Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2968
Fumaţi? - Page 4

View Poll Results: Fumati?

Voters
91. You may not vote on this poll
  • Da

18 19.78%
  • Nu

48 52.75%
  • Nu, dar as vrea sa ma apuc

0 0%
  • M-am lasat

17 18.68%
  • Da, dar as vrea sa ma las

8 8.79%
Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 91 to 120 of 141

Thread: Fumaţi?

Duck Dodgers CQSTELUSH's Avatar

Singurul fum pe care-l accept e de la grătărel (veni vorba de asta că miros tot a fum acum, am stat toată ziua la soare scormonind n jăratec ).
    I would spread the cloths under your feet:
    But I, being poor, have only my dreams;
    I have spread my dreams under your feet;
    Tread softly because you tread upon my dreams.

Foarte bine, accepta-l la tine acasa. In crasma pe usa careia scrie "Local destinat fumatorilor" ori accepti tutunul, ori te cari frumos acasa

Adminisrtator dios's Avatar

De la asta si pana la interzicerea accesului intr-un bar din Italia pentru ca esti roman nu mai e decat un pas. O sa scrie "local pentru italieni" pe usa, sau si mai rau, interzis romanilor
    Aficionado

Aficionado

Sa nu exageram, sunt doua chestii total diferite. In legatura cu chestia asta cu localele fumatori\nefumatori, eu personal nu sunt de acord sa le impartim in locale fumatori si nefumatori, pentru ca cele de fumatori pot fi de tot rahatu'(gen crasme din piete sau de la periferii) si esti pus in situatia de a alege intre o seara in oras intr-o "bomba de fumatori" sau a sta acasa. Iar in cele de nefumatori, desi mai selecte, nu poti fuma . Ar fi totusi o varianta corecta, impartirea localului in doua saloane, unul pentru fumatori si unul pentru nefumatori.

Eu sunt de parere ca toate localurile ar trebui sa aiba spatiu pentru nefumatori, cum spunea cineva mai sus, vrand-nevrand esti obligat sa respiri. Si optional, cele care doresc, sa aiba si spatiu de fumatori, pentru ca fumatul este o chestie voluntara.
    show version | include ([0-9]*)(_\1)+

Cunosc destui fumători care de multe ori, n oraş, preferă să stea undeva mai civilizat, fără fum.

Registered User

Am fumat ultima tigara Monte Carlo pe 01.08.1993 si dupa aceea am aruncat pachetul .

Ma uitam peste Anarchist Cookbook si am dat peste asta:
    "This will probably sound like philosophical bullshit, but I've found that I can control a quote "addiction" through the sheer power of association.
    I'll give an example;
    After having a pretty damn "holy shit" moment after dropping enough hits to turn Hoffman into a vegetable, I found out that if I keep thinking about a negative experience when on a certain substance, my mind sub consciously begins to reject it. Say, alcohol for starters, I can associate the smell alone with a certain experience to the point of vomiting on sight. I don't know how easy this would be for other people, but with the aid of a few choice substances, I can essentially quote "drag and drop" feelings with a substance, at least on some substance, to the point of killing my mental urge for it.
    Physically, I can't really give much advice except find a new habit, I chew massive amounts of gum, chain smoke, and pretty much increase my dosage with everything when I leave behind a substance, but it's damn rare I decide to make the effort to "quit" something, I've never found it that damn hard to just not use."

O sa incerc metoda si revin cu rezultate. Poate ma las si eu

Member

Fumati si voi ca miliardarii: incepeti pachetul luand o tigara din el dupa care-l aruncati (pachetul). Dupa vreo 10-20 de tzigari o sa vedeti cat de scump este viciul si POATE va lasati!
    DESKTOP
    Zotac H55 miniITX WiFi
    i5 750 @ 3000 MHz stock cooler (150 BCLK)
    Sparkle GTS250 Low Profile 1GB/256biti
    4GB DDR3 A-DATA
    Fujitsu 320GB 2,5" + 1TB Western Digital Green
    Antec Earthwatts 500
    Carcasa... open air

Steeeeee-rike alinthebest's Avatar

Apropo de cum fumeaza miliardarii:

http://www.youtube.com/watch?v=9xU3hjmbGT4

S-au implinit vreo 3 saptamani de cand n-am mai fumat... Ma mir si eu cum am putut , tinand cont ca in ultima perioada "doboram" si 2 pachete pe zi...

Lipseste "ocazional" din poll , multi fumeaza ocazional .

Ninja Cat!

pt cei ce fumeaza: toti fumati de la 13-14-15 ani ?

