Results 1 to 20 of 20

Thread: Recomandare ventilatoare

Registered User

Default Recomandare ventilatoare

Salut, revin cu un nou thread din seria "Recomandari"
    Cer scuze daca n-am postat unde trebuia, dar aici mi s-a parut cel mai potrivit.
    Asadar, am o carcasa nu prea stralucita, un Delux, modelul ala cu display frontal si ceva butonase si features (cel mai utile fiind fan controllerul inclus in acel panou frontal).
    Anyways, carcasa are 2 lacasuri de vent de 80/92 pe spate si unul de 120 pe fata. Ar mai fi unul pe lateral dar a devenit inutilizabil din cauza Zen-ului care raceste procesorul.
    Pe langa carcasa, exista o sursa Enermax Noisetaker, pe care as vrea sa o fac si mai tacuta. Prin urmare, m-am gandit si as avea nevoie de urmatoarele ventilatoare:
    - 1 x 120 pentru fata, care sa bage aer din exterior
    - 2 x 80/92 care sa scoata aerul prin spate
    - 2 x 80 pentru sursa
    Probabil ca prima recomandare ar fi Noctua, dar m-ar duce la peste 200-250 lei, ceea ce e cam scump (in banii astia deja iau alta carcasa... un antec 300 de ex). Pana acum m-am gandit la modelele astea doua de Recom:
    - 4 x http://www.azerty.ro/componente-pc/v...c-8025b-black/
    - 1 x http://www.azerty.ro/componente-pc/v.../rc12025w-led/
    Din specificatii par a avea un raport flux de aer/galagie destul de bun. Iar raportat la pret, devine si mai bine. Ce-mi puteti spune despre ele, cei care ati avut in mana asa ceva? "se merita"? Imi puteti recomanda altceva, intr-un buget aproximativ asemanator?

Member Pishky's Avatar

cauta sa folosesti de 120 sau mai mari, alea de 80,92 (parerea mea) sunt pra galagioase ca sa merite,
    vb cu tile si poate iti ajusteaza locasurile de 80/92 la 120 mm
    e8400, tuniq, p5b plus, dominator 8500c5d, gigabyte 8800 gt,x-fi xtrem audio, purepower 460W, p182, z5500

Ninja Cat!

de 120 mm silentioase si bune ar fi slipstream de 1200 rpm

Member

slipstream 1200rpm cu siguranta nu sunt silent, poate cele de 500rpm ca alea de 800rpm nu se gasesc pe la noi

dus departe

Dar zgomot groaznic la 1200rpm. Si eu as fi pentru Recom ala, mai ales daca specifiicatile sunt 1/2 reale!
    Slipstreamurile 1200rpm sunt bune daca le pui in 5v respectiv ~700rpm. (conform spcr bat Nexus/Noctua la 700rpm)

le: Daca nu se inseala ITDirect, acesta este Scythe 800rpm. Care conform SPCR si Madshrimps (sunt locu` 3 acolo) sunt excelente. Daca intradevar este Scythe SlipStream 800rpm, comand si eu 3.
    Last edited by DeDeRa; 27-03-2009 at 19:03.
    Intel P31 , Intel E5200 , ATI HD4850 , DDR2 2GB , HDD 640GB , PSU 400 , Antec 300
    Ford Fiesta 1.4 TDCI 68CP Ghia 2007

Puisor Tile's Avatar
    Valenii de Munte (home, Case Fusion workshop, work)

Poti sa folosesti si ventilatoare Akasa Quiet. Cel pe care il am eu instalat in Puisor are un nivel de zgomot bun. Inlaturarea grilajelor stock se impune la astfel de carcase si ajuta la reducerea considerabila a nivelului de zgomot.
    Cu tehnica si dibacie ajungi in fata.
    Manui nibbler-ul cu maiestrie multa cum facea Decebal cu sica in lupta.

Ninja Cat!

Quote Originally Posted by al3_xxx86 View Post
    slipstream 1200rpm cu siguranta nu sunt silent, poate cele de 500rpm ca alea de 800rpm nu se gasesc pe la noi
    Subvoltate ma refeream..
    Are si fan controler, sa-l foloseasca dupa necesitati.

Registered User

De la Scythe vazusem nu Slipstreamurile, ci Gentle Typhoon, care stau f bine la capitolul zgomot, dar nu imi par a avea si o performanta prea impresionanta (desigur, judecand strict dupa specificatii).
    Last edited by weeezer; 27-03-2009 at 22:08.

Member

da un search pe google, din cate stiu am citit undeva un review despre typhoon-uri

Ninja diver clonitza's Avatar

Recom face coolere ok chiar daca nu sunt campioane la cfm sunt silentioase, nu sunt scumpe si poti lua unul de proba de la un shop .. la 92mm cel mai ok cooler din toate pct de vedere inclusiv zgomot/turatia maixma ramane noctua dar nu-si justifica pretul .. de scythe inafara de gentle typhoon sa te feresti au cfm excelent dar silentiozitatea lasa mult, ma refer la cele normale nu la slip.

Registered User

Ma gandeam sa iau niste Recomuri pana una alta.
    Dar pe de alta parte, imi pun alta intrebare, ca tot suntem la sectiunea de Carcase: se merita mai degraba sa bag 1 mil in ventilatoare, sau sa vand carcasa asta si sa iau un (de exemplu) Three Hundred, pe care sa o las, cel putin pt moment, cu ventilatoarele stock?

Duck Dodgers CQSTELUSH's Avatar

La asta mă gândeam și eu. Apoi poți încerca să faci schimbarea ventilatoarelor, după ce ai și o carcasă decentă. Fără ventilatoare de 80/92, fără tablă proastă care zdrăngăne ca o Dacie pe arătură...
    I would spread the cloths under your feet:
    But I, being poor, have only my dreams;
    I have spread my dreams under your feet;
    Tread softly because you tread upon my dreams.

Registered User

Ok, subiectul topicului se schimba partial in:

Cooler Master Centurion 534 vs Antec Three Hundred vs altceva in <300 lei.

Eventual puteti propune si modele peste 300 lei (pret de magazin), poate le voi gasi pe forum si se vor incadra in bugetul meu.

Cunning linguist dev's Avatar

CM 590. Eu am dat 313 ron, ce-i drept de la o firma din oras si nu am platit transport. Parerea mea din ce am pus eu mina e peste Antec 300 la toate capitolele.
    Equally cursed and blessed

Registered User

Din cate am inteles la 590 imi mai trebuie un fel de chestie pentru a putea prinde ventilatoarele din fata... si cu totul se duce spre 400 lei, ceea ce nu ma prea avantajeaza. La aproape aceiasi bani exista si CM 690, care cel putin dupa nume trebuie sa fie un model mai "avansat"...

Cunning linguist dev's Avatar

Cam cite ventilatoare ai vrea sa pui in fata? Unul nu iti ajunge?

690 e 590 cu niste capace de plastic in fata si deasupra. Mie mi-a placut mai mult pozitia hdd cage la 590.
    Equally cursed and blessed

Registered User

Pana una alta, o sa dau maine comanda sa iau un cooler VGA, si cu ocazia asta iau si 1-2 Recom-uri d-alea sa vad ce pot...
    Carcasa pana sa iau una noua, tre sa gasesc client pentru a mea, deci e mai complicat
    Btw, dev ai PM.

Member

la CM 590 poti prinde venturile din fata cu soricei.eu asa am pus 2x12. aranjarea la hdd chiar e mai ok decat CM690 si in plus CM590 parca arata ceva mai bine,mai robust

Ninja Cat!

La carcase CM probabil e cea mai buna solutie in bugetu asta, ar mai fi lian-li K7B doar ca cea din urma are tabla cam subtire, dar care vine complet echipata cu venturi

Retired!

Daca te hotarasti asupra unui CM 690 - am eu de vanzare. Il dau si cu venturi daca ai nevoie ( 4x140mm 1k rpm Recom + antec tricool 120mm + stockul cu led albastru de la hdd ) - vorbim in legatura cu ventilatoarele daca vrei carcasa.
    Retired from activity for a undetermined period of time.
    Maci betar bo$$ HymuraX ! Hev marsi !

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)