Results 1 to 15 of 15

Thread: E8500 gatuit, nu vrea peste 3.8 GHz

  1. #1
    Registered User
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    19

    Default E8500 gatuit, nu vrea peste 3.8 GHz

    Sistemul este compus dintr-un E8500 racit de un Zen FZ120. Placa de baza este Gigabyte EP45-DS3R iar memoriile 2x2GB A-data Vitesta Extreme.

    Cu urmatoarele setari:

    FSB 399
    CPU:RAM ratio 1:1
    RAM 798
    restul default, sistemul este stabil (3700 MHz, voltaj raportat de CPU-Z 1.328V)

    De indata ce incerc sa il urc peste 400 FSB, primesc BSOD-uri, inclusiv in IDLE, sau erori la bootare si autorestarturi.

    Am incercat un sa maresc raportul RAM:CPU in favoarea memoriilor (6:5), astfel ca acestea au ajuns sa ruleze la 936, si nu sunt probleme. In plus, memoriile au fost folosite pana ieri la 1025 MHz, cu un Q9300 setat la un FSB de 427 MHz si totul era ok. Deci memoriile pot. Placa de baza sigur poate FSB > 400. Sa fie procesorul atat de praf? Este un E0, cu vid mare intr-adevar (1.25V), dar oricum, am vazut pe alte forumuri acelasi FPO urcat la 4.3 GHz cu 1.36V.

    Am incercat inclusiv diferite valori (marite fata de default) pentru NB, FSB Term, etc... si tot nimic. Ce-as putea sa fac?

    Poate fi din cauza unei eventuale instabilitati ale sistemului de operare? (Windows 7 RC1 x64)

  2. #2

    Default

    Ai incercat sa maresti tensiunea de pe NB ?

  3. #3

    Default

    Eu nu sunt mare cunoscator dar am EXACT aceeasi placa de baza si tin momentan un Q9550@3800 cu 1.216 (Cpuz) cu voltaj default in NB. E posibil sa fi nimerit un procesor ghinionist. Oricum eu as incercat in Win Xp si cu ultimul Bios.

  4. #4

    Default

    Nu cred ca este vorba de procesor. Bibileste putin voltajele, mai ales NB, PLL si VTT.

  5. #5
    Registered User
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    19

    Default

    Am incercat, am marit si pe NB, si pe PLL, si VTT (care presupun ca e FSB Termination)... si nimic. O sa mai incerc. Ce nu inteleg este de ce quadul mergea cu FSB de peste 400, iar acest C2D nu vrea nici sa-l tai. (cu toate celelalte setari absolut identice)

  6. #6

    Default

    weezer simplu fapt ca ai schimbat niste voltaje aleatoriu nu iti garanteaza un OC stabil. mai ales daca esti la inceput, trebuie sa le iei pe rand: testeaza prima data memoriile, limita fsb-ului si apoi apucate de OC la procesor. in plus tu faci abstractie de vdroop, daca ai folosi un multimetru si ai sti sa gasesti "punctele de citire" pe placa ai putea fi mai sigur pe voltajele alea. DS3 ala al tau sigur are un vdrop maricel astfel ca 1.3 setat in bios poate fi in realitate 1.25v. asa nu iti poate spune nimeni decat niste chestii generale, cum ar fi PLL = 1.5 ~1.6, NB iti trebuie un minim 1.4 pt ca folosesti memorii 2x2, vFSB=vVTT pentru un FSB 400+ ai nevoie de un ~1.25-1.3
    Deci cum ti-am spus incepe cu memorile: latente pe manual 5-5-5-15-5-45-10-5-5 cu un 2.1v sau cat ai trecut in EPP/SPD (CPU-Z) si incepi cu cel mai mic divizor 1:1. apoi urci 4:5, 2:3, 1:2 atentie! ca unii divizorii sunt dispobibili numai cu un pentru un anumit strap folosit (frecventa NB). Pentru FSB, alegi cel mai mic multiplicator disponibil (6) si lucrezi cu setFSB (atentie la ce glock generator alegi!) in pasi mici 1-3 Hz. ruleaza un prime .. vezi daca e stabil, si repeti. pe masura cresterii fsb-ului va trebui sa mai dai cate un pic de "suc" la procesor si vFSB/NB. In rest multa rabdare si bafta!

    PS: voltajul la memorii pana acum a fost pe auto sau manual setup. nu strica sa rulezi un memtest sa vezi daca nu au ceva hibe (degraded)

  7. #7
    Elektromodulator eXpander's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bistrita
    Posts
    544

    Default

    Lasa putin toate voltajele pe Auto si vezi pana unde poti urca cu FSB-ul. Placa o sa-si seteze automat voltajele pt fiecare element, doar ca le pune putin mai mari decat e nevoie. Dupa aceea le poti verifica pe fiecare, vezi cat le seteaza placa si joaca-te intr-un interval apropiat.

    Singura experienta care am avut-o pe placa similara de baza (EP45-DS3P; fara RAID, in rest identica) a fost cu un E2140. Mergea perfect cu totul pe Auto pana pe la FSB 450-455. Dupa aceea a trebuit sa ma apuc de bibilit, ca sa ajung mai sus.

  8. #8
    Registered User
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    19

    Default

    @himself, daca memoriile au mers 1025 acum 2 zile, in combinatie cu Q9300... n-ar trebui sa mearga si acum? le afecteaza cu ceva faptul ca am schimbat procesorul, le face sa fie mai ne-overclockabile?
    Am incercat si cu 5-5-5-15, si 5-5-5-18, toata gama de voltaje garantata de producator (chiar si peste, adica 2.2V), si 1:1, si 5:6... 2:3 n-am incercat pt ca pentru un FSB de 410 ar insemna undeva la 1100, ceea ce probabil e cam prea mult pentru ele.
    Vdroopul parca nu era chiar atat de maricel, tin minte un 1.368 setat in BIOS, cu 1.348 in CPU-Z in idle (dar voi verifica din nou).
    Am incercat si cu multiplicatori mai mici (dar nu cu 6, ce-i drept). Am incercat cu 8, 8.5 si 9, si de fiecare data cand setam FSB-ul peste 400, aveam exact aceleasi simptome: BSOD in idle dupa 1 minut de la bootare, crash-uri repetate Firefox, Messenger si altele. Precizez ca, la FSB 390 (cum il am acum), memoriile merg fara stres in 5:6 cu procul, adica la 936 MHz, cu 5-5-5-18. Deci teoretic merg eliminate memoriile, drept cauza...
    Voi face totusi un memtest, pt linistea mea, dar oricum, stricate, bulite... daca au mers acu 2 zile 427, ar tb sa mearga si acum. Daca nu au patit ceva intre timp.

    @eXpander, iti dai seama ca initial am incercat sa maresc FSB-ul cu voltaje auto. La 3.7GHz cum il tin acum (stabil in teste de stress, dar tot cu crashuri Firefox now and then - care dispar odata adus la frecventa default), voltajul in CPU-Z este de 1.328 (procesorul avand VID de 1.25).

    Poate ar trebui sa incerc direct un vcore de 1.5V, FSB de 410, si sa vad daca tot face nazuri. Daca inca face, macar elimin posibilitatea subvoltarii procului, pentru ca nu pot crede ca pt 100 MHz in plus (la o valoare decenta totusi, 3.8 nu e in nici un caz ceva extrem) ar avea nevoie de o marire de voltaj de peste 0.18V.

  9. #9
    Elektromodulator eXpander's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bistrita
    Posts
    544

    Default

    Atunci pune multiplicatorul de la procesor pe cea mai mica valoare (6), lasa totul pe Auto si vezi pana unde poti urca cu FSB-ul.

    Sau:

    Introdu manual toate voltajele la valoarea stock si lasa-le asa. Procesorul pune-l pe multi 6 si incepe sa urci FSB-ul sa vezi pana unde poti ajunge. In mod normal ar trebui sa duca fara nici o problema FSB 400MHz cu toate valorile stock.
    Mergi in raport 1:1 (cu strap-ul de 400 si multi 2) la memorii, cu latentele 5-5-5-18 si voltaj 2.1V, ca sa elimini problema memoriilor.

    Pe sistemul meu am reusit sa urc pana la FSB 460 (de la 333) cu voltajele stock, dupa aceea a trebuit sa incep sa le cresc incet-incet, pana a fost stabil la valori mai mari ale FSB-ului.

    BTW, 1.5V e cam overkill, o sa se incalzeasca destul de puternic. Seteaza-l eventual pe 1.4, salvezi, iesi din BIOS, dai restart, re-intri in BIOS si te duci la Hardware Monitoring si vezi cat iti arata acolo VCore.
    Si activeaza si Load-Line Calibration (LLC) daca ai optiune prin BIOS (nu mai tin minte).
    Iar crash-urile inclin sa cred ca sunt din cauza memoriilor.
    Last edited by eXpander; 27-05-2009 at 19:25.

  10. #10
    Registered User
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    19

    Default

    LLC-ul din ce am inteles e doar pe UDx-uri, nu si pe DSx-uri (eu am DS3R).

    O sa incerc cum ai zis, desi nu cred sa pot atinge 400 fsb cu voltaj default la proc, pt ca, lasat pe auto, el isi ia singur 1.328. Cam mare sa fie atata diferenta, dar o sa incerc oricum si revin cu update. Dupa meci sau maine

    Multam de sfaturi

  11. #11
    Registered User
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    19

    Default

    Super, mi-am luat BSOD si la 3.7...

    Btw, intrebare de noob... poate fi din cauza ca placa de baza are, pentru proc, alimentare cu 8 pini, iar sursa doar cu 4? Adica e posibil sa nu-i dea suficient curent sau ceva de genu asta?

  12. #12
    Moderator poparamiro's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Arad
    Posts
    1,825

    Default

    Nici intr-un caz, alimentarea aia cu 4 pini duce un Q6600 la 4000 cu 1.6v (prime), bineinteles daca sursa poate asigura asemenea consum.
    In cazul procesorului tau consumul nu este mare.
    Am citit threadul , poate mi-a scapat, sper ca nu ai ceva sursa noname.
    MAI BINE RAMINEAM LA KR7A-RAID

  13. #13
    Registered User
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    19

    Default

    Well... o sa testez maine procul pe alta placa de baza. Banuiesc ca daca acolo merge, inseamna ca e placa de vina.

    Dar pe de alta parte, cum naiba o placa (presupunand ca asta-i cauza) e in stare sa faca OC de 27% la un q9300, iar la un E8500, nu poate nici macar 20%?? Ca parca intre astea doua, nu quadul era performerul...

  14. #14
    Elektromodulator eXpander's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bistrita
    Posts
    544

    Default

    Dupa cum zicea si poparamiro, alimentarea de 8pini e pentru quad-uri. E suficient sa fie conectati doar 4 din cei 8 pentru un dual-core.

    Nu cred ca e sursa daca a dus un Quad pe ea.

    Ai pus multiplicator 6 pe procesor sa vezi unde e problema? Pune manual toate valorile la voltaje stock (ti le zice placa de baza in stanga), multiplicatorul pe 6 si creste direct FSB-ul la 400. Chiar daca frecventa va fi mai mica (2.4GHz), ar trebui sa mearga fara nicio problema sistemul la voltaje stock.

    Si dupa aceea cresti treptat multiplicatorul (7, 8, 9, 9.5) lasand voltajele stock si vezi unde moare.

    Dupa cum m-au invatat Matose si Monstru, daca nu ai experienta si nu cunosti platforma, ia-o de jos in sus, in pasi mici si tot ajustezi pe parcurs.
    Last edited by eXpander; 28-05-2009 at 14:06.

  15. #15
    Registered User
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    19

    Default

    Gata, am reusit sa depasesc bariera de 400. Dubios si imatur BIOS, asta de la Gigabyte, pt ca altfel nu-mi explic. A fost nevoie de ajustari cam peste tot, pentru a scoate un amarat de 4.0.

    Acum voi incerca 4.4, am vazut ca duce (am testat procul pe un TPower).

    Multam tuturor pentru sfaturi. Voi mai reveni cu update-uri.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •