Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Concurs de overclocking lab501 | castiga un Sapphire HD4870X2 Atomic
Page 1 of 12 12311 ... LastLast
Results 1 to 30 of 332

Thread: Concurs de overclocking lab501 | castiga un Sapphire HD4870X2 Atomic

Default Concurs de overclocking lab501 | castiga un Sapphire HD4870X2 Atomic

Lab501 te invita la un concurs de overclocking, ce are ca premiu cea mai puternica placa video facuta vreodata pe un chipset ATI, Sapphire HD4870X2 Atomic.

Concursul se va desfasura in perioada 06.04.2009 si 19.04.2009 si pentru a castiga trebuie sa trimiteti cel mai bun rezultat in 3DMark 2001 SE folosind o placa video ieftina. Lista de placi acceptate in concurs, precum si regulamentul concursului le puteti gasi la adresa http://lab501.ro/concurs.

Sapphire 4870X2 Atomic este o placa video dual-GPU la 800Mhz ce are 2GB de memorie GDDR5 la 1000Mhz; este racita cu apa, sistemul fiind complet si putand raci si procesorul sistemului pe care este instalata.

Concursul este deschis pentru orice cetatean al Romaniei cu varsta minima de 14 ani.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	sapphire-4870x2-atomic.png 
Views:	208 
Size:	210.5 KB 
ID:	39328  
    Don't worry, Catalyst 9 will fix all.

Moderator poparamiro's Avatar

Foarte frumos din partea voastra domnilor, un concurs foarte bine gindit
    MAI BINE RAMINEAM LA KR7A-RAID

Duck Dodgers CQSTELUSH's Avatar

Pe site a fost postat pe 31 nu, nu pe 1?

Interesant concurs, cu adevărat. Condiţiile sunt de bun simţ, însă testul ales, 3DMark 2001, nu e cel mai inspirat: va fi o luptă cu E8x00-uri la 4+ GHz, care vor beneficia din plin de faptul că 2001 e puternic influenţat de CPU. Un 2003 ar fi fost mai indicat, zic eu.
    I would spread the cloths under your feet:
    But I, being poor, have only my dreams;
    I have spread my dreams under your feet;
    Tread softly because you tread upon my dreams.

Your Best Dj 4 Events! DjLeco's Avatar

Default Da

Quote Originally Posted by CQSTELUSH View Post
    Pe site a fost postat pe 31 nu, nu pe 1?

Interesant concurs, cu adevărat. Condiţiile sunt de bun simţ, însă testul ales, 3DMark 2001, nu e cel mai inspirat: va fi o luptă cu E8x00-uri la 4+ GHz, care vor beneficia din plin de faptul că 2001 e puternic influenţat de CPU. Un 2003 ar fi fost mai indicat, zic eu.
    Subscriu, pt ca 3D2003 este bench-ul cel mai putin dependent de procesor...
    GAMING™: Sandy Bell 2600K@4800Mhz/1,320Vcore||Zalman Reserator Moded Watercooling GPU+CPU||MSI GTX 680 & Nvidia 3D Vision||ASRock P67 B3 Extreme 6||4Gb G.Skill RipjawsX@2133Mhz 8.10.10.28/1T@ 1,56V||2xCorsair Force 3 S-Ata 3SSD+6TB||Creative X-Fi Platinum Fatal1ty||Corsair TX850W||BenQ XL2410T 3D LED 120Hz||Antec 1200||Win Xp Pro+Win 7 Pro Licence

Super Moderator Dragos Saraolu's Avatar

Frumoasa initiativa voastra. Pentru a fi si mai interesant concursul si sa dati sanse egale tuturor placilor video permise in concurs (implicit si a sistemelor folosite) castigatorul ar trebui sa fie cel care obtine cea mai mare diferenta fata de o rulare a benchmarkului (la setari default) cu toate componentele sistemului la setari default, nu cel mai mare punctaj. Astfel vor putea castiga acest concurs chiar cei cu sisteme foarte modeste, fiind primordiale doar overclockul si tweakurile permise de sistemul folosit, banuiesc ca sunt permise si astea fiind vorba de 3DMark2001, nu prea am inteles din regulament daca sunt permise si tweakurile. Din cum vad eu regulamentul acum te cam obliga sa ai un E8500, E8600 si cea mai puternica placa video permisa in concurs pentru a castiga, reteta castigatoare fiind destul de limitata, solutia propusa de mine este deschisa unor combinatii mult mai interesante de componente si chiar ofera sanse egale mai multor concurenti. Ganditiva repede la solutia propusa.

Metode de calcul pentru a stabili castigatorul ar fi:
    - sa zicem ca rezultatul A este obtinut cu sistemul default si reultatul B cu el overclockat si cu tweakuri, scorul final poate fi (B-A)/A (asta ar fi metoda proportionala clasica deschisa multor combinatii, overclockul permis de sistem fiind esential).
    - sau se poate face pur si simplu diferenta intre cele 2 rezultate B-A, dar metoda asta cred ca se apropie destul de mult de cea propusa de voi pentru combinatia castigatoare, deci este destul de limitata la componentele folosite.
    O alta metoda care imi trece prin cap acum ar fi folosirea in loc de rezultatul cu sistemul default (A) un rezultat cu sistemul downclockat , un fel de rezultat minim obtinut, adica setezi procesorul si placa video la frecvente minim permise, asta ar fi chiar foarte interesanta.

3DMark2001 este "benchmarkul suprem" inca pentru un overclocker, eu n-as renunta la el, mai ales ca placile video folosite sunt slabute si departajarea se poate face mai clar intre rezultate. Cand se mai organizeaza astfel de concursuri as propune ca inainte cu cateva zile sa se deschida un thread in care sa se specifice componentele folosite si sa se poate face propuneri de regulament pentru concurs, altfel este complicat sa schimbi regulamentul unui concurs.
    Last edited by Dragos Saraolu; 01-04-2009 at 08:13.
    i7 920, Zalman CNPS10X Flex, DFI LP DK X58, 3x1024 Corsair 1333 MHz, EVGA GTX560 Ti FTW 1024 MB, Hitachi 40/120/320/500 GB, Recom PWS-EVO-BW, Sirtec 500W old style, HP P275 21"

Member Pishky's Avatar

misto initiativa, felicitari,

o intrebare - doar chipsetuile astea sunt valabile sa inteleg si nimic altceva

Nvidia - GF 7050, GF 7100, GF 7200, GF 8400;
    ATI - HD2100, HD2350, HD2400, HD3200, HD3300, HD3450, HD3470, HD4350.
    e8400, tuniq, p5b plus, dominator 8500c5d, gigabyte 8800 gt,x-fi xtrem audio, purepower 460W, p182, z5500

Va multumesc pentru raspunsuri. Nu, nu e gluma de 1 Aprile, stati linistiti .

CQSTELUSH, DjLeco > pentru ca placile video sunt slabe, 3DM 2001 nu va mai depinde de procesor aproape deloc, orice Core 2 Duo / Phenom II peste 3Ghz fiind competitiv chiar si cu o placa video pe LN2 de exemplu.

Dragos > din pacate orice regulament ar exista nu o sa fie corect pentru toata lumea. De exemplu, chiar daca ideea ta cu diferenta intra scorul stock si cel overclockat e corecta e destul de vulnerabila la trisori, si dupa concursul online din 2007 am avut reticente ca sa mai fac unul tot online din aceeasi cauza.

Sunt permise tweak-urile, atat timp cat sunt in spiritul regulamentului. Daca cineva e nesigur pe o practica anume si nu vrea sa o mentioneze in public, poate da un email pe adresa concursului sau poate sa imi dea PM, si o vom lamuri.

Pishky > corect, orice placa video ce foloseste unul din chipset-urile alea.
    Don't worry, Catalyst 9 will fix all.

Pacat, atunci o singura placa video poate fi castigatoare din toate cele permise la concurs .
    i7 920, Zalman CNPS10X Flex, DFI LP DK X58, 3x1024 Corsair 1333 MHz, EVGA GTX560 Ti FTW 1024 MB, Hitachi 40/120/320/500 GB, Recom PWS-EVO-BW, Sirtec 500W old style, HP P275 21"

Subtil ninjaskija's Avatar

Rezultatele primite de voi vor fi publicate pe undeva? Sau se vor sti doar la sfarsitul competitiei?
    .."It is better to be lucky. But I would rather be exact. Then when luck comes you are ready."

B a n n e d M3kk's Avatar

Felicitari pentru concurs!

Dragos, doar o singura?
    Sunt 5 (cinci) placi care au ce cauta in top3 in finala acestei concurs .
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3Dmark2006 Score Calculator

---------------------------
    "Remember, when you are testing memory products, you are not only testing the memory, but essentially the motherboard capabilities."

Doar una poate aproximativ 1000 MHz la GPU si peste 2000 MHz la memorie.

Quote Originally Posted by Dragos Saraolu View Post
    Doar una poate aproximativ 1000 MHz la GPU si peste 2000 MHz la memorie.
    da si nu se gaseste, nici macar in lada cu vechituri

Cunning linguist dev's Avatar

Cu putin noroc sunt vreo doua care pot frecventele alea si se gasesc. Oricum interesanta o sa fie si batalia chipset-urilor.
    Equally cursed and blessed

Fara vmod si pe aer?

Erou in devenire! DiaboRO's Avatar

O sa-i fur sorei mele 2400XT-ul pe care joaca Sims 2 si o sa-l intorc pe toate partile Multumim pentru concurs!

Smile

Ce mult mi-as dori sa castig acea placa video . Pacat ca nu am sanse sa castig, cu ce am eu pe acasa un hd3300 onboard .

Oricum frumos concurs din partea voastra,felicitari .

Si multa bafta participantilor!

Domnilor....vad ca subestimati destul de mult munca si talentul si supra-estimati o placa sau alta. Da, desigur, din placile postate, unele au mai mult potential si altele mai putin. Dar ca sa scoti cel mai bun din ele, trebuie sa stii cu adevarat ce faci

Ideea de la care a plecat concursul este destul de simpla....Cine este pasionat si se ocupa cu asa ceva, isi va permite oricum o placa de genul asta. Insa, cine chiar nu isi permite si are asa ceva pe acasa, dar este priceput, are acum o sansa. Am incercat sa facem concursul cat mai accesibil.

Referitor la reguli, 2001 permite mul mai mult tweaking si ofera o posibilitate concurentilor de a isi demonstra potentialul, nu numai prin prisma modificarilor fizice aduse placilor video. Un concurs cu limita de procesor sau cu diferenta fata de rezultatele obtinute cu platforma default nu putem organiza on-line in Romania, premiul este destul de consistent si tentatia de a recurge la practici incorecte ar fi destul de mare.

Una peste alta am stat destul de mult si ne-am gandit la acest regulament, si eu cred ca ofera sanse destul de mari celor muncitori si priceputi. Nu exista niciodata regulamentul perfect, dar am incercat sa fie cat mai corect.

Asa ca domnilor, nu vreau sa vad spectatori, nu vreau sa vad oameni care pot dar nu se baga pentru ca "nu au sanse". Daca pe HWBot este greu sa te afirmi fara bani multi, aici va puteti afirma mult mai usor. TOP 10 o sa insemne ceva chiar daca numai primul primeste premiul, ganditi-va la asta. Aveti o sansa sa demonstrati ce puteti fara placi video care costa cat 3 salarii sau chestii de genul asta. Vreau sa vad concurenta, fair-play, pasiune, nebunie...Vreau sa vad radiatoare enorme si Delte pe VGA, sau sisteme bagate in frigider, sau apa si gheata, sau single-stage-uri improvizate si alte asemenea pe GPU. La lupta baieti!

Quote Originally Posted by ninjaskija View Post
    Rezultatele primite de voi vor fi publicate pe undeva? Sau se vor sti doar la sfarsitul competitiei?
    Rog sa se raspunda si la intrebarea asta.

Erou in devenire! DiaboRO's Avatar

Quote Originally Posted by Monstru View Post
    Vreau sa vad radiatoare enorme si Delte pe VGA, sau sisteme bagate in frigider, sau apa si gheata, sau single-stage-uri improvizate si alte asemenea pe GPU. La lupta baieti!
    Gand in gand cu bucurie Chiar imi imaginam un 2400Xt facut "sendvish" de 2 Delte. O sa fie mult de munca! Spor la treaba si mult succes celor care au de gand sa se inscrie!

Asa cum scrie si in regulament, rezultatele vor fi postate pe pagina principala (unde se fac comentariile) pe masura desfasurarii concursului. Primim rezultatele, le verificam, le postam.

Estimez ca se poate peste 30K cu vreo 2 din placutele astea, sper sa treaca peste aceasta valoare cat mai multi.

Cunning linguist dev's Avatar

Eu am un pariu cu Ramiro ca rezulatul cistigator va fi peste 33k. Fara volt mod si ceva aer rece macar degeaba te bagi. Ca sa nu mai zic de celelalte componente.
    Equally cursed and blessed

Moderator poparamiro's Avatar

''Aveti o sansa sa demonstrati ce puteti fara placi video care costa cat 3 salarii sau chestii de genul asta. Vreau sa vad concurenta, fair-play, pasiune, nebunie...Vreau sa vad radiatoare enorme si Delte pe VGA, sau sisteme bagate in frigider, sau apa si gheata, sau single-stage-uri improvizate si alte asemenea pe GPU''

Pentru mine este destul atit sa intru in concurs, fara nimic altceva
    Dev te astept in concurs (doar esti pe crazy, ai demonstrat ca poti in trecut cu procesoare slabe, e ceva diferit acum?)
    MAI BINE RAMINEAM LA KR7A-RAID

Member tonito's Avatar

un hd2600pro merge pentru concurs??

Se pot folosi numai placile video specificate in regulament, deci 2600Pro nu se incadreaza.

Ar trebui premiati toti care depasesc 10.000 de puncte.

El Habanero h3x0r's Avatar

10k? Nu,toti cei care dau WR ar trebui premiati. Acolo,o maslina,o atentie.

i7 920 C0 ES + Zerotherm Nirvana NV120
    Asus P6T Deluxe V2
    Sparkle 8800GT ( 740 @ 1.15V / 1850 / 950 ) (Thermalright HR-03 + Nexus 90)
    3*2Gb Team Xtreem DDR3 1600mhz cl8
    Corsair HX620

Member Pishky's Avatar

un tricou lab 501
    e8400, tuniq, p5b plus, dominator 8500c5d, gigabyte 8800 gt,x-fi xtrem audio, purepower 460W, p182, z5500

Daca oamenii seriosi se tin de treaba si avem competitie buna, eu unul as premia primii 10 inscrisi, precum si pe toti cei care stabilesc un nou WR la categoria respectiva. Din pacate, asta ar insemna sa nu mai organizam concursuri 1 an de acum incolo, pentru ca toate premiile se vor da aici. Nu ar trebui sa spun asta, dar munciti voi tare si faceti-va mana acum, pentru ca in Mai avem alte suprize pentru voi

DFI Tweaker

Hehe,faceti voi cum faceti si ma treziti la viata

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)