Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Recuperare date
Results 1 to 12 of 12

Thread: Recuperare date

Member DeathRO's Avatar

Default Recuperare date

Salut, mi`am luat un hdd nou si am zis sa unesc 2 partitii de pe vechiul hdd, numai ca la 99% partition magic mi`a dat o eroare dupa care imi vedea tot spatiul celor doua partitii ca unformatted. Am facut o noua partitie dar problema este ca am nevoie de datele de pe hdd vechi. Stie cineva vreun soft care sa faca asta bine, am incercat recover my files si Stellar phoenix windows data recovery dar fara nici un rezultat, cel din urma imi recupereaza datele dar de exemplu melodiile merg numai pana pe la jumate, filmele la fel stie cineva vreun soft care sa faca treaba asta bine?
    LianLI PC-K7B | DFI DK P35-T2RS | E8400 Q747A406 @3.6Ghz + Scythe Mugen | Fortron Bluestorm II 500W | 4*1024 Kingmax DDR2-800 | XFX 9600GT + Accelero S1 pasiv | Seagate 320 s-ata2 7200.10 | Samsung Syncmaster 203B |Creative Sound Blaster Audigy SE + Altec Lansing ATP3 | hwbot

Member aurelian17's Avatar

incearca GetDataBack Ntfs sau fat functie de ce partitie ai .. sau ZeroAssumptionRecovery, sau de ce nu testdisk
    [ C2D E8400 | Scythe Andy Sammurai Master | Gigabyte EP45UD3R | Crucial Ballistix Tracer 2x1gb + Mushkin 2x2gb 1066 black + Team Xtreem 2x2gb 1066 | BFG GTX260MAXCORE/XFX 8400GS | Benq FP73G | Raid0: 2xWD AAKS 320gb +Samsung 320Gb | Creative X-fi XTreme Gamer Fatal1ty Pro + Creative Inspire 4400 | Corsair 520HX | ANTEC 1088AMG | APC CS 500VA]

CICHICEAN Wormboy's Avatar

lui death i-ar folosi un soft de recuperare a partitiilor, nu un soft de recuperare date... sper ca "recuperarea" n-ai facut-o pe hdd-ul cu pricina
    Rock-ul este cultura, pentru ca face parte dintre marcile de noblete ale lumii civilizate si se comporta ca o gura de foc a spiritului asa incat nici macar ingerintele demente ale politicienilor semidocti si gaunosi nu-i tulbura adevaratele ierarhii valorice" - Petre Magdin

Member sh_ol's Avatar

Slabe sanse sa mai recuperezi partitia. Da direct cu recuperat de date apoi refa patitiile. e important sa nu mai formatezi/copiezi ceva pe hardul bulit.
    Sunt o gramada de softuri de recuperat. Getdataback ii ok, am folosit cu succes si active file recovery. Ar fi interesant sa ne zici si ce marca e hardul.
    Sef de sectie la Moara De Vant din deal. ccna din 16 martie '09. ( a 2 a zi dupa 15 martie! )

OldSchool Clocker V0rt3x's Avatar

Pe mine m-a ajutat file scavenger intr-o situatie asemanatoare.
    E posibil totusi ca in unele cazuri sa nu iti recunoasca numele fisierelor, si atunci nu te ajuta prea mult
    Rig 1:
    Abit NF7 v2.0 (L12 mod, VDD mod, VDIMM mod, VDrop mod, VCore VR mod, BIOS mod) /dead AGP slot / dead VDimm VRM
    Tbred B 1700+ JIUHB DLT3C @ 245x8 = 1960MHz - 1.45V daily
    2x256MB Kingston HyperX OldSchool BH-5 1:1 2-2-2-11
    Rig 2:
    ASUS P5K-E
    Intel E8200 @ 4200MHz (525 x 8)
    under Tuniq Tower 120 @1100rpm
    2x1GB A-Data Value 667 @ 1050MHz
    Corsair 450W

Member DeathRO's Avatar

Hardul e un seagate de 320gb, am fost putin cam ocupat zilele astea acum ma pun sa incerc softurile recomandate de voi. Nu ma intereseaza sa`mi recuperez partitia in totalitate ci doar anumite date de pe ea, iar recuperarea am facut`o pe o partitie de pe noul hdd
    LianLI PC-K7B | DFI DK P35-T2RS | E8400 Q747A406 @3.6Ghz + Scythe Mugen | Fortron Bluestorm II 500W | 4*1024 Kingmax DDR2-800 | XFX 9600GT + Accelero S1 pasiv | Seagate 320 s-ata2 7200.10 | Samsung Syncmaster 203B |Creative Sound Blaster Audigy SE + Altec Lansing ATP3 | hwbot

Member aurelian17's Avatar

incearca cu testdisk intai, exista o mare probabilitatea sa refaci structura pe care o avea hdd-ul tau inainte.
    [ C2D E8400 | Scythe Andy Sammurai Master | Gigabyte EP45UD3R | Crucial Ballistix Tracer 2x1gb + Mushkin 2x2gb 1066 black + Team Xtreem 2x2gb 1066 | BFG GTX260MAXCORE/XFX 8400GS | Benq FP73G | Raid0: 2xWD AAKS 320gb +Samsung 320Gb | Creative X-fi XTreme Gamer Fatal1ty Pro + Creative Inspire 4400 | Corsair 520HX | ANTEC 1088AMG | APC CS 500VA]

Am patit si eu asa ceva unindu-i unui amic niste partitii acum cativa ani. Am incercat testdisk si alte utilitare de reparat partitii/tabele si nimic nu a mers. Singura varianta a fost sa scanez tot hdd-ul cu GetDataBack si s-au recuperat in proportie de 80% fisierele (poze, filme).
    show version | include ([0-9]*)(_\1)+

Elektromodulator eXpander's Avatar

Quote Originally Posted by V0rt3x View Post
    Pe mine m-a ajutat file scavenger intr-o situatie asemanatoare.
    E posibil totusi ca in unele cazuri sa nu iti recunoasca numele fisierelor, si atunci nu te ajuta prea mult
    Subscriu, si eu am avut rezultate bune cu File Scavenger.

Poti incerca eventual cu softurile incluse in Hiren la pagina "Recovery" pentru recuperarea intregii partitii.

Ultima versiune existenta pe Demonoid este Hiren 9.9.

Bafta!

Trebuie sa iti dau o veste cam proasta: problema pe care o ai tu, este cam greu de reparat, mai ales ca PM-ul ala ti-a facut un mambo-jumbo din datele de pe partitii. Ai o sansa sa iti recuperezi datele de pe HDD daca pana acum ai lucrat numai in modul read-only cu programele testate. Daca vreunul din "programele", ti-a scris fie si numai cativa kilo intr-un temp, rata de recuperare poate sa scada forte mult.
    Sunt absolut uimit de cat curaj ai avut, sa faci o operatiune asa coplexa, si grad mare de risc, in lipsa unui backup! Revenind .. in cel mai fericit caz, daca partitiile au fost de acelasi tip (fat, ntfs .. ) si aceiasi dimensiune a clusterului, cu un soft adecvat, si vreo 48 de ore de munca, ai sanse sa iti recuperezi datele. V-a dura atat de mult pentru ca cei 320GB v-or trebui scanati bit cu bit , si refacuta intreaga structura de directoare si fisiere. Sincer nu stiu daca o sa reusesti cu programe gen GetData sau File Scavenger, iti trebuie ceva mai de calibru: DFSee (daca esti incepator, nu iti recomand ca iti prinzi urechile in el), Ontrack EasyRecovery, Tiramisu Desktop Bundle (sub DOS), R-Studio, sau orice program care stie de acces RAW si reconstructie a fisierelor.
    Cu orice program ai lucra, sa iti pregatesti un HDD de lucru, pentru temporare si in final date de recuperat, si o solutie de racire pentru HDD in lucru cel de pe care recuperezi datele, fiind vorba de multe operatiuni intense de citire, se va incalzii mai mult decat de obicei. Bafta! Daca mai ai si intrebari, go ahead, dont be shy!

Member DeathRO's Avatar

Am mai facut chestia asta de o gramada de ori la alte persoane si niciodata nu s`a intamplat nimic, de asta nu m`am agitat sa mut fisierele pe alta partitie inainte in dfsee chiar imi prind urechile nu stiu cum sa schimb la mode sa apara ntfs in loc de fdisk, am sa incerc easyrecovery, nu stiu daca a scris sau nu ceva vreunu din programele, cert e ca acum hardul are o singura partitie.

LE am schimbat NTFS, pot sa`l folosesc din windows sau trebuie neaparat sa intru in dos, imi arata la timp estimat ~5 ore.
    Last edited by DeathRO; 25-06-2009 at 17:02.

eu iti recomand sa-l folosesti din dos.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)