Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2968
Sfat achizitionare carcasa
Results 1 to 13 of 13

Thread: Sfat achizitionare carcasa

Member Schumy's Avatar

Default Sfat achizitionare carcasa

Am nevoie de un sfat daca se poate.

M-a rugat un prieten sa il ajut in achizitionarea unei carcase in jurul a 200 ron. Nu trebuie sa fie foarte mare dar sa fie bine facuta (ce are acum intra in rezonanta pt ca tabla e foarte proasta)

Ma gandeam la ceva de genu CM Centurion 534 , antec 300 , Aplus cs 188AF.

Daca aveti alte propuneri nu ezitati

Multumesc
    5D&400D|24-70L&85LII|580EXII

I7 920 D0@3.8GHz | Rampage II Extreme | 6Gb Ram @1700Mhz 7-8-7-20 | 4850 @ 740MhzGPU & 2280MEM | Cooler Master HAF 932 | Samsung T260

Poti sa iei in calcul si Lian Li PC-K7B.

dus departe

Un vot ptr K7B.
    Intel P31 , Intel E5200 , ATI HD4850 , DDR2 2GB , HDD 640GB , PSU 400 , Antec 300
    Ford Fiesta 1.4 TDCI 68CP Ghia 2007

Super Moderator Dragos Saraolu's Avatar

Pe la 200 lei mai gasesti Nexus Clodius Black sau Akasa Zen, pe la 280 o varianta foarte buna ar fi Enermax ECB701-B (Spider) macar are si sursa buna inclusa.
    Lian Li PC-K7B nu prea este Lian Li decat pe afara, la interior difera mult de modelul clasic, este ca si cum te-ai plimba cu un Mercedes facut in China.
    i7 920, Zalman CNPS10X Flex, DFI LP DK X58, 3x1024 Corsair 1333 MHz, EVGA GTX560 Ti FTW 1024 MB, Hitachi 40/120/320/500 GB, Recom PWS-EVO-BW, Sirtec 500W old style, HP P275 21"

Mama Omida Coco's Avatar

Silentiozitate ceva? Dragos, am avut oroarea sa fac unui prieten un sistem cu Nexus Clodius... e sub Akasa Zen care e la acelasi pret.
    „Decât o viață în virtute, mai bine una în virtualitate” (Valentin Gora)

„Just because your voice reaches halfway around the world doesn't mean you are wiser than when it reached only to the end of the bar.” (Edward R. Murrow)

Super Moderator Dragos Saraolu's Avatar

Orice carcasa decenta cu unul, doua sau trei ventilatoare se poate face silentioasa, eu nu am avut nici o problema cu oricare din cele de mai sus, daca placa de baza iti permite sa controlezi turatiile ventilatoarelor este ok, altfel le pui o rezistenta pe +12V sau le alimentezi la 7V. Diferenta majora intre cele doua este ca una e bazata pe racire buna iar cealalta pe silentiozitate, ambele optiuni intr-o singura carcasa inca nu s-au inventat .
    La fel cum in cazul lui Schumy (ma rog a prietenului lui) nu carcasa este de vina ci restul de componente care produc vibratia, carcasa poate sa fie si foita de ceapa daca nu se prabuseste sub greutatea componentelor este in regula, mai bine gasesti cauza si o inlaturi decat sa anihilezi efectul, sunt convins ca niste banale saibe de carton puse la sursa si hdd-uri ii anuleaza vibratiile sau poate are un ventilator care este descentrat de la uzura. Ori daca panourile laterale vibreaza este suficient sa strangi putin clemele de prindere a acestora. Am destule petarde de carcase la munca si nici una nu vibreaza .
    Last edited by Dragos Saraolu; 15-07-2009 at 00:56.
    i7 920, Zalman CNPS10X Flex, DFI LP DK X58, 3x1024 Corsair 1333 MHz, EVGA GTX560 Ti FTW 1024 MB, Hitachi 40/120/320/500 GB, Recom PWS-EVO-BW, Sirtec 500W old style, HP P275 21"

Puisor Tile's Avatar
    Valenii de Munte (home, Case Fusion workshop, work)

O Akasa Zen se inscrie bine in buget si este exact ce se impune in conditiile date.
    Cu tehnica si dibacie ajungi in fata.
    Manui nibbler-ul cu maiestrie multa cum facea Decebal cu sica in lupta.

Member Schumy's Avatar

Multumesc pentru raspunsuri domnilor.
    Voi incerca pentru inceput varianta propusa de domnul Dragos Saraolu dar cred ca tot la o carcasa noua se va ajunge.
    5D&400D|24-70L&85LII|580EXII

I7 920 D0@3.8GHz | Rampage II Extreme | 6Gb Ram @1700Mhz 7-8-7-20 | 4850 @ 740MhzGPU & 2280MEM | Cooler Master HAF 932 | Samsung T260

Trebuie neaparat sa fie noua? Te poti orienta si catre o carcasa sh. Antec 300 n-as recomanda nimanui care tinde spre o carcasa care sa nu aiba (prea multe) vibratii si rezonante. Tabla este f subtire si vibreaza, venturile sunt zgomotoase(cel putin pt gusturile mele).are si unele avantaje cum ar fi..sursa situata jos,deci aer rece pt aceasta, si (chipurile) un wm mai eficient, racire mai buna pt cpu, racire mai buna pt hdd o data pt ca poti monta(si trebuie neaparat) 2 venturi in fata, si doi datorita transferului termic dintre hdd si carcasa(dar asta inseamna mai mult zgomot si vibratii), thumbscrew-uri pt fiecare hdd (btw,pe langa cele 4 thumbscrew-uri ce tin lateralele si inca 4 pt venturile frontale, mai are 24 de thumbscreuri pt cele maxim 6 hdd-uri cat incap in ea). Eu am cumparat una sapt trecuta luni sau marti iar joi era revanduta, nu m-a impresionat cu absolut nimic. Ca si solutie anti-vibratii, poti merge sa cauti in magazinele de bricolaj, linoleum autoadeziv(stiu,suna aiurea..si eu am strambat din nas cand am auzit,dar rezultatul e uimitor.se prezinta la pachet de 10foi 30*30cm. Eu n-am gasit in bucale decat la Mr. Bricolaje).O alta solutie ar fi chederul autoadeziv(din cauciuc alb..negru,maro,etc..) fixat pe decupajul sursei, si pe toate laturile panourilor ce intra in contact cu carcasa(nu tot chedetul,ci doar partea cu adezivul..restul se inlatura). Pana la urma, o carcasa cumperi cand cealalta nu-si mai face treaba eficient(o vorba inteleapta citita p-aici )
    Last edited by Tile; 02-09-2009 at 17:26.

Adminisrtator dios's Avatar

Nu miroase urat linoleumul ala?
    Aficionado

Aficionado

Erou in devenire! DiaboRO's Avatar

Quote Originally Posted by alextudor View Post
    Trebuie neaparat sa fie noua? Te poti orienta si catre o carcasa sh. Antec 300 n-as recomanda nimanui care tinde spre o carcasa care sa nu aiba (prea multe) vibratii si rezonante. Tabla este f subtire si vibreaza, venturile sunt zgomotoase(cel putin pt gusturile mele).are si unele avantaje cum ar fi..sursa situata jos,deci aer rece pt aceasta, si (chipurile) un wm mai eficient, racire mai buna pt cpu, racire mai buna pt hdd o data pt ca poti monta(si trebuie neaparat) 2 venturi in fata, si doi datorita transferului termic dintre hdd si carcasa(dar asta inseamna mai mult zgomot si vibratii), thumbscrew-uri pt fiecare hdd (btw,pe langa cele 4 thumbscrew-uri ce tin lateralele si inca 4 pt venturile frontale, mai are 24 de thumbscreuri pt cele maxim 6hhdd-uri cat incap in ea). Eu am cumparat una sapt trecuta luni sau marti iar joi era revanduta,nu m-a impresionat cu absolut nimic. Ca si solutie anti-vibratii, poti merge sa cauti in magazinele de bricolaj, linoleum autoadeziv(stiu,suna aiurea..si eu am strambat din nas cand am auzit,dar rezultatul e uimitor.se prezinta la pachet de 10foi 30*30cm. Eu n-am gasit in bucale decat la Mr. Bricolaje).O alta solutie ar fi chederul autoadeziv(din cauciuc alb..negru,maro,etc..) fixat pe decupajul sursei, si pe toate laturile panourilor ce intra in contact cu carcasa(nu tot chedetul,ci doar partea cu adezivul..restul se inlatura). Pana la urma, o carcasa cumperi cand cealalta nu-si mai face treaba eficient(o vorba inteleapta citita p-aici )
    Sigur era Antec 300? Nu recunosc nimic din ce spui tu acolo

Quote Originally Posted by DiaboRO View Post
    Sigur era Antec 300? Nu recunosc nimic din ce spui tu acolo
    Cu intarziere..dar Hmda!sigur era Antec 300.Funny totusi intrebarea...Bafta.

Puisor Tile's Avatar
    Valenii de Munte (home, Case Fusion workshop, work)

Adevarul este ca Antec 300 nu m-a impresionat. Carcasele pe care le-am mentionat in ghid sunt singurele care intr-adevar merita a fi considerate atunci cand cineva doreste o carcasa buna.
    Cu tehnica si dibacie ajungi in fata.
    Manui nibbler-ul cu maiestrie multa cum facea Decebal cu sica in lupta.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)