Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2968
Concurs reviewuri eMAG pe platforma X58
Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 30 of 143

Thread: Concurs reviewuri eMAG pe platforma X58

Super Moderator Dragos Saraolu's Avatar

Default Concurs reviewuri eMAG pe platforma X58

Dupa destul de multe intarzieri s-a finalizat concursul organizat de eMAG. Puteti studia cele 3 reviewuri aici si vota aici daca doriti.
    Personal tin sa-l felicit pe M3kk pentru prezentare, sper sa le realizeze si de acum incolo la aceeasi calitate, ne-a aratat ca se poate .
    i7 920, Zalman CNPS10X Flex, DFI LP DK X58, 3x1024 Corsair 1333 MHz, EVGA GTX560 Ti FTW 1024 MB, Hitachi 40/120/320/500 GB, Recom PWS-EVO-BW, Sirtec 500W old style, HP P275 21"

Wow ... felicitari, se vede ca toti ati depus foarte multa munca.
    Don't worry, Catalyst 9 will fix all.

B a n n e d M3kk's Avatar

In primul rand felicitarile mele pentru Dragos si darkzone pentru reviewuri.
    Multumesc foarte mult Dragos!

O sa postez imediat reviewul si pe crazy.
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3Dmark2006 Score Calculator

---------------------------
    "Remember, when you are testing memory products, you are not only testing the memory, but essentially the motherboard capabilities."

Crazypc Club quintus's Avatar

Daca nu completezi si cu overclok pe ss, ma supar pe tine

Felicitari la toata lumea

M3kk eu te ridic, eu te cobor. Daca mai vad asa ceva din partea si stii tu ce, te .
    i7 920, Zalman CNPS10X Flex, DFI LP DK X58, 3x1024 Corsair 1333 MHz, EVGA GTX560 Ti FTW 1024 MB, Hitachi 40/120/320/500 GB, Recom PWS-EVO-BW, Sirtec 500W old style, HP P275 21"

Tech Support Varzmaster's Avatar

Doar cat am stat si eu pe pagina cu voturile am vazut vreo 3 in acelasi timp care se inscrisesera in aceeasi zi si n-aveau niciun post. La urmatorul F5 am vazut cum se sare cu cate 10 voturi o data. O sa fie cu scandal pentru ca nu se joaca cinstit.
    P: Soft is for softies. Real men use soldering irons.™
    N: Heaven is for pussies. Real men go to hell.™

Cand m-am trezit mi-am pus topicul in status pe messenger. Sunt vizibil doar pentru grupul friends, n-am facut nici o clona, nimic.
    Nu ma caracterizeaza chestii de genul si nici nu o sa vin cu explicatii, ca nu ma simt deloc vinovat!
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

"Remember, when you are testing memory products, you are not only testing the memory, but essentially the motherboard capabilities."

Yeap, am intrat si eu din nou si erau 2 useri inregistrati cu 10 minute in urma.
    Don't worry, Catalyst 9 will fix all.

Manic Miner burebista's Avatar

Mda, trebuia o regula cu userii apti sa voteze. Ceva de genul membru de acu' X zile si cu un numar minim de posturi (valide, nu umplutura). Atunci ar fi fost mult mai clar.

Anyway, felicitari tuturor celor 3 participanti, fiecare review in parte are ceva deosebit.
    Bafta tuturor.
    ...un fleac...m-au ciuruit...

Din pacate asta cu "se voteaza review-ul nu omul" este doar o afirmatie lipsita de continut. In timp ce toate 3 review-urile sunt la inaltime si sunt foarte interesante, faptul ca unul dintre cei 3 a avut curajul sa spuna la un moment dat lucrurilor pe nume si din acest motiv a fost implicat in discutii contradictorii cu diversi membrii ai forumului respectiv se vede foarte clar in voturile exprimate pana acum. 25...9...28....Chiar atat merita review-ul lui Dragos? Sau simpatiile si antipatiile isi spun cuvantul? Ar fi pacat ca o initiativa atat de frumoasa sa ia sfarsit intr-un mod urat datorita diverselor animozitati precum si a userilor inregistrati astazi s.a.m.d. Parerea mea....

Mama Omida Coco's Avatar

Foarte bune toate 3, insa per total, sensibil mai bun decat ale celorlalti doi mi s-a parut unul dintre ele, mai ales prin faptul ca era bine organizat - mai usor de citit. Doresc insa succes tuturor, mai ales ca eu nu sunt ,,indreptatit" sa votez...

Eu acum ma aflu intr-o situatie ciudata: nu-i cunosc pe niciunul din ei, nu am simpatii si nici antipatii fata de nici unul (poate nitica simpatie totusi pentru dsaraolu, ca e mai prezent pe cg, si parca testeaza mai des diverse produse, e posibil sa ma insel), si nici nu am cont pe emag.

Eu acum ce fac? Imi fac cont sa votez? Sau o fac degeaba pentru ca nu sunt luat in considerare?

Sper sa imi intelegeti dilema de ,,cetatean turmentat" a la Caragiale, si sa fie asta invatatura de minte pentru cei de la emag si pentru toti care fac astfel de concurasuri... sa stabileasca de la inceput un set de reguli pentru a evita astfel de probleme...
    Last edited by Coco; 15-01-2009 at 21:42. Reason: Auto-Cenzura
    „Decât o viață în virtute, mai bine una în virtualitate” (Valentin Gora)

„Just because your voice reaches halfway around the world doesn't mean you are wiser than when it reached only to the end of the bar.” (Edward R. Murrow)

Toata lumea are dreptul la opinie, asa ca sfatul meu e sa-ti faci cont si sa dai un PM la un moderator cu link-uri catre conturile tale de pe celelalte forumuri (CG, CPC, etc) ca sa vada ca nu te-ai inscris doar pentru a vota si ca nu esti o clona !

Corect, cit se poate de cinstita varianta asta.

Mama Omida Coco's Avatar

Bun, asa o sa fac.
    Last edited by Coco; 15-01-2009 at 21:41.

„Just because your voice reaches halfway around the world doesn't mean you are wiser than when it reached only to the end of the bar.” (Edward R. Murrow)

locked 'n' loaded darkzone's Avatar

Acelaşi lucru ca Mekk l-am făcut şi eu, cu link în statusul Y!. E cam cu două tăişuri chestia asta, unii din listă mi-au spus ulterior că au votat cu unul din ceilalţi, deşi a accesat linkul din statusul meu, nu al lor
    Modalitatea de votare e cam lăsată de izbelişte, presupunând un volum uriaş de muncă din partea echipei care le contorizează (filtrare useri, conturi, IP-uri etc.) pentru a păstra numai voturile date de userii cu conturi mai vechi pe site-ul eMAG. Mă rog, chestie de organizare.
    Asta a şi dat apă la moară unora, care au sărit imediat cu acuzaţii de clone, sună un prieten şi altele asemenea. Mi-e greu să cred că mai există oameni care pot să gândească măcar că nişte oameni în toată firea şi care nu-s de ieri de azi prin IT-ul românesc ar putea să se preteze la circării din astea ieftine.
    Cu cât înveţi mai mult cu atât îţi dai seama cât de puţin ştii - Albert Einstein
    Better to fight for something than live for nothing - US General George Patton

Las' ca a venit bunul samaritean si facut threaduri pe 2 forumuri pe care suntem activi toti trei pentru a avea parte de un concurs corect, frumos si cu cat mai multe voturi. Daca ma gandesc ca nici nu folosesc YM pentru a-mi trimite linkul prietenilor constat se pare ca am fost un mare bou, si nu iti inchipui ca din pricina nr. de voturi ci a "calitatilor" review-ului tau: are o poveste, este mai sentimental, este aproape complet. In concluzie daca puneam bancuri in reviewul meu probabil castigam detasat sau daca aduceam la vot o gradinita castigai tu detasat. Asa lasa-i pe cei de la eMAG cu voturile sa se descurce cum pot si eu inca mai astept raspunsul la problema asta: cum naiba ai reusit sa declari o placa de baza instabila cand pe toate forumurile ulterior acesta placa a fost declarata tocmai invers: una din cele mai stabile placi de baza, la vremea respectiva chiar exista un review aparut pe 04.11.2008 pe Guru3D.
    pe threadul cu reviewul.
    Last edited by Dragos Saraolu; 16-01-2009 at 18:28.

Iniţial, placa a venit ca vai de lume, mi-a luat mai bine de jumătate de zi s-o fac să meargă, nu mai zic s-o şi stabilizez. Fiind primul din serie, am avut parte de ce era mai rău: placă instabilă şi insuficient documentată, BIOS incomplet, procesor alimentat necorespunzător (BIOS related) şi memorii cu fiţe (din cauza tensiunii e adevărat, dar am încercat să ţin valoarea acesteia cât mai jos posibil, la care se adaugă şi faptul că nu erau kit). Tu ai primit placa complet funcţională şi stabilă, cu ultimul BIOS disponibil la acea dată şi cu o parte din setări făcute. Let's face it, dacă ai fi fost tu primul te-ai fi plâns de exact aceleaşi chestii.

Pe data de 04.11 când a apărut review-ul de pe guru3d, placa era de mult la eMAG, sau poate deja la tine. În perioada când am avut-o eu pe mână nu exista mai nimic pe net. M-au mai salvat două screenshoturi de pe XS cu valorile din BIOS - System Performance, de la care am plecat mai departe. Iar asta se poate verifica foarte uşor cu un search pe site-urile şi forumurile de profil după posturile legate de Nehalem din perioada respectivă. Până şi cei 3M au avut dificultăţi cu exemplarele lor de procesoare şi plăci.
    Cu cât înveţi mai mult cu atât îţi dai seama cât de puţin ştii - Albert Einstein

Dupa cum stiti noi am primit i7 foarte devreme, deci am avut parte chiar de primele versiuni de BIOS s.a.m.d. Personal nu am avut parte de nici un fel de probleme cu placa de baza Intel. Este adevarat, primele BIOS-uri nu aveau incorporate functii de Power Management, utilitarele 3rd party disponibile in acel moment nu raportau corect temperatura, mai mult decat atat, primul BIOS al placii de baza Intel nici macar nu oferea automat multiplicatorul disponibil in plus in modul Turbo Mode daca imi aduc bine aminte. INSA.... mi-a facut placere sa lucrez cu aceasta placa de baza, este foarte "solida" din multe puncte de vedere, este simpla, face exact ceea ce ii ceri si nimic mai mult. Cu bios-urile initiale are doar 5-6 optiuni care conteaza (vCore, vDIMM vQPI, vIOH, Bclk, divizor de memorie) restul fiind doar umplutura, ceea ce face procesul de overclocking foarte simplu (logic de altfel, este facuta pentru a oferi jurnalistilor un prim contact cat mai placut cu Nehalem).

Acum....asta e parerea mea din punct de vedere..."profesionist". Din punct de vedere personal, cred ca nu exista castigator sau pierzator, ci doar review-ul care va fi cel mai pe placul comunitatii de acolo, indiferent al cui ar fi el. Pana la urma, cei care voteaza sunt oameni, deci totul e o chestie de gust. Nici unul dintre voi nu pierde in fata celuilalt, nici unul dintre voi nu castiga in fata celorlalti doi.

Adminisrtator dios's Avatar

pentru a evita ca userii nou inregistrati sa voteze, aici cei cu pana in 20 de posturi nici macar nu pot vota, in niciun poll

dupa ce ajung la 20 sunt trecuti automat in alt grup de utilizatori cu prermisii mai extinse..
    Aficionado

Aficionado

Quote Originally Posted by Monstru View Post
    [...]Nici unul dintre voi nu pierde in fata celuilalt, nici unul dintre voi nu castiga in fata celorlalti doi.
    Exact, asta tot încerc să explic pe înţelesul tuturor. Mie, de exemplu, mi-a ajuns că am putut avea contact cu o platformă nouă, experienţa prin care am trecut, aşa ceva nu se uită uşor. Partea materială a fost pe planul secund la mine, indiferent ce cred ceilalţi.

M3kk a castigat concursul , locul doi darkzone si eu evident trei.

De ce "evident"? La tine a lipsit doar o mai bună structurare a review-ului, în rest rezultatele sunt cât se poate de corecte. Pe de altă parte, văd că lumea încă se mai uită la cifre mari şi grafice colorate, deşi nu numai alea contează. Mekk a tras tare pe oc şi rezultate (bravo lui ), tu ai scos în evidenţă forţa brută a lui i7 iar eu am mers pe o paralelă între Nehalem şi Penryn. Fiecare din noi a făcut câte ceva bun, iar partea cea mai mişto e că dacă unim cele trei prezentări iese ceva ce nu prea s-a văzut pe nicăieri.

Asta trebuie să vedem noi, de fapt, că toţi trei suntem câştigători, nu contează că unul a luat mai mult decât ceilalţi sau ceilalţi mai puţin decât primul. Din punctul meu de vedere, ideea de competiţie este să participi şi nu neapărat să câştigi, în final toată lumea având ceva de cîştigat, măcar experienţă dacă nu şi ceva material. Iar în cazul de faţă nu poţi spune că nu a câştigat fiecare câte ceva, pe toate planurile.

În final, felicitări participanţilor şi celor care i-au susţinut, chiar şi celor care au mai aruncat o piatră, o critică constructivă nu strică niciodată.

Mama Omida Coco's Avatar

Felicitari lui M3kk, si felicitari celor 3 participanti. Votul meu (daca a fost luat in considerare, nu se stie insa, ,,Manager-ul de proiecte - Comunitatea eMAG" nu a considerat necesar sa spuna daca toate voturile au fost luate in considerare) a fost adjudecat de unul dintre concurenti ,,la mustata".

Pe de alta parte, nu mi s-a parut frumos, fair-play, ca in mod repetat concurentii sa comenteze continutul si calitatea testelor celorlalti participanti.

Si, de asemenea, sper ca toti cei 3 sa dobandeasca experienta, si sa inteleaga ca voturile s-au acordat nu numai pe ,,prietenii", ci si pe baza altor criterii care trebuie sa castige in importanta in realizarea de review-uri. Daca tot lumea ,,cere" si ,,vrea" anumite lucruri, de ce sa va incapatanati si sa nu va adaptati la acestea?

Quote Originally Posted by darkzone View Post
    De ce "evident"?
    Pai avand in vedere antipatiile pe care mi le-am creat pe acolo inca dinainte sa inceapa concursul nici nu m-a asteptam la altceva, totusi consider jurizarea corecta in urma voturilor si reviewurilor.

Coco daca nu discutam noi (participantii) nu mai discuta nimeni nimic, si asa am vazut doar un singur comentariu pertinent asupra reviewurilor, putin "show" nu strica niciodata, altfel cred ca era cel mai anost concurs pe care l-am vazut pana acum.
    Last edited by Dragos Saraolu; 27-01-2009 at 06:25.

Quote Originally Posted by Coco_ View Post
    Manager-ul de proiecte - Comunitatea eMAG" nu a considerat necesar sa spuna daca toate voturile au fost luate in considerare)
    Am inteles ca au fost sub 10 voturi invalide si alea impartite intre cei 3 concurenti.
    Quote Originally Posted by Dragos Saraolu View Post
    Pai avand in vedere antipatiile pe care mi le-am creat pe acolo inca dinainte sa inceapa concursul[...]
    Dragos pe unii i-a deranjat ca ti-ai publicat review-ul aici. Eu personal n-am vazut nimic rau in asta, trecuse prea mult timp fara niciun semn de viata din partea emag si gestul tau mi s-a parut absolut normal.

Una peste alta, felicitari tuturor 3, cum a zis si dark din astea 3 review-uri imperecheate probabil ca iesea unul din cele mai complete reviewuri la Nehalem.
    Pacat ca a fost devansat concursul cu 2 luni si toata noutatea s-a dus pe apa simbetei.
    Sunt sigur ca daca ar fi aparut la timp altele erau reactiile si poate si voturile.
    Asta e, ce-a fost s-a dus, cred ca testarea a fost incitanta pentru toti 3 si fiecare a plecat cu ceva in geanta (chiar daca pentru 2 premiul inseamna mai multa cheltuiala decit cistig ).

Nu a fost numai asta, poate uiti si faptul ca le-am luat apararea celor 3M acolo si chiar mi-au fost sterse fragmente din posturi pentru asta, oricum nu are importanta, eu sunt multumit de rezultat. Totul este bine cand se termina cu bine. Sper sa fie o lectie si pentru cei care iau ban frecvent despre cum poti discuta in contradictoriu cu aproape tot forumul activ fara sa iei ban : o faci civilizat si te supui totusi regulamentului.
    Cheltuiala in cazul meu este zero de acum incolo, memoriile le am deja, procesorul o sa vina, iar pe vechea platforma sper sa obtin banii necesari pentru o placa de baza X58, deci bine ai venit i7&X58 .

Felicitari participantilor si organizatorilor.

Crazypc Club quintus's Avatar

Felicitari!!!

Se pare ca acest Concurs era o mare bataie de joc (din partea lui Intel).

Revin si cu detalii daca o sa fie cazul..

Păi ... cam despre ce detalii ar fi vorba?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)