Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Discutii despre "3DMark 2001 Low Clock Challenge"-ul de pe XS - Page 2
Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 31 to 60 of 156

Thread: Discutii despre "3DMark 2001 Low Clock Challenge"-ul de pe XS

Fucking bug, credeam ca numai la BCLK am vazut bug pana acum, nu si la multi...Anyway, am salvat de mai multe ori ca oscila frecventa intre 4199 si 4200,2, si dupa cum stim, 4200,2 nu bun

Oricum, mai dau, pentru ca pana nu vad 88k pe aer nu are sens sa pun LN2 pe GPU.

Dar tu raton de ce stai cu screen-urile in buzunar, iar mergi pe burta? arata domle cat ai scos.
    Last edited by Monstru; 30-04-2009 at 14:40.

Quote Originally Posted by matose View Post
    Nu stiu cum a reusit zeama ta de Monstru sa scoata 840MHz la memorii cu bclock la 200MHz si cu multi 8 !
    Pentru ca nu e 200 ci 210 .
    Don't worry, Catalyst 9 will fix all.

Am avut un screen bushit si imediat s-a sesizat ratonul...deh...

Mai am din astea, ca CPU-Z-ul este o minunatie plina de bug-uri in ultima vreme.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	cpu-3657.png 
Views:	134 
Size:	17.9 KB 
ID:	40151  
    Last edited by Monstru; 30-04-2009 at 15:29.

Un scor mai mic cu un LH mai mare....CL-ul variaza in draci, need more juice

Name:	87527-2k1.png 
Views:	638 
Size:	637.3 KB 
ID:	40152  

HT OFF

Mai am nevoie de inca 117 puncte ca sa fiu multumit si sa ma pot ocupa de video

Name:	87893-2k1.png 
Views:	2886 
Size:	651.7 KB 
ID:	40153  

Cunning linguist dev's Avatar

Frumos. Video pe aer nu?
    Equally cursed and blessed

West Side 4 Ever catalanu's Avatar

Da aer.Dupa cu vezi in ultimul post a lui Monstru zice ca inca "nu s-a ocupat de placa"
    E 5200@3.8Ghz 1,37V | MSI P45 NEO2 | 3GB 900 C5 | 8800GTS-X 320 | WD250 | POWERLINE 530W

Elektromodulator eXpander's Avatar

Quote Originally Posted by poparamiro View Post
    Doamne sfinte !!! 5gh+ uncore - asta am vrut sa vad

@ eXpander - domnule nu mai zi ca nu poti participa la concurs, vad ca dai 3dm (iti place) si incerci sa obtii rezultate mai bune - despre asta este vorba. Deci poti pune rezultatul linistit este munca ta si merita vazuta.
    Mersi de incurajari!

Quote Originally Posted by catalanu View Post
    Da aer.Dupa cu vezi in ultimul post a lui Monstru zice ca inca "nu s-a ocupat de placa"
    Asta suna cam ingrijorator...

Oricum, pentru mine asta e baseline-ul: 51.390 pct. All stock. Fara OC, fara optimizare de SO, fara nici o ajustare, bibilire si gadilare, toate testele rulate dintr-o lovitura.

Sa vedem in weekend cat reusesc sa-l urc. Sper sa fie frig noaptea Deocamdata mi-am stabilit tinta de 80.000 pct. Daca trec de ea, cu atat mai bine.

BTW, daca dezactivez un nucleu de la CPU din bios,cam cat as putea creste OC-ul pe un singur nucleu? Aici apelez la experienta voastra. Stiu ca trebuie sa creasca, deoarece nu mai e asa mult stres pe chipset la un singur nucleu. Intreb, pt ca nu o sa am prea mult timp la dispozitie pt teste.

Banuiesc ca 3DMark2001 nu prea are optimizare pt multi-core. O sa testez in seara asta dupa ce ies de la munca, sa vad care ar fi diferenta la setari stock.

Deocamdata, cat am apucat sa testez (nu prea mult, din lene/lipsa de timp), procul merge la 3.73GHz/466 FSB cat sa dau un 3DMark, dar e instabil in jocuri (desi banuiesc si sistemul de operare).

Name:	baseline.jpg 
Views:	134 
Size:	184.5 KB 
ID:	40164  

Cunning linguist dev's Avatar

Incearca sa folosesti driverele pe care le foloseste Monstru.
    Equally cursed and blessed

E6750-ul tau ar trebuie sa stie si 4Ghz pe la 1.5-1.55v. Sa nu te sperie voltajul, e ok pe 65nm.

