Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2968
problema stick usb. HELP!
Results 1 to 6 of 6

Thread: problema stick usb. HELP!

Member

Default problema stick usb. HELP!

am o mica problema
    orice stick usb il bag in pc, in orice port, windowsul il vede dar stickul nu apare in my computer. apare la rubrica "safe remove" dar cand e vb sa apara in my computer, nu vrea. cea mai frecventa rezolvare..... restart, dar este neplacuta. ce alta rezolvare pot sa probez, in afara de reinstall windows.
    sistemul de operare este windows xp. precizez ca pana acum ceva vreme, am avut niste virusi, i-am scos dar probabil ca siau bagat cozile destul de adanc. a si inca ceva, in device manager il vede. dar de ex daca bag aparatul foto, telefonul, etc mi le vede ca pe deviceuri si imi fac treaba. dar cand vine vorba de stick-uri usb.... batman!

va rog help me...... nu vrea sa reinstalez sistemul de operare deoarece dureaza instalarea full mai mult de 3 ore, cu tot cu aplicatii si acest timp l-as folosi pt altceva. poate cineva s-a mai confruntat cu aceasta problema si poate sa ma ajute intr-un fel.

الفتوّة sammurai's Avatar

Ar fi posibil ca stickul sa aiba asociata o litera pe care o folosesti deja la un drive ceva.

Incearca sa setezi o alta litera la stick (x,y) si vezi daca face la fell.

Pe alte comp-uri cum se comorta?
    i920 D0@testing|| True Black || DFI X58-t3eh8 || BFG 295GTX single pcb|4GB Corsair 1600mhz | 2*Velociraptor 150GB | 2*640GB AAKS | Altec Lansing VS4121 | Logitech MOMO | Case Chieftec | PSU Corsair TX750 | Logitech G9 | Razer Lycosa

... Ionutz_r08's Avatar

O problema similara am intalinit si eu azi. O colega si-a conectat Mp4 player-ul la un Laptop virusat. Totul a mers pana i s-a terminat bateria, si cand sa il puna la incarcat pauza, nu il vede windows-ul. Acum nu mai merge deloc. Ce sa fie oare? ( Update de firmware nu pot sa ii fac deoarece nu il vede deloc, nici in device manager ).
    Asta este player-ul.
    MB: Abit KN9-s
    CPU: AMD Athlon X2 4000+ @ 3000 Mhz, 1.4v
    RAM: A-DATA Vitesta Extreme 2x512 Mb @ 1000 Mhz, 5-5-5-8 2T, 2.2v
    VGA: Palit GeForce 8600 GT Sonic+ @ 700/1420/1950 Mhz
    PSU: Cooler Master Extreme Power Plus 390W
    Heatsink: ZEROtherm Zen FZ120

Elektromodulator eXpander's Avatar

Singura chestie de genul acesta o patesc cu card-reader-ul. Imi apar 4 drive-uri si daca-i dau safely remove, imi dispar drive-urile respective, si nu revin decat in urma unui restart. Daca-i dau "Scan for hardware changes" in Device Manager, imi apare acolo, dar zice ca drive-ul nu poate fi folosit pt ca s-a pregatit pentru scoatere si nu s-a scos inca.

Cu stick-urile nu am avut probleme pe nici un sistem de operare (XP, Vista, 7).

Insa, pot sa-ti spun din proprie experienta, ca dupa o virusare mai serioasa sistemul de operare nu mai prea functioneaza cum ar trebui, chiar daca a fost devirusat cu succes. Singura optiune care-ti mai ramane e reinstalarea lui.

Poti eventual sa dezinstalezi driverele de USB si sa le reinstalezi, dar nu stiu daca te va ajuta cu ceva: Device Manager > Universal Serial Bus Controller. Le scoti pe toate si dai un restart, ar trebui sa le ia Windows singur. Daca nu, ii dai tu "Automatic".

Member

observ ca daca ii dau scan for hardware changes, din device manager merge. sa sperem ca ma voi putea abtine sa nu fac vreun reinstall.

Member sh_ol's Avatar

poti face devirusare - dar sa fii sigur ca e curat, nu e problema asa mare cu windowsul, de obicei un repair isi face treaba, eventual creezi un nou user.
    Sef de sectie la Moara De Vant din deal. ccna din 16 martie '09. ( a 2 a zi dupa 15 martie! )

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)