Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Un mod banal
Results 1 to 25 of 25

Thread: Un mod banal

Registered User

Default Un mod banal

Default un mod banal
    M-am apucat si eu ca tot omul care a dat peste un pic de timp liber de un mic mod. Carcasa veche, un P180b, nu ma mai satisfacea, drept pentru care am ales s-o schimb cu un Lian Li A70B. Acum, deh, vreau sa-mi fac un pic de cap cu ea, s-o fac a mea cu totul .
    In teorie planul de bataie suna cam asa :
    1. Vopsit interior negru mat ( foarte la moda se pare, insa cu adevarat ceva care da un aspect total schimbat sistemului)
    2. Schimbat toate cele 6 ventilatoare cu care vine carcasa cu unele mai silentioase. M-am hotarat la Scythe Slipsteam de 800 rpm, care, in mod teoretic cel putin, ar trebui sa fie atat silentioase cat si suficiente pentru a asigura o racire corecta sistemului. Odata cu schimbarea ventilatoarelor, pentu a iesi din banalitatea negru-negru, am decis sa le vopsesc in portocaliu.
    3. Schimbarea racirii standard a placii video cu un Accelero Extreme 280, la fel cu ventilatoarele, dar si cu placa de aluminiu ce vine pe spatele placii, vopsite portocaliu fluorescent.
    4. Decuparea unor mici gauri in panoul placii de baza, pentru a putea face un cable management un pic mai curat.
    5. Schimbarea ventilatorului de la sursa ( un sirtec de 700w) cu un Scythe de 140mm 500 rpm.
    6. Montarea de rotite Lian Li pe carcasa, pentru a putea misca mai usor starvul, ca tare e mare
    7. Vopsirea cablurilor de la sursa, a celor s-ata si eventual a celor de la conectorii carcasei in acelasi portocaliu fluorescent.
    Last edited by sil3nt; 26-09-2009 at 23:52.

Registered User

Si am inceput joaca, am demontat carcasa cu totul, momente in care, deh, ca peizanul, m-am mirat de ce bine sunt facute carcasele Lian Li ( e prima mea carcasa facuta de ei, cred ca nu si ultima). Am pregatit cat am putut de bine suprafetele pentru vopsit, smirghel , diluant, primer auto, apoi vopsea neagra. Am incercat sa respect cat mai bine ceea ce citisem pe acilea si pe aiurea, astfel incat paint jobul a iesit char ok, cu ceva mici scurgeri, insa insignifiante, in locuri care nu sunt nici macar vizibile. A fost o groaza de munca, din cauza marimii carcasei si a multimii de componente din interior. In plus, chiar am vrut sa-mi iasa cum trebe, asa ca am pigulit-o cum am putut mai bine.
    Ceva poze, scuzati calitatea, sunt facute cu un Iphone, nu am avut acces la altceva din pacate :
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	IMG_0051.JPG 
Views:	258 
Size:	763.4 KB 
ID:	43104   Click image for larger version. 

Name:	IMG_0057.JPG 
Views:	213 
Size:	744.3 KB 
ID:	43105   Click image for larger version. 

Name:	IMG_0063.JPG 
Views:	201 
Size:	780.4 KB 
ID:	43106   Click image for larger version. 

Name:	IMG_0062.JPG 
Views:	253 
Size:	693.4 KB 
ID:	43107   Click image for larger version. 

Name:	IMG_0054.JPG 
Views:	206 
Size:	661.9 KB 
ID:	43108  
    Last edited by sil3nt; 27-09-2009 at 23:11.

Registered User

Urmatorul pas a fost si cel mai penal de pana acum, mi-a mancat o groaza de timp. A trebuit sa fac ceva ce n-am mai facut inca, si anume sa desfac palale ventilatoarelor de pe rotor, si sa le trag si pe ele pe sfoara. Cu ajutorul unor forumisti amabili am aflat cum pot face asta, drept pentru care am purces la desfacutul venturilor. Am avut ceva mici probleme la inceput, deoarece nu am avut nicio scula capabila sa ma ajute sa scot sigurantele, salvarea venind de la cocoana mea, care mi-a imprumutat un device foarte interesant, cu care ea in mod obinuit isi curata pielitele de la unghii. La momentul oportun o sa apara in poza, cand voi face un line up a uneltelor folosite. Am vopsit cu aceeasi culoare turbata si tablitele de la sloturile PCi si dracovenia ce va acoperi placa video. Cert este ca intr-un final glorios, lucrurile au ajuns cam asa ( inclusiv gaurile date pt wire management) :

Name:	IMG_0060.JPG 
Views:	227 
Size:	823.6 KB 
ID:	43109   Click image for larger version. 

Name:	IMG_0064.JPG 
Views:	224 
Size:	702.7 KB 
ID:	43110   Click image for larger version. 

Name:	IMG_0069.JPG 
Views:	272 
Size:	734.4 KB 
ID:	43111   Click image for larger version. 

Name:	IMG_0070.JPG 
Views:	220 
Size:	686.0 KB 
ID:	43112   Click image for larger version. 

Name:	IMG_0052.jpg 
Views:	193 
Size:	435.3 KB 
ID:	43113  
    Last edited by sil3nt; 27-09-2009 at 23:14.

Registered User

Cum timingul meu impecabil a facut ca toate astea sa fie gata ieri si astazi, maine, duminica fiind, au toate timp sa se raceasca si sa se usuce coerent.
    Insa cum nu se putea ca seara sa se termine bine, am intampinat o problema pe care sper s-o rezolv cumva, cu ajutorul vostru. Nu reusesc sa scot venturile de pe acel Accelero Extreme de care povesteam in primul post. Nu au, cel putin nu vad eu, niciun sistem prin care sa le pot scoate de la locul lor. In momentul asta am ca si varianta, desi mi-e groaza sa ma gandesc la ce munca de 2 lei are sa fie, sa acopar bine totul si sa vopsesc venturile asa, cum sunt ele pozitionate. Atasez o poza de pe net a draciei. Intre timp mai caut solutia salvatoare...
    Oricum, luni am sa ma apuc sa recompun carcasa si marti imi va ajunge o noua comanda, ce include rotitele, un fan controller intern Cooler Master ( nu ma intereseaza decat sa alimentez fanurile cu el, nu sa le si controlez turatia), un kit de sleeving alb ce va fi vopsit dupa instalare ( vreau sa fac doar cablurile s-ata si ce se va mai vedea si nu e deja sleeved). Pana una alta problema majora este cea a lui accelero. Si mai am o dilema legta de fereastra laterala, i-as face una insa nu prea am scule si nici plexi, iar la mine in provincie e mai greu de gasit. Poate am sa apelez totusi la cineva mai in mana decat mine... sau imi iau eu inima in dinti, ramane de vazut.
    Va tin la curent , bafta.

Name:	Arctic_Cooling_Accelero_Xtreme_GTX280_01_dh_Fx57.jpg 
Views:	151 
Size:	160.5 KB 
ID:	43114  
    Last edited by sil3nt; 26-09-2009 at 23:47.

imi place culoarea
    astept sa vad ce-ti iese

cineva a pus pe un radiator masiv ventilatoare aftermarket fara cadru
    pensionar...ciocu' mic
    COSMOTE: 0765485461

Hai ca nu e chiar asa banal mod-ul , ai putea sa-i schimbi titlul Din cate vad , o sa iasa super , felicitari. Mai "bibileste" putin Accelero ala , ca trebuie sa se desfaca cumva...

Puisor Tile's Avatar
    Valenii de Munte (home, Case Fusion workshop, work)

Pana acum calitatea executiei este excelenta. Plexiglass gasesti la magazinele Praktiker. Pentru window mod eu te sfatuiesc sa faci un efort si sa iei un nibbler - il gasesti la Vitacom (poate fi comandat). Acesta te va scuti de multe probleme cu metalwork-ul.
    Cu tehnica si dibacie ajungi in fata.
    Manui nibbler-ul cu maiestrie multa cum facea Decebal cu sica in lupta.

Registered User

Interesant proiectul. Uite aici un review al cooler-ului iar in poze se vede că ventilatoarele (impreună cu suportul de plastic) sunt prinse cu cleme de heatsink. Sunt sigur ca dacă poți să îl scoți (suportul) vei găsi siguranțele ventilatoarelor.

PS Mult succes în continuare.

Registered User

Am cautat peste tot si n-am descoperit nimic. Ansamblul de venturi si porcaria care le tine am scos-o repede, insa n-am reusit sa-i dau deloc de cap. Am incercat sa manjesc cu markerul fanurile, niciun rezultat notabil, posibil si din cauza ca n-am gasit marker de calitate pe niciunde. Mi-am luat inima in dinti si am inceput sa infasor cu banda adeziva nenorocirea, si apoi la vopsirea peste... Mi-a luat jumatate de zi, insa a meritat, sper eu . Cu ocazia asta am vopsit si motul hetsinkurilor de la rami. Dureros ftw!

Name:	IMG_0078.JPG 
Views:	202 
Size:	726.6 KB 
ID:	43125   Click image for larger version. 

Name:	IMG_0084.JPG 
Views:	257 
Size:	696.2 KB 
ID:	43126   Click image for larger version. 

Name:	IMG_0085.JPG 
Views:	185 
Size:	686.7 KB 
ID:	43127   Click image for larger version. 

Name:	IMG_0076.JPG 
Views:	201 
Size:	827.3 KB 
ID:	43128  

Registered User

Revin cu ceva tragic > Placa mea video este un Gainward GTX 275. Evident trebuiau sa existe complicatii, placa neavand design standard Nvidia. Asa ca a fost nevoie de mici modificari, in special la heatsinkuri. Placa cea mai mare dintre ele a trebuit bucatelita in vreo 7 parti mai mici, daca mai tin bine minte, pentru a putea acoperi corect tot ce trebuia racit. Investitia de 700 mii intr-o mini freza ( sa nu-i zic Dremel ) de la "rusi", se pare ca a meritat . Totodata, pe langa imparteala placii de aluminiu, heatsinkul a trebuit corectat si el, am taiat cu forfecuta de unghii a cocoanei cate o bucatica din ultimii 3 fini ai acestuia, pentru a-i face loc sa incapa peste modulul de s-video out.
    La final, catelul alor mei ( draciile le prestez la ai mei in curte, la mine in balcon e periculos, ultima data era sa dau coltul din cauza vopsitului), a decis sa miroasa un ziar pe care vopsisem eu.
    Maine imi mai vin niscavai componente, voi mai face cate ceva si cand voi mai avea noutati mai postez.

Name:	IMG_0074.jpg 
Views:	230 
Size:	627.3 KB 
ID:	43129   Click image for larger version. 

Name:	03_ac_acc_big1.jpg 
Views:	174 
Size:	221.7 KB 
ID:	43130   Click image for larger version. 

Name:	IMG_0072.JPG 
Views:	181 
Size:	816.5 KB 
ID:	43131   Click image for larger version. 

Name:	IMG_0071.JPG 
Views:	235 
Size:	1.02 MB 
ID:	43132   Click image for larger version. 

Name:	IMG_0081.JPG 
Views:	208 
Size:	658.8 KB 
ID:	43133  

pacat ca n-ai o placa cu PCB negru
    pensionar...ciocu' mic

Registered User

Ehe, mergea la fix . Oricum mobo este un gigibyte, care e albastru, deci oricum as da-o nu e bine. Momentan sunt in teste cu privire la wire management. Mai am se pare de facut ceva achizitii, cablurile de alimentare pentru placa video fiind prea scurte, trebuie sa-mi iau un prelungitor pentru ele.
    Ca mic update, mi-au venit rotile si fan controllerul. Iese destul de bine, controllerul l-am lipit pe tavanul carcasei si firelele de la venturi le-am innegrit cu banda neagra si le-am tras cat am putut de ascunse. Din nefericire, desi am comandat niscavai kituri de sleeving negre, am fost servit cu unele argintii, pe care trebuie acum sa le schimb, asa ca nu am mai facut niciun progres cu cablurile s-ata pe care le vroiam vopsite. Am decis sa mai aman un pic si vopsirea cablurilor de la sursa, nu de alta, dar sa nu stau de 10 ori sa le scot. Mai ales ca trebuie sa-mi iau si un cablu s-ata lung, pentru a putea lega dvd-ul pe care l-am montat sus de tot.
    Controllerul este asta , si vine prins sus cu arici. Rotitele clar dau bine si fac magaoaia mai usor de miscat ( desi e muult mai usor decat vechiul Antec).
    Saptamana viitoare imi iau inima in dinti s-mi voi taia fereastra, sper ca in weekend sa ajung la magazin sa cumpar plexi.
    In principiu trebuie sa mai fac :
    1. Cumparat cabluri de prelungire pt alimentarile placii video;
    2. Cumparat cablu s-ata lung;
    3. Cumparat plexi si facut fereastra;
    4. Vopsit cabluri sursa si cele s-ata, precum si backplate-ul de la placa de baza;
    Cu astea ma voi potoli, pentru ca investitia se ridica pana acum undeva spre 11 milioane, si prefer sa investesc banii in altceva ( mai am nevoie de ceva spatiu de stocare, ma bate gandul si la un ssd, si, cel mai important, sa schimb platforma).

Revin, bafta

Name:	IMG_0094.JPG 
Views:	319 
Size:	610.5 KB 
ID:	43178   Click image for larger version. 

Name:	IMG_0088.JPG 
Views:	244 
Size:	630.2 KB 
ID:	43179   Click image for larger version. 

Name:	IMG_0092.JPG 
Views:	302 
Size:	747.5 KB 
ID:	43180  

Super Moderator Dragos Saraolu's Avatar

Renunta la scotchul negru si foloseste niste tub negru pentru a imbraca cablurile de la ventilatoare, se gaseste la magazinele de pe Maica Domnului iar pinii se scot din mufa cu un simplu ac, exista o ureche pe care trebuie sa apesi si extragi firul. Este pacat de restul muncii, uite o poza cum le-am imbracat eu (chenarele rosii).
    O idee pentru a "acoperii" placa de baza albastra: poti crea o masca din tabla perforata, cea pentru tuningul de la masini, se gaseste in targul de masini Vitan. Cumperi niste distantieri de 3 cm, ii gasesti tot pe maica Domnului, sunt la fel cu cei de sub placa de baza doar ca mai inalti, cu acestia prinzi placa de baza iar de ei tabla, este ceva munca la decupat tabla in dreptul placii video, coolerului, memoriilor, mufei de alimentare 24 pini, dar vad ca ai scula necesara.
    Toate astea nu te costa decat vreo 60-70 lei dar vor imbunatatii aspectul mult.

Name:	PIC_0024 cabluri.JPG 
Views:	286 
Size:	263.6 KB 
ID:	43181  
    Last edited by Dragos Saraolu; 01-10-2009 at 05:39.
    i7 920, Zalman CNPS10X Flex, DFI LP DK X58, 3x1024 Corsair 1333 MHz, EVGA GTX560 Ti FTW 1024 MB, Hitachi 40/120/320/500 GB, Recom PWS-EVO-BW, Sirtec 500W old style, HP P275 21"

Registered User

Scotchul negru este pus ca sa nu zgarie partea interioara vopsita, cand fac rost de sleeving crap il voi scoate, ce e pus momentan va disparea si va fi inlocuit cu acel tub, arata super. Nu ma mai agit cu modificari de genul mascat mobo, oricum e un sfat de tinut minte , mercic, pentru ca vreau sa schimb platforma, m-ar interesa un I5 in viitorul foarte apropiat, moment in care-mi voi achizitiona o placa de baza clar neagra, am vazut ca am o groaza de alternative. Inca mai studiez daca merita sa fac un efort sa ma arunc la I7, care-mi face cu ochiul mai ales pentru viitor.
    Tu le-ai acoperit super, insa eu am facut gaurile in placa de baza pentru alimentarea placii de baza si pt cablurile s-ata special in pozitiile pe care le vezi, tocmai pentru ca sa se vada acel portocaliu pe negru, trebuie insa sa fac ceva dupa vopsire si asezarea permanenta, cu gauroiul pe care l-am facut pentru cablul de alimentare atx. Mi se pare prea mare si deranjant la ochi acum ca ma uit la el in pozna.

Moderator Vladutz20's Avatar

Silent uite aici o placa pentru i7 daca tot ai in viitor un upgrade. Bineinteles ca placa de baza se potriveste la perfectie cu ce ai tu acolo http://www.pcmhz.com/noutati-stiri/s...t3eh9-lanparty

Registered User

arata exact cum trebuie, aveti idee de unde o pot cumpara ?

Member

Quote Originally Posted by sil3nt View Post
    arata exact cum trebuie, aveti idee de unde o pot cumpara ?
    Vorbeste cu cei de la ITDirect.ro ! Sunt importatori de DFI-uri.
    DESKTOP
    Zotac H55 miniITX WiFi
    i5 750 @ 3000 MHz stock cooler (150 BCLK)
    Sparkle GTS250 Low Profile 1GB/256biti
    4GB DDR3 A-DATA
    Fujitsu 320GB 2,5" + 1TB Western Digital Green
    Antec Earthwatts 500
    Carcasa... open air

Member

ai grija ca de la it direct, e mai scump daca cumperi direct de la ei, e mai ieftin daca cumperi de la un redistribuitor. treaba obs la multe produce

Cu o DFI (sau cu o alta placa asortata) ii vei imbunatati mult aspectul. In ceea ce priveste gaura de la alimentarea placii de baza , daca o sa faci sleeving individual pe cablurile 24 pini s-ar putea sa te ajute , n-o sa arate rau. Nu ar strica si insertii de de sleeving orange printre cel negru (o idee).
    Eu as fi facut suruburile negre la sloturile PCI..
    PS : S-a curatat cainele? )

Registered User

Sunt inca intr-o mare dilema in ceea ce priveste platforma pe care sa merg. AMD-ul pe care-l am acum este rezonabil, insa pica mereu in urma Intel in ceea ce fac destul de mult timp pe computer. Mai ales ca de jucat nu ma joc decat din joi in pasti. Asa ca momentan sunt in stand-by, sa iau p55 cu i5 750, sau p55 cu i7 8xx, sau x58...
    Adun idei , pana acum 2 lucruri vreau sa fac : tubuletele de cauciuc pentru fire si vopsitul suruburilor negre. Si coc un window mod mai deosebit. Am sa incerc sa pun si un cheder mic in jurul gaurilor date de mine in tray-ul placii de baza, sper sa mai estompeze efectulde gauroi... Cainele este ok din fericire.

uite aici o solutie pt mascarea gaurilor care arata foarte bine
    nu stiu cat de realizabila e home-made
    http://www.pcper.com/article.php?aid=784&type=expert
    pensionar...ciocu' mic

Member

Quote Originally Posted by raresvintea View Post
    ai grija ca de la it direct, e mai scump daca cumperi direct de la ei, e mai ieftin daca cumperi de la un redistribuitor. treaba obs la multe produce
    Asa este, este mai scump decat la redistribuitori. Insa sa nu uiti avantajele garantiei DIRECTE si nu prin intermediari gen emag, garajul ala care de multe ori o dau in colturi cu garantia.
    DESKTOP
    Zotac H55 miniITX WiFi
    i5 750 @ 3000 MHz stock cooler (150 BCLK)
    Sparkle GTS250 Low Profile 1GB/256biti
    4GB DDR3 A-DATA
    Fujitsu 320GB 2,5" + 1TB Western Digital Green
    Antec Earthwatts 500
    Carcasa... open air

explicatia e simpla pt preturile alea : retail direct bucata cu bucata la consumator sau angro la reselleri
    e mai avantajos pt ei sa vanda pe o factura un portbagaj de marfa decat sa-ti dea tie o memorie
    pensionar...ciocu' mic

Registered User

Mi-am comandat placa recomandata de Vladutz20, e perfecta pentru ceea ce vreau iar pretul este undeva sub 800 ron. Mai nasol este ca dureaza minim 10 zile pana vine. Dar poate tot raul este spre bine, poate mai scade pretul la i7 860 . De miercuri mai dau de un pic de timp si voi face nefacutul, voi taia panoul lateral pentru ferestruica, plus mici modificari de efect. Incerc sa cuget cum sa fac si eu din A70 obsidian

Member C R I S T I's Avatar

Frumos pc, sa-l butonezi cu placere!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)