Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
CCF Backplate Modding
Results 1 to 5 of 5

Thread: CCF Backplate Modding

Elektromodulator eXpander's Avatar

Default CCF Backplate Modding

Salut!

La ultima demontare a coolerului meu Sunbeam Core-Contact Freezer am reusit sa rup complet urechiusele de la un picior, iar alt picior se tinea doar intr-o singura urechiusa. Prin urmare, suportul se tinea doar in 3 picioare iar coolerul nu calca cum trebuie pe IHS.

Deci trebuia modificat sistemul de prindere.

Am pus mai demult problema aici pe forum si am primit niste sfaturi foarte interesante care m-au pus pe ganduri. Ideea de baza a fost sa folosesc un backplate, care sa asigure stabilitate si rezistenta la presiunea de prindere.

Vineri am gasit acest produs in magazin, la un pret extrem de atractiv (15 RON):
    Scythe CPU Cooler Stabilizer

Acesta a fost gandit pentru a inlocui montarea cu push-pin-uri pe coolerele stock de 775 sau cele cu sisteme de montare asemanatoare (in principal modele de la Scythe). De asemenea, produsul ajuta la montarea unui cooler de LGA775 pe Socket 478.

Dupa cum se vede in poza, coolerul vine cu mai multe accesorii de prindere, o placuta de cupru finisata foarte bine si cu putina pasta termica (foarte dragut din partea celor de la Scythe sa o includa).

Dupa discutiile purtate cu domnul poparamiro (multumesc pentru sfaturi, stimabile!) m-am hotarat sa-l achizitionez si sa incerc sa-l montez.

In continuare, atasez cateva poze cu inelul de fixare montat pe placa cu ajutorul backplate-ului. Imi cer scuze pentru calitatea execrabila a pozelor, dar nu aveam la dispozitie decat telefonul meu la ora la care am facut pozele (2am).

A trebuit sa infiletez suruburile acelea mai mari cu filet exterior direct in inelul de prindere. Din fericire, inelul e facut dintr-un plastic destul de moale (se poate "ciopli" usor cu un cutter) si am reusit sa creez un filet in dreptul piciorului.

Dupa cum se vede, backplate-ul sta excelent pe placa, si nu atinge niciun contact. Btw, backplate-ul vine din fabrica cu banda dublu adeziva moale, si acopera intreaga suprafata interioara. Aceasta asigura atat izolarea backplate-ului cat si protectia placii de baza.

Inelul cu cele doua suruburi de fixare montate:

Coolerul montat complet pe placa de baza:

Desi inelul este extrem de bine fixat pe placa, coolerul sta putin mai aiurea pe el, datorita sistemului de fixare stil AM2. Si mai ales datorita faptului ca a trebuit sa-i rup urechiusele de fixare a clemelor pentru a reusi sa montez coolerul pe placa de baza. Altfel nu intra, deoarece dadea in coolerul de Northbridge. Desi clemele tin, daca s-ar misca maxim 1mm in exterior, coolerul ar cadea. Din fericire, in practica nu s-a intamplat acest lucru pana acum, si folosesc coolerul de aprox. 3 luni montat asa, timp in care carcasa a fost miscata de foarte multe ori.

As dori sa modific acest sistem de prindere intr-un fel in care sa asigure o presiune mai mare. Desi nu prea am idei cum sa fac asta, ma gandeam sa elimin complet acel cadru metalic care asigura presiunea, si sa fac un fel de prindere similar cu cel de la Megahalems, cu o bara transversala care sa apese direct pe centrul coolerului. Ideas, anyone?

De asemenea, sunt curios cum ar influenta temperaturile folosirea placutei de cupru inclusa in pachet. Ma gandesc ca va fi mai bine, avand in vedere ca doar doua hp-uri fac contact complet cu procesorul, celelalte doua ating doar jumatate din IHS. Placuta de cupru va ajuta si celelalte doua hp-uri sa faca contact, avand dimensiuni de 37.5 x 37.5mm (mai mare decat IHS-ul, exact cat dimensiunea completa a pachetului procesorului). Probabil am sa testez asta altadata, deoarece dureaza foarte mult timp sa demontez si sa remontez coolerul.

