Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Review Maguay eXpertBook 3G.03 Altro
Results 1 to 8 of 8

Thread: Review Maguay eXpertBook 3G.03 Altro

Member

Default Review Maguay eXpertBook 3G.03 Altro

Maguay eXpertBook 3G.03 Altro este un laptop cu display de 13.3 inch, foarte subţire şi elegant. La capitolul comunicare, paleta dotărilor este completă: Gigabit Ethernet, WiFi şi modem 3G.

Ştiu că multă lume nu a auzit de Maguay, cu atât mai puţin de laptop-ul eXpertBook 3G.03. Maguay este un producător local de echipamente IT&C, iar misiunea lor principală se centrează pe integrarea propriilor linii de servere, sisteme şi notebook-uri. Nu vă imaginaţi că produce de la zero totul, dar este o companie pe care o putem asemăna cu ceilalţi giganţi din piaţă.

Maguay eXpertBook 3G.03 este subţire – 21.8 mm, dar şi foarte elegant. La prima vedere, gândul mi-a fugit la portabilele Apple. Design-ul este unul atractiv şi inovator, cu marginile şi colţurile rotunjite, cu lateralele uşor pierdute. Carcasa de un glossy negru oferă un plus de robusteţe laptop-ului.
    Sub capac se găseşte o tastatură chiclet, cu tastele mari şi bine delimitate, dar cu prea mult spaţiu între ele. Pe o parte este bine aşa, dar în acelaşi timp are şi defecte. La o tastare rapidă, rişti să-ţi fugă degetele printre taste. Nu are şi partea numerică.
    Touchpad-ul este la acelaşi nivel cu restul carcasei, doar că reprezintă o zonă mai lucioasă, la fel şi butoanele, între care se găseşte cititorul de amprente. Au funcţionat surprinzător de bine, nu am întâmpinat probleme la mânuirea touchpad-ului şi a butoanelor de click.
    Display-ul este de tip TFT LCD cu diagonala de 13.3 inch şi format WXGA, având rezoluţia de 1366 x 768 – HD Ready 720p. Pot spune că display-ul este un plus la acest laptop. Imaginea se vede foarte bine, iar culorile sunt vii şi redate clar. În partea superioară se găseşte şi camera WEB împreună cu microfonul.
    Laptop-ul nu este echipat cu multe porturi pentru ca Maguay a gasit o solutie interesanta – un port replicator ce se conectează la portabil prin portul MFC. Pe acest port se găsesc 2 porturi USB, 1 port VGA şi un port RJ-45, dar şi un alt port MFC. Ideea este că prin acest port MFC se face încărcarea laptop-ului.

Puteţi să conectaţi direct cablul la laptop de la încărcător sau puteţi să conectaţi port replicatorul la laptop şi alimentarea la port replicator.
    Ideea mi s-a părut interesantă. Astfel Maguay a obţinut un laptop subţire, cu un minim de porturi, iar dacă doreşti mai mult, ai un port replicator pe care poţi să-l cari cu tine sau să-l laşi acasă. Până la urmă noi urmărim ca un laptop să fie mobil, uşor, subţire.

Concluzia este că…
    Maguay eXpertBook 3G.03 Altro este un laptop de business şi asta datorită design-ului slim, futurist, inovator, dar şi din perspectiva preţului. Este foarte uşor, cântărind doar 1.5 Kg şi are o grosime de doar 21.8 mm. Îţi oferă strictul necesar atunci când eşti în mişcare şi ceva mai mult atunci când eşti acasă sau la birou. Port replicatorul mi s-a părut o soluţie interesantă şi care poate fi implementată de mai mulţi producători de portabile. La prima vedere ai impresia că este un MacBook Air de la Apple, însă apoi constaţi că este un Maguay eXpertBook 3G.03 Altro care costă mult mai puţin şi oferă ceva mai multe avantaje.
    Punctele forte ale lui Maguay eXpertBook 3G.03 Altro:
    + port replicator;
    + design elegant, atractiv, robust, slim, şi folosirea materialelor de calitate;
    + autonomia de aproximativ 3 ore asigurată de o baterie de 3 celule poate fi considerată un plus;
    + port HDMI;
    + posibilitatea de a face upgrade în funcţie de preferinţele fiecăruia.
    Punctele slabe ale lui Maguay eXpertBook 3G.03 Altro:
    - configuraţie echilibrată dar depăşita moral;
    - tastatura cu prea mult spaţiu între taste.
    Last edited by ralucamateas; 29-07-2010 at 10:13.

