Results 1 to 6 of 6

Thread: need help./. sursa gembird 450w

Registered User

Default need help./. sursa gembird 450w

salutare.. am nevoie de putin ajutor.. am facut rost de o sursa gembird cica de 450w cu 2 ventilatoare tot felul de cabluri mai putin cel pt placa video in fine.. in pc acum am un antec de 380 w si am o placa video gigabyte 250gts care cere minim 450 de wati.. are rost sa schimb antec ul de 380 w cu gembird ul de 450w? multumesc

Mama Omida Coco's Avatar

Daca e sa ne luam dupa baietii astia, ar trebui sa fie suficienta acea sursa Antec. In schimb, daca racirea placii video este aceasta, iti recomand ca sa ai o carcasa cu un vent de 120 mm pe spate pentru exaust. Iar acel Gembird nu e neaparat mai puternic decat Antec-ul, inclusiv pe rail-ul de 12V care te intereseaza pe tine.
    „Decât o viață în virtute, mai bine una în virtualitate” (Valentin Gora)

„Just because your voice reaches halfway around the world doesn't mean you are wiser than when it reached only to the end of the bar.” (Edward R. Murrow)

Registered User

Default salut :)

chiar aia e placa video .. gigabyte gts250 la 1gb ddr 3.. in fine .. pe site u producatorului spune ca tre sa i asigur macar 450w .. merge bine cu antec u la 380.. anyway fac vreun peste dak schimb antec u cu porcaria aia? adik vreun plus de putere? si inca o intrebare ca m ai pus pe ganduri .. de ce trebuie ventilatorul de 120 mm pe carcasa? nu e suficient asta de pe placa? mentionez ca m am jucat gta 4 detalii foarte mari sau grid cu detaliile la maxim si nu mi a depasit 50 de grade.. anyway am observat ca ventilatorul ei se accelereaza cand o folosesti intens.. msik de raspuns

Mama Omida Coco's Avatar

Default noroc

trec peste greutatea cu care a trebuit sa descifrez messo-pasareasca ta, si mai spun o data ca nu e neaparat mai puternica acel Gembird.

Iar racirea suplimentara este necesara pentru ca acel aer cald degajt de placa video ramane in carcasa, incalzind artificial restul componentelor (banuiala mea e ca ai si cooler stock la procesor). Deci ai nevoie de un ventilator maricel pe spatele carcasei (am zis 120, si 92 de mm sa zicem ca e decent) care sa mai scoata din aerul cald afara.
    „Decât o viață în virtute, mai bine una în virtualitate” (Valentin Gora)

„Just because your voice reaches halfway around the world doesn't mean you are wiser than when it reached only to the end of the bar.” (Edward R. Murrow)

Puisor Tile's Avatar
    Valenii de Munte (home, Case Fusion workshop, work)

Daca vrei sa schimbi sursa actuala cu una mai puternica ai de unde alege: Antec Chieftec, Corsair, Seventeam. Acel Gembird chiar nu imi inspira incredere. Sincer eu l-as pune intr-un sistem P3.
    Cu tehnica si dibacie ajungi in fata.
    Manui nibbler-ul cu maiestrie multa cum facea Decebal cu sica in lupta.

Registered User

mersi coco.. chiar nu sunt amator de "messo pasareasca" dar ai fost haios)
    mersi si tie tile si cred ca am sa ma orientez spre un enermax intr un viitor apropiat..

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)