Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Concurs overclocking Gigabyte - Page 2
Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 60 of 92

Thread: Concurs overclocking Gigabyte

Duck Dodgers CQSTELUSH's Avatar

Eu am pus rezultate obţinute pe un Gigabyte din era 486-ului, care nu a făcut faţă procesorului (4.5 GHz, stabil şi fără nicio bibileală pe la setări, pe un Biostar mai nou, cu GeForce 7150).
    I would spread the cloths under your feet:
    But I, being poor, have only my dreams;
    I have spread my dreams under your feet;
    Tread softly because you tread upon my dreams.

Fi capitanul nostru

Dacă se ia în ordine inversă... da.

Moderator Vladutz20's Avatar

M-am inscris si eu acum am obtinut maxim 3,4 ghz stabil cu placa si cu procul meu dar am prins si 3,56 ghz dar a picat cu aceasta placa .
    Ca suntem in Romania avem dreptul sa ne inscriem de mai multe ori ? (just kidding)

Felicitari pentru inscriere

De ce sa te inscrii domle de mai multe ori, si asa exista sanse bune la tombola. In momentul asta sunt 12 oameni inscrisi. Scazi 3 raman 9. S sunt 3 premii de tombola. Deci fiecare are cam 30% sanse sa castige ceva foarte scump (vezi Enermax-ul ala) doar pentru ca s-a inscris. Not bad

Oricum, premiile pe care le-a oferit Gigabyte Romania sunt uriase, sunt cele mai mari premii pe care le-am vazut, printre toate tarile inscrise in concurs

Monstru imi poti spune si mie te rog unde putem vedea cati s-au inscris ? Si apoi o intrebare oare cum isi dau ei seama daca de exemplu un participant este abonat rds si se inscrie pe numele lui si a fratelui sau mai stiu eu ce ruda cu aceleasi rezultat doar cu numele de validare diferit . Poate sunt iritant dar intrebarea mea o consider intemeiata

Vlad....daca te uiti pe site-ul oficial, o sa vezi link-ul Rezultate. Acolo ma uit si eu. Oricum sansa de a obtine exact acelasi scor in 2006 si in Pi8M este evident aproape imposibila, deci cred ca putem sa ne inchipuim ca organizatorii isi fac treaba si nu accepta asa ceva, nu crezi?

Asa o fi eu astept sa ma vad in lista aia ca am trimis rezultatele si sper si eu sa castig ceva. Prima data cand m-am inscris imi picase reteaua acum am trimis iar rezultatele. Sper sa nu le fi primit de 2 ori pentru ca nu am facut-o cu intentie ! In momentul in care valideaza ei rezultatele vom fi anuntati prin mail sa ne uitam pe site sper

Pai daca ai bagat toate datele, de ce sa nu le vezi. Presupun ca organizatorii verifica la sangele rezultatele dupa ce le primesc si dupa ce se asigura ca sunt valide si corespund regulilor, le posteaza pe site. Ca ai dat submit din greseala de doua ori nu cred ca e motiv de bai pentru ei, e o greseala care se poate intampla foarte usor oricu

2 ore...

Costea Marian Intel Core 2 Duo E8400 / 4005.28 MHz 02m 36.109s 14568 3DMarks

RAM : 4096 MB DDR2 Dual Channel
    RAM Speed : 534 MHz (5:6) @ 5-7-7-24

cat a tras omu' de memorii ca sa aduca CPU-ul la 4KHz . concursul mi se pare un esec.

Ma sa stii ca e foarte ciudat. Am vazut ca majoritatea baietilor care s-au inscris au mers 1:1 s au avut niste latente absolut nenecesare (6, 7, etc).

De ce ti se pare concursul un esec? Ca s-au inscris multi oameni care nu se pricep neaparat? Puii mei, trebuia mai mult curaj pe cei care se pricep in cazul asta

Sau plăci Gigabyte gratis, la toată lumea. Ar fi participat mai mulţi de pe aici, nu crezi?

Nu generaliza motivatiile tale. Un overclocker care face asta in fiecare zi, sau oricum destul de des, nu o face in ideea ca o data in 1-2 ani va primi ceva moca, ci din placere si pasiune.

da divizorul e cat se poate de prost ales, macar un 4:5 acolo daca nu 2:3. nu iesea fum din nici o placa GA daca dadeau putin voltaj. 02:36.109s se obtine cu vrecvente stock, undeva 2800-3000 si CL4, tRD 5 sau 6 , nici nu are rost sa te chinui sa faci OC. Si da, as fi vrut sa vad mai multi oameni care se pricep, inscrisi. Nu cred ca e vorba de lipsa de curaj, pur si simplu multi nu au placi GA si nici placi video de top. Ma rog, pe multi cred ca i-a speriat procentajul de 40% pentru scorul 3D, dat fiind ca presupuneau ca vin oameni cu placi de top. Apoi e vorba de reprezentare .. ce o sa faca cu ei .. training?! ca daca se prezinta cu bagajul asta nu au nici o sansa.
    Personal as fi concurat, daca nu era sa prapadesc 20k pe alte lucruri .. na asta e, data viitoare.

Pai man, ai inteles complet pe dos. Scorul in 3D are 30%. Overclocking-ul procentual in CPU-Z are 40% si la faza asta orice 2140 de 150 ron da mucu unui Nehalem sub orice racire, fara nici o problema. Idea e destul de simpla...cei cu adevarat pasionati sunt atat de nebuni incat sa bage banii si sa sa aiba scule cel putin medii, problema asta a mai fost discutata over and over again. Si fata de ce am vazut acolo, multi de aici ar fi iesit inainte.

Quote Originally Posted by Monstru View Post
    Nu generaliza motivatiile tale. Un overclocker care face asta in fiecare zi, sau oricum destul de des, nu o face in ideea ca o data in 1-2 ani va primi ceva moca, ci din placere si pasiune.
    Şi ce te faci când ăla nu are placă Gigabyte? În plus, pe mine nu mă motivează nimic de genul ăsta în IT, a fost o perioadă când scriam doar din pasiune... şi nici nu m-aş fi aşteptat la vreun ban de undeva, pur şi simplu îmi plăcea să scriu. Până la moacă, s-au dus destui bani din alocaţii şi ce surse de venit mai aveam în „tinereţe” şi chiar şi acum, cheltui o grămădă de bani pe chestii care nu mi-s mereu necesare (numai anul trecut am dat mai bine de 7000 lei pe componente şi accesorii, cu toate gratuităţile care mă „motivează”), însă nu poţi scrie despre vechituri.

Că acum vin şi chestii „moca”... sunt de fapt muncite şi alea, nu? Care-i diferenţa dintre a scrie pentru o publicaţie şi a primi un salariu pe care-l cheltui pe componente şi din a scrie pe un site, iar singurul „câştig” să fie acele componente? Aaaaa, ştiu eu diferenţa: nu mai ai flexibilitatea în a-ţi cumpăra ce-ţi trebuie/vrei şi... nici cheltuitul banilor pe băutură şi femei. Noroc că mai sunt şi alte slujbe care să întreţină asta.

În fine, aici despre concurs era vorba.
    Last edited by CQSTELUSH; 10-03-2009 at 22:01.

Pai eu tot despre concurs vorbeam, nu inteleg ce legatura au site-urile, scrisul pentru un site si toate astea cu ce vorbeam eu. Da, asa e, daca scrii pentru un site nu mai ai aceeasi flexibilitate, vad si eu asta foarte bine pe pielea mea.

Aici era vorba despre cei care nu au nimic in comun cu overclocking-ul si se baga doar pentru a castiga un premiu. Frate....daca esti pasionat, te vad pe forumuri, pe HWBot, s.a.m.d. Daca nu te-am vazut niciodata si te bagi doar acum poate poate pica ceva...pana mea, e normal sa castige cei care fac asta non-stop.

Cat despre bani, din nou si parerea mea. Cine e interesat investeste in hobby-ul sau, cine este mai putin interesat investeste mai putin, sau baga mai multi bani in alte preocupari mai importante. E perfect normal. Dar daca nu bagi toti banii in hobby-ul tau si hobby-ul tau nu e asta, e perfect normal sa vina castige oameni care sunt pasionati de asta si chiar baga banii in scule, nu?

Felul în care pui problema e nedrept. Nu-mi zi că cele două GTX 295-uri sunt ale tale şi că la fiecare nouă lansare, cumperi câte două-trei plăci la 2000-2500 lei, doar ca să scrii articolele. E normal să plece mai departe cei care-s pasionaţi cu adevărat de asta, să nu crezi că am intrat cu cea mai proastă placă de bază din concurs, ca să câştig, ci ca idee. Însă avantajul avut de tine, de exemplu, îi cam taie din elan lui Gigel cel econom, care a participat doar cu un Core 2 Duo şi un Radeon HD 4870, luat cu mare efort.

