PDA

View Full Version : Asus Rampage Extreme - apogeul LGA775



Monstru
27-10-2008, 11:38
[...]Desigur, cei de la Asus nu au facut nici un compromis si cine cumpara aceasta placa de baza nu arunca banii pe fereastra. Totusi, pretul mi se pare putin exagerat si a tinut la distanta o gramada de utilizatori. Spre exemplu, pe CrazyPC.ro, comunitatea celor mai pasionati dintre entuziastii hardware, locul unde deobicei utilizatorii sunt interesati de performanta maxima si cele mai noi tehnologii isi gasesc locul imediat dupa lansare, numai 2 persoane au achizitionat aceasta placa de baza, desi calitatile sale sunt bine cunoscute in randul membrilor comunitatii. Cred ca acest lucru spune multe despre cat de accesibila este aceasta placa de baza utilizatorilor din Romania. Trecand peste acest aspect, trebuie sa recunoastem totusi ca avem de-a face cu un produs deosebit. Pana la urma, cel mai exclusivist produs din orice domeniu va veni intotdeuna cu un pret pe masura, asa ca nu ma mira faptul ca aceasta regula se aplica si in domeniul IT. Iar Rampage Extreme este cu siguranta una dintre cele mai exclusiviste placi de baza produse vreodata.[...]

Articolul complet poate fi gasiti pe lab501 (http://lab501.ro/placi-de-baza/asus-rampage-extreme-apogeul-lga-775).

Pishky
27-10-2008, 13:03
la lab501 schimbati va rog ori culoarea scrisului ori fundalul
este foarte obositor de citit cum este acum si "citesc" doar pozele la cum arata acum desi prezentati chestii interesante si le testati la mult peste limita la care vor merge vreodata la un user obisnui si chiar enthuziast, nu un user extrem


ontopic: mi se pare ciudat, nu numai la placa asta ci la majoritatea placilor republic of gamers, faptul ca asus ofera sunet creative desi are in gradina xonar. ce-o fi in capu lor???

Monstru
27-10-2008, 13:04
Vom schimba culoarea fontului in negru zilele acestea. Pana atunci, e mai usor de citit cu CTRL +, ca sa fie scris-ul mai mare :)

Lasand la o parte acest aspect care va fi schimbat (la cererea publicului), astept parerile voastre in legatura cu articolul.

poparamiro
27-10-2008, 14:44
Felicitari pentru review, ai cam avut de munca :)
Parerea mea de rau cum am mai spus este ca nu a iesit cum ai fi vrut acea sesiune de bench cu RE, dar oricum rezultatele sunt foarte bune.
In rest normal ca nu poti cuprinde intr-un review absolut tot si sa multumesti pe toata lumea (dupa cum s-a mai discutat).
Eu prefer testele mai ''extreme'' - ln2, fsb max, rami la limita, superpi etc toate cuprinse in acest review - deci pentru mine ''This is the way its ment to be reviewed''

High Octane
27-10-2008, 15:16
O placa impresionanta din toate punctele de vedere...felicitari pentru review monsieur! :D

Dragos Saraolu
27-10-2008, 16:02
Ti-ai dat teza de doctorat pe placa asta de baza sau asa faci tu un review cand iti place ce ai in fata :D? Felicitari pentru prezentare si munca depusa, cinstit l-am citit cam la repezeala ca sunt la munca acum dar diseara il iau la bani marunti.

dixy
27-10-2008, 16:52
Foarte detaliat review-ul, se vede ca Monstru a muncit ceva la el. Bine macar ca am putut sa citesc despre ea in amanunt, ca de cumparat nu cred ca voi da vreodata bani pe o placa cat pe o Dacie 1300. Bravo Monstru!

Monstru
27-10-2008, 17:58
Ma bucur ca va place.... :)

Dragos ce pot spune...placa mi-a placut si am considerat ca merita. Si cum am avut si timp la dispozitie, de ce sa nu fac un review asa cum mi-ar place si mie sa citesc :)
Oricum, nu era vorba numai de Rampage Extreme ci si de faptul ca aceasta placa reprezinta una dintre ultimele aparitii notabile pe LGA775. M-am gandit ca subiectul merita o prezentare pe masura.

DjLeco
27-10-2008, 18:20
Bravo man, super articol.
P.S. Ia vezi semnatura-mi,cred ca sint printre primii membri Crazy, care si-a luat.

Merita fiecare leutz!

Monstru
27-10-2008, 18:47
Tu esti unul dintre cei doi membrii CrazyPC despre care vorbeam in articol :)

LE: La cererea publicului, am modificat culoare si dimensiunea font-ului. Cum vi se pare acum?

Artanis
27-10-2008, 19:43
...lizibil :)
Altfel, un test exhaustiv, marca inregistrata Monstru :yes:

Vladutz20
27-10-2008, 20:00
Un articol la o placa monstru facuta de Monstru care merita un monstru de 10 :D:bow2:. La cate mai multe reviewuri facute ca acesta iti urez maestre :mischeif:.

dixy
27-10-2008, 21:26
Bravo man, super articol.
Merita fiecare leutz!

Daca-l pui pe azot. Altfel cred ca merge si un "amarat" de Biostar. Vad ca Monstru tinde spre hardcore. Pana mea, cand vedem si noi romani #1 pe orb?

Monstru
27-10-2008, 21:30
Romani #1 pe ORB s-au tot vazut din 2004 incoace :)

Mihai96
03-01-2009, 10:38
Foarte bun articolul!
NOTA 10 - Cel mai bun articol despre Rampage Extreme pe care l-am vazut pana acum!

Multumim , Monstru!

Am si eu placa si merge PERFECT!
PERFORMANTA EEEXTREEMA!
Am mai pus pe ea doua module Corsair in dual chnannel (2GB in total) la 1600 (le-am "urcat" umpic :D), un procesor Intel Core2Duo E6850 (era la 3Ghz iar dupa overclockingul la memorii e la 3,6Ghz) si o placa grafica ASUS ATI Radeon HD 3870X2 (la frecvente implicite).