Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Recomandare Placa de baza pentru OC-ul unui Q9300
Results 1 to 27 of 27

Thread: Recomandare Placa de baza pentru OC-ul unui Q9300

Registered User

Default Recomandare Placa de baza pentru OC-ul unui Q9300

Salutare. Dupa cum zice si titlul, vreau ceva pe care sa pot urca un Q9300 spre 3.5 GHz, deci sa stie un FSB peste 450. Nu sunt maniac sa vreau sa profit de recordul mondial dat de Biostar, nu caut astfel de valori, procesorul va fi racit pe aer, dar as fi frumos ca placa sa stie un FSB undeva pe la 500
    Pana acum m-am gandit la:
    - Asus P5Q / P5Q-PRO
    - Gigabyte EP45-UD3R / UD3R
    - Biostar TPower I45

Ca buget, sa zicem ca Biostar-ul ar fi undeva la limita maxima.
    Pe langa capacitatile de OC as vrea sa aiba si un Bios cat mai user-friendly...
    Ce-mi recomandati?

Pentru FSB UD3P sau I45, dar personal inclin spre I45.

Registered User

Mersi de reply. Si altfel, tinand cont de orice alte considerente, stabilitate, dotari, etc... din cele de mai sus, pe care mi-ai recomanda-o?

Tot I45, cu un singur minus - are nevoie de D9GMH de calitate ca sa straluceasca cu adevarat.

Member madhorsefuzzy's Avatar

Si daca pun Kingmax-uri 1066 cl5 pe I45 stralucesc? Pe GA-P35-DS3R merg 1200Mhz 2,1V 5-6-6-18.
    Vreau un FSB daily la 475Mhz pentru un E8200, ca pe P35 in Win7 se incinge northbridge-ul mai mult decat in WinXP si imi crapa. In XP nu am nici o problema (+0.3V MCH si +0.2V FSB).

Sau mai bine sa imi iau un Xigmatek Porter n881 pentru MCH sa-l racesc mai bine? Nu ma intereseaza FSB mai mare de 475.

Cunning linguist dev's Avatar

Pentru oc la Quad-uri mergi pe Asus linistit. Biostar-urile sunt foarte mofturoase la memorii iar Gigabyte-urile au tot felul de buguri in bios.

Ia-ti un Asus P5Q pro sau P5Q-E fara sa clipesti. Au racire si alimentare foarte solida.
    Equally cursed and blessed

Moderator Vladutz20's Avatar

Sau Dfi P45 DK t2rs care dupa mine este mult mai ok decat orice implementare asus pe p45

Registered User

Din pacate nu am D9GMH, am doar niste A-Data Vitesta Extreme Normale, care oricum duc 1066 cu 5-5-5-15, cica ar merge chiar la 1200 dar cu voltaj baban (2.4).

Cat despre placa... cate raspunsuri, atatea pareri...

DFI-ul de care zice Vladutz nu e prea user-friendly, mai ales daca e la primul contact cu un DFI. Daca ai rabdare inveti si o scoti la capat.
    Am vazut niste fsb-uri frumoase cu quad pe DFI, dar daca zici nu pentru DFI atunci eu as zice Biostar.

Registered User

Vad ca de Gigabyte nu prea ziceti nimic... desi din review-urile de pe net reiese ca ar fi niste placi foarte potente, capabile de FSB 500...

weezer - Vad ca nu citesti topicul tocmai cu atentie Tinand cont ca nu ai D9, mergi pe Gigabyte. Are ceva sobolani in BIOS, dar in daily use isi va face treaba foarte ok.

madhorsefuzzy - Cu Kingmax-urile alea nu numai ca nu va straluci, dar s-ar putea sa o iei si la pumni. Mie mi-a "scuipat" afara Dominatoare care nu erau D9, rate-uite la 1150

Ideea e destul de simpla. Eu apreciez foarte mult produsele Asus, multe "cele mai bune implementari ale chipsetului x" venind din partea acestei companii. Problema este ca din punct de vedere ale overclocking-ului, implementarile P45 nu le-au iesit atat de bine. Intrebati-ma de X48 sau i965 si e cu totul alta mancare de peste

Multam. Deci ma apuc sa racesc northbridge-ul. Alta solutie in afara de Porter ala?
    Thermalright nu gasasc nicaieri si HDT-ul ala cu un singur heatpipe mi-e sa nu pice la montaj pe langa pastila si sa nu fac nici o branza cu el.

Scuze ca ma bag pe thread-ul omului.

Exista SilenX iExterma dar nu se mai gaseste pe nicaieri si au fost doar cateva bucati in Romania, exista Thermalright-urile care iar nu se gasesc, exista un Noctua care nu se gaseste nici ala. Ma rog...ce sa-i faci, importatorii...

Insa, tot in oferta PCFactory ai cateva optiuni foarte interesante:

-Coolink Chipchilla (cam acelasi lucru cu Xigmatek-ul ala dar fara prostia de DT)
    -Xilence XP-NB

Eu cred ca ambele fac fata unui P45, cu sau fara fan-ul inclus montat pe ele.

E vorba de P35 de pe GA-P35-DS3R.
    M-am uitat si la COOLINK ChipChilla dar vroiam ceva fanless si Xigmatek-ul e mai mare si parea mai potent.

