decupeaza cu bisturiul si forfecutza de unghii.

Pentru fittinguri rapide, se merge la o firma de automatizari pneumatice, gen FESTO. Pentru fittinguri gen furtun de udat gradina, se vorbeste cu "nea Nelu" sa le faca la strung.

Voila waterblock :)

Tile
22-06-2005, 00:28
Sau mult mai simplu : iei o bucata de cupru groasa de 25 mm, te duci cu ea la un atelier de strungarie, ii da mesterul 3 gauri pe care le fileteaza ,una va fi inchisa iar celelalte 2 vor fi prevazute cu fitinguri normale executate la strung

PS Para is gonna kill me

Para
22-06-2005, 00:44
Tile, tre' sa ai arie mare de contact intre cupru si apa, plus ceva turbulenta, si cu o simpla gaura nu obtii asa ceva... Vezi vechiul tip de WB-uri sus in banner pe www.dangerden.com - ala cu o simpla serpentina, care e pasee de mult.

Tile
22-06-2005, 00:52
Eu m-am inspirat din niste articole de la Procooling ceva asemanator cu asta

faraonu
22-06-2005, 01:12
suprafata de contact?turbulenta?
is this good?

ghidon
22-06-2005, 04:33
Para, sunt sanse sa se mai faca radiatoare din primul tip sau cu ce utilaje au oamenii aia acolo va iesi ce ti-au trimis ?

dios
22-06-2005, 08:25
Ah ce-ar intra mâţele mele in surubelele alea :D

Para
22-06-2005, 11:50
Para, sunt sanse sa se mai faca radiatoare din primul tip sau cu ce utilaje au oamenii aia acolo va iesi ce ti-au trimis ?

Cred ca m-am exprimat eu gresit. Radiatorul din dreapta - ala mai butucanos, urât si cu lamelele mai neregulate - este prototiptilul, iar cel din stânga este din prima productie.

Intrucât marea lor problema sunt capacele de sus/jos, o sa incerc sa le fac altundeva. Studiez momentan ce diferenta de pret o sa apara.

ghidon
22-06-2005, 12:55
hoho, bun asha
nu ti se pare mai ok designul la radiatorul ala mic ? eu unul n-as schimba nimic ...

Kinetik
22-06-2005, 17:47
mda se pare ca este alergatura mai mare decat am presupus eu :upset: :upset:

Kinetik
22-06-2005, 17:49
dar lasa ca poate cumpar ceva wb de la para,dar mai intai sa mai pun mana pe ceva bani. Para keep up the good work!,and Good Luck

Para
25-06-2005, 15:27
Egregio Sig. Fudulu,
Sono lieta di comunicarLe che il Suo trasportatore Sifte Berti ha ritirato la Sua merce.
Rimango a disposizione per qualsiasi ulteriore informazione e Le porgo cordiali saluti.
----- Inoltrato da Serena Campagnaro/Hydor/IT il 24/06/2005 10.56 -----

Adica in sfârsit sunt pompele pe drum :D

Zyklon5
25-06-2005, 15:36
Ok next milestone YateLoon Fans ... have fun sa vezi mailul chinezului cum o sa sune :P Install Language Packs :D ?

Para
25-06-2005, 15:42
La YateLoon l-am pus pe distribuitorul Electronic Arts in România sa le faca [,] capul patrat ;)

Zyklon5
25-06-2005, 15:48
Huh be more explicit ...

ghidon
25-06-2005, 18:14
Para, ti-au trimis pompele modificate pentru 12V ?

kenyshor
28-06-2005, 13:35
Egregio Sig. Fudulu,
Sono lieta di comunicarLe che il Suo trasportatore Sifte Berti ha ritirato la Sua merce.
Rimango a disposizione per qualsiasi ulteriore informazione e Le porgo cordiali saluti.
----- Inoltrato da Serena Campagnaro/Hydor/IT il 24/06/2005 10.56 -----

Adica in sfârsit sunt pompele pe drum :D



:drool: :drool: :drool: :bow2: :love: :bow2: :love:

b_dragomir
29-06-2005, 00:26
Bravo! Pur si simplu excelent!!! :bale:
Para...intai iti dau o bere, dupa care iti cumpar un kit complet :D
Excelenta treaba! Keep it up!!!

Cam la cat ar ajunge un kit complet (wb pentru CPU,GPU,chipset; pompa, radiatoare, etc)?

pasatoiutd
04-07-2005, 21:08
Este vreo sansa sa vedem primele kituri gata pana la sfarsitul lui iulie ? Sau inca sunt probleme cu pompele ?

stefan007
04-07-2005, 21:39
same here.asteptam teste cu primele kituri

Para
05-07-2005, 19:03
\o/ Pompele sunt la mine acasa :ola:

Mai am de facut garnituri, si-s gata de start. Cred ca-n uichendul viitor \o/

pasatoiutd
05-07-2005, 21:11
Eu maine plec din Bucuresti :icon_wall
Dar pe 21-22 ma intorc. :evil: Sper sa am si bani de un kit (adica sa nu-i cheltui pe prostii pana atunci).

By the way, au testat kit-ul aia de la "Cheep" sau de la "XtremPiSi" ? Ca sunt curios ce aberatii mai scot cei de la Cheep; la ei merg Preshoturile la 45C in full load, pe aer etc.

Varzmaster
05-07-2005, 21:43
Vreau sample. :D

vb serios. ;)

ghidon
05-07-2005, 22:03
WOOOW ... scelent
Para sunt adaptate pompele pentru sursa PC ?

b_dragomir
06-07-2005, 01:33
Good news Para!!

Daca e atat de aproape de final, ai calculat si un pret estimativ? :D
Cate ai disponibile in prima faza?

pasatoiutd
06-07-2005, 21:41
La un moment dat zicea ca varianta deluxe (CPU+VGA+Chipset+2 radiatoare etc.) o sa fie cam 8.8 milioane.

Para
07-07-2005, 10:07
Pompele sunt la 220V, pornite de un triac - adica fara releu mecanic - iar semnalul de start va actiona un optocuplor. Asta ca sa nu am 220V in acelasi circuit cu trigger-ul. Care trigger inca nu m-am hotarât daca e mufa de led de "power" de pe mobo, sau +5V de la sursa furati printr-un molecs :)
Nu ma intrebati de preturi pâna sâmbata-duminica. Mai sunt o groaza de "mizerii" de facut, gen saibe de teflon, niste suruburi speciale pentru prins CPU-block-ul de tabla din spatele mobo-ului si alte briz-briz-uri d-astea.
Nu sunt multumit deloc de vasul "de expansiune" actual... e plasticul prea subtire si tre' tinut cu un patent de fitting când introduci furtunul, altfel se deformeaza si risca sa se sparga. Si mai are o problema mare cu bulele de aer, care tind ale dracului sa se recircule prin sistem....

ratusca
07-07-2005, 15:43
Sti ca am mai vorbit noi, un perete care separa intrarea de iesire ar fi o solutie (vezi poza) pt. recircularea bulelor. Pt. toti cei care au acest gen de rezervoare (Waterchill), daca procedeaza asa in max. 2-3 min. ai scos bulele!

Crezi ca ar fi greu de realizat un rezervor pe acest principiu?

DyJohnnY
07-07-2005, 15:55
intrebare - vei avea si solutii fara rezervor? sau nu se poate cu pompa asta?

Para
07-07-2005, 21:06
Kit complet: CPU-block 3 duze Antarctica-style, GPU-block cu fittinguri la 90 grade, NB-block, 2x radiator 120x120mm, pompa Hydor L30, releu pornire, rezervor, 2.5m furtun = 10.350.000
Kit ieftin: CPU-block 2 duze, GPU-block cu fittinguri la 90 grade, radiator 120x120mm, pompa L20, releu, rezervor, 1.5m furtun = 6.075.000

Se mai pot face permutari intre kiturile astea... dar cam asa arata extremele ca pret. Primele 3 kituri sunt deja disponibile, in orice configuratie.

1-ul customer are 20% reducere, urmatorii 2 câte 15% ;)

dios
07-07-2005, 22:40
Para, fa niste poze, cat mai multe si mai clare si scrie-mi o povestioara ceva despre tot sistemu' sa pun articol pe frontpage :)

ghidon
10-07-2005, 14:01
Para, in caz ca n-ai vazut, ai PM

QD
10-07-2005, 23:42
E gata??!!

ghidon
11-07-2005, 09:49
opaaaa, QD is alive!

Para
11-07-2005, 21:21
Mda... intrucât blembecii de la Vitacom n-aveau decât un singur MOC3062, am luat 3061-uri, ca cica merg. Numa' ca nu pe sarcina inductiva :icon_wall
Asa ca am dat un set, si m-am poticnit :mda:

Oricum, luati niste poze:

faraonu
11-07-2005, 22:52
foarte frumoasa prezentarea :yepp:
iti doresc sa ai cerere mai mare decat poti satisface :D
ps:
-cum o sa arate circuitul de declansare ne poti arata?
-la capitolul ventilatoare la ce te-ai oprit?
-pt lichidul de racire recomanzi ceva anume?
in rest toate cele bune :P

Gobar
11-07-2005, 23:03
Felicitari !!!! :bow2: :bow2: :bow2: ,arata excelent, spor la vanzare, ceva planuri de iesit pe afara cu kit-ul?
Un pret final la un kit complet?

PISU670
11-07-2005, 23:09
Kit complet: CPU-block 3 duze Antarctica-style, GPU-block cu fittinguri la 90 grade, NB-block, 2x radiator 120x120mm, pompa Hydor L30, releu pornire, rezervor, 2.5m furtun = 10.350.000
Uite aci! :)

Gobar
11-07-2005, 23:11
Uite aci! :)
Am vazut reply-ul ala, ma gandeam ca poate exista modificari de pret. :)