Results 1 to 7 of 7

Thread: Debitare rama adaptoare

  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    bucuresti dr taberei
    Posts
    421

    Default Debitare rama adaptoare

    ma poate ajuta cineva cu debitare unei table de alumniu tabla etc dupa un anumit desen. tot ceea ce vreau e sa fac o rama adaptoare de la un "lacas" de ventilator de 140mm la ventilator de 120mm. nu vreau sa improvizez nimic gen ventilator suspendat etc.

    in paint am incercat sa schitez in mare ceea ce vreau. in centru sa poata fii montat un ventilator si de capete sa pot prinde aceasta tabla pe carcasa.

    motiv: ventilatorul actual poate este incet si mai pe deasupra si cu leduri si se invarte la 800rpm. vreau un ventilator puternic (max 200rpm) pt a nu se creea diferente.

    dau cat face dar vreau sa iasa profi, ori de cate ori scot fata de la carcasa sa arate bine.

    m-am gandit si din placaj taiat cu traforajul etc dar munca e mare si va arata ca naiba
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	rama2.JPG 
Views:	285 
Size:	18.7 KB 
ID:	40871  

  2. #2

    Default

    Gaura centrala trebuie sa fie rotunda, dupa dimensiunea palelor fan-ului de 120mm.

  3. #3

    Default

    De acord cu Monstru. Gaura trebuie neaparat rotunda, cu un diametru de 11,5 - 11,7 cm, sa nu se vada rama ventilatorului. Ai putea sa o faci si din plastic sau plexic, este mai usor de prelucrat.

  4. #4
    Member xplaur's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Brasov
    Posts
    344

    Default

    Este foarte usor de facut ceea ce vrei tu! Daca eram in Romania acum si daca erai din Brasov sau eu din Bucuresti, te rezolvam eu cu placere (din pacate cam multe "conditii" care nu se intrunesc am pus ).

  5. #5
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Custom house build
    Posts
    364

    Default

    Sa caut prin pod asa ceva. AM o tabla de aluminiu decupata pentru un ventilator de 120 si daca o indepartez din ansamblu.... cred ca ti-e suficienta de un 140.
    DESKTOP
    Zotac H55 miniITX WiFi
    i5 750 @ 3000 MHz stock cooler (150 BCLK)
    Sparkle GTS250 Low Profile 1GB/256biti
    4GB DDR3 A-DATA
    Fujitsu 320GB 2,5" + 1TB Western Digital Green
    Antec Earthwatts 500
    Carcasa... open air

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    bucuresti dr taberei
    Posts
    421

    Default

    multumesc foarte mult.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    bucuresti dr taberei
    Posts
    421

    Default

    gratie lui faraprejudecati care m-a ajutat foarte mult cu ramele declar acest topic inchis.

    Ii multumesc foarte mult lui "faraprejudecati" Un om deosebit!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •