Results 1 to 8 of 8

Thread: Diverse intrebari legate de deblocarea core-urilor suplimentare la procesoare AMD

Mama Omida Coco's Avatar

Default Diverse intrebari legate de deblocarea core-urilor suplimentare la procesoare AMD

Am zis ca e nevoie de un astfel de thread, daca tot mai apar si alte persoane cu diverse problemutza (precum e cazul meu).

Mai precis, i-am facut unui prieten un sistem relativ ieftin de genul asta, destinat jocurilor in principal. Mentionez ca placa Gigabyte GA-870A-UD3 nu are AAC (ca orice chipset din seria 8xx), dar are o optiune foarte misto in BIOS denumita core unlock (extrem de intuitiva); si odata bifata acea optiune (enable), mai apare una care iti permite sa activezi sau sa dezactivezi unul din core-urile suplimentare activate. Aceasta optiune a fost FOARTE folositoare, pentru ca procul Phenom 2 X2 545 era instabil deblocat in X4, dar EXTREM de stabil deblocat in X3.

Problema e ca vreo 3 soft-uri de monitorizare a temperaturii imi raportau 81 de grade in idle pentru al 3-lea core, desi totul parea foarte stabil (cu AMD Overdrive Stability Test pe toate core-urile si cu Prime 95), in timp ce pentru restul temperaturile nu depaseau 40 de grade. In load temperatura ramanea 80-81 de grade la al treilea core si se apropiau de 50 la celelate 2 core-uri.

Imi pare rau ca nu am screenshot-uri. Daca e nevoie poate o sa pun. Eu insa sunt foarte mirat de ce imi raportau softurile respective (Speedfan, Overdrive, HWMonitor); intrebarea e daca e posibil ca acea temperatura sa fie raportata aiurea de placa de baza, si sa provina de la VRM (care oricum nu e acoperit de vreun radiator), mai ales ca nu pare sa fluctueze idle vs. load. Mentionez si ca voltajul procului a fost in limite normale (1.375 V max).
    „Decât o viață în virtute, mai bine una în virtualitate” (Valentin Gora)

„Just because your voice reaches halfway around the world doesn't mean you are wiser than when it reached only to the end of the bar.” (Edward R. Murrow)

Member

Am vazut cazuri de deblocare a windsoarelor in quad core... E fake sau true? ca am un windsor si placa de baza care are teoretic core unlocker dar nu mi-l arata de nici o culoare in bios... sa fie hidden ceva?
    "Dati-mi un punct de sprijin, si voi rasturna Universul!"
    Galileo Galilei

Mama Omida Coco's Avatar

unde ai vazut?

„Just because your voice reaches halfway around the world doesn't mean you are wiser than when it reached only to the end of the bar.” (Edward R. Murrow)

Member

Deci ca e fake.... Around the internet am vazut undeva, dar de aia te-am intrebat
    Galileo Galilei

Member

Ok... revin cu un AMD Athlon II x2 250 la 3GHz cu care am probleme la deblocarea core-urilor... Biosul are optiunea core unlock dar nu vede decat 2 core-uri, desi la core clock speeds pot sa aleg la toate 4. Gimme a tip something please, multam anticipat. Daca ajuta cu ceva e din revizia C3.
    Last edited by KeeperOfTheLightning; 15-12-2010 at 13:51.
    Galileo Galilei

Mama Omida Coco's Avatar

ai ultima versiune de bios a placii de baza? arunca un ochi si pe aici. si dezvolta nitel apropo de ce ai citit p-acolo daca mai e cazul.

Si daca nu si nu, o sa ii dau un buzz lu' varu' matose ca el oricum e mai in tema.

Member

Quote Originally Posted by Coco View Post
    ai ultima versiune de bios a placii de baza? arunca un ochi si pe aici. si dezvolta nitel apropo de ce ai citit p-acolo daca mai e cazul.

Si daca nu si nu, o sa ii dau un buzz lu' varu' matose ca el oricum e mai in tema.
    Ok deci... Biosul i-am facut 2 update-uri, de la 1.5,1.6 pana la 1.7(decembrie 2010) ultima versiune. Din link-ul ala pe care l-ai dat mai sus ei ar spune ceva in genul ca procesoarele cu nucleu Regor, aka Sempron LE 140, Athlon II X2 nu au decat 2 nuclee fizice pe pastila. E posibil sa aiba dreptate dar, cand setez manual ACC-ul vad 4 core-uri(0,1,2,3) desi nu pot face nimic sa deblochez vre-o ceva. Pe langa asta, as putea spune ca e extrem de usor overclockabil. Am atasat un screenshot de cpu-z sa se vada revizia si restul...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	CPU..jpg 
Views:	159 
Size:	83.5 KB 
ID:	45982  
    Galileo Galilei

Mama Omida Coco's Avatar

Am inteles. Poate te mai ajuta nenea matose cu ceva info daca are timp. Si poate imi zice si mie una-doua la problemutza mea legata de temperatura ciudata afisata (in primul post al acestui thread).

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)