Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 35

Thread: Carcasa CrazyPC

Member

Default Carcasa CrazyPC

Ce-ati zice ca impreuna (aka toti forumistii CrazyPC) sa construim carcasa ideala: versatila dpdv al racirii alese (ne rezumam doar la apa si aer) si modesta ca si dimensiuni (mATX, ATX, EATX). Oricine poate veni cu idei, exemple de genul ce am imprumuta de la alte carcase (sisteme de prindere, wiremanagement, modularitate etc) si sa vedem ce iese?!
    DESKTOP
    Zotac H55 miniITX WiFi
    i5 750 @ 3000 MHz stock cooler (150 BCLK)
    Sparkle GTS250 Low Profile 1GB/256biti
    4GB DDR3 A-DATA
    Fujitsu 320GB 2,5" + 1TB Western Digital Green
    Antec Earthwatts 500
    Carcasa... open air

interesanta ideea!

intotdeauna m-am intrebat ce ar iesi dintr-o carcasa custom made...simpla si ca racire 4x antec big boy 200 ....2 pt intake si 2 exaust.

Member

Quote Originally Posted by eRazr View Post
    interesanta ideea!

intotdeauna m-am intrebat ce ar iesi dintr-o carcasa custom made...simpla si ca racire 4x antec big boy 200 ....2 pt intake si 2 exaust.
    Cred ca in acel moment ai o carcasa care risti sa se deplaseze de pe loc!
    DESKTOP
    Zotac H55 miniITX WiFi
    4GB DDR3 A-DATA
    Antec Earthwatts 500
    Carcasa... open air

dus departe

Sa nu mai zic ca BigBoy e destul de nasol ca zgomot si pe low.
    Intel P31 , Intel E5200 , ATI HD4850 , DDR2 2GB , HDD 640GB , PSU 400 , Antec 300
    Ford Fiesta 1.4 TDCI 68CP Ghia 2007

dar ar sta sistemul in temperaturi bune ma gandesc

si ca sa nu devin off topic...cred ca virgula "carcasa ideala" tine de gustul fiecaruia..probabil sunt niste "chestii" comune ...pe care le vrea toata lumea precum temperaturi bune si\sau silentiozitate.

pentru mine de exemplu ar fi foarte important sa am acces rapid si facil la componente,sa am spatiu sa ascund toate cablurile,racire ok si zero zgomot.

cand ai un dremel bun si mult timp poti sa-ti faci carcasa...aproape ideala

Proiectatul sa zicem ca il rezolvam, cine o executa?
    Don't worry, Catalyst 9 will fix all.

Puisor Tile's Avatar
    Valenii de Munte (home, Case Fusion workshop, work)

Sau putem sa luam o carcasa bigtower cum este Lian Li PC-A70 si sa ii imbunatatim design-ul: montanti de hard disk-uri longitudinali in fata, locas prevazut cu radgrill 3x120 mm, cover plate-uri pentru wiremanagement, window mod si un logo CrazyPc.
    Mai bine este sa procedam asa deoarece in Romania cei care au posibilitati sa faca asa ceva fac o treaba execrabila chiar si pe o tona de bani.
    Cu tehnica si dibacie ajungi in fata.
    Manui nibbler-ul cu maiestrie multa cum facea Decebal cu sica in lupta.

Duck Dodgers CQSTELUSH's Avatar

Da, e plin de miliardari...
    I would spread the cloths under your feet:
    But I, being poor, have only my dreams;
    I have spread my dreams under your feet;
    Tread softly because you tread upon my dreams.

Retired!

Sau de oameni de 2 bani.
    Retired from activity for a undetermined period of time.
    Maci betar bo$$ HymuraX ! Hev marsi !

Quote Originally Posted by Tile View Post
    ...
    Mai bine este sa procedam asa deoarece in Romania cei care au posibilitati sa faca asa ceva fac o treaba execrabila chiar si pe o tona de bani.
    Huh ?
    Don't worry, Catalyst 9 will fix all.

Retired!

Sa presupunem ca am gasit pe cineva care ne poate debita materialele/executa sudurile, cu suruburile ne descurcam si noi. Dar, acel cineva - roman fiind, sunt sanse ca sa execute o lucrare execrabila, in ciuda faptului ca ar fi platit cu o suma mare raportat la nivelul de dificultate al acestei sarcini. Cel putin asta ma inteles eu.

Ninja diver clonitza's Avatar

Bah frate v-a distrus sistemul de tot ... hopa cum apare cineva cu o idee apar 100 care incearca sa-i demonstreze ca nu se poate face si daca reuseste sa o duca la capat de unul singur, aceiasi de ciuda evident vin cu comentarii ca e praf, ca o putea face ei mai bine etc ... cu scuzele de rigoare tile ma astept de la tine ca dupa atata experienta acumulata sa poti construi o carcasa cap coada nu doar sa modifici un lian-li. Ma astept in viitor la mai mult optimism .. nu de alta dar daca nu facem asta consumam oxigen degeaba.

heretic Agnostic Front's Avatar

ideea in sine este foarte buna, ar fi un prototip care ar putea fi mai apoi promovat ca si enthusiast custom case... de exemplu prin firme de genul PC-Coolers.
    "If the world that we are forced to accept is false and nothing is true, then everything is possible"
    "If you bring forth what is within you, what you bring forth will save you. If you do not bring forth what is within you, what you do not bring forth will destroy you." -The Gnostic Christ (Dead Sea Scrolls)

Ninja diver clonitza's Avatar

O sa incep eu cu cateva idei:

- toate bay-urile demontabile
    - sa poti pune 3 venturi de 12 pe panoul frontal + cd-rom dar sa poti si monta hdd-uri in bay-ul de 5.25 fara sa dai gauri suplimentare de prindere. (hdd + vent)
    - gauri pentru wm in placa de mb
    - gaura in placa de mb in spatele procesorului sa poti scoate coolerul fara sa desfaci toata sandramaua.
    - panou mb detasabil
    - cutie de suburi si alte dracii incorporata (optional) transformarea ei in rezervor apa (nu cum e la tt armour - una mai practica)
    - conectori top usb x 4 (minim) etc cu protectie praf.
    - fan controller pentru minim 6 venturi incorporat si separat de bay-uri (eventual top langa conectori)
    - panou lateral plexi + panou metalic (eu de ex nu mai suport bling bling-ul asa ca plexi nu prea ma atrage)
    - gauri pentru rad 360 jos, 120 sus (sau 240), 120 spate, 120 fata daca cu grile si filtre de praf.

etc.

Puisor Tile's Avatar

Quote Originally Posted by Micutzu View Post
    Huh ?
    Stiu foarte bine ce zic. Para cand a avut nevoie de radiatoare pentru Liquid One ai nostri romanasi de la Romradiatoare si cei care au facut prelucrarea waterblock-urilor au facut o treaba absolut execrabila.

Member

Quote Originally Posted by clonitza View Post
    O sa incep eu cu cateva idei:

- toate bay-urile demontabile
    - sa poti pune 3 venturi de 12 pe panoul frontal + cd-rom dar sa poti si monta hdd-uri in bay-ul de 5.25 fara sa dai gauri suplimentare de prindere. (hdd + vent)
    - gauri pentru wm in placa de mb
    - gaura in placa de mb in spatele procesorului sa poti scoate coolerul fara sa desfaci toata sandramaua.
    - panou mb detasabil
    - cutie de suburi si alte dracii incorporata (optional) transformarea ei in rezervor apa (nu cum e la tt armour - una mai practica)
    - conectori top usb x 4 (minim) etc cu protectie praf.
    - fan controller pentru minim 6 venturi incorporat si separat de bay-uri (eventual top langa conectori)
    - panou lateral plexi + panou metalic (eu de ex nu mai suport bling bling-ul asa ca plexi nu prea ma atrage)
    - gauri pentru rad 360 jos, 120 sus (sau 240), 120 spate, 120 fata daca cu grile si filtre de praf.

etc.
    Deja carcasa asta costa un 200 euro.

Eu mai vreau:
    - sa fie f usoara dpdv al greutati atunci cand e goala (max 7 kg)
    - sa ai posibilitatea sa-i montezi in fata si pe lateralul carcasei (care este ca un fel de usa ca la o carcasa Thermaltake care era cu racire pe apa) radiatoare de 360.
    - cel mai mult insa mi-as dori sa existe o carcasa cu fire de 12V, 5V, 3.3V GATA trase si ascunse ca sa scap de stresul wiremanagementului.
    DESKTOP
    Zotac H55 miniITX WiFi
    4GB DDR3 A-DATA
    Antec Earthwatts 500
    Carcasa... open air

Ninja Cat!

Da, lucreaza 5 oameni (sa zicem) la ea, dar la cine ramane ?

Member

Quote Originally Posted by Drazzy View Post
    Da, lucreaza 5 oameni (sa zicem) la ea, dar la cine ramane ?
    Facem o chestie piramidala: toti pentru unul si unul pentru toti. Azi e randul aluia, apoi al altuia.. pana cand vine o doamna Vlase M. si va ia carcasa si o pune pe linia de productie.
    DESKTOP
    Zotac H55 miniITX WiFi
    4GB DDR3 A-DATA
    Antec Earthwatts 500
    Carcasa... open air

Sau putem sa luam o carcasa bigtower cum este Lian Li PC-A70 si sa ii imbunatatim design-ul: montanti de hard disk-uri longitudinali in fata,
    Mie bay-ul pt hdd-uri montat longitudinal mi se pare o mare prostie. Sincer nu vad nici un avantaj al bay-ului longitudinal comparativ cu un bay transversal executat cum trebui (gen Antec Sonata 3, adica cu gauri mari care sa nu obstructioneze air-flow-ul).

Avantajele cage-ului transversal sunt evidente, si, sincer nu vad vreun avantaj al cage-ului longitudinal.

On topic: mi-ar placea o carcasa care care sa aiba urmatoarele:
    - distanta decenta intre panoul lateral dreapta si mobo tray, pt a se putea pune izolatie fonica pe panou
    -ventilatoare de 140 (sau chiar 200mm) in fata si in spate

Member

Un aspect f. important: dupa cum capata "greutate" carcasa "CrazyPC", nu trebuie sa lipseasca rotile. Eu unul ma vad facand copii si dupa ce o voi ridica in brate macar o data si fara hernie!
    DESKTOP
    Zotac H55 miniITX WiFi
    4GB DDR3 A-DATA
    Antec Earthwatts 500
    Carcasa... open air

Retired!

Quote Originally Posted by faraprejudecati View Post
    [...] Eu unul ma vad facand copii [...]
    no really ?

Carcasa ideala ar arata ceva in genul lui ATCS840

Member xenon_l's Avatar

Carcasa cu fan-uri de 200mm in fata si in spate puse pe rotile este un fel de skateboard cu fan-uri de 200mm, nu sta locului )

Mie mi-ar placea sa fie mai sobra, solida, bine antifonata (aka. silent fan), sisteme de prindere a cablurilor pentru un WM cat mai bun, sa fie modulara si sa fie mATX

> Super NooB < triplu_z's Avatar

Ma bucur sa vad ca se demareaza un astfel de proiect.Daca sunteti pusi pe treaba eu imi ofer serviciile (nu contra cost) cat si sprijinul.Debitari CnC,suduri,popnituiri,vopsiri [insert name here].Problema vine la indoiri si bordurari ... nu cunosc pe nimeni cu o masina profi pt asa ceva mai mult decat atat aluminiul periat pt masinat(materialul folosit de lian-li,cooler master) este extrem de scump si cam rar prin tarisoara noastra.Insa daca toate capetele incep sa se lege puteti conta pe sprijinul meu meu.

@M1 - Hai cu designul !
    E8600 "T3h Champ"@Cooler Master Hyper Z-600 w/ Scythe Slip-Stream @1600RPM//Biostar I45 rev. A3"The Queen"\\2gb Crucial BallistiX 16FD5\\nVidia GTX260 (216sp)//2X Seagate 500Gb ES.2+WD 320AAKS\\PCP&C Silencer 610W\\Modded Cooler Master Stacker//RAZER Copperhead SK edition(Tempest Blue)@ExactMAT//Samsung 2233BW

Puisor Tile's Avatar

O carcasa la care m-am gandit destul va incorpora:
    -2 gauri de ventilatie de 120 mm in spate cu loc pentru a monta acolo un radiator 2x120 mm
    -2 gauri de ventilatie de 120 mm in fata cu loc pentru un radiator 2x120 mm si montanti MountainMods style.
    -sursa va fi asezata deasupra montantului placii de baza pe verticala
    -montantul va fi pentru format EATX si va avea gauri de wiremanagement
    -un cover plate montat pe spatele montantului placii de baza care va acoperi firele trase prin spatele lui.
    -window mod
    -optional 3 gauri de ventilatie in panoul superior cu posibilitatea montarii unui radiator 3x120 mm

Eu consider acest design ca o evolutie in directia corecta in proiectarea de carcase ATX deoarece incorporeaza principiile clasice si care au rezistat timpului.

> Super NooB < triplu_z's Avatar

Ce ai punctat mai sus sunt idei foarte bune ce pot fi integrate cu succes,insa ..ce ma nelamureste pe mine si unde o sa intre ceva brain-storming, o sa fie sasiul.Acesta din urma trebuie gandit si proiectat foarte atent tinand cont de tot ce va urma sa fie inclus in incinta,si de el depinde succesul tuturor adaugirilor ulterioare.Avem nevoie de un proiect in toata regula pe care sa putem discuta.Si totul trebuie inceput cu inceputul.
    E8600 "T3h Champ"@Cooler Master Hyper Z-600 w/ Scythe Slip-Stream @1600RPM//Biostar I45 rev. A3"The Queen"\\2gb Crucial BallistiX 16FD5\\nVidia GTX260 (216sp)//2X Seagate 500Gb ES.2+WD 320AAKS\\PCP&C Silencer 610W\\Modded Cooler Master Stacker//RAZER Copperhead SK edition(Tempest Blue)@ExactMAT//Samsung 2233BW

Member

Hm... eu am aruncat manusa, desi am facut-o la nivel teoretic. Sunt curios de se va concretiza in ceva. Putem ridica stacheta si se pot inscrie oameni la un mic "concurs" de "Custom case building from scratch" si rezultatele clasamentul sa se faca in functie de aspect si design, functionalitatea si versatilitate si, nu in ultimul rand, eficienta racire! Premiul cel mare: castigator va intra in posesia tuturor carcaselor din concurs.
    DESKTOP
    Zotac H55 miniITX WiFi
    4GB DDR3 A-DATA
    Antec Earthwatts 500
    Carcasa... open air

Duck Dodgers CQSTELUSH's Avatar

Pentru CrazyPC mai indicat ar fi un cub... compartimentat serios: partea de sus să fie uşor accesibilă, pentru eventuale experimente (şi când zic partea de sus, mă refer la MB & Co.). Am avut un asemenea proiect, dar nu mai găsesc nicio randare 3D... oricum, repet, un cub ar fi cel mai indicat.
    I would spread the cloths under your feet:
    But I, being poor, have only my dreams;
    I have spread my dreams under your feet;
    Tread softly because you tread upon my dreams.

Erou in devenire! DiaboRO's Avatar

O carcasa la care m-am gandit destul va incorpora:
    -2 gauri de ventilatie de 120 mm in spate cu loc pentru a monta acolo un radiator 2x120 mm
    -2 gauri de ventilatie de 120 mm in fata cu loc pentru un radiator 2x120 mm si montanti MountainMods style.
    -sursa va fi asezata deasupra montantului placii de baza pe verticala
    -montantul va fi pentru format EATX si va avea gauri de wiremanagement
    -un cover plate montat pe spatele montantului placii de baza care va acoperi firele trase prin spatele lui.
    -window mod
    -optional 3 gauri de ventilatie in panoul superior cu posibilitatea montarii unui radiator 3x120 mm

Eu consider acest design ca o evolutie in directia corecta in proiectarea de carcase ATX deoarece incorporeaza principiile clasice si care au rezistat timpului.

Eventual ceva construit numai din ventilatoare

Member

Quote Originally Posted by DiaboRO View Post
    Eventual ceva construit numai din ventilatoare
    Oribile ganduri!
    DESKTOP
    Zotac H55 miniITX WiFi
    4GB DDR3 A-DATA
    Antec Earthwatts 500
    Carcasa... open air

Crazypc Club ibm390s's Avatar

concretizarea viselor voastre se pare ca tinde spre Mountain Mods Pinnacle 24 (link)

acum daca imi permiteti si mie sa ma dau cu parerea ca si simplu luzer care are un cub langa bureau facut de la zero, partea cea mai nasoala e cadrul, sau mai precis evitarea folosirii unui cadru pentru panouri, cineva care are o masina de bordurat sa ridice mana sus caci acel om poate fi cheia succesului. cat despre proiectare, iote niste exemple:
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	Cube-Frame.jpg 
Views:	133 
Size:	490.0 KB 
ID:	39648   Click image for larger version. 

Name:	rad-box-01.jpg 
Views:	152 
Size:	409.5 KB 
ID:	39649   Click image for larger version. 

Name:	cube-case.jpg 
Views:	140 
Size:	308.8 KB 
ID:	39650  
    Nu am nimic impotriva miscarii feministe... numai sa fie ritmica.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)