E o chestie de gust. Daca tie iti place ceva mai mult, go for it, esti mai fericit cu un produs pe care ti-l doresti decat cu un produs pe care ti l-am recomandat eu. Pana la urma toate sunt "pe acolo", deci conteaza mai putin componenta in sine dar conteaza mai mult satisfactia ta personala, ca diferente enorme de temperatura intre oricare dintre heatsink-urile de mai sus oricum nu o sa vezi

Member Baubaul's Avatar

Quote Originally Posted by weeezer View Post
    Salutare. Dupa cum zice si titlul, vreau ceva pe care sa pot urca un Q9300 spre 3.5 GHz, deci sa stie un FSB peste 450. Nu sunt maniac sa vreau sa profit de recordul mondial dat de Biostar, nu caut astfel de valori, procesorul va fi racit pe aer, dar as fi frumos ca placa sa stie un FSB undeva pe la 500
    Pana acum m-am gandit la:
    - Asus P5Q / P5Q-PRO
    - Gigabyte EP45-UD3R / UD3R
    - Biostar TPower I45

Ca buget, sa zicem ca Biostar-ul ar fi undeva la limita maxima.
    Pe langa capacitatile de OC as vrea sa aiba si un Bios cat mai user-friendly...
    Ce-mi recomandati?
    Sal,
    Sincer nu prea faci mare branza cu procul ala....am si eu unu si mai mult de 472 fsb nu am reusit....pe aceeasi placa cu CD2 DUO am reusti 495 stabil, gasesti mai multe detali aici.
    http://forum.crazypc.ro/showthread.php?t=10133
    am calculator.....

Ninja diver clonitza's Avatar

Da .. nu e un procesor stralucit in oc si nu are rost sa-ti bati capul pentru ca rezultatele nu vor fi spectaculoaste, un 9450, 9550, 9650 sunt alta poveste si se comporta mai bine, maxim am atins cu el 3.8 destul de instabil (memoriile nu erau unele prea fericite si nu am mai insistat) .. acum am kingston .. poate cand voi mai avea rabdare mai incerc sa vad daca pot duce fsb-ul la 600 (x6).

Registered User

pareri despre P5Q are cineva?

dus departe

Am avut eu P5Q-Pro, iar pe un E8400 n-am reusit fsb peste 480. Poate sunt eu putin mai adormit sau n-am idee, dar pe noua placa UD3R de la Gigi, am dat 540 fara probleme.
    Poate sa fie placa mea doar, sau cunostintele mele... mediocre, dar pe mine nu m-a incantat, fiind mult mai multumit cu acest Gigi!
    Intel P31 , Intel E5200 , ATI HD4850 , DDR2 2GB , HDD 640GB , PSU 400 , Antec 300
    Ford Fiesta 1.4 TDCI 68CP Ghia 2007

Registered User

Ok atunci voi alege intre GigaByte si Biostar. Voi incerca sa profit de prima ocazie, ce gasesc mai repede la un pret convenabil, aia iau. Si pe viitoar poate iau si niste Microane... (@Monstru, ca sa nu te iei de mine ca nu exploatez placa la max )

LE: si desigur un proc potent :p

Eu am P5Q-E dupa ce am avut inainte Biostar. Numai probleme cu Biostarul: trepte la voltaj foarte mari, setari ciudate mai ales la memorie iar gasirea unei valori stabile e mai mult o loterie.

Daca ma crezi ca pe Asus au mers mai toate nebuniile din maxim a doua incercare, pe Biostar incercam si de 10-15 ori.

http://forum.crazypc.ro/showpost.php...postcount=2842 Nu as zice ca e o implementare proasta.

Ce FSB maxim ai reusit cu ea? Acolo vad un 388, ceea ce nu e foarte mult.

weeezer pare ca te indrepti spre un gigi.

Ce injurate erau pe vremea lui socket A.

Registered User

asta am vrut sa spun si eu... @dev tu ai ajuns la frecventa aia pe seama multiplicatorului. FSB-ul tau nu este relevant pentru a spune cat/ce stie placa aia in materie de OC.

@madhorsefuzzy: dap, Gigi se pare
    Acuma, intrebarea este: E vreo diferenta dpdv al potentialului de OC intre EP45, EP45T si EP45C? Ca s-ar putea sa ma intind totusi la varianta cu C, care ofera suport atat pentru DDR2, cat si pentru DDR3. Deh, privim in perspectiva, nu?
    Last edited by weeezer; 26-03-2009 at 22:46.

Administrator

weezer - pe biostarul I45 Vitesta Extreme 800+ au mers 1200 cu 2.35v (raport 3:5 FSB/RAM) ... deci nu sunt asa de multe "bube" cu memoriile pe cat s-ar crede... problemele incep cu 550+ MHz FSB 1:1 24/7 (necesita mai multa atentie la voltaje si setari secundare)...

500FSB pe dual core este "piece of cake" pentru daily use... pe Quad s-ar putea sa mearga destul de lejer 450 FSB...

PS: daca vrei sa mai discutam lasa o metoda de contact...
    Last edited by mache; 27-03-2009 at 02:09.
    navigheişăn, piele, abe-es, ful...

Moderator poparamiro's Avatar

Quote Originally Posted by weeezer View Post
    Ca s-ar putea sa ma intind totusi la varianta cu C, care ofera suport atat pentru DDR2, cat si pentru DDR3. Deh, privim in perspectiva, nu?
    Recomandarea mea e sa nu-ti iei corcituri (gen asrock) cu de toate
    @ mache - mai mult ca sigur stii dar ti-a scapat - raportul 3/5 este in realitate 2/3
    MAI BINE RAMINEAM LA KR7A-RAID

Quote Originally Posted by mache View Post
    500FSB pe dual core este "piece of cake" pentru daily use... pe Quad s-ar putea sa mearga destul de lejer 450 FSB...
    nici nu are nevoie de fsb 500. un fsb 450 / 1080Mhz @ memorii CL4, tRD5 este echivalentul unui fsb 540 tRD6 . daca placa ar accepta folosirea strapului pe 266 ar fi si mai bine.

Un test foarte complet facut de niste nemti:

http://babelfish.yahoo.com/translate...rUrl=Translate

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)