Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2968
Intel primeste o amenda record de la UE - 1.06 mld euro (1.45 mld $)... numai atat?
Results 1 to 15 of 15

Thread: Intel primeste o amenda record de la UE - 1.06 mld euro (1.45 mld $)... numai atat?

Mama Omida Coco's Avatar

Default Intel primeste o amenda record de la UE - 1.06 mld euro (1.45 mld $)... numai atat?

Subiectul mi se pare foarte interesant, si cam nebagat in seama deocamdata pe plaiurile mioritice... asta poate si pentru ca nu au fost intelese pe deplin anumite aspecte...

1. Legile incalcate de catre Intel in viziunea UE sunt cele anti-trust, la aceeasi concluzie ajungand si Japonia (2005) si Coreea de Sud (2008 - amenda ,,usturatoare" de 25.4 milioane $), iar SUA (Federal Trade Commission - NY) investigheaza in continuare (sic!); de asemenea, pe langa amenda, Intel este somata sa inceteze practicile precum oferirea unor reduceri din nou anti-concurentiale;

2. Procesul dureaza din 2001, si desi AMD a fost singura ,,parte vatamata" si initiatorul procesului, banii se duc momentan la UE, care foarte probabil va redirectiona o mare parte din acestia (daca nu chiar toate suma) catre AMD; e interesant ca recenta separare a fabricilor AMD, prin achizitionarea de catre grupul arab ATIC a 50% din actiuni, a ajutat la stergerea unor datorii din bilantul AMD de 1.1 mld $ (asumate de ATIC, provenite din cumpararea ATI) si pomparea a 700 ml $ in conturile AMD... amenda UE se apropie de aceasta suma cumulata;

3. Dovezile stranse de UE provin din perioada 2002 - 2007, cand AMD comercializa procesoare Athlon XP si Athlon 64, iar Intel ducea Netburst-ul pe cele mai inalte culmi tehnologice... mai precis, Intel oferea reduceri semnificative producatorilor parteneri OEM (NEC, Lenovo/IBM, HP, Dell, si Acer) daca acestia nu includeau deloc procesoarele AMD (sau foarte putine) in ofertele lor, si pur si simplu mituia retailer-i (precum Media Markt) pentru a nu oferi sisteme bazate pe platforme AMD;

4. Reactia Intel: decizia ignora realitatile unei piete puternic-concurentiale, amenda este prea mare, nu am facut nimic ilegal, consumatorul final nu a fost afectat (tupeu maxim), reducerile se fac doar pe baza volumului de vanzari (cumperi mai mult, la preturi din ce in ce mai mici), ca banii se duc de la contribuabilul american in cuferele europenilor imbuibati, si, zic eu o mare scapare...
    Painting OEMs as the poor victims of an Intel crime was ridiculous, said Sewell, who claimed OEMs had been the ones to approach Intel in the first place asking for rebates and incentives to buy their products over AMD's.
    Asadar, in conditiile in care Intel NU a atacat decizia Japoniei din 2005, care a decis ca Intel a incalcat legile concurentiale japoneze prin fortarea a 5 mari producatori japonezi sa accepte exclusivitate totala sau partiala, si prin reactia de moment a Intel, se pare ca acestia nu vor ataca de aceasta data decat concluzia privind afectarea consumatorului final si amenda-record in sine, pentru a diminua cuantumul acesteia... dovezile in sine nu sunt mentionate de Intel (motivele sunt evidente);

5. Reactia AMD:
    "The EU ruling not only supports a competitive marketplace but also helps make the construction of our new facility in New York and the creation of new advanced manufacturing jobs in the region a reality." (care se bate cap-in-cap cu cretinatatea unor analisti americani cu privire la imbuibatii europeni)
    "with this ruling, the industry will benefit from an end to Intel's monopoly-inflated pricing and European consumers will enjoy greater choice, value and innovation." (ma indoiesc sincer)
    "Today's ruling is an important step toward establishing a truly competitive market," said Dirk Meyer, AMD's president and CEO. "We are looking forward to the move from a world in which Intel ruled, to one which is ruled by customers," he added.
    "If you can afford to pay the speeding ticket, is it OK to speed whenever you like?"
    Concuzie personala: atata timp cat practicile reale actuale ale Intel nu sunt divulgate, iar Intel nu va deveni mai transparenta in privinta relatiei sale cu producatorii parteneri si lanturile de retailer-i, mult timp de acum incolo aceasta va fi vazuta ca un tiran monopolist de catre o parte a potentialilor cumparatori; contextul actual insa, in care AMD nu prea exista in zona + 250 de euro, si deci in zona high-end, ajuta foarte mult Intel... nu mai spun ca in trecutul nu foarte indepartat, pana la aparitia Phenom 2, AMD nu prea exista nici in zona mainstream sau low-end.