Pana acum n-am mers mai sus de 1.45, cu toate ca temperaturile erau foarte bune (cam 30gr in Idle, 45 in load). O sa incerc sa vad cum se comporta. Imi fac totusi griji pt ca deocamdata coolerul meu e tri-pod (mi s-a rupt o clema de la pushpin), si nu face contact chiar asa bine cu IHS-ul.

Se ia una bucata surub M3 sau M4. Se ia una bucata saiba de cauciuc si una bucata de piulita. Se trece surubul prin gaura ramasa libera dupa inlaturarea push-pin-ului buclucas, se adauga saiba de cauciuc acolo unde trebuie, apoi se strange piulita. Et voila, no more tripods

In cazul in care nu avem un surub destul de scurt, se pot folosi distantiere (vezi aici de exemplu un heatsink stock de Nehalem, prins cu back-plate si suruburi de la SS, ca sa nu mai scot placa atunci cand schimb racirea. Pe post de distantiere, capace de pix).

Asta chiar nu mi-a trecut prin cap... Super misto!

Deja-mi curg idei prin minte, cum sa-mi modez complet sistemul de prindere de la CCF...

Moderator poparamiro's Avatar

Toate coolerele cu push pins se pot moda foarte usor, ai nevoie de backplate (pentru a putea aplica presiune mare) si suruburi

Name:	6a.JPG 
Views:	116 
Size:	69.9 KB 
ID:	40170   Click image for larger version. 

Name:	7a.JPG 
Views:	125 
Size:	103.9 KB 
ID:	40171  
    MAI BINE RAMINEAM LA KR7A-RAID

Member

Quote Originally Posted by poparamiro View Post
    Toate coolerele cu push pins se pot moda foarte usor, ai nevoie de backplate (pentru a putea aplica presiune mare) si suruburi
    mai exact asta:http://pc-coolers.ro/produs.php?id=1160 + niste suruburi M4. Am facut si eu chestia asta la TRUE, intrucat prinderea lui nu ma satisfacea(se misca de colo colo)
    i5 750 // TRUE modded with 2xNoctua P12 // Gigabyte P55-UD3 // 2x2gb Team Extreem 2000Mhz // Gainward GTX 260 GS // Creative X-FI Extreme Music modded // Samsung Spinpoint F3 // CoolerMaster CM590 modded // Corsair TX650 // BenQ G2420HD // Microlab Solo-6

Crazypc Club quintus's Avatar

Quote Originally Posted by al3_xxx86 View Post
    mai exact asta:http://pc-coolers.ro/produs.php?id=1160 + niste suruburi M4. Am facut si eu chestia asta la TRUE, intrucat prinderea lui nu ma satisfacea(se misca de colo colo)
    De curiozitate, backplate-ul acesta are filet propriu ptr suruburile de fi4?

Member Pishky's Avatar

sau vezi daca e compatibil cu asa ceva

http://pc-coolers.ro/produs.php?id=645
    e8400, tuniq, p5b plus, dominator 8500c5d, gigabyte 8800 gt,x-fi xtrem audio, purepower 460W, p182, z5500

West Side 4 Ever catalanu's Avatar

Quote Originally Posted by quintus View Post
    da
    E 5200@3.8Ghz 1,37V | MSI P45 NEO2 | 3GB 900 C5 | 8800GTS-X 320 | WD250 | POWERLINE 530W

Member

Quote Originally Posted by quintus View Post
    dap. ti-l recomand in locul unui bolt thru.
    i5 750 // TRUE modded with 2xNoctua P12 // Gigabyte P55-UD3 // 2x2gb Team Extreem 2000Mhz // Gainward GTX 260 GS // Creative X-FI Extreme Music modded // Samsung Spinpoint F3 // CoolerMaster CM590 modded // Corsair TX650 // BenQ G2420HD // Microlab Solo-6

Trebuie mutata discutia la cooling de la postul 41.

Inca 16 puncte...

Name:	87984-2k1.png 
Views:	143 
Size:	635.9 KB 
ID:	40183  

Frumos de tot dar nu ti-ar strica niste memorii CL6 la frecventa aia (daca nu sunt hyper macar ceva gts)

Da, nu ar fi rau ceva 2100 CL8

Eh...momentan ma joc...6GB, frecventa mica, etc

B a n n e d M3kk's Avatar

Placa aia video nu duce inca macar 5mhz pe core ?

Vezi ca nici 0.3 MHz nu este permis peste 4200 .
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3Dmark2006 Score Calculator

---------------------------
    "Remember, when you are testing memory products, you are not only testing the memory, but essentially the motherboard capabilities."

1. Nu ma intereseaza cat duce placa pe aer, am stabilit un set de setari standard in functie de care sa imi dau seama cat de bine am optimizat sistemul. Ideea era sa scot fix 88k avand setarile astea pentru GFX.

