Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Concurs de overclocking lab501 | castiga un Sapphire HD4870X2 Atomic - Page 9
Page 9 of 12 FirstFirst ... 7891011 ... LastLast
Results 241 to 270 of 332

Thread: Concurs de overclocking lab501 | castiga un Sapphire HD4870X2 Atomic

Tech Support Varzmaster's Avatar

Quote Originally Posted by ninjaskija View Post
    .. me so sad.. tocmai ce comandasem un BFG 8400GS 128bit de la cel.ro, iar astazi cand mi-a venit constat ca e defecta...

well maybe next time for me...
    Cumva asta e placa?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	bfg_8400gs.JPG 
Views:	258 
Size:	61.3 KB 
ID:	39643  
    P: Soft is for softies. Real men use soldering irons.™
    N: Heaven is for pussies. Real men go to hell.™

Ninja Cat!

ce rau e varzmaster
    cred ca va anula cateva garantii pe aici

El Habanero h3x0r's Avatar

Alea au fost rupte sau a uitat producatorul sa le lipeasca,ca nu-mi dau seama.

i7 920 C0 ES + Zerotherm Nirvana NV120
    Asus P6T Deluxe V2
    Sparkle 8800GT ( 740 @ 1.15V / 1850 / 950 ) (Thermalright HR-03 + Nexus 90)
    3*2Gb Team Xtreem DDR3 1600mhz cl8
    Corsair HX620

Is rupte.

Name:	bfg_8400gs_02.JPG 
Views:	232 
Size:	68.3 KB 
ID:	39644  

El Habanero h3x0r's Avatar

Tin minte ca a reparat un amic o un 7300GT luat de la voi caruia i se zmulsesera vreo 2 capacitoare din zona mufei de contact PCieX.A zis....ah...stai nitel...si a scos 2 asemanatoare dintr-un telefon si le-a lipit.Dar placa mergea si fara ele.
    Ma gandesc ca si asta se poate repara.

i7 920 C0 ES + Zerotherm Nirvana NV120
    Asus P6T Deluxe V2
    Sparkle 8800GT ( 740 @ 1.15V / 1850 / 950 ) (Thermalright HR-03 + Nexus 90)
    3*2Gb Team Xtreem DDR3 1600mhz cl8
    Corsair HX620

Avem niste prieteni.

Name:	DSC02162.jpg 
Views:	266 
Size:	81.7 KB 
ID:	39675  

Default 32646

placa out of the box, fara nici un vmod. se comporta cam ciudat, si de aici si scoruri mai mici decat era de asteptat in unele run-uri. scor ffbun pentru CL si N.

Name:	32646.jpg 
Views:	202 
Size:	615.3 KB 
ID:	39676  

Member Schumy's Avatar

Fac eu ceva gresit sau pur si simplu placa mea nu poate sa treaca de 846MHz la memorii?
    Nu i-am facut nici o modificare doar un ventilator mare langa ea

Name:	screenshot.JPG 
Views:	197 
Size:	307.6 KB 
ID:	39677  

.

Un Paste fericit, crazypc !

Ninja Cat!

The one and only sang FELICITARI !

Retired!

Aha, sa vezi ce "Paste Fericit" o sa aiba astia de`au muncit zilele astea pe branci pentru un scor >37k

Felicitari sang !
    Retired from activity for a undetermined period of time.
    Maci betar bo$$ HymuraX ! Hev marsi !

Flawlessul High Octane's Avatar

Nu cred ca cineva chiar a sperat ca n-o sa castige sang...mai ales dupa primul scor de heads up!
    | Q9400 | Ninja Plus & Bolt-Thru | Biostar TPower I45 | 2 x 2Gb A-Data Vitesta EE PC8500 | Gigabyte GTX 260 Super OC | Creative Audigy SE | Seagate ST3500320AS | Mushkin EP-500AP 500W | Antec 900 |

DFI Tweaker

Mda,hai pa si la revedere

B a n n e d M3kk's Avatar

Lol .
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3Dmark2006 Score Calculator

---------------------------
    "Remember, when you are testing memory products, you are not only testing the memory, but essentially the motherboard capabilities."

dus departe

Pot sa zic ca va nimicit?
    Va nimicit.
    Intel P31 , Intel E5200 , ATI HD4850 , DDR2 2GB , HDD 640GB , PSU 400 , Antec 300
    Ford Fiesta 1.4 TDCI 68CP Ghia 2007

Default max run for me

scor maxim pt mine. placa stock, no mod, artefact free. probabil daca as mai fi tweakuit un pic mai mult scoteam 34k.

Felicitari SANG, scorul e' incredibil. Pot sa zic ca pe Yorkfield nu scaleaza asa bine. Am incercat mai multe variante .. diferente nesemnificative

Precizare > Quadul e racit de un ninja rev.B modificat (max temp in load 65 )

Felicitari la toti participantii si Sarbatori Fericite!!

Name:	33699.jpg 
Views:	188 
Size:	508.6 KB 
ID:	39684  

Erou in devenire! DiaboRO's Avatar

Quote Originally Posted by sang View Post
    Un Paste fericit, crazypc !
    Scurt si la obiect fara discutii inutile Sa stapanesti sanatos placa Sang
    Paste fericit tuturor si Hristos a-nviat!

Ninja Cat!

Quote Originally Posted by himself View Post
    scor maxim pt mine. placa stock, no mod, artefact free. probabil daca as mai fi tweakuit un pic mai mult scoteam 34k.

Felicitari SANG, scorul e' incredibil. Pot sa zic ca pe Yorkfield nu scaleaza asa bine. Am incercat mai multe variante .. diferente nesemnificative

Precizare > Quadul e racit de un ninja rev.B modificat (max temp in load 65 )

Felicitari la toti participantii si Sarbatori Fericite!!
    frumos exemplar, 4 ghz la voltaju ala..

Duck Dodgers CQSTELUSH's Avatar

Quote Originally Posted by DeDeRa View Post
    Pot sa zic ca va nimicit?
    Va nimicit.
    Da, i-a nimicit.
    I would spread the cloths under your feet:
    But I, being poor, have only my dreams;
    I have spread my dreams under your feet;
    Tread softly because you tread upon my dreams.

Super Moderator Dragos Saraolu's Avatar

Sa stiti ca scorul nu este asa incredibil, din fericire pentru el (sang) a reusit sa faca rost de un HD 3470 cu frecvente 800/800, diferenta fata de cel cu frecventele de 800/700 consta in faptul ca unul are memorii Samsung de 1.2 si celalalt Qimonda de 1.4, asta a permis un overclock mai mare la memorii, esential pentru a castiga. Deci nu este aceeasi placa video cu care a postat initial rezultatele partiale. Cum probabil banuia ca nu am acea placa video nu s-a mai chinuit sa forteze si acest rezultat. S-a bazat pe forta bruta si atat, daca obtinea un CL mai mare decat DL-ul sau folosea o bootare a platformei pe la FSB 450 si crestea dupa aceea FSB in Windows pana pe la 530-550 obtinea o frecventa mai mult decat suficienta pentru a satura placa video, dar avea avantajul ca placa de baza seteaza altfel strapurile si latetele (mai agresive), ca atare cred ca 42000 sunt posibile la frecventele ~1300/1190 ale placii video.
    Spun toate astea deoarece eu ieri m-am jucat cu HD-ul 3470 (800/700), cum a fost prima mea experienta de sub zero o sa povestesc putin despre ea. Am avut la dispozitie un tub pentru procesor si un vapo construit artizanal pentru placa video. Prima incercare a fost cu tubul pe procesor sa vad daca o frecventa mai mare de 4750 MHz la procesor aduce vreun spor pentru placa video overclockata pe aer la 1160/1000 MHz (GPU la 1.76V ), rezultatul a fost zero spor de performanta, in schimb am obtinut cateva sute de puncte in plus in urma pacalirii strapului si a latentelor placii de baza. Dupa asta am trecut la placa video, a fost o adevarata provocare pentru mine si Varzmaster, vapo-ul avea capatana prea mare si nu aveam sistem de prindere pentru ea, poate o sa va delecteze Varzmaster cu sistemul de prindere conceput de noi pentru vapo pe GPU, ceva foarte "crazy", cert este ca a functionat chiar prea bine, temperatura atinsa fiind prea mica. Ca atare m-am jucat cu placa video la frecventele de 1305/1066, rezultate de peste 137 in Nature, 590 in LL si 555 in DL promiteau ceva in jurul lui 40000 destul de usor de obtinut, chiar am fost foarte fericit de un 137.6 in Nature deoarece insemna ca ma bateam cu aceleasi arme cu sang. Din pacate cand sa trecem la teste concrete au inceput problemele cu placa video, banuiesc ca vapoul a avut o putere prea mare de racire pentru placa video si nici un sistem de reglare a temperaturii, ajunsesem cu ea la peste -35 grade, ca atare condensul si-a facut serios aparitia dupa vreo ora si ceva iar placa video nu a vrut sa mai urce la fel de mult in frecventa. Degeaba am uscat-o (probabil nu destul de bine) deoarece mai mult de 1250 la GPU nu a mai vrut sa urce, dupa asta colac peste pupaza s-a terminat si materia prima pentru tub. In concluzie a fost o experienta foarte placuta si m-am simtit putin overclocker in adevaratul sens al cuvantului. Daca fac rost in viitor de un HD 3470 cu memorii Samsung va promit totusi ca o sa incerc sa obtin un rezultat mai bun decat al lui sang ca sa vedeti ca nu spun chiar povesti, mai ales ca am reusit performanta chiar de a nu busi nici o componenta la aceasta prima experienta .
    Multumiri lui Varzmaster (implicit si lui ITDirect), Zana Maseluta, Monstru si Micutzu pentru ajutorul acordat si componentele puse la dispozitie. Pentru Micutzu am totusi si o bila neagra pentru putina lipsa de fair-play dar nu vreau sa stric farmecul acestui concurs deoarece mi-a facut o deosebita placere sa particip la el.
    Parerea mea este ca totusi acest concurs se putea realiza si cu limita de frecventa pentru procesor, dar la 5000 MHz, peste aceasta chiar nu mai conteaza daca aveai mai mult si vroiai sa trisezi astfel, poate asa erau mai multi participanti inspre finalul concursului.
    Last edited by Dragos Saraolu; 19-04-2009 at 14:14.
    i7 920, Zalman CNPS10X Flex, DFI LP DK X58, 3x1024 Corsair 1333 MHz, EVGA GTX560 Ti FTW 1024 MB, Hitachi 40/120/320/500 GB, Recom PWS-EVO-BW, Sirtec 500W old style, HP P275 21"

Dragos, te inteleg perfect. Stiu cum e sa ai arma "fatala" dar sa nu apuci sa obtii rezultatul (vezi Amsterdam anul trecut). Chestii de genul asta se intampla oricui oricand, mai important este efortul depus si experienta capatata. CHiar daca nu a iesit un rezultat, eu vreau neaparat sa vad un thread cu povestea voastra, poate asa inteleg si altii ce inseamna sa tragi cu adevarat, indiferent de rezultate. Stati linistiti ca nu exista pierzatori in competitia asta, numai castigatori. Poate in timp, sau in cadrul altor concursuri o sa vedeti si de ce zic asta

@ Drazzy da, exemplarul e unul foarte bun, si cred ca pe maini pricepute ar putea stabili un WR @ CPU-Z si SPI

@ Dragos Saraolu interesant ar fi fost un exemplar de HD3470 cu 512, memorii @ 950 MHz. Din pacate nu am gasit niciunul disponibil. Sporul de performanta adus de OC memoriilor este semnificativ mai mare decat OC la GPU. Scorul in Nature la frecventele respective ar fi trebuit sa fie mult mai mare. Daca te uiti, eu cu frecvente net inferioare am scos 128.5 (best run 129.4)

@ sang sunt curios ce scrie pe hartiutza aia

Ninja Cat!

Dragos: cand ai atins 1305/1066 nu ai dat overclock si la procesor ? Din cate vad frecventa de 6 GHZ a contribuit si "ea" la acel scor.

Pentru Micutzu am totusi si o bila neagra pentru putina lipsa de fair-play
    We want some drama

.

