Results 1 to 11 of 11

Thread: Overclocking-ul si garantia

  1. #1
    Member Schumy's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Constanta
    Posts
    44

    Default Overclocking-ul si garantia

    Buna ziua,

    Acesta este primul meu post pe acest forum si sper sa aflu raspunsuri la cateva intrebari:

    1.Daca schimb coolerul procesorului si acesta se strica din varii motive si nu strict legat de OC , primesc garantia?
    2.Daca il ard din cauza OC mai primesc garantia?am vazut un post al unui user care a omorat un q6600 si a zis ceva de genu "oricum bine ca mai era in garantie"

    Multumesc

  2. #2
    Retired!
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    839

    Default

    1. Daca procesorul nu are nici o problema fizica ( zgarieturi/lovituri/lapping ), atunci acesta intra in garantie ( depinde si de norocul tau, daca sunt sau nu indulgenti cei care triaza componentele care intra in service pentru remedierea problemei pe baza garantiei fata de cele carora le anuleaza garantia ).

    2. In mare aceleasi aspecte pe care le-am scris si mai sus, la care se adauga arderea procesorului prin supravoltare.
    Retired from activity for a undetermined period of time.
    Maci betar bo$$ HymuraX ! Hev marsi !

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    516

    Default

    poti schimba linistit coolerul stock, iar daca nu bagi surubelnita la core-uri si se strica el de nebun beneficiezi de garantie

  4. #4

    Default

    Atata timp cat la un procesor Intel ai cutia lui si heatsink-ul original (ei verifica seriile acestora atunci cand fac RMA), poti sa il fi dus si la 9GHZ si sa ii dai si 3V, Intel le schimba fara sa stea la discutii. Evident, sa nu ai defecte fizice (PCB rupt, lapping, calcat cu tractorul, etc )

    Nu te intreaba nimeni ce ai facut cu el, cu ce l-ai racit sau de ce a murit. Si daca te intreaba, inseamna ca nu este personal angajat Intel, ci doar un intermediar, si il poti invita frumos sa isi vada de treaba lui si sa trimita procesorul la Intel


    A....si sa nu uit...Welcome!

  5. #5
    Member Schumy's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Constanta
    Posts
    44

    Default

    Multumesc frumos de raspunsurile foarte promte.
    De acum nu o sa mai creasca umiditatea scaunului odata cu cresterea tensiunii de alimentare)

  6. #6

    Default

    "Atata timp cat la un procesor Intel ai cutia lui si heatsink-ul original

    ce treaba are heatsinkul original?

    procesorul tb sa aibe seria de pe cutie , in caz de nu mai ai heatsinkul nu vad problema sa iti schimbe cpu-ul, heatsinkul e consumabil nu intra in garantie, pe tine cpu te intereseaza

  7. #7

    Default

    Fa un RMA la Intel fara heatsink-ul original si spune-mi si mie cum a fost. Succes

  8. #8
    Member madhorsefuzzy's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    117

    Default

    Din cate stiu exista si procesoare Intel vandute tray cu o garantie mai mica de 3 ani (1 sau 2 ani).
    Garantia la acestea o acorda tot Intel nu? Adica nu e data strict de magazine.

    Nu zic ca daca l-ai luat box nu trebuie sa duci heatsink-ul original.

  9. #9

    Default

    GARANTIA se face prin unitatea comerciala de unde ai achizitionat produsul, indiferent ca acesta este box, tray sau inclus intr-un sistem.

    RMA se poate face direct la Intel, doar in cazul procesoarelor BOX, caz in care trebuie sa ai cutia, procesorul si heatsink-ul original.

  10. #10
    Registered User
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    15

    Default

    monstru vreau sa imi fac si eu de cap cu un i7 965 xe cumparat din us, daca il ard ai idee cum fac sa l duc la garantie?

  11. #11

    Default

    Cauta pe site-ul Intel mai multe detalii despre RMA. Daca procesorul este BOX si ai la el cutia si cooler-ul stock o sa il poti trimite la cel mai apropiat centru RMA Intel (in Irlanda, daca nu ma insel) unde va fi schimbat. Totusi, citeste cu atentie detaliile procedurii pe site-ul Intel.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Concurs overclocking Gigabyte
    By Vladutz20 in forum Concursuri diverse
    Replies: 91
    Last Post: 20-03-2009, 12:52
  2. Concurs de overclocking MSI !
    By Vladutz20 in forum Concursuri diverse
    Replies: 180
    Last Post: 04-10-2008, 12:48
  3. Overclocking-ul nu afecteaza garantia ?
    By elmysterio in forum Crazy Overclocking
    Replies: 11
    Last Post: 01-06-2008, 01:38
  4. Mi s-a ars televizorul si nu gasesc garantia.
    By stege in forum Community
    Replies: 8
    Last Post: 22-05-2008, 09:10
  5. Replies: 21
    Last Post: 27-12-2006, 18:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •