Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2968

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Ce masini aveti ? - Page 5
Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 121 to 150 of 170

Thread: Ce masini aveti ?

A student of the Force Gogu's Avatar

Viva Romania

Crazypc Club atomidude's Avatar

Cu tractoru' pe dinamometru: 164 CP si 459 Nm la roata.
    Stoc 150 CP si 320 Nm la motor.
    Astra 1.9 CDTI 150 + CRD-T tuning box de la DTUK + admisie Simota Carbon (cam 500 Euro in mod-uri). Fabricata Septembrie 2006 si 80,000 km parcursi.

Motan agresif Neo's Avatar

Cam puțin gain dpdv al puterii efective, cuplul a urcat frumos totuși. Confused.
    Stop being bad.

De acord ca esti confused Puterea e masurata la roata, cu alte cuvinte cei 164 CP corespund unei puteri la motor de 193 CP (asumand 15% pierderi in transmisie). Un spor de putere de cca. 29% (de la 150 CP la 193 CP) nu e chiar de lepadat.
    Intel Core i7 920|Gigabyte EDX58-UD5|6 GB G.Skill Trident DDR3-1600 CL8-8-8-21|Sapphire VaporX HD 4890| HAF932 case|2 X 1TB Seagate SATA RAID 0| Windows 7 64bit

Vorbesti si tu...
    Arata-mi tu un FWD care pierde 15% in transmisie si dupa aia iti arat eu un Peugeot de raliu care era ultima nascocire si era laudat pentru faptul ca are cele mai mici pierderi pentru un FWD, si anume 17%, pe cand set-up=urile normale pierd 20%.
    Asa ca iarta-ne, nu credem ca tot ceea ce zboara se si maninca.
    You can fuck off to Tibet and I shall have men, nutters from Parkhurst, dressed in yeti suits up Everest with meat cleavers ready to chop your tarty fucking legs off.

Ok Gogule, cu cat mai mult cu atat mai bine daca stau sa ma gandesc. Calculand cu 20% pierderi inseamna ca am 164/0.8=205CP la motor Citisem undeva ca uzual se iau in calcul 15% la manuale tractiune fata si 17% la tractiune spate. Altii sunt ca tine, sustin ca cifrele alea sunt prea conservatoare totusi.
    S-ar parea ca ai dreptate cu pierderile, o alta Astra ca a mea dar stoc a pus 88 kW la roti, adica ca. 120 CP. Daca adaugi pierderi de 20% la cifra aia ajungi la cei 150CP la motor recomandati de producator.
    Last edited by atomidude; 30-03-2010 at 02:08.
    Intel Core i7 920|Gigabyte EDX58-UD5|6 GB G.Skill Trident DDR3-1600 CL8-8-8-21|Sapphire VaporX HD 4890| HAF932 case|2 X 1TB Seagate SATA RAID 0| Windows 7 64bit

Pierzi din vedere esentialul. Daca tu nu stii cat sunt pierderile alea, preuspunand ca de la tine si nu de la dyno operator a venit valoarea pierderilor, atunci nu te astepta sa te credem referitor la restul afirmatiilor.
    Iar daca operatorul dyno ti-a vandut cifra magica, in mod cert ti-a vand si alte cele sa te faca sa te simti bine.
    Nu spun ca e imposibil sa atingi 200CP, dar cunosc more or less motorul ala si nu face asta doar cu remap(cu atit mai putin un tuning box si o fleasca de admisie rahan, care la turbo conteaza fix zero), sau nu cu un remap la care sa apuci sa ajungi acasa cu turbina intreaga si ambreiajul la fel, ca sa ne povestesti ce si cum.

Iar la final, vorba aia, fiecare crede ce vrea, eu iti spun doar sa nu mai iei drept bun tot ce ti se serveste.
    You can fuck off to Tibet and I shall have men, nutters from Parkhurst, dressed in yeti suits up Everest with meat cleavers ready to chop your tarty fucking legs off.

Gogule, vorbesti si tu ca sa te afli in treaba. Operatorul mi-a dat valoarea la roata. Dupa cum stii (sau ar trebui sa stii) un dinamomentru masoara doar cuplu si turatie, puterea fiind calculata functie de astea doua pe baza unei formule care n-are nimc de-a face cu operatorul sau ziua saptamanii. Au fost 16 masini puse pe banc in ziua aia (eram acolo cu clubul), de la VW VR6 & R32, Audi A3 turbo, cateva Corsa si terminand cu M3 si un VXR8 de 6.2 litri-toate au fost in parametri ca sa zic asa. Asa ca mai degraba iau de bun ce mi s-a servit in ziua aia decat ce spui tu.
    Cert e ca are 164CP la roti, restul nu mai conteaza.