Pe de alta parte, practicile Intel pot fi intelese prin natura umano-capitalista... sunt convins ca daca AMD ar ajunge sa detina 80% din piata, ar lua decizii asemanatoare prin care opreasca avantul concurentei...

Oricum, eu spun ca decizia e conforma cu realitatea, cuantumul amendei fiind profitul Intel pe maxim 2-3 trimestre, la fel cum e conforma si strigarea ,,UE Intel" ca pe stadioanele romanesti... si din nou e clar ca ,,ala micu' de respira greu", fie el AMD, fie el ATI, TREBUIE sa existe pe piata si TREBUIE sa fie profitabil, pentru ca altfel acele sporuri de performanta si reduceri de preturi invocate de Intel nu vor aparea intr-un ritm sustinut, acestea fiind in mod clar accelerate de reactia data de concurenta...
    „Decât o viață în virtute, mai bine una în virtualitate” (Valentin Gora)

„Just because your voice reaches halfway around the world doesn't mean you are wiser than when it reached only to the end of the bar.” (Edward R. Murrow)

Bunny Fastard Caligula's Avatar

Un post tipic de fanboy AMD cu badaranisme de genul "UE Intel" sau alte apucaturi molipsite pe la diverse forme de manifestare intelectuala gen meciuri sau scuipat seminte in fata blocului. Mi-e lene sa il editez pentru a-l aduce intr-o forma civilizata, dar intreaba-te cate procesoare home usage din zona $250+ vinde Intel; in mod sigur enorm mai putine decat vinde AMD per toate categoriile sale (oricare ar fi acelea), deci nu ii mai plange pe "the brown side" de pomana. Pe partea de servere sunt comparabili ca preturi dar handicapati ca performante (AMD).
    Intel e clar alegerea overclockerilor/hardcore benchers ca si performante. La fel si pentru SQL sau virtualizare. Ca si stabilitate, au prins demult piata si sunt pionieri intr-o gramada de tehnologii gen vPro, axate pe zona corporate. Ma tem ca AMD a cam pierdut multe fronturi.

A guilty conscience is more honorable than regret.

Mama Omida Coco's Avatar

Speram sa mai posteze si altcineva inaintea lui Caligula... rog un moderator sa mute thread-ul la sectiunea Gică Contra™, deoarece e evident cum va continua acest thread...
    Quote Originally Posted by Caligula View Post
    Mi-e lene sa il editez pentru a-l aduce intr-o forma civilizata
    Dar tu cu ce te ocupi mai exact pe acest forum in afara de a huli AMD?

„Just because your voice reaches halfway around the world doesn't mean you are wiser than when it reached only to the end of the bar.” (Edward R. Murrow)

El Habanero h3x0r's Avatar

It takes a lot to be an intel fanboy too caligula.

i7 920 C0 ES + Zerotherm Nirvana NV120
    Asus P6T Deluxe V2
    Sparkle 8800GT ( 740 @ 1.15V / 1850 / 950 ) (Thermalright HR-03 + Nexus 90)
    3*2Gb Team Xtreem DDR3 1600mhz cl8
    Corsair HX620

Duck Dodgers CQSTELUSH's Avatar

Quote Originally Posted by Caligula View Post
    Un post tipic de fanboy AMD cu badaranisme de genul "UE Intel" sau alte apucaturi molipsite pe la diverse forme de manifestare intelectuala gen meciuri sau scuipat seminte in fata blocului. Mi-e lene sa il editez pentru a-l aduce intr-o forma civilizata, dar intreaba-te cate procesoare home usage din zona $250+ vinde Intel; in mod sigur enorm mai putine decat vinde AMD per toate categoriile sale (oricare ar fi acelea), deci nu ii mai plange pe "the brown side" de pomana. Pe partea de servere sunt comparabili ca preturi dar handicapati ca performante (AMD).
    Intel e clar alegerea overclockerilor/hardcore benchers ca si performante. La fel si pentru SQL sau virtualizare. Ca si stabilitate, au prins demult piata si sunt pionieri intr-o gramada de tehnologii gen vPro, axate pe zona corporate. Ma tem ca AMD a cam pierdut multe fronturi.
    Nici la ştiri nu vă abţineţi...
    I would spread the cloths under your feet:
    But I, being poor, have only my dreams;
    I have spread my dreams under your feet;
    Tread softly because you tread upon my dreams.

Adminisrtator dios's Avatar

dar intreaba-te cate procesoare home usage din zona $250+ vinde Intel
    MULTE vinde, cu siguranta MULT mai multe decat AMD.
    Aficionado

Aficionado

> Super NooB < triplu_z's Avatar

Stai sa inteleg si eu o chestie mica ...
    Intel au fost amendati pt ca i-au dus dibla sa ceara prin contract anumitor firme sa lucreze doar cu chip-uri intel,acest concept de exlclusivitate.Bun ..acu yo daca sunt ... sa zicem o companie producatoare de ... X bun si contactez Y companie care e retailer al unui concurent al meu si e un vanzator exceptional,ii fac o oferta mai buna ( pret mai mic) ca sa
    nu mai vanda bunurile companiei concurente ci sa vanda X bunuri pe care eu le produc.Cu ce contravine asta legilor anti-trust ? E ilegal sa stii sa faci oferte/contracte avantajoase ,sau sa ai niste oameni foarte pregatiti care sa iti maximizeze profiturile/vanzarile ?
    Intel nu este singurul producator de procesoare din lume deci nu are cum sa detina monopol in aceasta industrie,iar veniturile acestei companii,sincer ma indoiesc ca au cum sa depaseasca Pib-ul vreunui stat in care compania isi desfasoara activitatea.

Cut the crap ...dupa opinia mea astea-s jocuri de culise,noi nu vedem decat o oaresice concluzionare a unui conflict mai amplu intre companii.

Mi se pare stupid sa faultezi o companie care stie ce face.E ca si cum i-ai rupe un picior lui Hagi pt ca e "Rege".

Un exemplu de Exlusivitate ( ca tot bate lumea apa-n piua ca e ilegala) In cate localuri din tara poti cumpara simultan PEPSI COLA si COCA COLA ?
    Yo zic sa-i amendeze si p-astia ca "ie inclushi" ce naiba`
    Last edited by triplu_z; 15-05-2009 at 00:07.
    E8600 "T3h Champ"@Cooler Master Hyper Z-600 w/ Scythe Slip-Stream @1600RPM//Biostar I45 rev. A3"The Queen"\\2gb Crucial BallistiX 16FD5\\nVidia GTX260 (216sp)//2X Seagate 500Gb ES.2+WD 320AAKS\\PCP&C Silencer 610W\\Modded Cooler Master Stacker//RAZER Copperhead SK edition(Tempest Blue)@ExactMAT//Samsung 2233BW

Mama Omida Coco's Avatar

Hopa din nou cu thread-ul...

In prima mea interventie recunosc ca poate m-am lasat putin luat de val dupa ce am citit motivarea UE, din care spicuiesc...

Competition Commissioner Neelie Kroes said: "Intel has harmed millions of European consumers by deliberately acting to keep competitors out of the market for computer chips for many years. Such a serious and sustained violation of the EU's antitrust rules cannot be tolerated".

The computer manufacturers concerned by Intel's conduct in the Commission’s decision are: Acer, Dell, HP, Lenovo and NEC. The retailer concerned is Media Saturn Holding, owner of the MediaMarkt chain
    Conditional rebates and payments
    Intel awarded major computer manufacturers rebates on condition that they purchased all or almost all of their supplies, at least in certain defined segments, from Intel:
    -Intel gave rebates to computer manufacturer A from December 2002 to December 2005 conditional on this manufacturer purchasing exclusively Intel CPUs
    -Intel gave rebates to computer manufacturer B from November 2002 to May 2005 conditional on this manufacturer purchasing no less than 95% of its CPU needs for its business desktop computers from Intel (the remaining 5% that computer manufacturer B could purchase from rival chip maker AMD was then subject to further restrictive conditions set out below)
    -Intel gave rebates to computer manufacturer C from October 2002 to November 2005 conditional on this manufacturer purchasing no less than 80% of its CPU needs for its desktop and notebook computers from Intel
    -Intel gave rebates to computer manufacturer D in 2007 conditional on this manufacturer purchasing its CPU needs for its notebook computers exclusively from Intel.

Furthermore, Intel made payments to major retailer Media Saturn Holding from October 2002 to December 2007 on condition that it exclusively sold Intel-based PCs in all countries in which Media Saturn Holding is active.
    In its decision, the Commission does not object to rebates in themselves but to the conditions Intel attached to those rebates. Because computer manufacturers are dependent on Intel for a majority of their x86 CPU supplies, only a limited part of a computer manufacturer's x86 CPU requirements is open to competition at any given time.
    For example, rival chip manufacturer AMD offered one million free CPUs to one particular computer manufacturer. If the computer manufacturer had accepted all of these, it would have lost Intel's rebate on its many millions of remaining CPU purchases, and would have been worse off overall simply for having accepted this highly competitive offer. In the end, the computer manufacturer took only 160,000 CPUs for free.

