PDA

View Full Version : TakeMS “Extreme-Edition” Triple Channel Kit - DDR3 1333



Monstru
06-12-2008, 15:18
TakeMS este un nume cunoscut in industria IT, anul acesta implinindu-se 6 ani de la infiintarea companiei. Producatorul german ne-a obisnuit cu o gama larga de produse bazate pe memorii flash (card-uri, usb stick-uri, MP3 player-e, etc). Mai putin cunoscute sunt memoriile TakeMS (desi acestea sunt produse incepand cu era DDR 1) si nu mare mi-a fost mirarea atunci cand am primit comunicatul de presa in care era anuntata lansarea kiturilor TriChannel. Asa cum va anuntam atunci, exista doua modele de kituri TriChannel, “Entry-Level”, avand specificatiile 1066 MHz 7-7-7-20 @ 1.5v si “Extreme-Edition” cu o frecventa de functionare de 1333 MHz, latente 8-8-8-24, tot la 1.5v. Ambele modele sunt disponibile in kituri de 3 sau 6GB. Producatorul german a ales sa respecte 100% specificatiile JEDEC, dar si recomandarile producatorilor de placi de baza, astfel incat, asa cum putem observa din specificatii, voltajul necesar pentru functionarea memoriilor in parametrii este foarte mic. Evident, specificatiile acestui kit mi-au trezit curiozitatea legata de potentialul de overclocking, asa ca m-am apucat de treaba.

Articolul complet poate fi citit pe lab501 (http://lab501.ro/memorii-stocare/takems-extreme-edition-triple-channel-kit-ddr3-1333).

Ca deobicei, astept parerile voastre :)

DeDeRa
06-12-2008, 15:28
DDR3 1850 8-8-8-24 1T @ 1.75v
Voltaju` asta poate afecta memoriile? La aceasta frecventa au fost stabile?
Interesante memoriile...

Monstru
06-12-2008, 15:36
In primul rand iti recomand sa citesti cu atentie intregul articol. Asta a fost voltajul pentru frecventa asta, pentru bench. Voltajul folosit pentru testele de stabilitate (MemTest) a fost 1.65. Nici 1.65 si nici 1.77 nu afecteaza memoriile in nici un fel (negativ).

Dragos Saraolu
06-12-2008, 17:54
Mai trebuie precizat ca asemenea memorii sunt totusi cam inutile in cazul procesoarelor i7 920 si 940 acestea avand divizorul blocat la valori banale, acolo eu as aplica principiul cat mai ieftin si cat mai mult. Iar daca valorile obtinute in Everest sunt impresionante impactul in real life compenseaza doar FSB-ul procesorului mult mai mic decat a generatiei precedente, controlerul de memorie integrat are un aport major aici. Totusi performanta noilor procesoare este evident superioara per total, am reusit si eu sa ma joc cu toate 3 procesoarele, doar la capitolul overclock stau mai modest.

Monstru
06-12-2008, 19:03
Dragos, tinand cont ca multe exemplare de i920 nu au probleme in a atinge 200 BC, nu vad de ce ar fi inutile. 200 BC, 2:8 divizor, e logic ce obtinem, nu? :)

Nu inteleg de ce tocmai niste memorii rated 1333 sunt inutile, atata timp cat o sa apara si memorii TriChannel 1800 si chiar 2000. Taman astea mici si ieftine sunt inutile? Funny....