For muscle cars lovers only!!!

Last edited by atomidude; 31-03-2010 at 13:07.

Bunny Fastard Caligula's Avatar

Atomidude, cocalareli d-astea cu masina aia ieftina de familie se fac si pe la noi, deci no dropbears needed for that. Iti recomand sa iti schimbi si placa de presiune cu una sport, cea stock cedeaza destul de repede.
    Misto numarul de la masina, e pus clar ca sa risipeasca evidentele aparente ca ambitiosul de la volan tocmai a furat masina bunicii, cred ca 65 Nm din cuplu numai din ala i-ai scos. Cred ca la bolidul ala select "Gutza" sau "Salam" ar avea mai mare impact la racers si gagici in tara aia, ar oferi un extra de distinctie ce va atrage cateva kilograme de respect lichid ejectat prin diverse orificii ale organismului uman. Modelul e f practic, mai ales seara cand poti tine si gainile in el cand il parchezi in fata unei selecte vile cu un etaj in total si un hectar de gradina porumb in spate.
    Bafta si multi km in siguranta.
    Last edited by Caligula; 01-04-2010 at 16:58.

A guilty conscience is more honorable than regret.

Lasa-l in ale lui, n-are rost, oricum nu tine cutia cuplul ala, dar ce rost are sa imi bat capul sa educ lumea ? Vrea sa se bucure de banii dati pe o cutiuta de pacalit ECU si pe un filtru, sa se bucure maxim, ce pot eu sa zic ? La unii vad ca vorba aia "cat dai atita face" nu a ajuns inca

Motan agresif Neo's Avatar

Quote Originally Posted by atomidude View Post
    De acord ca esti confused Puterea e masurata la roata, cu alte cuvinte cei 164 CP corespund unei puteri la motor de 193 CP (asumand 15% pierderi in transmisie). Un spor de putere de cca. 29% (de la 150 CP la 193 CP) nu e chiar de lepadat.
    În primul rând dacă motorul tău are 150CP în talon/carte, e cam țeapă, pentru că atât ar trebui să scoată la roată stock, deci cutiuța ar trebui să se descurce ceva mai bine. Cum ar fi să-mi cumpăr un EvoX nou, care are 300CP în acte și la roată să am 260 (or smth, n-am calculat efectiv)..

Ce e oarecum okish la cutia aia e că ECU-ul rămâne untouched, prin urmare ca garanție e ok. Dar da, cutia stock nu cred să transmită tot cuplul ăla cum trebuie și eu m-aș gândi la un upgrade de frâne de asemenea.
    Stop being bad.

Irefutabil Corbu''s Avatar

De obicei nu ma amestec unde nu imi fierbe oala, imi place sa citesc, dar de data asta nu ma pot abtine. Poate aveti dreptate (nu e domeniul meu, nu comentez), dar aveti un stil de te doare capul. Ce mai cu agresivitatea asta, parca sunteti niste pitbuli; nu primiti mancare acasa? Omul e mandru de masina lui (si e normal) si voi tot aruncati rosii stricate spre el....ca e cocalareala, ca nu ii tine transmisia, ca are o cutie de doi lei. Repet, nu pun la indoiala daca aveti dreptate sau nu, dar eu zic sa va relaxati un pic si sa vorbiti pe un ton mai "frumos", in pana mea, nu sunteti adolescentii cu testosteronul in gat si vreti sa aratati cat de tari sunteti. Parol si over and out.
    OVERCLOCKING -> The process of installing high hopes, dumb luck, and several paychecks into a rectangular box which transmits a signal to a screen that displays your fate. The outcome is usually depressing.

Multumesc Corbu'...
    Neo, documenteaza-te inainte sa afirmi ceva. Producatorii dau intotdeauna puterea la motor ca arata mai bine, simplu. Un Evo X 300 are cca. 240 CP la roti.
    In rest numa de bine, nu o sa raspund la mitocaniile de mai sus. Funny, multi ani in urma cand ma jucam cu un Celeron 300A auzeam aceleasi lucruri: ca n-am bani de un procesor ca lumea, nici vorba de 50% posibil overclock ca doar nu ar vinde Intel daca ar fi asa, etc... Ma asteptam la mai mult de la o comunitate care isi ia adrenalina din impinsul gadgeturilor, fie ele procesoare sau de ce nu motoare, la limita si peste. O sa-mi vad linistit de treaba cu tractorasu', voi vedeti-va de ale voastre. Stati linistit ca nu o sa cer bani pentru alta cutie de viteze
    Last edited by atomidude; 02-04-2010 at 09:26.