As a result of Intel's rebates, the ability of rival manufacturers to compete and innovate was impaired, and this led to reduced choice for consumers.
    Payments to prevent sales of specific rival products

Intel also interfered directly in the relations between computer manufacturers and AMD. Intel awarded computer manufacturers payments - unrelated to any particular purchases from Intel - on condition that these computer manufacturers postponed or cancelled the launch of specific AMD-based products and/or put restrictions on the distribution of specific AMD-based products. The Commission found that these payments had the potential effect of preventing products for which there was a consumer demand from coming to the market. The Commission found the following specific cases:
    -For the 5% of computer manufacturer B’s business that was not subject to the conditional rebate outlined above, Intel made further payments to computer manufacturer B provided that this manufacturer :
    -sold AMD-based business desktops only to small and medium enterprises
    -sold AMD-based business desktops only via direct distribution channels (as opposed to through distributors) and
    -postponed the launch of its first AMD-based business desktop in Europe by 6 months.
    -Intel made payments to computer manufacturer E provided that this manufacturer postponed the launch of an AMD-based notebook from September 2003 to January 2004.
    -Before the conditional rebate to computer manufacturer D outlined above, Intel made payments to this manufacturer provided that it postponed the launch of AMD-based notebooks from September 2006 to the end of 2006.
    Repet, m-am enervat putin cand am aflat aceste lucruri despre Intel, pe care le-am relatat pe scurt mai devreme, si poate s-a vazut aceasta iritare in primul post... acum le puteti citi si voi, si cred ca astfel ti-ai gasit si tu, domnule triplu_z, raspunsul in aceasta motivare oficiala... poate iti reformulezi nelamurirea totusi, daca aceasta mai exista...

Registered User chrisTian's Avatar

Pozitia de monopol a lui Intel pe piata, de +80%, il face sa dicteze mersul lucrurilor. Daca AMD maine crapa, o sa stati pe i7 inca 20 ani de acum incolo, cat timp o sa mulga Intel platforma asta - remember era Intel PIII, in care procesoarele avansau din 50 in 50Hz ? Si pretul nu crestea doar cu 5$ de la un model la altul.
    Concurenta adevarata inseamna sa ti se vanda produsul tau X langa al meu W, in acelasi lant de magazine, iar tu sa ai vanzari care sa ma duca pe mine la sapa de lemn - triplu_z. Daca tu o stii pe fata sefului lantului de magazine mai bine decat mine pe plan personal si ca urmare ai acoperire pe tot continentul, fata de amaratul de mine care abia vand in cateva magazine locale, se cheama ca ai un plan de bussiness mai bun ca mine ?

Am senzatia ca tu confunzi notiunea de monopol cu o companie de succes.Iar despre fata patronului ...prefer sa nu comentez pt ca ti-as jigni masculinitatea

Coco - nu am ce sa reformulez,acela este punctul meu de vedere , fie el si putin subiectiv.

Poate par a fi fanboy Intel - WRONG , intotdeauna mi-au placut mai mult produsele amd ... insa mi se pare jenibil sa compensezi lipsa de rezultate in planul in care iti desfasori activitatea prin procese si obtinere de daune.
    Mi-ar fi placut ca AMD sa scoata acesti bani din produse superioare concurentei si vanzari mari nu din invinuirea concurentului de practici neconventionale pe motiv ca n-au fost in stare sa scoata un produs competitiv.
    Last edited by triplu_z; 15-05-2009 at 22:09.
    E8600 "T3h Champ"@Cooler Master Hyper Z-600 w/ Scythe Slip-Stream @1600RPM//Biostar I45 rev. A3"The Queen"\\2gb Crucial BallistiX 16FD5\\nVidia GTX260 (216sp)//2X Seagate 500Gb ES.2+WD 320AAKS\\PCP&C Silencer 610W\\Modded Cooler Master Stacker//RAZER Copperhead SK edition(Tempest Blue)@ExactMAT//Samsung 2233BW

@triplu_z

Amenda este rezultatul proceselor intentate de AMD in perioada ~2002~2006, cand AMD avea pe piata procesoare foarte bune.

Tot ce este posibil, nici nu pretind ca as cunoaste detaliile acestei intamplari.Eu doar mi-am expus punctul personal de vedere.

