Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Carcase Sharkoon
Results 1 to 10 of 10

Thread: Carcase Sharkoon

Carpe noctem djdano's Avatar

Default Carcase Sharkoon

As vrea sa aflu mai multe detalii de la oamenii care le-au folosit/vazut/pipait.

Din perspectiva pretului si a dotarilor, asta mi se pare foarte atractiva.

Ma intereseaza in special calitatea constructiei, grosimea tablei, cable management-ul, restrictii pe inaltime la coolere tower de 160mm.
    Hardcore till I die.

Super Moderator Dragos Saraolu's Avatar

Preturile reale la Sharkoon le gasesti aici. Tabla este ok, suficient de groasa si are parte de tot felul de intarituri, chiar le pot numi carcase solide. Coolerele tower nu incap din cauza ventilatorului de pe laterala, dar poti renunta la el si lasa doar masca daca nu ai alta solutie. Iti recomand totusi varianta REBEL-9 VALUE EDITION ATX Sharkoon, este aproape goala la interior si o poti configura cum vrei tu, neavind in dotare decat bayuri de 5.25" vine cu 4 adaptoare pentru hdd-uri (niste table indoite in U), are filtre de burete la bayurile din fata, ventilatoarele au leduri albastre. Poti vedea poze reale cu ea aici. Poze pentru Revenge Value si Rebel9 Value gasesti pe siteul Sharkoon.
    La pret similar mai poti cauta Aplus XClio II sau Aplus Curbic, carcasele sunt similare cu Revenge Value dar permit un WM mai bun dupa parerea mea deoarece iti permit sa ascunzi destul de multe cabluri (vezi poza), gasesti aici si un interior de XClio II care este identic cu cel de la Curbic, calitatea tablei este similara.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	Gunoi.JPG 
Views:	160 
Size:	97.6 KB 
ID:	36987  
    Last edited by Dragos Saraolu; 30-01-2009 at 12:10.
    i7 920, Zalman CNPS10X Flex, DFI LP DK X58, 3x1024 Corsair 1333 MHz, EVGA GTX560 Ti FTW 1024 MB, Hitachi 40/120/320/500 GB, Recom PWS-EVO-BW, Sirtec 500W old style, HP P275 21"

Prompt si la subiect ca de obicei, Dragos. Multumesc.

Intre timp am mai facut si eu mici sapaturi pe net si am descoperit rezultate similare. E-TC e intr-adevar site-ul cu cele mai bune preturi, si Rebel9 imi face cu ochiul mai mult decat Revenge.

Cooler-ele tower nu sunt foarte bine primite in cele 2 modele, se pare. Cum imi vine greu sa renunt la Tuniq Tower, e unul din marile minusuri ale carcasei. Alt mare minus ar fi marginile taioase si nefinisate in multe locuri. O alternativa ar fi sa schimb Tuniq Tower cu un SI128-SE de exemplu si sa beneficiez din plin de fluxul mare de aer. Pe de alta parte, Soprano imi face ochi dulci de ceva vreme atat prin prisma esteticului, cat si prin prisma faptului ca o pot antifona cum trebuie pe interior (carcasa va sta la 30 cm de urechile mele, asa ca e musai sa fie muta sau cat mai putin zgomotoasa cu putinta), panourile laterale neavand nici un orificiu sau excrescenta. Fluxul de aer mi se pare de asemenea destul de bun, standard pentru o carcasa care sa sustina un sistem cu OC mediu.

Ramane sa mai analizez situatia si sa iau o decizie in urmatoarele saptamani.
    Hardcore till I die.

Super Moderator Dragos Saraolu's Avatar

Dupa cum vezi am XClio II si sta pe birou, am 4 ventilatoare de 120 mm (inclusiv cel din sursa) care stau la ~800 rot/min. si scot aer si cel de 250 mm care baga aer, daca este liniste complet in casa se aud un pic, dar la cel mai mic zgomot de fond nu le mai aud.
    Daca tot esti hotarat pe antifonat iti recomand sa o faci cu pluta, este singura care are efect asupra zgomotului, restul sunt doar de aspect.
    i7 920, Zalman CNPS10X Flex, DFI LP DK X58, 3x1024 Corsair 1333 MHz, EVGA GTX560 Ti FTW 1024 MB, Hitachi 40/120/320/500 GB, Recom PWS-EVO-BW, Sirtec 500W old style, HP P275 21"

Member Pishky's Avatar

unde se gaseste pluta din asta de ziceti voi?

Am folosit o perioada un burete special de vreo 5mm grosime, foarte dens (era folosit pentu izolare electrostatica in Siemens VDO Timisoara) si am avut rezultate bune. Din pacate, carcasa respectiva se bazeaza pe ventilatoare de 80 pentru fluxul de aer, asa ca am preferat sa scot antifonarea de pe panoul lateral si sa izolez orificiile cu filtre de praf industriale pentru a avea temperaturi mai scazute inauntru. Rezultatul a fost scaderea temperaturilor cu 3-7 grade, dar s-a facut simtit zgomotul...

Sper ca la Soprano voi avea mai mult succes. Oricum o sa incerc ambele variante, pluta si burete.
    Hardcore till I die.

Cunning linguist dev's Avatar

parerea mea avenger e best buy. interiorul e foarte oki e loc de 4 venturi iar la 150 ron e pomana.
    Equally cursed and blessed

Pai si costurile celor 3 ventilatoare (1 fata + 2 lateral) ca sa ajung cat de cat aproape de nivelul air-flow-ului din Rebel9 nu ridica nivelul peste 200? Unde e best-buy-ul?
    Hardcore till I die.

Cunning linguist dev's Avatar

personal imi place mai mult interiorul la avenger decit la rebel9.

dimensiunile sunt cam la fel iar eu personal as prefera sa imi aleg venturile care imi plac nu ce imi da producatorul.
    Equally cursed and blessed

Ai si tu dreptate

Dar prefer oricand un ventilator de 25 vs. 2 de 120 in panoul lateral.
    Si im place foarte mult flexibilitatea pe care Rebel9 o ofera in ce priveste instalarea HDD si a ventilatorului frontal.
    Hardcore till I die.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)