PDA

View Full Version : REVIEW: PC-Coolers Nemesis Overdose XXL



matose
10-12-2008, 20:05
"Cu cateva zile in urma am avut placerea sa testez unul dintre cele mai performante sisteme prezente in Romania: Nemesis Overdose XXL, proiectat si construit de PC-Coolers. Primul lucru care impresioneaza la vederea acestui sistem este, bineinteles, carcasa masiva Lian Li PC-A77 Silver. Daca nu recunoasteti carcasa privind pozele nu va impacientati pentru ca este perfect normal. Acesta este si motivul pentru care am scris mai sus ca acest sistem este “proiectat” si “construit”. Practic, carcasa a fost demontata pana la ultimul surub/nit, modificata si apoi reasamblata. De asemenea, toate componentele importante sunt racite de un sistem cu apa realizat special pentru aceasta configuratie. Modificarea carcasei precum si proiectarea sistemului de racire cu apa au fost realizate de Alexandru Mihalache (sau Ratusca cum este cunoscut in comunitatea pasionatilor de modding), fiind singurul roman care are un sistem (http://www.million-dollar-pc.com/systems-2008/aplus/black-pearl/alexandru-mihalache/aplus-black-pearl.htm) prezent pe site-ul exclusivist million-dollar-pc.com."

Articolul complet poate fi gasit pe Lab501 (http://lab501.ro/diverse/pc-coolers-nemesis-overdose-xxl-review).

Pishky
10-12-2008, 20:25
:bow2::bow2::bow2::bow2: ratusca

matose
11-12-2008, 01:55
Intr-adevar, fara ratusca acest sistem nu avea un impact vizual chiar atat de mare :D!

Iubitel
11-12-2008, 08:34
Ba as putea spune ca fara ratusca nu ar impresiona nimic la acest sistem,nu e foarte greu sa iei ce e mai scump pe piata,sa mai umfli putin pretul si apoi sa-i tragi un nick meserias :)

Dragos Saraolu
11-12-2008, 09:32
Cine doreste acum un asemenea sistem il poate obtine la un pret mult mai scazut, probabil ceva intre 150-175 milioane, Intre timp a aparut Nehalemul care face acelasi lucru ca cele 2 procesoare QX9775, desigur cand s-a inceput munca la sistem nu exista pe piata Nehalem deci nu aveau alta solutie. Felicitari ratusca pentru executie.

matose
11-12-2008, 12:24
Intre timp a aparut Nehalemul care face acelasi lucru ca cele 2 procesoare QX9775.

In aplicatiile optimizate pentru 8 nuclee, solutia 2 x QX9775 e semnificativ mai performanta ca un Nehalem (vezi wPrime, 3DMark Vantage CPU Score). Din pacate pe partea video X58 cu 3-way SLI spulbera un DX5400 cu 3-way SLI, dar strict ca putere de procesare SkullTrail >> Nehalem ;)!

dev
11-12-2008, 16:06
poate e ceva ce mie imi scapa dar de ce ram kingston?

matose
11-12-2008, 16:14
Pai nu cred ca oferta de FB-DIMM in Romania este atat de bogata incat sa alegi intre mai multi producatori. Oricum Kingston este o firma cu produse foarte bune pentru domeniul profesional (servere, workstation, etc).

dev
11-12-2008, 16:24
ai dreptate dar nu mi-am dat seama ca au fost folosite componente achizitionate in tara.

Dragos Saraolu
11-12-2008, 18:26
matose ideea era ca platesti peste dublu pentru o performanta intre 25-40% mai buna, in functie de aplicatie, desigur performanta extrema are o crestere a pretului logaritmica.

Monstru
11-12-2008, 19:06
De acord cu Dragos la capitolul asta, in afara de Wprime poti bate sistemul asta lejer cu un Nehalem. Am ramas totusi fara cuvinte fata de inca o demonstratie de maiestrie din partea maestrului ratusca, jos palaria domnule.

matose
11-12-2008, 19:27
Dragos, eu am comentat afirmatia ta initiala cand ai pus "=" intre Nehalem si Skulltrail care nu este corect, dar in schimb ce ai spus in ultimul post este cat se poate de corect. In toate aplicatiile optimizate pentru 8 nuclee, Nehalem nu are nici o sansa in fata Skulltrail. In aplicatii 3D situatia sta foarte prost pentru Skulltrail, fiind o platforma provenita din domeniul workstation nu este optimizata de nici un fel in acest sens.

poparamiro
11-12-2008, 19:27
Foarte multa munca, rezultate grozave :)

Dragos Saraolu
11-12-2008, 19:42
matose egalul era in sensul de 8 coreuri, triple SLI, nu al performantei stricte.

XSamSung
14-12-2008, 00:59
Cine da bani pe asa ceva, categoric nu o face pentru performante. E menit pentru partea ornamentala, ca mai poti juca si un joc pe sistemul respectiv asta e altceva. Dar in orice caz ca si piesa ornamentala arata superb, fie ca ai vreo tangenta cu calculatorul sau nu. ;)

Tile
14-12-2008, 11:38
Sistemul Nemesis Overdose XXL este destinat celorcare vor si stiu sa aprecieze un PC custom built. De la distanta se poate observa faptul ca incinta este modificata si metalwork-ul este first class. Placa de baza dual procesor si memoriile FB-DIMM sunt caracteristice pentru un sistem folosit pentru aplicatii solicitante. Calitaea asamblarii este mult peste cea intalnita in sisteme mai scumpe de peste hotare (sistemele Cepheus asamblate de Vadim Computers UK). La acele sisteme wiremanagement-ul era practic inexistent si iluminarea multicolora strica mult aspectul general ca sa nu mai mentionez lucrarile de casemodding de cea mai joasa calitate cum este plexiglass-ul lipit cu hot glue pe un panou de Lian Li V2100, lucru pe care eu il consider ca o insulta.

clonitza
15-12-2008, 11:04
O sugestie de bun simt, daca tot facem review la un sistem racit cu apa n-ar fi rau sa postam si niste temperaturi ... in special pe mine ma interesa temperatura apei fata de ambient in idle, load etc .. pentru ca e prima oara cand folosesc radiatoare Magicool Xtreme si mi se par destul de slabe .. (lamelele sunt extrem de inghesuite fata de grosimea lui iar aerul in loc sa treaca printre ele este impins inapoi .. o sa mai incerc sa folosesc inca un ventilator dedesubt sa incerc o fortare a evacuarii.