Pai acel Gigel nu prea are ce cauta la finala din Cehia unde se da cu azot si componente high-end. Don't you think so?

Pepsi cooled. Twist Lemon Cosmo Kramer's Avatar

Stii cum sunt concursurile astea organizate la noi in tara? Adevaratul concurs incepe de la locul 3 in jos, pentru ca voi le ocupati pe primele 3, si indiferent daca X-ulescu are talent, voi tot timpul veti fi in fata pentru ca aveti cele mai bune componente, pe care nici nu dati bani. Calculeaza cat costa 2 GTX295 si deja ajungi la o suma enorma, si nici un Gigel nu da atatia bani, doar cand va vede numele si rezultatul ii trece toata pofta de concurs.

Quote Originally Posted by matose View Post
    Pai acel Gigel nu prea are ce cauta la finala din Cehia unde se da cu azot si componente high-end. Don't you think so?
    Dar măcar să spere şi el, să fie o luptă mai strânsă, cu sisteme răcite convenţional.

Regulile nu cer sa fie ale mele, deci chiar daca sunt sau nu ale mele...nu conteaza. De la Athlon 64 incoace am tot bagat bani in componente si accesorii necesare si chiar nu sunt omul caruia sa ii povestesti despre asta.

In Cehia se da pe azot si te bati cu cei mai buni din Europa. Acu' sincer...daca nu ai bani de un procesor sau o placa video normala (>=E8400, >=4850) (nu discut elevi sau studenti, asta e, chiar nu au de unde) inseamna ca ii bagi in altceva. Si daca asa se pune problema, nu prea ai ce sa iei cu tine in Cehia, nu-i asa? Asta in conditile in care un tub bun costa ~125 Euro, un termometru bun minim 125 Euro, izolatia se gaseste greu si iar daca nu esti pasionat nici macar nu stii ce sa faci cu ea. Astea trebuie sa le iei cu tine acolo ca sa faci fata in acel concurs, asta presupunand ca stii sa le folosesti.

Stii cum sunt concursurile astea organizate la noi in tara? Adevaratul concurs incepe de la locul 3 in jos, pentru ca voi le ocupati pe primele 3, si indiferent daca X-ulescu are talent, voi tot timpul veti fi in fata pentru ca aveti cele mai bune componente, pe care nici nu dati bani.
    Nu zau? A fost concurs de overclocking in procente acum un an. Primele trei locuri au fost de pe CrazyPC, primul fiind Sang cu E2140 pe azot. Exista concursuri de tweaking pe aici cu frecventa fixa. Nu vad prea multa activitate. Exista recorduri la categorie pe HWBot. In afara de o mana de oameni de pe Crazy, nu vad altii in Romania care sa isi demonstreze skill-ul pe scule mai ieftine. Daca exista atat pasiune si talent, cine va opreste doamne iarta-ma sa luati un 8400GS, 9500GT, HD4550, E2140, Celeron 4xx, s.a.m.d si sa va demonstrati talentul pe scule care costa mi putin de 2-3 milioane? Daca un om este cu adevarat pasionat, il consuma dragostea pe care o are pentru overclocking, de ce naiba nu vad nici un rezultat interesant macar, nu bun, in alta parte decat aici?

Am zis-o de 1000 de ori. La orice ora, pe orice platforma identica, stau la dispozitia oricui sa ne intrecem amical. Mai mult decat atat, cine crede ca este cu adevarat pasionat si priceput, il chem la mine acasa si il pun sa dea pe sculele mele, sa vedem daca numai despre asta este vorba...

Hai sa nu ne amagim. Daca esti pasionat de ceva te sacrifici pentru asta. Nu iti iei aia sau ailalta ca sa ai un kit de memorii mai bun. Nu mergi la "disco" ca sa iti iei un ventilator mai puternic s.a.m.d. Tie nu iti este rusine sa vorbesti atata timp cat ai acasa un Mac de 7000 RON? Daca mureai de pasiune cred ca aveai ce componente pentru overclocking sa iei cu banii aia.

@Monstru Cosmo este inca la scoala generala asa ca nu intelege el multe lucruri. Este inca mic si mai are de invatat . Revenind la discutii Monstru are perfecta dreptate in ultimul lui post si ma mir sa vad unul care este asa de fair-play cu toti care doresc sa prinda gustul overclockingului sau celor care vor sa se intreaca cu el.
    Acest concurs a lasat pe fiecare concurent sa-si aleaga armele asa ca sa lasam pe cel mai bun sa mearga mai departe.
    Respectele mele pentru skillul si fairplayul vostru Monstru si matose si fie ca cel mai bun dintre voi sa ne reprezinte Romanica .
    @Cosmo tu in afara de cei 3M,Sang sau Varzmaster pe cine mai vezi din Romania sa fie mai buni ca ei ? Mai zi-mi tu 2 care ar putea sa se bata cu ei de la egal la egal macar si-ti iau un 295
    Last edited by Vladutz20; 10-03-2009 at 23:19.

B a n n e d M3kk's Avatar

Felicitari Monstru si matose.
    Eu nu mi-am incercat norocul din cauza ca finalul se va petrece in timpul saptamanii si nu puteam sa ajung in capitala.
    Placa de baza se putea cumpara (nu detin placa Gigabyte).

Vladutz20, lista aia se mai poate continua .
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3Dmark2006 Score Calculator

---------------------------
    "Remember, when you are testing memory products, you are not only testing the memory, but essentially the motherboard capabilities."

E....nu o lua si tu chiar asa acum. Inteleg ce ai vrut sa zici, dar mai sunt si altii

Batranul xwoodoo este un overclocker respectabil, dar nu se mai implica de mult in astfel de actiuni. M3kk baga bine de multa vreme, Poparamiro promite mult de tot si cred ca vom vedea chestii foarte frumoase de la el in curand, Iubitel avea mult potential dar ar trebui sa se tina de asta si sa lase alte prostii. Un alt overclocker de pe la noi pe care il apreciez foarte mult este Samba, omul le munceste serios si nu l-am auzit vreodata sa se planga de ceva. V0rt3x cred ca s-ar distra oricand la un socket A competition, dar si pe el l-au luat alte preocupari in ultima vreme. La capitolul tweaking avem un pasatoiutd si un Dragos Saraolu care au demonstrat nu odata ca se pricep bine de tot la asta. Si mai sunt multi pasionati pe CrazyPC, ca nu degeaba este forumul asta ceea ce este.

Ideea este ca pentru a ajunge la un anumit nivel, de la un punct incolo asta presupune anumite sacrificii care nu intotdeuna merita. Banii bagati si timpul pierdut ajung la un moment dat sa depaseasca limitele normalului, din acest motiv sunt foarte putini cei care merg pana la capat si se tin de asta. Viata nu te ia in brate intotdeuna, si exista un milion de alte chestii necesare in care oamenii trebuie sa bage banii. Este de inteles ca nu intotdeuna poti obtine celemai bune rezultate de care esti capabil. Iar in conditiile in care entuziasmul comunitatilor este in continua scadere, ba mai mult decat atat, ajungi sa fi criticat de oameni care nu au nici o legatura cu domeniul, iti dai seama ca ti se mai si ia uneori. Deci...nu e usor sa faci asta, iar cei care o fac o fac dintr-o pasiune nebuna. Dar pe langa ei, mai exista multi oameni foarte priceputi, care pur si simplu nu pot pune asta pe primul loc in viata. Este normal...

Legat de fair-play....eu unul intotdeuna am fost disponibil pentru orice de intrecere, asa am ajuns aici. Sa vezi insa fair-play pe cei mai "batrani", care ne-au invatat pe noi si pe multi altii. Numai Micutzu a organizat 2-3 competitii de genul asta pana cum (primele de acest gen din tara asta), iar din Noiembrie suntem mandrii atat eu cat si matose ca am inceput si noi sa facem asta, alaturi de Micutzu, si sper sa organizam cat mai multe concursuri pentru voi, nu pentru noi. De altfel, in afara de competitiile in organizarea carora au fost si membrii CrazyPC (Millenium, Senorg, Asus-lab501, etc), pana acum au mai fost doar 2 competitii (Gigabyte 2007 si MSI 2008), aceasta fiind a 3-a. De asta ma bucur eu ca in sfarsit incepe si Romania sa fie luata in seama in domeniul asta in mod oficial.

Sincer, prin discutiile astea multi demonstreaza ca uita anumite lucruri foarte importante. Pentru a fi cu adevarat bun la ceva, trebuie sa fi pasionat, muncitor, dispus sa sacrifici anumite lucruri pentru asta. Ori eu unul nu inteleg cum poate avea cineva pretentia sa aiba o sansa daca nu a facut asta niciodata, dau a facut-o sporadic de cateva ori. Indiferent care ar fi regulile, intotdeuna tot cei mai buni si mai implicati vor castiga. Asta este valabil in aproape in orice domeniu, ca doar nu suntem la forbal sa ne fure arbirtii

M3kk pacat ca nu te-ai bagat. Dar am impresia ca te-ai angajat si serviciul a inceput sa iti manance destul de mult timp, este?
    Last edited by Monstru; 11-03-2009 at 01:04.