Quote Originally Posted by Dragos Saraolu View Post
    Sa stiti ca scorul nu este asa incredibil, din fericire pentru el (sang) a reusit sa faca rost de un HD 3470 cu frecvente 800/800, diferenta fata de cel cu frecventele de 800/700 consta in faptul ca unul are memorii Samsung de 1.2 si celalalt Qimonda de 1.4, asta a permis un overclock mai mare la memorii, esential pentru a castiga. Deci nu este aceeasi placa video cu care a postat initial rezultatele partiale. Cum probabil banuia ca nu am acea placa video nu s-a mai chinuit sa forteze si acest rezultat. S-a bazat pe forta bruta si atat, daca obtinea un CL mai mare decat DL-ul sau folosea o bootare a platformei pe la FSB 450 si crestea dupa aceea FSB in Windows pana pe la 530-550 obtinea o frecventa mai mult decat suficienta pentru a satura placa video, dar avea avantajul ca placa de baza seteaza altfel strapurile si latetele (mai agresive), ca atare cred ca 42000 sunt posibile la frecventele ~1300/1190 ale placii video.
    Spun toate astea deoarece eu ieri m-am jucat cu HD-ul 3470 (800/700), cum a fost prima mea experienta de sub zero o sa povestesc putin despre ea. Am avut la dispozitie un tub pentru procesor si un vapo construit artizanal pentru placa video. Prima incercare a fost cu tubul pe procesor sa vad daca o frecventa mai mare de 4750 MHz la procesor aduce vreun spor pentru placa video overclockata pe aer la 1160/1000 MHz (GPU la 1.76V ), rezultatul a fost zero spor de performanta, in schimb am obtinut cateva sute de puncte in plus in urma pacalirii strapului si a latentelor placii de baza. Dupa asta am trecut la placa video, a fost o adevarata provocare pentru mine si Varzmaster, vapo-ul avea capatana prea mare si nu aveam sistem de prindere pentru ea, poate o sa va delecteze Varzmaster cu sistemul de prindere conceput de noi pentru vapo pe GPU, ceva foarte "crazy", cert este ca a functionat chiar prea bine, temperatura atinsa fiind prea mica. Ca atare m-am jucat cu placa video la frecventele de 1305/1066, rezultate de peste 137 in Nature, 590 in LL si 555 in DL promiteau ceva in jurul lui 40000 destul de usor de obtinut, chiar am fost foarte fericit de un 137.6 in Nature deoarece insemna ca ma bateam cu aceleasi arme cu sang. Din pacate cand sa trecem la teste concrete au inceput problemele cu placa video, banuiesc ca vapoul a avut o putere prea mare de racire pentru placa video si nici un sistem de reglare a temperaturii, ajunsesem cu ea la peste -35 grade, ca atare condensul si-a facut serios aparitia dupa vreo ora si ceva iar placa video nu a vrut sa mai urce la fel de mult in frecventa. Degeaba am uscat-o (probabil nu destul de bine) deoarece mai mult de 1250 la GPU nu a mai vrut sa urce, dupa asta colac peste pupaza s-a terminat si materia prima pentru tub. In concluzie a fost o experienta foarte placuta si m-am simtit putin overclocker in adevaratul sens al cuvantului. Daca fac rost in viitor de un HD 3470 cu memorii Samsung va promit totusi ca o sa incerc sa obtin un rezultat mai bun decat al lui sang ca sa vedeti ca nu spun chiar povesti, mai ales ca am reusit performanta chiar de a nu busi nici o componenta la aceasta prima experienta .
    Multumiri lui Varzmaster (implicit si lui ITDirect), Zana Maseluta, Monstru si Micutzu pentru ajutorul acordat si componentele puse la dispozitie. Pentru Micutzu am totusi si o bila neagra pentru putina lipsa de fair-play dar nu vreau sa stric farmecul acestui concurs deoarece mi-a facut o deosebita placere sa particip la el.
    Parerea mea este ca totusi acest concurs se putea realiza si cu limita de frecventa pentru procesor, dar la 5000 MHz, peste aceasta chiar nu mai conteaza daca aveai mai mult si vroiai sa trisezi astfel, poate asa erau mai multi participanti inspre finalul concursului.

In mod normal, nu ma deranjeaza naratorii gen Creanga si Ispirescu. Chiar si atunci cand vor sa fie crezuti ad literam..
    Dar te-ai sters la nas pe maneca lui Micutzu, acuzandu-l de lipsa de sportivitate, iar asta nu pot accepta.
    Indiferent ca e vorba de regulamentul concursului sau de atitudinea lui Micutzu vizavi de el, lucrurile sunt foarte clare, simple si pricepute, se pare, doar de 99,99% dintre noi.
    REgulamentul e concis, acelasi pt TOTI. Il accepti sau nu. Alegerea fiecaruia.Nu incepi cu lamentari jalnice ca de ce nu e asa si pe dincolo. PE de alta parte nu a fost conceput de un vanzator de pantofi. Omul stie foarte bine de ce nu s-a pus limita pe frecventa sau racire. Performanta si rezultatele - alaturi, ce-i drept de publicitate - conteaza. Iar de integritatea lui M1, chiar nu e cazul sa discutam vreodata !

Acum ca tot am inceput, cateva vorbe/sfaturi,cum vrei tu sa le iei, (unele poate le cunosti dar le ignori) pt noua ta ocupatie de wannabe O/C sau mai bine Wanna beat sang :

- cumpara-ti componentele; le vei pretui si folosi altfel.
    - invata sa te descurci singur. Nu colegi/prieteni care sa-ti toarne azot sau sa-ti modeze componentele. Altfel vei fi mereu doar un caine din haita si vei da cu sarumana la sfarsit de articol.
    - achizitioneaza racire ajustabila si foloseste-o cu cap.
    - nu lua de bun orice review sau chiar opinie de forum user. Experimenteaza si schimba diversi parametrii ai ecuatiei voltje-temperatura-soft tweak.
    -perseverenta si judecata obiectiva asupra greselilor.
    - citeste 3D2k1.E mai frumoasa ca niciodata acum, cand incepi.
    - etica: foloseste ca 3d proiect public doar 1 rezultat, nu umple prima pagina la Futuremark cu rezultate consecutive la aceeasi categorie video.Lasa-i si pe altii sa se bucure..
    Si mai ales sterge-ti rezultatul de 40k de pe futuremark, cu 3470. Este incorect !

Addendum la concurs lab501:

- frecventa CPU conteaza chiar la frecvente video mici.
    - soft tweak gen optimizare sistem operare, registrii: spor de perf. insignifiant;
    - strapul NB reprezinta sub 10% din aportul frecventei CPU la oricare frecventa GPU.
    - frecv. memoriilor video Qimonda la HD3470 in conditii de sub 0 C: strans legata proportional de Vcore GPU si Invers proportional de V mem aplicata.
    - frecv GPU plafonata de etajul de alimentare
    - pierdere de performanta la frecvente mari GPU,chiar daca trece testul respectiv.

Mai sunt de zis destule, dar cu alta ocazie.
    Si Fie ca mereu, cel mai bun intr-un moment dat, sa castige.

sang
    Last edited by sang; 19-04-2009 at 21:16.

E Pastele oameni buni....fiti mai bine dispusi...e pacat...

Administrator

sang... cred ca puteai sa-i "nimicesti" si cu o platforma mai "simpatica" tie (sau mie? )

x6800 @ Conroe865PE @ ~3.8GHz
    BH5 @ ... ?
    FX5900 (XT/normal/etc) @ ~700MHz/1000(!?) MHz
    44.03

PS: Hristos a Înviat!
    navigheişăn, piele, abe-es, ful...

OC Club Leader xwoodoo's Avatar

batrane am urmarit acest thread din cand in cand...
    au fost vremuri cand ne luptam pe 100-200 puncte in acest benchmark.
    eu alaturi de m1 am lucrat alaturi de tine si am regasit acum aceeasi dedicatie si dorinta de cunoastere.
    esti un exemplu pentru cei tineri si te admir sincer pentru spiritul tau.
    as vrea ca ceilalti de pe forum sa inteleaga esenta concursului si esenta rezultatului tau.
    cineva a intrebat : "as vrea sa stiu ce scrie pe hartia aia ?".
    am sa va raspund : este diferenta intre a rezolva o problema si a genera cazuri particulare sau diferenta intre un amator si un profesionist.
    putem sa lasam orgoliile deoparte?
    competitia inseamna depasirea propriilor limite.
    sang concureaza cu el ... stiu ca oricum are rezultate mai bune salvate.
    din pacate e singura legenda vie
    p.s dragos nu te supara ... rezultatele tale sunt ok . diferenta e ca incidentele pe care le-ai experimentat tu noi le-am avut acum mai bine de 4 ani.
    poate ca trebuie sa investesti mai mult timp . . .
    The truth is beyond us ...