Bunny Fastard Caligula's Avatar

Revin la afirmatia ca desi Intel face procesoare mai bune decat AMD, amandoi au preturi foarte mari. AMD ar putea face o miscare desteapta de a-si vinde procesoarele la preturi mai mici decat cele echivalente (in performanta) Intel, dar in continuare sta cu incapatanare in zona scumpa. Stiind ca diferenta dintre un E8200 si un E8600 e doar de pret (pentru ca partea de performanta se atinge imediat, suntem pe un forum de o/c-eri FFS) iar costurile de fabricatie sunt identice (ba chiar profitul mai mare e pe E8200 pentru ca se vinde la un volum mai mare), nu incurajez ideea de procesor scump in general. Parerea mea e ca se poate si ieftin si bun, dar cu o alegere atenta pentru a nu avea diferente mari de performanta pentru o suma modica de bani (de ex a lua un E5200 in loc de un E8200 fatza de a lua AMD vs Intel).

A guilty conscience is more honorable than regret.

Mama Omida Coco's Avatar

@triplu_z Pai ai toate detaliile mai sus, trebuie doar sa le citesti. Intel a facut si a dres cand AMD chiar ,,avea cu ce". Acum de exemplu nu ar mai fi prea multa nevoie, insa eu unul sunt convins ca unele practici au continuat si dupa 2007 si continua si acum.

Iar legat de opinia ta, se bate cap-in-cap cu ,,For example, rival chip manufacturer AMD offered one million free CPUs to one particular computer manufacturer. If the computer manufacturer had accepted all of these, it would have lost Intel's rebate on its many millions of remaining CPU purchases, and would have been worse off overall simply for having accepted this highly competitive offer. In the end, the computer manufacturer took only 160,000 CPUs for free. As a result of Intel's rebates, the ability of rival manufacturers to compete and innovate was impaired, and this led to reduced choice for consumers."

Ceea ce a facut Intel este nu numai imoral, ci si ilegal (impotriva legilor anti-trust din UE)... ma rog, discutia despre moralitate si etica in afaceri este mai ampla, avand in vedere cum percepe fiecare conceptele de moral si etic...

Iar eu tin minte ca pe vremea cand mi-am cumparat 3200+-ul pe socket 939 (atunci nu eram nici foarte informat, nici foarte pasionat), producatorii mari (HP & co) cam ignorau AMD din oferte (in cazul meu ma interesau desktop-urile de-a gata), lucru care m-a facut chiar pe atunci sa citesc cat mai multe materiale pe tema ,,care e mai bun: Intel sau AMD?"... si astfel am avut norocul sa descopar acum 5-6 ani ItDirect intr-un Chip, si sa fac la ei pc-ul gata overclock-at. Si atunci (daca tin bine minte) Intel nu prea mai conta pe aproape niciun segment de piata atat dpdv al performantei, cat si al raportului performanta/pret (normal, vazuta in preturi finale).

In alta ordine de idei, un redactor Anadtech comenta ceva de genul... ,,somatia opririi acelor reduceri conditionate de un volum urias de procesoare si/sau de exclusivitate ar trebui sa duca la imputinarea acelor reduceri, si deci la scumpiri ale unor produse ce inglobeaza procesoare Intel pe piata UE"... aceasta afirmatie e putin hazardata zic eu, pentru ca nu sunt cunoscute clar detaliile relatiilor contractuale dintre Intel si parteneri, plus ca nu e luata in calcul capacitatea Intel de a jongla cu preturile, datorita atat unui proces de fabricatie ieftin si eficient, cat si datorita performantei brute a produselor din portofoliu...

@Caligula Vezi ca esti cam offtopic, chiar si pentru rubrica Gică Contra™. Tu ai relativ dreptate pentru overclock-eri, insa acestia reprezinta zic eu maxim 15% din piata desktop-urilor. Am spus relativ, pentru ca noul Phenom 2 nu are TDP mare, si deci nu are nevoie de un super-cooler pentru un overclock de 20% (cum se poate citi de aici - X4 940 e tinut in frau la 3.9 GHz de un Zalman CNPS9700 AM2), la care se incumeta zic eu 70% din overclock-eri. Iar pretul Phenom 2-urilor este foarte bun, X3 720 BE la 550 ron si X4 940 la 770 ron ar trebui sa constituie best-buy-uri in zona lor de pret pentru 95 % dintre cumparatori (excluzand fanboy-ii). Restul de maxim 5% - overclock-eri extrem de priceputi, vor prefera un procesor mai scump Intel din care pe urma ,,scot untul". (scuze de offtopic)
    Last edited by Coco; 19-05-2009 at 12:07.

Mama Omida Coco's Avatar

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)