Quote Originally Posted by HymuraX View Post
    cati nu ati suportat obiceiul asta prost la o fata doar ca era buna
    youre f... true!

da' nu se termina lumea daca cauti alta
    Last edited by Drazzy; 29-07-2009 at 22:26.
    Intel E7300 - Palit 8800GS 384/192 - Gigabyte EP43-DS3LR - Mushkin 996580 (1100+ mhz) - Seasonic 500ET - Lancool K7B@2xGentle Typhoon - WD 320AAKS @ Tuniq Sanctum - Lian Li Fan Controller -

Not rly silent..

West Side 4 Ever catalanu's Avatar

Quote Originally Posted by Drazzy View Post
    De la 14 ani m-am apucat.De pe la 15 constant 1 pachet la zi.
    E 5200@3.8Ghz 1,37V | MSI P45 NEO2 | 3GB 900 C5 | 8800GTS-X 320 | WD250 | POWERLINE 530W

Quote Originally Posted by Drazzy View Post
    Eu de pe la 11 Acuma am 16 si regret

Cat va luat voua sa deveniti dependenti ? Cam cate tigari ?

Dupa cum citesc eu acuma, ar trebui sa resetez pollu' si sa mai adaug niste optiuni
    Aficionado

Aficionado

Quote Originally Posted by Dragoss91 View Post
    Cat va luat voua sa deveniti dependenti ? Cam cate tigari ?
    Sincer sa fiu, nu mai tin minte exact. Am fumat 2-3 saptamani, m-am lasat cam 3 saptamani, dupa care le-am luat nou si nu le-am mai lasat nici pana azi.

Quote Originally Posted by the dude View Post
    Eu de pe la 11 Acuma am 16 si regret
    De ce regreti?Decat sa arunci banii pe alte prostii mai bine ii investesti in tine.

@ Dragos: la inceput eu fumam cam 2-3 la zi.Dupaia am ajuns pe la 10 si tot asa pana am ajuns la pachet
    E 5200@3.8Ghz 1,37V | MSI P45 NEO2 | 3GB 900 C5 | 8800GTS-X 320 | WD250 | POWERLINE 530W

Eu fumez ocazional , be obicei in cluburi cand mai si beau cate ceva si pot spune ca am fumat destul de mult , cel putin cat am fost la mare la liberty parade in 3 zile am fumat ceva , dar pana acum n-am simtit nevoia sa fumez .

Mie mi-a luat o vară. Dintre cls-a 7-a si a 8-a. Nu le-am mai lasat 11 ani. Acum am 6 ani de cand m-am lasat si tot as mai fuma
    Aficionado

Aficionado

Se vede si in avatarul tau , asta daca esti tu acela .

oui, c'est moi, e recenta poza dar nu am tras in piept, a fost doar pentru foto tigarea aia acolo.
    Aficionado

Aficionado

Quote Originally Posted by catalanu View Post
    De ce regreti?Decat sa arunci banii pe alte prostii mai bine ii investesti in tine.
    Defineste-mi "alte prostii". As prefera sa dau banii pe excursii & shit. Daca nu fumez 10 zile, am 750.000 lei pentru o excursie de o zi.

Probabil glumeşte, nu cred că e att de prost nct să considere ţigara o investiţie cnd e exact totalul acesteia.

Super Moderator Dragos Saraolu's Avatar

Fumez de 24 ani cate un pachet pe zi, m-am apucat in armata de plictiseala mai mult, oricand m-as lasa dar nu prea mai pot, probabil ca as face-o dar cu un motiv serios, gen aparitia repercursiunilor fumatului si probabil va fi prea tarziu, singurul sfat pe care pot sa vi-l dau: NU fumati, efectul chiar este similar drogurilor, dupa o perioada organismul simte nevoia de nicotina zilnica.
    i7 920, Zalman CNPS10X Flex, DFI LP DK X58, 3x1024 Corsair 1333 MHz, EVGA GTX560 Ti FTW 1024 MB, Hitachi 40/120/320/500 GB, Recom PWS-EVO-BW, Sirtec 500W old style, HP P275 21"

Să ştii că metoda e bună: iei pe cineva drag, l duci la doctor, ăla l păcăleşte că dacă mai fumează nu ştiu ce chestie se ntmplă cu organismul lui şi poate muri subit, oricnd.

Elektromodulator eXpander's Avatar

Fumator inrait de vreo 10 ani Pachetul pe zi, lejer. Daca ies la bere, dau gata un pachet in 3-4 ore, daca ma intind la 4-5 beri. Cu toate astea, fumul gros de tigara ma deranjeaza, si nu-mi place sa merg in localuri si cluburi unde e foarte mult fum. Nici la masa nu-mi place sa inspir fum de la altii, si din respect pentru ceilalti, nu fumez niciodata la masa, ci cativa metri mai departe, in dreptul geamului. Numai daca chiar mi-e lene sa ma ridic si stiu sigur ca fumul nu-i deranjeaza pe ceilalti, atunci fumez.

