Warning: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Ninja plus rev. B vs ocz vendetta 2
Results 1 to 17 of 17

Thread: Ninja plus rev. B vs ocz vendetta 2

  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    bucuresti dr taberei
    Posts
    421

    Default Ninja plus rev. B vs ocz vendetta 2

    Buna ziua.

    Incep prin a descrie doua coolere pe care sunt sigur ca toate lumea le stie, poate cel din urma nu a fost atat de popularizat ori dpdv pret, ori ca si concept sau firma producatoare.

    Ninja rev B este un cooler destinat low rpm sau fanless, cu dimensiuni mari, cu o finisare buna-foarte buna, cu o baza buna, cu o distanta intre lamele mari tocmai adaptat pt fanless, cu posibiliatea de prindere a doua ventilatoare.
    Din testele facute de mine, rezulta ca nu reaactioneaza cu foarte mult la motarea a doua ventilatoare puternice.... dar oricum nu m-a interesat acest aspect.

    Ocz vendetta 2 este un cooler destinat folosirii cu un sigur ventilator, cu o prindere de tip push-pins care dupa parearea mea face suficienta presiune, cu o baza bine finisata, avand o modaliteat cretina de prinderea ventilatorului, cu niste "T" din cauciuc pentru amortizarea vibratiilior care aduc numai nervi....

    Testele pe acre le-am facut au fost pe un E8400 la 2 frecvente 3ghz si respectiv 4ghz, cu o teniune de alimentare de 1.26(setata automat de bios) si 1.31V pt 4ghz. am luat cele mai mici respectiv cele mai mari temperaturi. Toate masuratorile au fost facute cu Real temp 3.0 cu tjmax setat 95C(by default). procesor a fost stresat cu orthos, masuratorile fiind preluate dupa 10 min de stat in full respectiv idle.

    Temperatura mediului ambiant 27C


    Cu ninja, pe el fiind instalt un ventilator de 1300 rpm
    -la 3ghz ---idle 26-25C pe core-uri
    full 45-43
    -4ghz ---idle 29-28
    full 60-58


    Cu ocz vendetta 2, ventilator original 1500 rpm
    -3ghz ---idle 22-23
    full 37-38
    -4ghz ---idle 24-25
    full 52-50

    Am ramas foarte placut impresionat, si ninja-nul ori va pleca catre cineva, ori va fii pus in fosta configuratie in mod fanless
    Eu am achizitionat la second-hand ninja-ul si ocz-ul pe cel din urma am dat 100 ron, si nu-mi pare rau de nici un leu, deoerece accesul la sloturile ram este mult mai facil. Poate am gresit rubrica dedicata acestui thread, dar se mai intampla.

    Astept sfaturi si opinii. In leg cu facutul unor grafice nu prea m-am prins eu cum se fac in excel dar promit ca invat si voi rectifica.....

    mai jos poze cu prinderile de la ocz, cu baza acestuia si respectiv o poza din profil a coolerului. pozele nu sunt facute de mine, sunt luate de pe un site de teste
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	16.jpg 
Views:	240 
Size:	41.3 KB 
ID:	41755   Click image for larger version. 

Name:	9.jpg 
Views:	255 
Size:	58.7 KB 
ID:	41756   Click image for larger version. 

Name:	13.jpg 
Views:	259 
Size:	59.0 KB 
ID:	41757  

  2. #2
    Ninja Cat!
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    223

    Default

    Schimba prinderea la ambele coolere cu bolt-thru.
    Intel E7300 - Palit 8800GS 384/192 - Gigabyte EP43-DS3LR - Mushkin 996580 (1100+ mhz) - Seasonic 500ET - Lancool K7B@2xGentle Typhoon - WD 320AAKS @ Tuniq Sanctum - Lian Li Fan Controller -

    Not rly silent..

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    bucuresti dr taberei
    Posts
    421

    Default

    la ninja avea, dar la vendetta nu cred ca o voi schimba pentru ca face suficienta presiune, si pt o demontare mai usorara o sa las prinderea asa

  4. #4
    Elektromodulator eXpander's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bistrita
    Posts
    544

    Default Grafice

    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	raresvintea.jpg 
Views:	495 
Size:	49.4 KB 
ID:	41758   Click image for larger version. 

Name:	raresvintea2.jpg 
Views:	191 
Size:	140.4 KB 
ID:	41759  

  5. #5
    Super Moderator Dragos Saraolu's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    3,467

    Default

    Chestia asta Temperatura mediului ambiant 27C si asta -3ghz ---idle 22-23C sau -4ghz ---idle 24-25 la Vendetta este imposibila termodinamic, nu ai cum sa scazi temperatura procesorului sub cea a mediului ambiant, erori de masurare a temperaturii sa zicem ca poti avea de ~ un grad. Deci ai gresit ceva la teste.
    i7 920, Zalman CNPS10X Flex, DFI LP DK X58, 3x1024 Corsair 1333 MHz, EVGA GTX560 Ti FTW 1024 MB, Hitachi 40/120/320/500 GB, Recom PWS-EVO-BW, Sirtec 500W old style, HP P275 21"

  6. #6

    Default

    Un +10 la temperaturile alea e mai aproape de realitate. Nu stiu cum ai masurat temperaturile, si nici nu ai precizat. Daca te-ai bazat pe DTS .. eroarea este explicabila. Daca ai folosit o sonda de temperatura, si ai obtinut rezultatele alea, inseamna ca ai gresit la "metodologie".
    Le: foloseste un degetometru, la temperaturile alea ar trebui sa te friga cand pui degetzelul pe heatpipe- uri
    Last edited by himself; 29-06-2009 at 14:28.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    bucuresti dr taberei
    Posts
    421

    Default

    tj max-ul setat de real temp by default este 95C... daca maresc la 100C ma aproprii de temp mai normale.... daca maresc la 105 si mai normale, chiar spre ingrijoratoare

    cat este tj max-ul la seria E8x00?

    oricum o imbunatatire se vde, ramanand acelasi soft acelasi proc, aceeasi placa....
    Last edited by raresvintea; 29-06-2009 at 14:42.

  8. #8

    Default

    Rares cu tot respectul pentru munca ta daca exista vre-un cooler (on air) pe lumea asta care scade teperatura procesorului SUB cea a mediului ambiant eu il mananc heatpipe cu heatpipe.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    bucuresti dr taberei
    Posts
    421

    Default

    clar ca este o aberatie, mai degraba setand tj maxul la 100 sau 105 atunci

    la tj max setat la 100C in dle este 30-29 si in full 57-55
    astea la 4ghz... ca mi-e lene sa fac teste si la 3ghz...
    procul este revizia E0, dar totul conteaza de acel tj max.....

    LE: citit, verificat, setat.... tj-max este de 100C.... acuma in full 55-54... parca ar fii coolerul stock la frecvenete stock... sunt foarte multumit. daca as mai gasi unul as mai lua
    Last edited by raresvintea; 29-06-2009 at 16:58.

  10. #10
    Cunning linguist dev's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    601

    Default

    Testul tau demostreaza un singur lucru: la TDP mic diferenta intre un HDT cu vent puternic si un heatsink normal cu vent silent nu exista.

    Mareste voltajul pe la 1.5-1.55v si ai sa vezi niste chestii interesante. Si mai ales foloseste acelasi ventilator pe ambele.
    Equally cursed and blessed

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    bucuresti dr taberei
    Posts
    421

    Default

    diferenta de rpm este max 250 rpm. cu softul placii de baza o sa modific si o sa il pun ca si ventilatorul de ninja carea avea acelasi design.

    exista o diferenta notabila! de aproape 7C..... si se simte!

    nu inteleg de ce trebuie facute teste, ma refer la testele facute la hight tdp..... toata lumea are i7 la 4ghz?? nu cred asta......

    nu vreau sa dau in alte chestii dar si aceasta tehnlogie are lucrurile ei bune...... nu eperfecta dar ii ok
    Last edited by raresvintea; 29-06-2009 at 17:40.

  12. #12
    Cunning linguist dev's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    601

    Default

    Pune ventilatorul de pe ocz pe ninja ca sa fie treaba in regula. Chiar daca ti se par tie la fel diferentele chiar si la aceeasi turatie pot fi si de 2-3 grade.
    Equally cursed and blessed

  13. #13
    Duck Dodgers CQSTELUSH's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    دبيّ
    Posts
    892

    Default

    Mai e o chestie... mulţi dintre voi vreţi ca testul să fie făcut cu aceeaşi pastă şi acelaşi cooler însă când îl cumperi, el nu vine aşa. Testezi nu neapărat puterea lui de disipare cât rezultatul final. Eu aşa fac, nu ar fi corect faţă de cititorii care vor să cumpere un cooler (nu 20, ca să le combine). Bineînţeles, pe lângă asta, se poate compara şi folosind acelaşi set-up, pentru cei pasionaţi şi curioşi...
    I would spread the cloths under your feet:
    But I, being poor, have only my dreams;
    I have spread my dreams under your feet;
    Tread softly because you tread upon my dreams.

  14. #14
    Cunning linguist dev's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    601

    Default

    Eu ma refeream mai mult la zgomot. Fiindca asta e pina la urma compromisul cel mai mare.
    Equally cursed and blessed

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    bucuresti dr taberei
    Posts
    421

    Default

    am reusit ca prin soft sa setez aceeasi viteza si la ventilatorul de la ocz... concluzie 1C mai mult!

    pasta folosita pt cele doua teste este coolink.

    de acuma dupa mine dam in polemici, etc chestii care deja ar influenta rezultatul mult prea putin... oricum cine vrea sa cumpere ocz, sa se gandeasca de doua ori la prinderea ventilarolui care numai practica nu este, probabil o sa adaptez ceva pe elastice sau pe niste sarme cumparate, de la un zerotherm etc....

  16. #16
    Cunning linguist dev's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    601

    Default

    OCZ-ul costa vreo 170-180 ron. Foarte mult in conditiile in care e doar un Xigmatek S1283 rebranduit. Iar la banii aia gasesti Z600 sau Mugen 2 care sunt in alta clasa.
    Equally cursed and blessed

  17. #17
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    bucuresti dr taberei
    Posts
    421

    Default

    am dat 100 ron pe el, second hand! e doar o tabla...daca era sa il iau de nou nici nu ma gandeam.... direct thermalright ultra 120. era logic ca nu o sa dau pe el 170, cand cu inca 50 ron luam thermalright-ul

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Vand Scythe Ninja Plus Rev. B
    By High Octane in forum Closed
    Replies: 7
    Last Post: 11-06-2009, 21:21
  2. Vand Scythe Ninja Plus rev. B
    By Drunk in forum Closed
    Replies: 5
    Last Post: 01-04-2009, 17:19
  3. OCZ Vendetta 2
    By DjDaLiu in forum Crazy Cooling
    Replies: 23
    Last Post: 08-09-2008, 17:49
  4. Replies: 14
    Last Post: 15-08-2007, 07:06
  5. Replies: 7
    Last Post: 14-04-2006, 21:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •