Results 1 to 6 of 6

Thread: Zerotherm FZ120

  1. #1
    Registered User
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    8

    Default Zerotherm FZ120

    Am un intel e8200 pe un abit ip-35 pro intr-o carcasa antec 300(restul nu cred ca mai conteaza) .coolerul stock pana ieri cand mi-a venit FZ120...bun, de montat l-am montat corect pasta termoconductoare a fost AS5 si a fost pusa conform site-ului arctic..acum dupa ce am montat pc la loc zic hai sa vad care sunt temp. Cu coolerul stock in idle avea 42 grade cu acesta am 39 iar in full cu cel stock aveam 53-54 iar cu acesta in jur de 50.....sincer ma asteptam sa nu depaseasca 45 in full mai ales ca procesorul este tinut la frecventa stock...am pus pana pe radiator si pe "talpa" radiatorului si sunt reci....care sa fie problema? Precizez ca aseara am facut ok la 3,5 iar temperaturile au crescut doar cu 2-3 grade maxim(si idle si load), voi care credeti ca ar fii problema?

  2. #2
    Member madhorsefuzzy's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    117

    Default

    Nu e nici o problema: zgomotul e mai mic si in overclock nu se incalzeste la fel de tare fata de cooler-ul stock. Astea sunt avantajele coolerelor aftermarket.

    In plus E8200 in general e foarte rece (am 2).

  3. #3
    Registered User
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    8

    Default

    pai viteza ventilatorului este in jurul valorii de 1800 rpm...iar eu sincer ma asteptam la o scadere mult mai mare fata de un cooler stock....doar 3-4 grade nu mi se pare ca isi face banii.

  4. #4
    Member madhorsefuzzy's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    117

    Default

    Diferenta dintre cele 2 coolere se face la 60-70 de grade nu la 40-50 de grade: ala stock ajunge la 80 de grade pe cand FZ120 doar la 65 si o sa ai 15 grade diferenta.

    Cu cat creste puterea disipata cu atat creste diferenta dintre cele 2 coolere.

  5. #5
    Registered User
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    8

    Default

    Tocmai ce am facut mai devreme un ok la 3,6 ghz si am dat drumu la un intel burn test si dupa vreo 2-3 minute am pus mana pe heat pipe-uri si pe talpa lui si sunt complet reci...poate talpa sa zic ca era putin calduta, aproape insesizabil...posibil sa nu indice temperatura bine programul...app tu la ce frecventa ai ajuns cu acest procesor si la ce voltaj?

  6. #6
    Member sh_ol's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Oradea - Romania
    Posts
    324

    Default

    Frecventele atinse depind de platforma folosita, revizia procesorului etc. Eu de exemplu nu l-am putut duce mai mult de 3.6 ghz pentru ca nu ma lasa memoriile.
    E un procesor foarte rece ( au fost zile cand l-am racit pasiv cu un Zalman de cupru) si suficient chiar la frecventa stoc. Nu stau in benchmarkuri, de obicei ma mai uit la un film, oleaca de net si cate o dota ocazional .
    Sef de sectie la Moara De Vant din deal. ccna din 16 martie '09. ( a 2 a zi dupa 15 martie! )

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Vand Zerotherm Fz120
    By Vladutz20 in forum Closed
    Replies: 6
    Last Post: 27-07-2009, 14:44
  2. Noctua NH-U12P sau Zerotherm Zen FZ120?
    By eRazr in forum Crazy Cooling
    Replies: 44
    Last Post: 04-06-2009, 15:02
  3. TEST: ZEROtherm Zen FZ120 vs. ThermalRight Ultra 120 Extreme
    By matose in forum Articole, Reviews, Teste
    Replies: 60
    Last Post: 14-01-2009, 18:11
  4. Un pic nemultumit de zerotherm fz120
    By rock3ru in forum General Hardware
    Replies: 9
    Last Post: 31-12-2008, 12:08
  5. Zerotherm FZ120 vs Zerotherm NV120
    By minu94 in forum Crazy Cooling
    Replies: 64
    Last Post: 30-11-2008, 18:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •