Results 1 to 4 of 4

Thread: Un senzor prost poate derermina un shutdown "de urgenta" ?

  1. #1
    Registered User
    Join Date
    May 2007
    Posts
    7

    Unhappy Un senzor prost poate derermina un shutdown "de urgenta" ?

    Salut...

    Uite... problema e cam asa: un prieten are un calculator de ceva timp... chiar de pe vremea cand Barton'ul era la putere. Din ce in ce mai des i se restarteaza si intra intr-o bucla a restartului fara sa mai booteze macar... crezand, cel mai probabil, ca arde procesorul :|

    Evident... i-am dat dreptate senzorului si am desfacut frumusel carcasa apoi coolerul si am inlocuit pasta veche de ani de zile cu una noua... Job well done

    Apoi... curios din fire, cold start si intru in BIOS sa vad imbunatatirea: 50 de grade Celsius .

    Prin urmare... acel senzor e putin cam terminat si ma intrebam daca el poate fi cauza inchiderilor repetate citind prost temperatura... cam cu 30 de grade mai mult decat realul :|

    Merci

  2. #2

    Default

    Da-i disable din BIOS senzorului respectiv, si n-ar mai trebui sa se restarteze. Concomitent cu asta, verifica totusi sa nu fi pus prea multa pasta pe procesor, sau verifica daca pasta aplicata de tine este intinsa uniform, astfel incat sa nu se poata forma un gol de aer intre procesor si heatsink. Succes.
    Give a jackass an education and you get a smartass !

  3. #3
    Registered User
    Join Date
    May 2007
    Posts
    7

    Default

    Pot sa ii dau disable senzorului?

    In mod sigur nu e ceva prea explicit... altfel as fi observat chestia asta. Da-mi o sugestie... dupa ce ar trebui sa ma uit?

  4. #4
    Elektromodulator eXpander's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bistrita
    Posts
    544

    Default

    Eu zic ca ceva nu e bine daca ai 50*C dupa remontare si schimbare a pastei... Mai incearca sa verifici cum ai montat, sau cum e amprenta lasata pe baza coolerului.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •