Results 1 to 4 of 4

Thread: 12v-220v

  1. #1

    Default 12v-220v

    sal all! as dorii si eu 1 inverter/converter sau cum so mai numi in lb romana,de la 12V - la 220V . pt a putea folosii 1 aspirator de casa si o bormasina ,si ce so mai ivi pe parcurs!Pe aspirator scrie 1400w ,asta presupun k e puterea lui ,nicidecum consumul ,iar cat despre bormasina, sa zicem 600W ~2A,deci ce,si de unde gasesc mai ieftin si de calitate?!?
    Ms. si scuze daca am postat gresit!

  2. #2

    Default

    Invertor care sa-ti tina 1400W cu greu cred ca o sa gasesti si o sa fie ceva gigantic cu racire activa. Invertoarele obisnuite din comert tin 100-150W.
    show version | include ([0-9]*)(_\1)+

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    bucuresti dr taberei
    Posts
    421

    Default

    gasesti puteri foarte mari, mai greu dar gasesti.

    PROBLEMA: daca respectivul aparat are nevoie de sinusoida perfecta, ca altfel il arzi, si un inverter care sa scoata perfect costa o groaza de bani, si trebuie sa vezi daca acumulatorul poate sa duca atata consum(10A) si un regim atat de puternic, ma refer la descarcare.

    trebuie sa te gandesti la niste racorduri, in cazul in care il folosesti in masina groase de cel putin 10mm la + si la fel si la -. vezi de unde iei -, sa cureti bine puntru minus

    dar repet, problema cea mai mare daca invertorul scoate sinusoida pura, si mai ales daca respectivii consumatori au nevoie. si alta chestie, daca invertorul poate sa duca niste socuri destul de marisoare, si trebuie sa te gandesti ca o bormasina(cred) poate consuma si mai mult daca burgiul se blocheaza, e mult incetinit etc.... trebuie facuta o analiza corecta a necesitatilor de putere, si daca are rost. daca vrei doar sa lucrezi ceva la masina mai degraba cumperi 50m de cablu de 2.5mm nu mai subtire(ai pierdere pe distanta mare) si iti rezolvi problema. eu de ex ca sa dau cu aspiratorul in masina(aspiratorul din casa-1300W) am luat cablu de retea bun, o cupla si un stecher bune, si pot sa dau cu aspiratorul in continuu, la max, fara ca sa se incinga cablul(40-50m tot sunt). dar merita...

    eu am legat in paralel 2 perechi de fire(4 fire) pe faza si tot 2 perechi pe nul. si am iesit bine si ieftin. un iverto poate sa te coste si 400 lei, intradevar ai mobilitate, dar costurile parca nu se justifica.....

    P.S eu stau la etajul 3 si in fata blocului mai este o gradina de 20m lungine. si rola ar ajunge sa lasi cablul si prin gradina etc.... gandestte si analizeaza.

    puterea scrisa pe asprirator este cea consumata, nu cred ca este cea utila(de aspirare) si vezi ca bormasina mananca 600W/220V=2.7A, nu 2A
    Last edited by raresvintea; 01-07-2009 at 14:32.

  4. #4

    Default

    Am gasit ceva de 1000W pe str. maica domnului,la mag Conex ,dar din pacate pretul lasa de dorit 800ron ,iar la alt mag ceva tot de 1000w dar mai mic k dimensiune,260ron, ma gandeam k poate gasesc pe net ceva similar sau accelasi model cu cel de 8mil ,dar mai ieftin....cat despre cablu din pacate pica!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Vand sursa Vantec iON2 350W, 20A pe linia de 12V
    By pasatoiutd in forum Closed
    Replies: 11
    Last Post: 01-06-2006, 20:29
  2. Sursa Akasa AKP400FG ...12V??
    By swoop in forum Carcase si Surse
    Replies: 2
    Last Post: 07-05-2006, 02:19
  3. Replies: 3
    Last Post: 29-04-2006, 03:14
  4. Sursa buna.
    By Predator in forum Carcase si Surse
    Replies: 91
    Last Post: 20-02-2006, 11:33
  5. +12V intrebare
    By AStateOfMind in forum Carcase si Surse
    Replies: 5
    Last Post: 31-01-2005, 12:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •