Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Nvidia GTX 275 vs ATI Radeon HD4890
Results 1 to 13 of 13

Thread: Nvidia GTX 275 vs ATI Radeon HD4890

Default Nvidia GTX 275 vs ATI Radeon HD4890

In sfarsit, dupa ceva munca, am reusit sa pun ultima virgula si ultimul punct si sa public acest review. Nu, nu este vorba numai despre 4890 si GTX 275, dar si despre 2 x 4890 vs 2 x GTX 275, ba chiar si 3 x 4890 vs 3 x GTX 275. Si da, am bagat si un monitor de 30" in ecuatie, cu 2560x1600 cu tot.

Articolul complet poate fi citit pe lab501 - GTX 275 vs HD4890.

Ca deobicei astept parerile voastre.

Si cu ocazia asta, n-am mai rezistat si am introdus un feature nou .

Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	pagini.png 
Views:	551 
Size:	48.9 KB 
ID:	39638  
    Don't worry, Catalyst 9 will fix all.

Pai nici de deschiderea pozelor in fereastra separata nu a zis nimeni nimic, deci...

Administrator

O alta componenta inutila pentru gameri este un monitor de 30″, 2560×1600. Sincer. Am incercat sa simt experienta minunata a jocurilor pe un asemenea display. Se vad minunat. Dar din pacate, ca sa te joci, nu sa te uiti la filme, trebuie sa stai la o oarecare distanta ca sa poti cuprinde intreg monitorul cu privirea. Si oare daca stai la aceeasi distanta de un televizor full-HD, o sa observi diferenta de rezolutie? Eu unul ma indoiesc, dar poate nu sunt eu cel mai bun etalon din acest punct de vedere. Parerea mea este destul de simpla. Pentru un arhitect, pentru un inginer proiectant, pentru un video editor, pentru oameni care chiar au nevoie de un asemenea monitor prin natura meseriei lor, un asemenea display este obligatoriu. Pentru un gamer in schimb este un simplu moft, menit a accentua marimea…contului din banca in fata prietenilor.
    Finally un raspuns decent pentru maniacii rezolutiilor ultra high, nestandard si inutile... (a avea un monitor cu > 1080p este complet useless la ora actuala din punctul meu de vedere)

Per ansamblu imi place ideea de head2head dpdv al performantelor (am vazut ca si in alte reviewuri au iesit tot p-acolo) si ca devine mult mai simpla alegerea consumatorului in functie de preferinta lui pentru un brand...

E interesant ca ATi si-a revenit putin din era "caloriferelor" si a ajuns mai aproape de nVidia in ceea ce priveste caldura emisa si consumul de curent... Dar vorba multora : pana nu angajeaza niste programatori care sa rezolve problemele ce se tot ivesc de la un driver la altul nu vad cum vor reusi sa mai acapareze din market share...
    Last edited by mache; 15-04-2009 at 15:18.
    navigheişăn, piele, abe-es, ful...

Super Moderator Dragos Saraolu's Avatar

Ai muncit ceva la teste, multi probabil nu au idee ce inseamna sa faci niste teste in configuratii multi GPU, ajungi sa ai alergie fata de PC daca timpul este scurt. In concluzie felicitari pentru test. Eu as zice ca performantele nu reusesc sa departajeze nici una din variante cu amendamentul ca ATI mai are nevoie probabil de inca vreo doua variante de drivere care sa-i rezolve din probleme.
    Multa bafta la concursul care urmeaza pentru voi zilele astea.
    i7 920, Zalman CNPS10X Flex, DFI LP DK X58, 3x1024 Corsair 1333 MHz, EVGA GTX560 Ti FTW 1024 MB, Hitachi 40/120/320/500 GB, Recom PWS-EVO-BW, Sirtec 500W old style, HP P275 21"

Quote Originally Posted by Micutzu View Post
    Si cu ocazia asta, n-am mai rezistat si am introdus un feature nou .
    N-ar strica un buton de "Next"
    show version | include ([0-9]*)(_\1)+

Moderator poparamiro's Avatar

Imi place vrm-ul solid si cu componente de calitate la placa ASUS, racirea la placile Gainward si scorul lui hd 4890 in 3dm 2003 single card.
    Great work
    MAI BINE RAMINEAM LA KR7A-RAID

Alergie la PC e bine spus.

Nu glumeam cand spuneam ca pana la G300 nu mai vreau sa testez o alta placa video

Registered User So3oL4Nu's Avatar

Quote Originally Posted by Monstru View Post
    Alergie la PC e bine spus.

Nu glumeam cand spuneam ca pana la G300 nu mai vreau sa testez o alta placa video
    In primult rand felicitari !

Un review reusit, ca de obicei ...urmaresc zilnic lab501, am dat azi de review'ul respectiv .

Intr'adevar lipseste butonul "NEXT" ...nu vreau sa stiu cat ti'a luat sa testezi single/dual/multi GPUs, am testat o singura data 2x2900XT vs 8800ULTRA si am avut dureri de cap cand m'am trezit.

Se descurca bine ambele tabere. Momentan raman pe Nvidia.
    Xclio A380 | E8600 4.5GHZ @ 1.35V | Swiftech MCP665 / Black Ice GT Xtreme 360 / D-tek Fusion V2 / | Asus P5KC pencil mode| 2x2 Mushkin | 2x WD 250GB, WD 500GB | EVGA 260 216 core| PSU Recom 600W| Samsung 245B+ | Logitech G15 | Logitech Z-5500 | X-FI Elite Pro | Logitech G25 | Razer DB@QcK+ | Xbox Wireless Controller|
    Mobile Phone: 0721667232

Speram ca pe langa butonul de Next sa o rezolvam si cu un drop-down menu, ca sa fie si mai usor de navigat

Erou in devenire! DiaboRO's Avatar

Cand doi se bat al treilea castiga ... spune un proverb vechi. Din acest razboi ATI vs nVidia care devine din ce in ce mai de amploare, noi, clientii avem de castigat si asta e bine
    Felicitari Monstru pentru review, trebuie sa recunosc ca am fost placut surprins dimineata cand am gasit review-ul proaspat pe lab501
    Observ ca inca mai ai sechele in ceea ce priveste monitorul de 30"

Retired!

Ca si sfat, pana rezolvati meniul drop-down, puteti posta pe prima pagina, la inceput, sumarul review-ului si paginile ( cu link ) la care se gaseste fiecare capitol al acestui review.

Felicitari pentru review, tipic tie, lung dar nu si plin de informatii inutile.

Dar totusi...lung
    Retired from activity for a undetermined period of time.
    Maci betar bo$$ HymuraX ! Hev marsi !

Felicitari pentru review, tipic tie, lung dar nu si plin de informatii inutile.
    Deci am citit de 3 ori pana m-am prins ca e de bine

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)