Motan agresif Neo's Avatar

Stil jurnalistic de cacao ca de obicei. Spicuiri:
    Quote Originally Posted by ralucamateas View Post
    Ştiu că multă lume nu a auzit de Maguay, cu atât mai puţin de laptop-ul eXpertBook 3G.03, dar pentru asta am creat Laptop News – să vă informăm.
    Iecstraordinar. Dacă nu știam cine spamează mai spuneam, da` amu trebuia să tragi un laptopnews în textul review-ului. Și nu știi cine-i Maguay decât dacă abia iei contact cu IT&C-ul.

Maguay eXpertBook 3G.03 este subţire – 21.8 mm, dar şi foarte elegant. La prima vedere, gândul mi-a fugit la portabilele Apple. Design-ul este unul atractiv şi inovator, cu marginile şi colţurile rotunjite, cu lateralele uşor pierdute. Carcasa de un glossy negru oferă un plus de robusteţe laptop-ului.
    Păi bre, ori e inovator, ori e Apple style. Uadăfac.

Display-ul este de tip TFT LCD cu diagonala de 13.3 inch şi format WXGA, având rezoluţia de 1366 x 768 – HD Ready 720p. Pot spune că display-ul este un plus la acest laptop. Imaginea se vede foarte bine, iar culorile sunt vii şi redate clar. În partea superioară se găseşte şi camera WEB împreună cu microfonul.
    Display-ul de 13.3 inchi cu rezoluția aia e inutil, în niciun caz un plus. Fiind un amărât de TN trebuie să ai discromatopsie să ți se pară că arată așa cum descrii. Descrierea se potrivește unui LED display sau IPS panel.

Concluzia este că…
    Maguay eXpertBook 3G.03 Altro este un laptop de business şi asta datorită design-ului slim, futurist, inovator, dar şi din perspectiva preţului. Este foarte uşor, cântărind doar 1.5 Kg şi are o grosime de doar 21.8 mm. Îţi oferă strictul necesar atunci când eşti în mişcare şi ceva mai mult atunci când eşti acasă sau la birou. Port replicatorul mi s-a părut o soluţie interesantă şi care poate fi implementată de mai mulţi producători de portabile. La prima vedere ai impresia că este un MacBook Air de la Apple, însă apoi constaţi că este un Maguay eXpertBook 3G.03 Altro care costă mult mai puţin şi oferă ceva mai multe avantaje.
    În cel mai bun caz este un laptop business sau din clasa business, iar caracteristicile înșirate de tine îl clasifică cel mult ca netbook-cu-apendice-la-exterior, deci o struțo-cămilă inutilă. Iar "tehnologiile" ălea pe nume bluetooth, wi-fi, etc, se regăsesc pe orice telefon mai răsărit, nu mai sunt o raritate de errr.... ăăă... ani buni.

Punctele forte ale lui Maguay eXpertBook 3G.03 Altro:
    + port replicator;
    + design elegant, atractiv, robust, slim, şi folosirea materialelor de calitate;
    + autonomia de aproximativ 3 ore asigurată de o baterie de 3 celule poate fi considerată un plus;
    + port HDMI;
    + posibilitatea de a face upgrade în funcţie de preferinţele fiecăruia.
    Punctele slabe ale lui Maguay eXpertBook 3G.03 Altro:
    - configuraţie echilibrată dar depăşita moral;
    - tastatura cu prea mult spaţiu între taste.
    Portul replicator e un așa de mare minus că trebuia trecut cu bold și font treij`trei. Configurație echilibrată dar depășită moral. Am recitit articolul dă tri ori și n-am găsit care e configurația aia. Autonomia de asemenea e patetică, 3 ore la un netbook e aberant de puțin. Bine, să zicem, 3 celule. Lulz. Și orice laptop se poate upgrada cu puțintică răbdare, nu cred că Maguay dă manual cum să schimbi RAMul la lappie ăsta.

Overall io aș fi scris că-mi aduce aminte de Flamingo Navigator, un alt mare jegoșpan scos de industria de asamblare românească a componentelor de proveniență dubioasă vaporware sau China-România (adică fabricate pe drum). Dar deh, o fi tare dpdv al numelui.

P.S.: stick to video reviews, maybe some people will fap fap more and you`ll get moar views.
    Stop being bad.

Mama Omida Coco's Avatar

Păi bre, ori e inovator, ori e Apple style. Uadăfac.
    De acord. Stilul jurnalistitc bazat pe multe ,,epitete" poate induce in eroare, si poate bulversa cititorul. Trebuie sa identifici clar cui i se adreseaza si fara prea multe abureli. Asta cred eu cel putin.
    Display-ul de 13.3 inchi cu rezoluția aia e inutil, în niciun caz un plus. Fiind un amărât de TN trebuie să ai discromatopsie să ți se pară că arată așa cum descrii. Descrierea se potrivește unui LED display sau IPS panel.
    Sunt de acord cu tine din punctul meu de vedere, al unuia care are o aorecare idee de anumite detalii tehnice, sa zicem peste medie, dar NU sunt de acord din perspectiva cititorului vizat. Avand in vedere cititorul tinta, daca bagau in text detalii precum TN/IPS/PVA/MVA etc era vai si amar... ceata totala.

Si da, parca as fi zis si eu mai multe minusuri la acest cvasi-laptop romanesc... cred ca daca ziceau foarte clar ca e facut de romanasi, ii determinau si soarta. Pe dealta parte... nu m-ar mira ca inclusiv asamblarea sa fie facuta de baietii cu ochi oblici si eftini, si doar abtipildurile si manualul sa fie romanesc. Eu unul nu as da niciodata banii pe asa ceva si nici nu l-as recomanda cuiva.
    „Decât o viață în virtute, mai bine una în virtualitate” (Valentin Gora)

„Just because your voice reaches halfway around the world doesn't mean you are wiser than when it reached only to the end of the bar.” (Edward R. Murrow)

Eu n-am vrut să dau cu parul, dar mi se pare că acest jurnalism ieftin face mai mult rău publicului țintă, pe care eu îl văd ca fiind oameni neinițiați, care ar dori să învețe. În momentul în care vezi TN/IPS/PVA/MVA, dai un sărci și vezi despre ce este vorba, etc, asta dacă nu se include în articol un mic glosar. Eu personal sunt un om care a crescut cu PCWorld și Chip pe vremea când publicațiile respective se respectau pe sine și aveau articole muncite și bine structurate. Odată cu shifting-ul pe parte online, unde orice om mai mult sau mai puțin instruit poate scrie ceva fără să fie călărit de redactorul șef, gradul de (in)cultură IT devine halucinant, iar oamenii nu că nu ar vrea să citească și să învețe, dar nu mai au de unde și ce.

Stilul jurnalistic în IT nu trebuie să fie tip Evenimentul Zilei sau Libertatea, dar din păcate în ultima vreme este de găsit peste tot, și nu numai la noi în țară
    Stop being bad.

Mama Omida Coco's Avatar

Exista oameni care nu au timp / nu vor sa se informeze cu mai mult de 5 minute ,,pierdute" / 200 de cuvinte citite. Pentru acestia e foarte important cum condensezi/selectezi/sintetizezi informatia, ce le oferi in acele 5 minute / 200 de cuvinte. O sa mai avem insa ocazia sa discutam pe aceasta tema cat de curand.

Nu o lua ca nu sunt de acord absolut deloc cu tine. Si eu sunt acelasi tip de cititor ca si tine / cel descris de tine, dar sa nu generalizam... majoritatea NU sunt ca noi din varii motive. Chiar... pe de o parte e bine ca au mai dat faliment alde XtremPC, ca nu mai aveam loc prin casa de atatea reviste...
    „Decât o viață în virtute, mai bine una în virtualitate” (Valentin Gora)

„Just because your voice reaches halfway around the world doesn't mean you are wiser than when it reached only to the end of the bar.” (Edward R. Murrow)

Poi n-am zis să scrie musai articole kilometrice, ci să le scrie cum trebuie, nu cu hiperbole și alte bucățele de cacao care alcătuiesc acel stil jurnalistic de senzație. Dar atâta timp cât România devorează pe pâine Evz și Libertatea în defavoarea cărților, ce naiba pretenții să mai ai
    Stop being bad.

Member

Default Review Asus Eee PC 1018P – cu USB 3.0

Asus Eee PC 1018P pare la prima vedere un netbook obişnuit. Are un display de 10.1 inch, iar modelul testat de noi a venit echipat cu 2 GB memorie RAM, procesor Intel Atom N475 la 1.83 GHz, hard disk de 320GB, placă video integrată Intel GMA 3150. Până aici nimic care să iasă în evidenţă.

Asus a folosit unul din noile procesoare Intel Atom, mai exact N475 la 1.83 Ghz, pentru că este compatibil cu memoria RAM DDR3, iar cei 2 GB instalaţi pe Asus 1018P sunt DDR3. Şi dacă nici acest lucru nu v-a impresionat, atunci vă anunţăm că Asus Eee PC 1018P este primul netbook care vine echipat cu 2 porturi USB 3.0 şi cu Bluetooth 3.0.

A obţinut doar 2024 puncte în 3DMark 2001 (Asus Eee PC 1005PE a scos 2196 puncte ), însă, aşa cum era şi normal, a obţinut note bune de la Windows. Procesorul Intel Atom N475 a primit 2.5, faţă de Intel Atom N450 care a primit doar 2.3. HDD-ul de 320GB a scos o medie de transfer de 47 MB/s, iar timpul de acces a fost de 19.1ms – un timp bun pentru un mini laptop.

Asus Eee PC 1018P este un mini laptop de business, elegant, robust, echipat cu tehnologie nouă şi având o carcasă din aluminiu. Tastatura este una de tip chiclet, cu tastele bine delimitate şi ergonomice. Este primul netbook echipat cu porturi USB 3.0. Ne-a plăcut şi configuraţia echilibrată care se găseşte sub carcasă, cu toate că cifrele nu sunt foarte impresionante comparativ cu alte modele testate de noi. Are un design ultra-thin cu o grosime de 1.8 cm. Stă bine şi la capitolul autonomie. La modelul testat, bateria a asigurat o autonomie medie de 6 ore.

Punctele forte ale lui Asus Eee PC 1018P:
    + tehnologia USB 3.0, Bluetooth 3.0;
    + configuraţie bună;
    + rularea filmelor HD 720P poate fi considerat un punct forte;
    + carcasa din aluminiu, design elegant, atractiv, robust şi folosirea materialelor de calitate;

Punctele slabe ale lui Asus Eee PC 1018P:
    - temperaturi ridicate. Procesorul a rulat la o temperatură medie de 60 grade, iar HDD-ul a ajuns în timpul testelor la 50 grade. Din cauza aceasta, mini laptop-ul este greu de utilizat în braţe, partea inferioară încălzindu-se destul de mult.

Member

Default Review Sony Vaio P (video)

Sony Vaio P a fost lansat oficial în România la finalul lunii iunie. Mic, colorat şi elegant, este un adevărat mini laptop de buzunar dedicat tuturor celor aflaţi mereu în mişcare.

Dimensiunile reduse, dintre care trebuie subliniate grosimea de doar 19.8 mm şi greutatea de doar 600 de grame, îl fac să încapă fără probleme într-o geantă sau într-un compartiment al rucsacului, fiind deosebit de portabil.

Este primul portabil Sony Vaio conceput pentru utilizare din mers şi de aceea se remarcă printr-un design special. Astfel, pentru navigare cât mai simplă, dispune atât de un pointing stick situat central, cât şi de un touchpad optic, plasat în marginea dreaptă a display-ului LCD. Butoanele pentru mouse sunt amplasate lateral, pe rama ecranului, în partea stângă.

Este echipat şi cu un accelerometru, care îndeplineşte două funcţii. În primul rând, permite utilizatorilor să întoarcă portabilul vertical, pentru a citi documente, sau orizontal, pentru a naviga pe Internet, deoarece senzorul recunoaşte poziţia în care este aşezat mini laptop-ul şi roteşte automat imaginea.

Tastatura completă este comod de utilizat şi plăcută la atingere, iar display-ul VAIO Display Plus de 8 inch are o rezoluţie de 1600 x 768 pixeli şi un aspect ratio 16:9. Senzorul de lumină ambientală ajustează automat iluminarea ecranului.

Specificaţiile tehnice includ:
    - procesor – Intel Atom Z540;
    - sistem de operare – Windows 7 Home Premium (32-bit);
    - 2 GB memorie RAM;
    - 64 GB SSD spaţiu de stocare;
    - conexiuni – 3G, WiFi, Bluetooth;
    - webcam integrat Motion Eye;

Alte detalii includ un GPS integrat şi busolă digitală, precum şi funcţia Vaio Location Search, care oferă posibilitatea de a vizualiza hărţi în timp real, fără a fi dependentă de un browser de internet. Autonomia lui Sony Vaio P poate ajunge până la 5 ore cu bateria standard sau până la 10 ore cu bateria suplimentară, achiziţionată separat.

Il puteti observa indeaproape in video-ul acesta.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)