2. Stiu foarte bine, nu este o problema pentru ca oricum nu asta este screenshot-ul pentru inscris in concurs. CPU-Z-ul variaza intre 4197,7 si 4200,3 , sa obtii screenshot-ul corect este doar o chestiune legata de cand anume apesi Print Screen.

3. Da tu ce faci acolo, nimic, nimic?

N-am placa video competitiva .
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

"Remember, when you are testing memory products, you are not only testing the memory, but essentially the motherboard capabilities."

Super Moderator Dragos Saraolu's Avatar

Monstru nu stiu ce tweakuri ai folosit dar incearca cu astea:
    - pune in sistem.ini dupa [386Enh] linia ConservativeSwapfileUsage=1
    - renunta la Backgrounds, Screensavers
    - Power Options cu toate pe off
    - disable the nVidia Display Driver service (msconfig)
    - cauta in Regedit Secondleveldatacache (double click pe el) si treci cache-ul procesorului (8192) in decimal, il gasesti de vreo 3-4 ori
    - seteaza rezolutia 1024x768 cu 16 biti
    - System Properties -> Advanced -> Performance Settings -> Adjust for best performance
    - in boot.ini trece noexecute=AlwaysOff in loc de optin
    - Virtual memory file de preferat pe un SSD (sau alt hdd) si setat manual intre 100-200% fata de memoria utilizata
    - la driverul video seteaza la Multi-display: Single display performance mode si la Texture filtering - Quality: High performance
    Restart la PC
    - poti opri toate svchost.exe din Task Manager dar ruleaza inainte din Run linia shutdown -a
    - 3DMark2001 setat pe Realtime

Ar trebui sa treci de scorul propus binisor, mai raman suplimentar doar serviciile care poti sa le opresti. Incearca sa dai testele si in ordinea asta: DL, CL, LL, DH, LH, CH, N, la sfarsit poti repeta daca vrei CL-ul de cate ori vrei.
    De fapt ordienea testelor eu o stabilesc astfel in functie de placa video: rulez toate testele default (la gramada), dupa aceea restart si rulez un singur test (faci asta la primele sase teste, Nature nu conteaza), vad diferenta de puncte si o inmultesc cu 10 sau 20 in functie de test (low sau high), dupa aceea le aleg in ordine pe primele trei care obtin o diferenta mai mare de puncte, la restul nu prea mai conteaza ordinea.
    Last edited by Dragos Saraolu; 03-05-2009 at 06:43.
    i7 920, Zalman CNPS10X Flex, DFI LP DK X58, 3x1024 Corsair 1333 MHz, EVGA GTX560 Ti FTW 1024 MB, Hitachi 40/120/320/500 GB, Recom PWS-EVO-BW, Sirtec 500W old style, HP P275 21"

ConservativeSwapfileUsage=1
    nu are nici un efect pe sistemele cu kernel NT. merge numai pe '95/98

Multumesc pentru sfaturi Dragos. Sistemul este optimizat in linii mari pentru 2k1, nu ma apuc sa dau bench-uri fara Adjust for best performance, High performance setati din driverii placii video, benchmark-ul pus pe realtime, LOD-ul optim, plus alte cateva smecherii. Swap-ul in ultima vreme mai mult incurca, iar un SSD nu este deloc recomandat pentru 2001 (frecventa PCI-E mai mare le mai omoara din cand in cand). Ordinea pe care o folosesc este cea clasica, dar mai pot sa surubaresc la ea. In rest, judecand dupa reactiile de pe XS si dupa ce au obtinut altii (nu ma refer la Nature, pentru ca momentan sunt cu placa pe aer)....scorul este...sa zicem..destul de bine optimizat

Cu setarile astea si cu placa pe azot, daca reusesc sa obtin 1200 Nature, scorul ar fi 91129, cu ~600 de puncte mai bun decat cel mai bun rezultat, obtinut pana acum cu ATI, care ofera posibilitatea atingerii unor cifre ceva mai mari in cele 6 teste. Acum...singura greseala pe care ar putea sa mi-o reproseze cineva este ca am postat devreme, si deja jumatate din participanti migreaza catre i7 dupa ce au vazut rezultatele astea.

Name:	Nature1200.png 
Views:	113 
Size:	717.8 KB 
ID:	40195  

Quote Originally Posted by Monstru View Post
    Cu setarile astea si cu placa pe azot, daca reusesc sa obtin 1200 Nature, scorul ar fi 91129, cu ~600 de puncte mai bun decat cel mai bun rezultat,
    + n-ai calculat ca o sa ai frameuri mai mari daca o sa ai frecvente mai mari pe video .

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)