Moderator poparamiro's Avatar

Multumesc pentru aprecieri, in ce ma priveste nu consider ca sunt prea talentat doar ca am muncit ceva pentru rezultate, sunt foarte multi domni aici pe forum care sunt foarte talentati (vreau sa spun mult mai talentati ca mine)
    Citind acest forum, unde ma simt ''ca acasa'' am o parere de rau ca multi dintre acesti domni de care vorbeam mai sus nu (prea) mai activeaza din anumite motive.
    Am un respect deosebit pentru dumneavoastra domnilor si pentru acest loc in care am fost ajutat de toata lumea
    MAI BINE RAMINEAM LA KR7A-RAID

Retired!

Felicitari tuturor participantilor si, mai important, bafta in urmatoarele etape !
    Retired from activity for a undetermined period of time.
    Maci betar bo$$ HymuraX ! Hev marsi !

xwoodoo imi cer scuze ca l-am omis dar el nu mai este activ ca voi in ultima vreme. Probabil timpul ii rapeste aceasta pasiune .
    Eu ma refeream nu ca nu ar fi buni aceia care au fost mentionati de Monstru ci m-am referit la skill si la experienta lor in oc. M3kk are multe rezultate frumoase dar nu are in tocmai experienta lui Matei de exemplu. Skill-ul are si el importanta lui dar la o competitie de nivel mondial iti trebuie mai multa experienta dupa parerea mea .

Hard*Core HARDCORE's Avatar

Mda si eu m-am chinuit cu gigabyteul (ud3p), e mult mai nasol ca si pe p5k premium, se pare ca e buguita rau la capitolul multiplicatori de memorie si strapuri, cel putin exemplarul meu (e revizia 1.0), am reusit sa dau numai 2.00d (adica ratie 1:1 relax rau in traducere libera) si latente super relaxate Pl9 fata de pl6 cat voiam eu. Oricum in ratie de 4:5 adica 2.4b nu merge de nici o culoare nici pe standard nici pe turbo, incercat pana si cu latente de 7, si indiferent de cat vmch si referinte calculate bagam, fie ca a fost cu bios f4 ori cu f8 e NO GO . Memoriile mergeau fara probleme 1200 cu 5-5-5-15 la 2.25v cu pl9 pe p5k premium Din pacate din cauza unor probleme se pare nu am reusit sa uploadez rezultatele in timp util, eu salvand cvf din cpu-z si fugit back la munca cu laptopul pentru validare online( si serverul lor merge perfect) desi incercam de ceva vreme, se pare ca am muncit 8 ore degeaba. Urmeaza testele de stabilitate de 24/7 la 4.2ghz cu fsb 525 acuma , oricum ca si constructie e dementiala placa, raicrea nu e doar aruncata pe placa de baza, contactul intre radiator si chipset fiind neasteptat de bun, pacat ca e atat de problematica la capitolul memorii si strap

Ma gandesc sa o duc inapoi pentru rma fiindca multi ala 2.4b ar trebui sa mearga
    Last edited by HARDCORE; 11-03-2009 at 09:10.
    "Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le ai, ci in momente care iti taie rasuflarea."

B a n n e d M3kk's Avatar

Quote Originally Posted by Monstru View Post
    M3kk pacat ca nu te-ai bagat. Dar am impresia ca te-ai angajat si serviciul a inceput sa iti manance destul de mult timp, este?
    Exact .

Quote Originally Posted by Vladutz20 View Post
    xwoodoo imi cer scuze ca l-am omis dar el nu mai este activ ca voi in ultima vreme. Probabil timpul ii rapeste aceasta pasiune .
    Eu ma refeream nu ca nu ar fi buni aceia care au fost mentionati de Monstru ci m-am referit la skill si la experienta lor in oc. M3kk are multe rezultate frumoase dar nu are in tocmai experienta lui Matei de exemplu. Skill-ul are si el importanta lui dar la o competitie de nivel mondial iti trebuie mai multa experienta dupa parerea mea .
    Nu stiu pe ce te bazezi cand spui astea, dar sa fie asa cum spui tu .
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3Dmark2006 Score Calculator

---------------------------
    "Remember, when you are testing memory products, you are not only testing the memory, but essentially the motherboard capabilities."

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)