Si mai am nevoie de un sfat. Tot vineri mi-am cumparat un Scythe Ultra Kaze de 3000rpm, un adevarat finger-chopper. Problema e ca acesta e de 38mm grosime, si nu am un fan-clip pentru el. Imi puteti spune ce fel de sarma sa cumpar ca sa o pot indoi sa montez ventilatorul pe cooler? Sau alte idei pentru sisteme de fixare temporara (va fi folosit doar cand dau bench-uri, in rest nu suport zgomotul).

Va multumesc pentru atentie si va salut cu stima
    Dudu.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	sccsi775_con-400.jpg 
Views:	389 
Size:	17.8 KB 
ID:	40952   Click image for larger version. 

Name:	Photo_0053.jpg 
Views:	384 
Size:	96.7 KB 
ID:	40953   Click image for larger version. 

Name:	Photo_0054.jpg 
Views:	361 
Size:	103.0 KB 
ID:	40954   Click image for larger version. 

Name:	Photo_0055.jpg 
Views:	361 
Size:	82.1 KB 
ID:	40955   Click image for larger version. 

Name:	Photo_0056.jpg 
Views:	367 
Size:	99.2 KB 
ID:	40956   Click image for larger version. 

Name:	Photo_0058.jpg 
Views:	381 
Size:	62.8 KB 
ID:	40958   Click image for larger version. 

Name:	Photo_0062.jpg 
Views:	375 
Size:	81.5 KB 
ID:	40959   Click image for larger version. 

Name:	Photo_0057.jpg 
Views:	368 
Size:	63.1 KB 
ID:	40960  

Puisor Tile's Avatar
    Valenii de Munte (home, Case Fusion workshop, work)

Eu as fi simplificat mai mult montajul prin folosirea a 4 suruburi M4 cu piulite pentru a fixa brachetul de backplate. Oricum felicitari pentru executie. Pentru a atasa ventilatorul de 38 mm grosime trebuie sa cauti sau sa confectionezi un fan clip care sa il tina doar de o flansa (partea care sta lipita de lamelele cooler-ului).
    Cu tehnica si dibacie ajungi in fata.
    Manui nibbler-ul cu maiestrie multa cum facea Decebal cu sica in lupta.

義勇仁礼誠誉忠智 HymuraX's Avatar

Poti folosi si "soricei" sau cravate sa fixezi ventilatorul pe radiator, e foarte simplu si il poti tine asa si daily, numai sa ai grija cum strangi daca e montat pe mb. Cat despre prindere, nu conteaza cu ce sau cum l-ai prins daca este perfect functionala, good job !

Moderator poparamiro's Avatar

Bine domnule, numai ca este destul de pacat "sa-ti bagi puterea" in CCF
    Daca tot ai luat un Ultra Kaze de 3000rpm si mai ales ca lucrezi in domeniu vreau sa vad pus ventilatorul pe un cooler "adevarat".
    MAI BINE RAMINEAM LA KR7A-RAID

Elektromodulator eXpander's Avatar

@ Tile: pai aia planuiam, pt ca asa discutasem cu poparamiro. Problema a fost ca dupa ce mi-am cumparat kit-ul m-am intins cu un prieten la o poveste + cafea + bere si am terminat prea tarziu sa mai gasesc ceva magazine deschise Si am tinut neaparat sa-l fac vineri noaptea, pt ca atunci imi planuisem un backup pe hard urmat de un low-level format si reinstalare curata de Vista x64, (mi-au ajuns si noile memorii Mushkin).

@ poparamiro: Eh, pai Kaze-ul o sa-l folosesc doar in bench-uri, pentru ca e prea zgomotos pentru gusturile mele. Totusi, nu e chiar asa de zgomotos precum ma asteptam. Dar e groaznic de puternic. Mi-am agatat din neatentie palma in el si mi-a tras o taietura zdravana

Folosesc un fan-controller Zalman pentru reducerea turatiilor, pt ca nu suport zgomotul de la ventilatoare, si doar in jocuri cand e overclockat sistemul le dau la maxim (si asta ocazional), in rest stau toate pe minim.

Coolerul oricum o sa-l schimb, fie cu TRUE fie cu Megahalems. Inca nu m-am hotarat, dar inclin spre MH. Dar asta va fi numai in toamna, pt ca ma asteapta o vara "fierbinte" (doua nunti + alte cheltuieli de vacanta )

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)