Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2968
Concurs overclocking Gigabyte - Page 3
Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 61 to 90 of 92

Thread: Concurs overclocking Gigabyte

Moderator Vladutz20's Avatar

M3kk respectele mele pentru cunostintele si rezultatele tale dar avand in vedere experienta si skillul lui Matei si a lui Tudor eu cred ca ei ar fi mai indicat sa ne reprezinte.
    Esti respectat pentru ca ai dat singur cu vapo si cu azot.
    Sper sa nu te fi suparat ca nu am ceva cu tine M3kk doar ca ma mir ca nu ai participat la acest concurs.
    Bafta si la viitoarele concursuri te asteptam si pe tine

Adminisrtator dios's Avatar

Vladutz, aici vorbim despre concursul Gigabyte, nu despre motivele lui M3kk. Un mic warning nu strica.
    Aficionado

Aficionado

Mamaaa....si azi e agitatie aici?

Vladut - fiecare are dreptul la o parere personala, dar nu este frumos sa faci aprecieri de genul asta in public. Cel mai indicat ar fi fost sa ne reprezinte Micutzu si sang daca e sa ma intrebi pe mine

Hardcore - pacat ca nu ai reusit sa te inscrii in timp util domnule, dar felicitari pentru munca depusa, mai ales cu UD3P pe care nici eu n o am foarte mult la inima. Sper ca ai folosit D9GMH, fara astea cam greu sa mearga cum trebuie FSB-ul pe placa asta.

Punctajele finae s-au afisat aici. Felicitari pentru Matei, care a facut o figura frumoasa, felicitari pentru ocupantul locului 3, pentru ca a facut o figura foarte frumoasa folosind hardware modest, dar muncit. De asemenea, felicitari tuturor celor care s-au inscris
    Last edited by Monstru; 11-03-2009 at 09:26.

Super Moderator Dragos Saraolu's Avatar

O sa fie plin de Gigabyte-uri prin teste , felicitari domnilor. Va rog nu mai faceti greseala de la ultimul concurs, sunt bune si locurile din preajma podiumului.
    i7 920, Zalman CNPS10X Flex, DFI LP DK X58, 3x1024 Corsair 1333 MHz, EVGA GTX560 Ti FTW 1024 MB, Hitachi 40/120/320/500 GB, Recom PWS-EVO-BW, Sirtec 500W old style, HP P275 21"

Hard*Core HARDCORE's Avatar

Quote Originally Posted by Monstru View Post

Hardcore - pacat ca nu ai reusit sa te inscrii in timp util domnule, dar felicitari pentru munca depusa, mai ales cu UD3P pe care nici eu n o am foarte mult la inima. Sper ca ai folosit D9GMH, fara astea cam greu sa mearga cum trebuie FSB-ul pe placa asta.

:
    Multumesc frumos, din pacate memoriile au fost niste 2gb de corsair c4dhx rev2.1 cu promos, pe care placa asta de baza nu le place deloc. Problema este ca nici cu kitul de ocz hpc reaper de 2 x 2gb nu a vrut cu multi 2.4b. Ciudata placa.
    Voi posta si aici ce am reusit . Ma terminat pana am reusit sa fac 2 buc de superpi 8mb stabil la 4.7ghz, lucru pe care pe p5k premium era floare la ureche cu pl6 la memorii. Bine ca nu a crapat 9800gtx-ul
    ca numa stelute erau in 3dmark 2006
    oricum cat despre expander ocupantul locului 3 cu 2 x hd4850 (ceea ce a folosit el) si MB gigabyte p45 ds3 nu mi se pare asa de modest
    Modest era cu o placa single gpu din seria 9,8 sau 7 de la nvidia sau cu una din seria 3 sau 4 de la ati.
    Meritul cel mare a lui e ca a scos din acel procesor cu multi mare si fsb mic overlock de 100% partea usoara e ca spre deosebire de un e8xxx la frecvente de 4.5ghz+ un e2160 sau e2140 la 3.4 ghz e mult mai usor de racit

LE: si rezultatele
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	cpuz valid.JPG 
Views:	99 
Size:	219.8 KB 
ID:	38593   Click image for larger version. 

Name:	3dmark 2006 1.JPG 
Views:	104 
Size:	290.9 KB 
ID:	38594   Click image for larger version. 

Name:	superpi 8mb.JPG 
Views:	97 
Size:	272.6 KB 
ID:	38595  
    Last edited by HARDCORE; 11-03-2009 at 19:48.
    "Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le ai, ci in momente care iti taie rasuflarea."

E....scule modeste fata de ce am folosit noi. Procesorul lui a fost foarte bine ales

In alta ordine de idei, maine incepand cu ora 10:00, in Embassy Club – Piata Lahovari Nr. 8, ne puteti urmari cum ne jucam cu azot in finala. Accesul este liber, deci oricine are drum prin Lahovary maine, poate veni sa ne vada. Noi va asteptam, vom fi acolo intre 10:00 si ~18:00.

Platforma pe care o va folosi fiecare concurent maine va fi compusa din:

Placă de bază: GIGABYTE GA-EP45-UD3P

Procesor: Intel Core 2 Duo E8500

Memorie: Kingston HyperX 2x1GB@1150 KHX9200D2K2/2G (Elpida )

Placa video: Gigabyte GTX 260 216SP 55nm

Sursă: ENERMAX Revolution 85+ 1050W

Organizatorii vor pune la dipsozitia participantilor atat cooler-e Gigabyte, cat si un dewar cu LN2. Fiecare concurent trebuie sa isi aduca de acasa sculele specifice (tuburi, termometre, ventilatoare, etc).

Ne vedem maine acolo

succes , ca placa asta de baza UD3p e ciudata la capitolul memorii, o referinta bine calculata la NB cumulat cu gasirea ratiei si strapului bun te poate arunca din iad direct in rai. Eu inca ma mai chinui cu stabilitatea de 24/7 la 8.5 x 471, cu ram 4gb ocz hpc reaper pc8500 .
    "Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le ai, ci in momente care iti taie rasuflarea."

Gata, concursul s-a terminat.

Avem un campion national (asa cum s-au exprimat cei de la Gigabyte) in persoana lui matose, pe care il felicit pentru reusita. De asemenea, avem un newcomer (Ioan Victoe Pop) ocupant al locului 2, pe care il felicit si pe el pentru reusita, s-a descurcat foarte bine si a dovedit ca nu trebuie sa ai cine stie ce scule ca sa intri in finala si sa invingi un om cu mai multa experienta. Evident, avem si un Monstru nervos pe locul 3 (pe care nu il felicit pentru reusita). Am avut CB foarte bun (-150), proc care mergea mai sus decat al lui Matei chiar...si un NB care m-am prins mult prea tarziu ca este busit. A fost in totalitate vina mea, organizatorii s-au oferit la un moment dat sa imi schimbe placa de baza, insa am refuzat si am preferat sa schimb memoriile, crezand ca de acolo am probleme. Asa cum au dovedit-o scorurile in Pi 8M si Everest...m-am inselat. Felicitari castigatorilor. Si sper ca in Cehia sa nu mai avem parte de asemenea intamplari (bine...fiind X58 acolo sunt slabe sanse).

felicitari baieti!!!

Member Pishky's Avatar

citim pe lab 501 mai mult si cu mai multe poze???
    in viitorul apropiat adica
    e8400, tuniq, p5b plus, dominator 8500c5d, gigabyte 8800 gt,x-fi xtrem audio, purepower 460W, p182, z5500

felicitari si mai ales ma bucur ca ceva din experienta mea cu aceasta placa posibil sa-l fi ajutat pe amicul meu ioan victor pop, i-am dat niste mici ponturi despre jucarie
    Last edited by HARDCORE; 12-03-2009 at 21:50.

Reportajul despre eveniment pe lab501 vine maine, noi abia am ajuns acasa .

Name:	gooc1.png 
Views:	240 
Size:	1.11 MB 
ID:	38609  
    Don't worry, Catalyst 9 will fix all.

El Habanero h3x0r's Avatar

Asta e regala...matose da bench si gagica ii toarna LN2. Beton matose...pune-o in rama.

i7 920 C0 ES + Zerotherm Nirvana NV120
    Asus P6T Deluxe V2
    Sparkle 8800GT ( 740 @ 1.15V / 1850 / 950 ) (Thermalright HR-03 + Nexus 90)
    3*2Gb Team Xtreem DDR3 1600mhz cl8
    Corsair HX620

Moderator poparamiro's Avatar

Da, si eu am remarcat treaba asta, foarte frumos.
    Felicitari finalistilor, si bafta in concursurile viitoare
    MAI BINE RAMINEAM LA KR7A-RAID

Era o gagica acolo... statea la parter pe leptan... mi-a tremurat mana si n-am reusit sa-i fac poza fara blitz
    Aficionado

Aficionado

Quote Originally Posted by dios View Post
    Era o gagica acolo... statea la parter pe leptan... mi-a tremurat mana si n-am reusit sa-i fac poza fara blitz
    ))

Asta a fost marele secret al lui matose

O sa venim si cu poze, si cu mai multe informatii, si poate si cu un filmulet explicativ apropo de cum se dezgheata placile Gigabyte, cat mai curand. Acum ne refacem

avea un decolteu beton oricum! Hai cu pozele alea. Si mai multe detalii despre cel de pe locul 2?

Platforma cum e? Am auzit ca ai "avut ceva probleme" cu ea..
    Aficionado

Aficionado

Member

felicitari baieti, cat despre matei: ai un ajutor pe cinste

Quote Originally Posted by dios
    Platforma cum e? Am auzit ca ai "avut ceva probleme" cu ea..
    Nah, nici vorba.... Am avut MR si PI mai slab la 5400MHz decat a avut Victor la 4500MHz. Minunata placa, e visul meu cel mai intim sa nu mai clockez altceva decat aceasta ..... placa de baza. Ofera noi valente acestui sport. Noroc ca in Cehia o sa dam pe X58, ca altfel ma aruncam de la balcon.

Victor (ocupantul locului 2) lucreaza la un magazin IT din Cluj si este destul de pasionat. Din cate am vorbit cu el azi noapte, nu prea e la curent cu site-urile si forumurile romanesti, urmareste mai mult site-urile straine.

Quote Originally Posted by al3_xxx86
    felicitari baieti, cat despre matei: ai un ajutor pe cinste
    Castigatorul locului 1 isi alege partenerul pentru etapa din Cehia. Astfel, vom decola amandoi inspre Praga in data de 16 Aprilie, as planned

Mda din pacate eu sunt posesorul unei ud3p si pot sa afirm cu ceritudine ca strapul de 333 e buguit rau de tot. Pe langa asta sub vista x64 placa de sunet merge corect doar cu driverele de microsoft.
    M-am chinut vreo 2 zile cu ud3p pana am stabilizat-o la 8.5x475 pentru 24/7

Placa are cateva mari probleme, de fapt foarte mari.

Este facuta pentru a demonstra "potenta", asta exprimandu-se in FSB-ul atins si frecventa atinsa pentru memorii. Placa poate atinge un FSB foarte mare, respectiv o frecventa foarte mare a memoriilor, dar o face intr-un mod neplacut. Pana in 400 (sau 450, nu mai stiu exact) MHz FSB, placa aplica anumite sublatente interne pentru MCH care sunt destul de stranse si placa este rapida. Odata ce FSB-ul trece de acel prag, aceste sub-latente sunt foare relaxate si performanta are serios de suferit. Stiu, asta este mecanismului strap-ului pe orice placa de baza, dar in cazul asteia, pentru a putea atinge un FSB foarte mare sau o frecventa mare a memoriilor, latentele respective sunt exagerat de relaxate. Din motivul asta nici nu am vazut nici un UD3P in TOP 20 pe HWBot in cazul oricarui benchmark, pentru ca performanta este foarte, foarte slaba.

A doua problema majora este frecventa maxima pe care o poate atinge. Desi atinge un FSB urias, nu poate sustine procesorul in momentul in care crestem multiplicatorul. Chestia asta a testat-o cel mai bine Micutzu. Folosind un E8600 care a ajuns pe la 6500MHz pe Biostar, nu a putut trece de 6100MHz pe UD3P. Memoriile si procesorul erau aceleasi.

Eu personal am intamplinat ieri 3 probleme majore. In primul rand, placa aplica multipicatorul procesorului cand avea ea chef. Salvam 9.5, dezactivam EIST, salvam BIOS-ul si ea pleca folosind multi 6x. In al doilea rand, SuperPI refuza pur si simplu sa ruleze (plecau 1-2 loop-uri de 1M si ingheta Pi-ul.) Sistemul functiona perfect, puteam rula Vantage, dar Pi-ul nu rula sub nici o forma, nici in compatibility mode, nici as administrator, s.a.m.d. Asta este printre altele si o problema de Vista, dar atata timp ca tuturor participantilor (Matei, Victor dar si platforma pentru presa) le-a rulat Pi-ul si numai in cazul meu nu a mers, era clar ca este o problema a exemplarului mai mult decat o problema de Vista. Din motivul asta nici nu s-a pus problema de verificarea perfoemantei sau de tweakuri sau macar de rulat la cea mai buna frecventa. Am reusit sa rulez un sigur 8M, l-am salvat si asta a fost. Am crezut ca memoriile sunt busite nu NB-ul, pentru ca era clar o problema de memorii (controller sau RAM) si in momentul in care am pus un alt kit am reusit sa rulez 1M de cateva ori deci parea ca s-a rezolvat. Ma rog, greseala mea

A treia problema si cea mai mare, a tinut de NB sau mai precis de controller-ul integrat in acesta. Dupa cum l-am diagnosticat ulterior impreuna cu Matei, era dus, performanta in lucrul cu memoria fiind minima (Everest exact asta testeaza iar 8M este puternic dependent de RAM). Asa ca, din pacate, in afara de Vantage unde memoria sistemului are un impact mai mic, in rest am facut debugging

Una peste alta placa cred ca este foarte ok pentru daily use si overclocking pe aer, isi face treaba si este cu siguranta un pas mare fata de inaintasele ei. Nu o recomand insa pentru sub-zero, sub nici o forma. Din fericire, generatia actuala de placi Gigabyte a scapat de majoritatea problemelor (bine, si arhitectura este cu totul alta), placile cu X58 functionand foarte ok. Mai face UD4 cate o figura din cand in cand (booteaza mai greu), dar per total sunt placi foarte bune pe care le-am folosit cu placere in bench-uri pe Nehalem in ultimele 3 luni si o sa le mai folosesc in continuare.

In alta ordine de idei, trecand peste problemele mele personale, concursul a fost foarte, foarte misto si cred ca toti cei care au fost acolo au vazut asta. Cei de la Gigabyte si WASD au organizat treaba foarte bine si toata lumea a fost multumita. Mai multe detalii despre asta (si poze) o sa gasiti diseara pe site cand va fi gata articolul despre eveniment.

Pana atunci vroiam doar sa va mai spun ca ne-am decis sa acordam si noi 2 premii din partea lab501. Am exclus din lista cei 3 finalisti, cei trei care au castigat la tombola precum si reprezentantul presei care a castigat concursul destinat jurnalistilor si ne va acompania in Cehia. Astfel, am ramas cu o lista de 10 persoane eligibile pentru premiile acordate de noi. Am decis sa acordam aceste premii celor care, din punctul nostru de vedere, au muncit cat mai mult pentru a obtine un rezultat, indiferent de nivelul componentelor folosite.

Pentru efortul depus, dar si pentru obtinerea unui scor in SuperPI chiar mai bun decat cel obtinut de Victor,Remus Cursaru primeste din partea noastra un kit de memorii Kingston HyperX KHX6400D2LLK2/4GB - 2x2GB DDR2 800 CL4, oferit prin amabilitatea celor de la Kingston.

Deasemenea, pentru efortul depus si pentru impingerea propriului procesor cat mai sus, Vlad-Cristian Georgescu primeste din partea noastra o tastatura Logitech G15, oferita prin amabilitatea celor de la K-Tech.

Si pentru cei care au venit mai tarziu sau deloc .

Name:	P1080736.JPG 
Views:	228 
Size:	67.2 KB 
ID:	38669  

Ce fatza avea tipa,parca astepta ceva.Haideti cu articolul ala odata.

Vlad fara sa fiu rau , dar se putea ceva mai elaborat si cu aplomb articolul. Are comentarii rautacioase la inceput, nu mi se pare profi scris, si pozele facute de niste no-liferi care au pus ochii pe mandra lui matose. Fail.
    Asteptam versiunea Lab501.
    Last edited by h3x0r; 14-03-2009 at 22:37.

Asus P6T Deluxe V2
    Corsair HX620

Moderator Vladutz20's Avatar

Un articol a aparut deja pe siteul wasd . Enjoy the pictures.

h3x0r - baietii sunt chiar bine intentionati si ok, dar dupa cateva nopti nedormite si reactii virulente din partea unor comentatori pe parcursul inscrierilor...ii inteleg si pe ei. Plus ca site-ul lor este destul de relaxat, pe langa hardware ei sunt cu gaming-ul si cu chestii din astea, deci au un stil mai relaxat de a scrie. E au facut articolul in stilul lor, noi o sa-l facem in stilul nostru, de toate pentru toti cum s-ar spune

Foarte tare. "Ca sa inghetam procesoarele..."

Asus P6T Deluxe V2
    Corsair HX620

Pai...asta e cam tot ce am facut eu pe acolo...Asta si frecventa procului

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)