Adminisrtator dios's Avatar

Nici eu nu inteleg de ce tre' sa fie unii, asa de agresivi.. De parca aveti ceva de impartit cu atomidude care e tocma' in Australia. De la Gogu ma asteptam (chiar daca are dreptate de cele mai multe ori, te ingroapa instant), dar Caligula? Ce e tati iti cade faianta de pe pereti ? Si tu ai dreptate, dar tie ti-ar conveni sa te faca lumea cocalar?

Cine se pricepe e liber sa ajute, evident ca unii sunt mai putin invatati, au mai putina experienta, etc. Eu unul habar n-am asa ca nu ma bag... Dar unde stiu cate ceva, ajut fara alte pretentii.. In fine, eu eram ala ipocritu', asa ca ...

Am mai zis-o, in curand nu o sa ma mai repet. As vrea sa nu mai vad aere d-astea, ca oricum alt content pentru moment nu prea mai e. Si daca si ala putin e infestat de ţipete, urlete si alte onomatopee nu ajungem nicaieri.

Care are masini cu care se poate lauda, e liber sa le posteze si sa le discutam.
    Last edited by dios; 02-04-2010 at 11:06.
    Aficionado

Aficionado

Quote Originally Posted by Corbu' View Post
    De obicei nu ma amestec unde nu imi fierbe oala, imi place sa citesc, dar de data asta nu ma pot abtine. Poate aveti dreptate (nu e domeniul meu, nu comentez), dar aveti un stil de te doare capul. Ce mai cu agresivitatea asta, parca sunteti niste pitbuli; nu primiti mancare acasa? Omul e mandru de masina lui (si e normal) si voi tot aruncati rosii stricate spre el....ca e cocalareala, ca nu ii tine transmisia, ca are o cutie de doi lei. Repet, nu pun la indoiala daca aveti dreptate sau nu, dar eu zic sa va relaxati un pic si sa vorbiti pe un ton mai "frumos", in pana mea, nu sunteti adolescentii cu testosteronul in gat si vreti sa aratati cat de tari sunteti. Parol si over and out.
    Uite vezi de ce urasc eu pacifistii ? Pentru ca in loc sa citeasca trag ei repede o concluzie de toata jena. Fa efortul si citeste matale primele 2 posturi ale mele referitoare la masina lui atomidude, arata-mi agresivitatea celebra, si apoi citeste replica lui atomidude. Oi fi eu rau de rup lantul, dar mai lasati-o in rahat, nu mai faceti pe interesantii daca va e lene sa cititi 3 posturi mai sus.

Quote Originally Posted by Gogu View Post
    arata-mi agresivitatea celebra................................dar mai lasati-o in rahat
    Gogule las-o moarta ca nu vreau sa ma cert cu tine sau sa incep un sir de replyuri contradictorii. Asta e ultimul meu post legat de problema de mai sus, daca vrei sa intelegi ce am zis bine, daca nu, sa fi tu sanatos, nu vrea sa fac teoria chibritului pe internet. Ce am zis era doar o sugestie generala aplicata un pic in context, un sfat sa stati mai "relaxati" ca nu v-ar strica, nu s-a vrut a fi atac la persoana (da chiar sunt un pacifist, nu vad nimic rau in asta).
    OVERCLOCKING -> The process of installing high hopes, dumb luck, and several paychecks into a rectangular box which transmits a signal to a screen that displays your fate. The outcome is usually depressing.

dios, e sectiune nemoderata deci fac si eu misto de ciobani. Sarbatori fericite

Quote Originally Posted by Corbu' View Post
    Gogule las-o moarta ca nu vreau sa ma cert cu tine sau sa incep un sir de replyuri contradictorii. Asta e ultimul meu post legat de problema de mai sus, daca vrei sa intelegi ce am zis bine, daca nu, sa fi tu sanatos, nu vrea sa fac teoria chibritului pe internet. Ce am zis era doar o sugestie generala aplicata un pic in context, un sfat sa stati mai "relaxati" ca nu v-ar strica, nu s-a vrut a fi atac la persoana (da chiar sunt un pacifist, nu vad nimic rau in asta).
    N-a zis nimeni ca ar fi atac la persoana, ci doar ca ai nimerit ca nuca in perete. Eu am fost foarte relaxat si am explicat motivele lipsei mele de incredere in cifre magice.

PS. Ar fi si culmea sa fii pacifist si sa consideri ca e ceva rau in asta.

Mama Omida Coco's Avatar

dios, e sectiune nemoderata deci fac si eu misto de ciobani. Sarbatori fericite
    Iar eu cred ca ar trebui sa fie definite mai clar care sunt sectiunile nemoderate si care nu. Aceasta mi se pare totusi o arie tehnica...

De la Gesus - Gogu nu am nicio pretentie (asa simplu forumist cum ma prezint), de la altii insa mai am inca.

Cat despre iesirile in decor, nu ma mai surprinde deja nimic. Am trecut de stadiile mirare / nedumerire / iritare, si am ajuns la (o usoara) enervare. Daca voi ba baietilor intr-atat de ciumegi (mai pe larg aici) jigniti gratuit in stanga si in dreapta, si veti continua in aceasta directie, pai la un moment dat o sa-mi bag si eu pwla in forumul care permite elitei de diferite coloraturi sa-si afiseze basinile 'telectuale pe oriunde, si o sa fac altceva mai constructiv. Tot aici includ si moderatorii care modifica posturi fara sa lase un motiv si nici nu se sinchisesc sa raspunda la pm-uri cand sunt intrebati in legatura cu acea modificare; deh... e scumpe tastaturile, la fel cum e foarte usor sa te consideri superior pentru ca ai culoarea albastra.
    „Decât o viață în virtute, mai bine una în virtualitate” (Valentin Gora)

„Just because your voice reaches halfway around the world doesn't mean you are wiser than when it reached only to the end of the bar.” (Edward R. Murrow)

Coco, Gogu e mic copil pe langa mandea, deci eu zic sa-ti manifesti pretentiile catre el mai degraba. Adicatalea daca el e Jesus, I'm th3 fucking' God.

Mama Omida Coco's Avatar

Scuze sefu', am inteles, o sa-mi revizuiesc conceptiile/perspectiva.

Si ca sa revin, ma depaseste cum puteti jigni niste oameni intr-un mod impersonal, via interfata numita forum, si nu va opriti la ironie sau chiar la bascalie. Dar nah, nu am pretentia ca toti sa gandeasca la fel ca mine, si nu am pretentia ca raspunsurile mele la intrebarile ,,este etic sau nu acest tip de comportament?", ,,este benefic pentru comunitate sau nu?" etc sa fie si raspunsurile adminilor, ca nu vreau sa le fur painea de la gura. Raspunsurile mele, daca intereseaza pe cineva, sunt NU, NU, etc

Adica ok, imi place o discutie relaxata, dar totusi ingradita de anumite limite in conditiile in care este PUBLICA si vizeaza un domeniu tehnic. Parerea mea.
    „Decât o viață în virtute, mai bine una în virtualitate” (Valentin Gora)

„Just because your voice reaches halfway around the world doesn't mean you are wiser than when it reached only to the end of the bar.” (Edward R. Murrow)

De data asta, doar de data asta, tin sa-i dau dreptate lui Coco, insa doar in legatura cu Caligula.

Haide frate, ce naiba, nici chiar asa.

Bai gata, am zis ca nu mai zic nimic legat de subiect, dar lasati-o moarta ca a degenerat! Nu am vrut sa se ajunga la teoria chibritului, fiecare a inteles ce era de inteles, daca nu satate si Paste Fericit !. Urmatorul post va rog sa fie despre MASINI !

Na, asta cum e?!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	IMAG0735..jpg 
Views:	94 
Size:	210.9 KB 
ID:	45241  

Member Thor's Avatar

Defecta - are volanul pe partea gresita. Sa o conduci cu placere!

Adminisrtator dios's Avatar

Unde locuieste atomidude aia e partea corecta
    Aficionado

Aficionado

pui de raton spiderr's Avatar

Da ma, a zis bine, e defecta din punctul asta de vedere

ninjas killed my family ==> need more money for kung-fu lessons

Quote Originally Posted by atomidude View Post
    Na, asta cum e?!
    FUgly, really. Dar macar e fun.

You have no idea how much fun this is

atomidude de curiozitate cam care sunt preturile la combustibili la pompa (benzina si diesel) prin zona ta?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)