Am avut cateva ganduri de a ma lasa... dar nu puteam, avand in vedere ca la mine in familie toti in afara de caine fumau. Tata s-a lasat acu 3 ani, dupa 25 de ani de fumat. Dar mesteca bomboane si acum, ca il roade nevoia

Doua intamplari care le retin, si care vreau sa le expun, daca aceasta arie tot s-a transformat intr-un fel de "Fumatori Anonimi" ) :

* Am avut o data o "repriza de sevraj". Mai demult, eram prin liceu, am ramas toti din casa fara tigari. Si m-am disperat toata noaptea cautand chistoace prin casa. La un moment-dat, m-am pus in pat sa dorm. Si am visat ca mi-a dat un prieten o tigara si ca am pus-o in buzunarul unui hanorac. M-am dus la cuier si am inceput sa caut in disperare tigara in hanorac, pt ca stiam ca-i acolo. Abia atunci mi-am dat seama ca a fost doar un vis

Atunci am realizat ca sunt dependent

* De vreo 3-4 luni, am ramas fara bani cu o zi inainte de salar. Nu mai aveam nici un banutz, si nici de la cine sa iau imprumut. Evident, am ramas fara tigari de duminica, la ora 6 dupa-masa. Tot stateam la calculator si pierdeam vremea... si dintr-o data imi venea in minte :
    - "Hai sa fumez o tigara".
    - "Da n-am tigari."
    - "Hai sa-mi cumpar".
    - "N-am bani".
    - "Hai sa iau imprumut".
    - "N-am de la cine".
    - "Eh, asta este. Trecem peste."
    Si tot asa, din 5 in 5 minute, pana pe la 2 noaptea cand am adormit.
    A doua zi a trecut mult mai lejer. Reprizele astea de auto-consolare s-au redus. Si atunci am zis sa incerc sa ma las de tigari.
    Spre dezamagirea mea, pe la 7 seara cand a ajuns sora-mea de la munca, mi-a adus un pachet de tigari (ii intrase deja salariul). M-am tot uitat la el vreo ora, dupa care l-am desfacut si am fumat o tigara. Evident, mi s-a facut rau si am ametit. Si atunci m-am gandit "hai sa mai fumez o tigara, sa-mi treaca raul" Dupa 3 tigari, eram din nou inapoi pe traseul normal al vietii mele de zi cu zi

Acum ma descurc mult mai bine daca nu fumez, si chiar am avut perioade de 2 zile in care am fumat foarte putin. M-am mutat inapoi la parinti, si din respect pt tata, nu fumez in camera mea, numai in bucatarie. Suprinzator, trec cate 3-4 ore fara sa fumez. Seara, in schimb, bag ca turcul, si recuperez ce-am pierdut in timpul zilei

Quote Originally Posted by CQSTELUSH View Post
    Să ştii că metoda e bună: iei pe cineva drag, l duci la doctor, ăla l păcăleşte că dacă mai fumează nu ştiu ce chestie se ntmplă cu organismul lui şi poate muri subit, oricnd.
    Ar fi bine... Dar putini se gandesc la sanatatea lor atunci cand le e bine pe moment... Cred ca varianta mai buna ar fi tot cea cu banii.
    In mare este si cazul meu (fumator timp de 12 ani). Cheltuiam prea mult. Scumpirea enervant de deasa a tigarilor incepuse sa ma afecteze si gandul ca o parte consistenta din salariul meu era "alocata" acestui viciu ma cam rodea...
    Am discutat si cu prietena mea si am ajuns la concluzia ca avem un obicei chiar inutil la care trebuie musai sa renuntam..
    Asa ca intr-o zi am prins momentul potrivit si am zis gata.. Am umblat vreo 2 zile cu pachetul in buzunar , dupa care l-am lasat acasa..
    Este foarte greu (am multi amici fumatori) dar se pare ca rezist cu brio...

Quote Originally Posted by the dude View Post
    Defineste-mi "alte prostii". As prefera sa dau banii pe excursii & shit. Daca nu fumez 10 zile, am 750.000 lei pentru o excursie de o zi.
    Glumeam logic. Tigara doar iti distruge plamanii .Dar caca am facut greseala sa ma apuc acuma chiar nu am ce face. Sincer nici nu am incercat sa ma las din cate stiu dar oricum nu cred ca as putea deoarece 90% din prietenii mei fumeaza as ca .... slabe sanse

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)