PDA

View Full Version : Materiale pentru modding



Tropy
23-05-2005, 22:48
Va pot "face rost" :yepp: de materiale pentru modding, cum ar fi :
- stiplex (plexiglass) transparent, alb sau colorat, cu grosimi intre 1 - 30 mm.
- komatex / komacel / komadur (spuma de PVC trasa in foaie)
- folii autoadezive profesionale - uni (o singura culoare) sau imitatii de fibra de carbon, sticla sablata, etc.
- print digital cu cerneluri pe baza de real-solvent pe folii autoadezive (desene, etc., inlocuiesc vopsirea de mana, in afara de asta posibilitatile grafice sunt practic nelimitate ;) )
- taieri de materiale - decupaje - pe router (un aparat care decupeaza modelul creat pe calculator - taie PFL, stiplex, etc.)
- decupari de folii autoadezive pe cutter-plotter (de ex. sigle ale anumitor producatori, desene, ce se pot aplica pe carcase - se pot obtine si efecte de sticla sablata - etching - )

In attachment puteti vedea o "mica incercare" de personalizare a carcasei - sper sa nu se supere admin-ii CrazyPC ca le-am "folosit" logo-ul ... btw, pot sa fac si stickere de genul astuia din poza.

So... astept cereri.

Para
23-05-2005, 23:43
Wohoo, vreau si eu sticker cu CrazyPC :)

ghidon
24-05-2005, 07:53
crazypc sticker :D
Tropy vorbeste cu Dio; sigur o sa vrea niste stickere .. si unii dintre noi credca vor

Alice
24-05-2005, 09:22
cat ar fi o foaie de plexiglass transparent, 10mm, ~ 2x3m? mi-ar trebui 2 buc...

Tropy
24-05-2005, 10:17
cat ar fi o foaie de plexiglass transparent, 10mm, ~ 2x3m? mi-ar trebui 2 buc...
Foaia are 3050 x 2050 mm., pretul per mp. este 64.74 Euro + TVA pentru grosimea de 10 mm.

tudop
24-05-2005, 10:41
:eek: ceea ce inseamna ~ 17 mil. o placa, nu ? *2 placi... OMG, pp ca le vrei pt ghisee de banca or smth :D

Tropy
24-05-2005, 10:53
Chiar asa, la grosimea asta ce vrei sa faci cu ele ?? ca la 10 mm. sunt antiglont nene :D ... anyway ... stiu ca e fff expensive, daca chiar te intereseaza, da-mi un PM sa-ti dau nr. de tel. al furnizorului, poate mai negociezi ceva la pret ;)

Tropy
24-05-2005, 12:01
Am zis sa pun si cateva poze despre cum se poate face un etching "profi" cu folie autoadeziva.

1. se ia logo-ul CrazyPC si se vectorizeaza :D.
2. se taie folia speciala pentru sablare "in oglinda" pe cutter plotter.
3. cu ajutorul foliei de transfer se aplica autocolantul pe stiplexul transparent.
4 / 5. asa arata rezultatul final - efectul de geam sablat.

Toata treaba a durat 10 minute. Prin acelasi procedeu se pot personaliza lateralele carcasei din stiplex transparent, teoretic cu orice model (sigle, desene, etc.) Exista 3 tipuri de folii pt. etching, cu granulatii diferite.

Zyklon5
24-05-2005, 12:15
Yummy interesant. O sa avem si noi o comanda pentru vreo 4 holding plates din plexi. Revin cu schema.

Foarte frumos ca este si cineva profi in domeniu interesant de modding si CrazyPC ! Bine ai venit :)

Alice
24-05-2005, 12:19
au... acum am vazut ca e pretul / mp... exclus. si la pretul pe foaie era marisor, dar asa nici nu se pune problema.

vreau sa fac un acvariu (de fapt recipient :D) pt. water-cooling pe ~ jumatate din perete. dar o sa folosesc sticla.

Tropy
24-05-2005, 12:20
Cu mare placere, va astept :) . Pentru orice alte piese din stiplex & stuff nu ezitati sa intrebati, poate pot sa dau o mana de ajutor.

Para
24-05-2005, 13:05
Da-mi si mie un pret estimativ pentru capace de water-block: cel de procesor e de 20mm, cel de video 10mm grosime. Gaurile in cel de procesor au profilul de-aici:
http://www.crazypc.ro/forum/attachment.php?attachmentid=1787

Tropy
24-05-2005, 16:56
Para, ai mai multe informatii la PM.

PesteImputit
24-05-2005, 17:18
tropy te rog sa imi spui si mie cam care e scorul pt un capac ca in poza 2 a lui para
ma intereseaza 2 bucati aprox la fel...

Tropy
24-05-2005, 19:08
Peste o sa-ti raspund si tie cum i-am raspuns si lui Para in PM : din pacate nu pot face piese asa mici / complicate (cu cote asa de fixe), cum sunt capacele astea; la mine la firma nu avem router - un router mic costa cam 50-60.000 euro... ; insa pot face holding plates, window mods, etching, vinyl mods, stickere. Chiar azi am dat la printat 250 de stickere CrazyPC :D si intentionez sa va prezint cat de curand si un t-shirt cu logo-ul CrazyPC.
Pentru capace suna cu incredere la cenzurat si vorbeste cu dl. Mititelu, se rezolva sigur, are router.

dios
24-05-2005, 19:19
1. se ia logo-ul CrazyPC si se vectorizeaza
Tropy, nu stiu daca mi-am dat acordul pentru a comercializa produse cu sigla care este purtatoare de copyright. Asa ca ai face bine sa dai cancel la comanda respectiva ;) daca nu vrei sa primesti citatii de la avocatul firmei Zenstudio Media SRL (uita-te in josul paginii pt. link), cea care este proprietarul de drept al siglei, site-ului, culorilor si sloganului curent.

Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca aceasta sectiune nu este destinata ofertelor de nici o factura, iar faptul ca promovezi o firma contravine regulamentului pe care l-ai acceptat atunci cand te-ai inregistrat.

Asa ca pāna iti revizuiesti comportamentul topicul acesta se inchide. Pt. eventualele nelamuriri astept PM sau mail.

Extras din Art. 5 al regulamentului:

Art. 5. Sectiunea de publicitate este destinata exclusiv persoanelor fizice, orice persoana juridica ce doreste sa-si promoveze imaginea sau produsele cu ajutorul site-ului nostrului, ne poate contacta in vederea incheierii unui contract. Singura exceptie de la aceasta regula este constituita de oferta de locuri de munca.


Iti recomand sa incerci sa vectorizezi sigla Nike si sa vinzi tricouri cu aceasta. Sunt curios ce s-ar intampla? :confused:

A si BTW ai avertisment.

PesteImputit
24-05-2005, 20:04
Este foarte drept ca acesta oferta trebuie sa fie intai acceptata de reprezentantul juridic al firmei Zenstudio Media SRL recte diosrl.

dio imi cer scuze ca nu am inchis threadul ba chiar am ajutat la proliferarea lui