Thug Team OC RoyaL's Avatar

prea multe cuvinte pentru cauza discutata. sang e cel mai bun OC-er din Romania sau mai era nevoie de concursul asta ca sa va dati seama?

@ sang: felicitari batrane! intr-o buna zi sper sa ne duelam din nou.

@ dragos: nu trebuie sa fii suparat ca sang are cucu mai mare ca al tau..asta e.
    C.R.E.A.M. (Clock Rules Everythin' Around Me)
    Low nigg@z don't try this at home.

dus departe

44.03
    Asta a fost cel mai bun driver nVidia fratilor pe vremea lui. Tin minte ca nici cu versiune 81.98 nu scoteam atatea fpsuri in jocuri. Pe atunci avand un FX5950 Ultra... ~60fpsuri pe ultimul si ~90fpsuri pe 44.03 in Doom3.

ontopic: Eu il apreciez pe Dragos ca s-a straduit, a dat din coate, s-a chinuit sa scoata un scor cat mai bun. Iar cineva dăştept a zis "scopu` scuza mijloacele", deci Dragos a luptat corect
    sang, domnule, cum zice cineva mai sus, esti o legenda vie!
    Dragos, domnule, poti mai mult si sigur vei fi mai bun.
    Last edited by DeDeRa; 20-04-2009 at 10:49.
    Intel P31 , Intel E5200 , ATI HD4850 , DDR2 2GB , HDD 640GB , PSU 400 , Antec 300
    Ford Fiesta 1.4 TDCI 68CP Ghia 2007

Member lucianac79's Avatar

Acuma ca s-a incheiat concursul, doresc sa ii felicit pe cei care au avut curajul si si-au riscat banii si componentele si vin si eu cu o intrebare. Cel putin de la seria 3000 incoace placile video Ati au inserat in bios-ul lor o limitare de frecventa maxima, ma refer la cea vizibila in Ati Overdrive, peste care daca incercam sa trec ma alegeam cu imposibilitatea de mai folosi CCC. Cum peste frecventele din overdrive nu puteam sa trec, am incercat sa modific frecventele cu un editor de bios, care la mine nu se modificau, adica atunci cand porneam GPU-Z vedeam frecventa ca fiind de 600 la GPU, si incercarea de a insera in codul de bios a limitarii de la o alta placa video a dus la acceasi nefunctionare a CCC. Ma gandisem initial ca daca reusesc sa trec de limitarea respectiva sa incerc sa ma joc si cu letconul pe ea. As vrea sa-i rog pe cei care au dat bench pe Ati, daca si ei au folosit cam aceleasi metode pe care le-am incercat si eu. Nu cer sa mi se zica exact ce au facut daca nu vor sa-si divulge secretele, dar macar sa mi se arate cam in ce directie ar fi trebuit sa merg. Testele le-as fi dat mai mult de fun, pentru ca oricum nu aveam platforma capabila de rezultate extraordinare, dar ma multumeam cu obtinerea unor frecvente cat mai mari la categoria placii mele, un HD3450.
    [AMD]X2 4200+@2920[AC]Arctic Freezer 64 Pro PWM +AF1225, AF12025, AF9225 [Chieftec] GPS550AB A [Foxconn] TSAA804 [Abit] AX78 [Sapphire] 3850 [Kingmax 2x1024/8500 [Seagate] 500Gb S-ataII [Quantum ]Atlas V 17Gb on [Adaptec] 19160 SCSI [Asus] DVD-RW 1814BLT S-ata DVD-RW 2014L1T[AeroCool] GateWatch2 [Samsung] TFT 226BW A4tech X750BF

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)